Skocz do zawartości
rpp

Mocne światło, słaby nurt - co polecacie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie jak w temacie - co polecacie do umieszczenia na samej górze akwa - skała ułożona mniej więcej tak (zdjęcie sprzed pół roku ale pod względem ułożenia skały niewiele się zmieniło):

1301-przod.jpg

Światło to HQI 150W + aktynika, nurt wody średnio-niski.

Wymóg konieczny - nie może to być nic szaro-buro-brązowego więc wszelkie sarcophytony odpadają. Zdecydowanie ma to być coś baaaardzo mocno kolorowego.

Dopuszczam zarówno coś z miękkich jak i twardych korali (przy twardych to coś co utrzyma się w akwa dłużej niż pół roku - więc goniopory raczej odpadają bo z tego co znalazłem mają opinię trudnych do utrzymania).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie LPS-y nie lubia bardzo mocnego swiatla.

Wydaje mie sie ze idealnie pasowala by na gore jakas piekna Acropora, na pewno nie do swierzego zbiornika ale jesli planujesz trzymac Ca powyzej 400mg/L to warto sprobowac za jakis czas z jakims SPS-em. Moze jakas Montipora? One sa troche mniej wymagajace niz Acry, genaralnie kieruj sie tym jak to wyglada na rafie: najwyzej rosna przewaznie SPS-y a czesto takze miekkie w rodzaju Sacrcopytonga czy Sinularii, ale te jak sam napisales odpadaja. Wszelkie LPS-y, kolorowe grzybki, Ricordee itd... wymagaja raczej slabszego swiatla. Zrobilem kiedys taki blad ze dalem kolorowe grzybki na sama gore, doslownie parenascie cm. ponizej T5. Nie wygladaly za dobrze :D po przeniesieniu w nizsze rejony zbiornika w ciagu paru dni odzyly na nowo.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zbiornik nie jest taki świeży :-) (pół roku od zalania). A już na poważnie - ile czasu warto poczekać przed wrzuceniem twardzieli ?? (przy zalożeniu, że parametry typu pH, kH, Ca/Mg są w miarę stabilne - o NO2/NO3 nie wspominając).

W każdym razie przez kolejne 2-3 miechy raczej i tak nie wpuszczę nic twardego bo muszę się uporać z automatyzacją dozowania Ca/Mg.

Patrzę sobie na Acropory - w sumie z tego dałoby się sporo ciekawego wybrać ;-) tylko o ile dobrze się doczytałem to lubią oprócz mocnego światła także spory przepływ wody a u mnie w tym miejscu jest raczej średni-niski (z tendencją do niski).

Podoba mi się jeszcze Fungia ale nie wiem czy tak mocne światło będzie dla niej ok. Tak samo Heliofungia - z tego co się doczytałem to raczej powinna wylądować gdzieć bardziej na dole. Favia podobnie :-(

I kurcze na początku tak się cieszyłem, że zdecydowałem się na HQI bo docelowo wyląduje pewnie kilka twardzieli a teraz powiem szczerze, że mam poważny problem co wrzucić na górę akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fungie jak i reszta LPS-ow: srednie oswietlenie a niektore nawet wrecz slabe. Rzeczywiscie SPS-y uwielbiaja wysoka cyrkulacje, u mnie tak ją ustawilem ze mam duza cyrkulacje w gornej czesci zbiornika a w nizszej srednia, ale co sie nakombinowalem z ustawieniem pompek to moje :D

Po pol roku mozna juz spokojnie SPS-y wkladac.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak nie ma glonów to po 3 miesiącach możesz wsadzić jakieś fermowe dygitaty


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AquaManiac - no to albo będę przestawiał cyrkulację (chociaż chciałem tego uniknąć bo wariant jaki mam teraz bardzo mi odpowiada) albo będę jednak szukał jakiegoś ładnego sarcophytona :-)

I od razu nasuwa mi się jedna kwestia - dlaczego większość osób twierdzi, że jak twarde to tylko HQI (ostatnio trochę mniej rygorystycznie ale raczej mocno wskazuje się na HQI) skoro pózniej się okazuje, że takie LPSy to tak naprawdę nie bardzo lubią ostre światło?

I druga sprawa - co oznacza mocne światło ?? bo właśnie zmierzyłem jak to u mnie wygląda i lampa wisi 30cm nad powierzchnią wody a nad tą górną skałką do lustra wody jest kolejne 18cm.

Tak samo co oznacza mocna cyrkulacja - czy skierowanie bezpośrednio pompy na skałę czy wystarczy jak strumień wody odbija się od szyby ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rpp a moze jakiegos ladnego ukwiala?z blazenkami?


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rpp wiele baniakow z samymi twardymi stawiane jest wylacznie na T5. Jesli chodzi o cyrkulacje to spokojnie wystarczy jesli strumien wody odbija sie od skaly, z tym ze tak naprawde dopiero kiedy ustawimy korala to widac czy cyrkulacja jest odpowiednie: po tym jak wygladaja jego polipy. Generalnie jesli chodzi o SPS-y to powinny one byc w ciaglym, dosc gwaltownym ruchu.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Darekn12 - tylko nie wiem czy ukwiał będzie szczęśliwy z silnego światła i słabego nurtu ?? Bo najchętniej to faktycznie wpakowałbym tam np coś takiego:

DSC05711.JPG

Widziałem to nawet w sklepie dostępne od ręki (Condylactis sp.) tylko czy ten ukwiał nadaje się dla błazenków (wg opisu na reefshop - tak) i czy mocne HQI będzie ok.

No i druga sprawa - to, że dla mnie będzie to najlepsze miejsce dla ukwiała nie znaczy, że sam też to doceni :-) i będzie chciał tam zostać.

@AquaManiac - no to będę musiał się poważnie zastanowić co z tym fantem zrobić - ew. dodam jakąś małą pompkę bo mam jeszcze niewykorzystenego Hydora Flo :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze jakas Seriatopore hystrix, na szybe silna pompke a na te pompke taki kreciolek zmieniajacy kierunek strumienia wody?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani - no właśnie mam takiego kręciołka i chyba zrobię to tak jak piszesz - dodatkowa pompka na szybę skierowana właśnie na górę skałek.

A jeśli chodzi o Seriatoporę to wygląda suuuper :-) pytanie tylko czy faktycznie nie trzeba tego korala dokarmiać ? (wg meerwasser żywi się za pomocą zooxanteli).

No i czy na początek to będzie dobry wybór ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli NO3 i PO4 nie beda "zerowe" przez dluzszy okres czasu to wystarcza zooxantele.

Po jej kolorze poznasz czy woda jest uboga czy nie. Rowniez, czy oswietlenie jej odpowiada.

Jesli masz duzo miekkich korali to przed wlozeniem twardych przefiltruj wode przez wegiel i zmien wieksza ilosc. To odmlodzi wode i wzbogaci w elementy sladowe.

Na poczatek mozesz wstawic jakas malutka szczepke i ja obserwowac czy sie przyjmie.:D

Odwagi i powodzenia.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seriatopora hystrix - bardzo fajny koral, dosyc latwy u utrzymaniu, przeplyw raczej sredni i duzo swiatla


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe - no to chyba klamka zapadła - ta Seriatopora pójdzie tak na 99% na pierwszy ogień.

Teraz pozostaje tylko znaleźć sklep w W-wie gdzie to mają dostępne od ręki :-) (jakoś wysyłka żywych organizmów koleją do mnie średnio przemawia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zauwazylem, ze Seriatopora hystrix nie lubi towarzystwa miekkich korali. Lepiej rozwijaja sie jej polipy kiedy postawiona jest w ten sposob:

>>> prad wody >>> Seriatopora >>> miekkie

Zreszta wiekszosc SPSow nie lubi jak obok sa miekkie.

Wegiel warto dac caly czas aby byl w sumpie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rpp - mam tego ukwiala i HQI 150W, raczej do swiatla go nie ciagnie ale tez mu nie przeszkadza. Swiece HQI przez kilka godzin dziennie i jest caly czas rozlozony, na noc sie troche zwija, blazny go lubia, wlazly na trzeci dzien jak go kupilem.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marcin - a mocno chodził Ci po akwa ?? czy faktycznie tak jak mi mówił sprzedawca, że te ukwiały z krótkimi polipami raczej tak mocno nie łażą ??

@Pit - dzięki za info - pewnie się do nich wybiorę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.