Skocz do zawartości
Yakaposhi

800 litrów obieg + doprowadzenie wody w Bloku, warto ??

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Kupiłem mieszkanie deweloperskie i czekam na odbiór, mam możliwość podciągnięcia wody do salonu tam gdzie będzie stało akwarium i teraz pojawia się moje pytanie, bo jest trochę kłucia i kombinowania :)

- Czy warto ?

- Jeżelibyście mieli wodę podciągniętą pod akwarium to w jaki sposób byście to wykorzystali ?

Myślałem o filtrze RO w szafce, robić wodę i podmianki, żeby nie latać z baniakami po mieszkaniu.

Proszę o pomoc i przydatne dla Mnie informacje :)

Pozdrawiam.

Patryk ! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie ma sie nad czym zastanawiać. Przecież jeszcze tam nie mieszkasz, to kłucie ci nie będzie przeszkadzało. Ja też zanim postawiłem akwarium to podciągnąłem wodę i kanalizacje. Bo nie chodzi tylko o wodę do podmiany ale też o odpływ brudnej wody z filtra ro. Jak masz filtr ro w szafce pod akwarium to nie musisz martwić się o to czy braknie wody do dolewki. Ja mam przed filtrem elektrozawór i gdy tylko woda odparuje włącz mi się automatyczna dolewka i uzupełnia brak wody. A przy 800 litrach będzie czego uzupełniać.


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie podciągnięte media. Filtr zajmuje dużo miejsca. Nie wiem czy u was też tak jest ale u mnie cały filtr się "pocił" podczas napełniania. Wszystko było mokre. Raz nie zakręciłem wody i zalałem pół salonu. Ostatecznie wszystko przeniosłem w bezpieczne miejsce i donoszę w baniakach.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie ma sie nad czym zastanawiać. Przecież jeszcze tam nie mieszkasz, to kłucie ci nie będzie przeszkadzało. Ja też zanim postawiłem akwarium to podciągnąłem wodę i kanalizacje. Bo nie chodzi tylko o wodę do podmiany ale też o odpływ brudnej wody z filtra ro. Jak masz filtr ro w szafce pod akwarium to nie musisz martwić się o to czy braknie wody do dolewki. Ja mam przed filtrem elektrozawór i gdy tylko woda odparuje włącz mi się automatyczna dolewka i uzupełnia brak wody. A przy 800 litrach będzie czego uzupełniać.

Czy jest możliwość tak zrobienia systemu, żeby nie zalać salonu tak jak Marqo pisze ? Przykładowo jak będzie pełno to nie będzie pobierał wody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na szczęście sie nie poci. Jeszcze nie miałam z nim kłopotów. Najważniejsze ze jej w miare bezobsługowy.


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie mi opisać pracę Waszego RO, jakiego sprzętu używacie ?

Oraz informację jak macie zrobiony dopływ wody do RO i gdzie macie zrobiony odpływ brudnej wody do kanalizacji ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwość tak zrobienia systemu, żeby nie zalać salonu tak jak Marqo pisze ? Przykładowo jak będzie pełno to nie będzie pobierał wody ?

Jest taka możliwość. U mnie dosyć złożony zestaw mający pompkę sam włącza i odcina działanie kiedy się otwiera jeden z kurków (teraz mam ręcznie to robione, ale w nowym domu będę instalował z zaworem pływakomym.

Do tego przydatną funkcją jest cogodzinne płukanie filtra co przedłuża żywotność jednostki.

Nic nie idzie do odcieku kiedy jednostka nie jest w użyciu(poza płukaniem).

Schematyczna ilustracja działania takiego systemu:

20.jpg

Planuję dać zamiast elektrozaworu analogowy zawór jak ten, który odcina dojście wody przy napełnieniu spłuczki w toalecie. Poczytam jeszcze o tym, ale wydaje się mniej zawodny.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest taka możliwość. U mnie dosyć złożony zestaw mający pompkę sam włącza i odcina działanie kiedy się otwiera jeden z kurków (teraz mam ręcznie to robione, ale w nowym domu będę instalował z zaworem pływakomym.

Do tego przydatną funkcją jest cogodzinne płukanie filtra co przedłuża żywotność jednostki.

Nic nie idzie do odcieku kiedy jednostka nie jest w użyciu(poza płukaniem).

Schematyczna ilustracja działania takiego systemu:

20.jpg

Planuję dać zamiast elektrozaworu analogowy zawór jak ten, który odcina dojście wody przy napełnieniu spłuczki w toalecie. Poczytam jeszcze o tym, ale wydaje się mniej zawodny.

Wszystko super, tylko Ja będę mieszkał w bloku, będę jeden dopływ robił do RO ( Kran w szafce ) w wylewce zrobię rurę do kanalizacji do ścieków, tak mniej więcej muszę to zrobić. Nie znam się na tym kompletnie i nie wiem jak to zrobić, żeby było dobrze, postawię jeszcze jakiś zbiornik na wodę z RO i z automatyczną dolewką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie ma znaczenia. Ten baniak na górze po lewej możesz mieć jako zapas wody, żeby szybciej się napełniały podmianki, albo dla rodziny jako tania alternatywa wody mineralnej po dokupieniu mineralizatora. Możesz też go nie mieć wcale. Ja planuję 3 ujścia wody:

1) Automatyczna dolewka

2) Napełnianie beczki na podmiany

3) Dodać mineralizator i MG do robienia wody do picia.

Jednostka nie ma znaczenia gdzie jest, bo i tak ciągniesz tylko cieniutkie rurki plastikowe jak w centralnym.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko Ja kompletnie nie mam pomysłu jak to technicznie zrobić, bo się nie znam..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na zdjeciach przed:

- pociągnięta jednym tunelem woda i kanaliza

- na ziemi tunele na osobne zasilanie akwarium do skrzynki żeby jak coś w domu wywali to akwarium było na innym obiegu

- i 6 dziur w podlodze do zalania czymś mocniejszym w miejscach gdzie będą stopki akwarium

i po

post-14109-0-96431500-1467017948_thumb.jpg

post-14109-0-87059100-1467017959_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yakaposhi -

1) kupujesz gotową jednostkę zgodną z powyższym schematem

MgcqMSJP.png

2) kupujesz zawór dolewki i rurki do RO

Zcg4XnL6.png

3) wycinasz miejsce na rurki tak jak Ci pasuje (ja będę jeszcze robił zawór do kanalizacji do podmian wody)

4) Jedna rurka do ujęcia wody, druga do zaworu ATU, trzecia do ścieku(można na przykład napełniać mausera jeśli ktoś ma ogródek - w bloku to raczej nie dotyczy)

5) Wykończenie estetyczne.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie pamiętaj o doprowadzeniu zasilania żeby było na osobnym obwodzie - najlepiej osobny S i różnicówka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wode mozna doprowadzic, ale ja bym nie robil w automacie. Po prostu doprowadzic, tak, ze jak zabraknie, to recznie uzupelnic zbiornik. Czemu? Nie wiem jak w tym systemie, ale u mnie tds pokazuje rozne wartosci zanim spadnie do tych 10 po RO, po DI pokazuje 1, ale po paru sekundach spada do 0. O ile napelniajac zbiornik mozna puscic ten litr czy dwa w sciek i nalac dobrej wody... to w automacie jak bedzie cykal po "cwiartce" nawet RO nie zdazy zalapac cisnienia roboczego, przeplukac membrany i zejsc do tych niskich parametrow.

Pocenie sie to zle okreslenie, ja bym raczej to opisal jako kondensowanie sie pary na filtrze. I tak, u mnie tez to jest. Po prostu woda zimna, to ochladza korpusy i rurki i sie wykrapla na nich woda z powietrza. Ja mam 30l dolewki i jak napelnie banke to filtr faktycznie jest wilgotny, ale woda pod nim nie stoi.

Z cala pewnoscia zrobilbym kanalizacje, bo to jest duzo wygodniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnap86 - no ale niektóre jednostki się płuczą same i jak się jednostka uruchamia to pierwsza woda idzie do ścieku, dopiero po około 20 sekundach leci wężykiem do żywicy.

Kondensacja wynika z niskiej temperatury wody i wysokiej otoczenia. Można podgrzać wodę przed filtrem (to usprawnia wydajność jednostki), trzymać jednostkę RO w zimnym pomieszczeniu, albo zaakceptować to że tak się po prostu dzieje. Ja wybrałem ostatnie.

Woda się skrapla, ale nie cieknie.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie miałem możliwości pociągnięcia całej instalacji do miejsca ze zbiornikiem (najbardziej żal mi, ze nie mam jakiegoś odpływu do odprowadzania wody z podmian ). Natomiast przeprowadziłem samą rurkę pcv od osmozy i w drugą stronę kabel od elektrozaworu. Tak więc cała stacja RO/DI jest w kuchni i tam elektrozawór kontrolowany przez czujnik w sumpie. Dodatkowo wlot do sumpa jest zabezpieczony zaworem z pływakiem. Rurka pcv i kabelek zmieściły się w najmniejszym "korytku" które biegnie po jednej ścianie i przechodzi przez ściankę działową między salonem a kuchnią.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście myślę o takim sprzęcie :

Tunze RO Water Controller 8555.000 + Vertex Puratek Deluxe 100 GPD RO/DI

Ktoś z Was używa tego sprzętu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co mogę o tym powiedzieć, że da się to zrobić taniej. Jeśli jednak masz dosyć wysoki budżet to powinno działać bardzo dobrze - obie firmy mają dobrą opinie.

Sam jestem ciekawy czy ktoś używa tak drogiego sprzętu do RO w domowym akwarium.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że warto... Ja też kupiłem mieszkanie i pierwsze co, to doprowadziłem wodę i zrobiłem odpływ do akwarium. 4 lata biegania z bańkami do łazienki trochę mnie męczyło :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że warto... Ja też kupiłem mieszkanie i pierwsze co, to doprowadziłem wodę i zrobiłem odpływ do akwarium. 4 lata biegania z bańkami do łazienki trochę mnie męczyło :-)

Ja mogę mieć problem z odpływem czy będzie się dało zrobić ciągnąć samą rurę, czy będę musiał jakiś sprzęt mieć do tego. ZObaczymy, doprowadzić wodę mogę na pewno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna opcja, ale nie wiem, czy to sztuka dla sztuki. Nie widziałem takiego rozwiązania wcześniej u nikogo.

Można mieć zamontowaną dodatkową odwrotność zbiornika dolewki, czyli zbiornik powiedzmy 25-50 litrów z wymuszonym dopływem wody z sumpa i wymuszonym odpływem wody do ścieku. Taki bufor jakby.

Założenie by było takie:

Przy podmianie wody przelewasz z sumpa wodę do tego zbiornika. Włączasz tryb opróżniania i woda leci cienkim wężykiem do ścieku. Wężyk nie musi być nawet zamurowany. Można wykorzystać nawet biurowe maskownice i rurki do RO

legrand-kanal-kablowy-32x-16mm-2100mm-bialy-dlp-32-premiumlux-82923.jpg

Po odlaniu odpowiedniej ilości wody załączasz dolewkę wymieszanej i podgrzanej słonej wody z drugiego zbiornika.

Czyli dochodzi Ci 2 zbiorniki po 25-50 litrów. Można konstrukcje tego zbiornika na ściek wykorzystać jako awaryjne zabezpieczenie na przelanie sumpa (niewielkie ale zawsze coś).

Profit jest taki, że nie trzeba nic wiercić, ciąć betonu etc. W 800l powinno się znaleźć miejsce na taki patent.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla Mnie to straszna magia, nie ogarniam tematu :D

U mnie głównie chodzi o piony, i nie ma chyba technicznej możliwości zrobić odpływu, żeby były odpowiednie spady, gość który robi hydraulikę mówi, że da się to zrobić ale większym nakładem finansowym ponieważ trzeba postawić sprzęt który będzie wyrzucał wodę do kanalizacji.

U mnie głównie chodzi o piony, i nie ma chyba technicznej możliwości zrobić odpływu, żeby były odpowiednie spady, gość który robi hydraulikę mówi, że da się to zrobić ale większym nakładem finansowym ponieważ trzeba postawić sprzęt który będzie wyrzucał wodę do kanalizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem, że z tego dodatkowego rezerwuaru by szedł WYMUSZONY pompą odciek. Mogłaby to być identyczna rurka jak do RO.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie to komplikujecie, strasznie, nie dziwię sie że kolega przerażony :) Ten zestaw który ktoś wcześniej pokazał - mega skomplikowany, dużo za bardzo, a elektrozawór na końcu bym przepiął na początek. Drugi zestaw, ten z dolewką pływakową, będzie działał, ale trzeba w nim jeszcze zastosować zawór czterodrożny.

A w Twoim przypadku kolego zrobiłbym tak:

- jeśli będziesz miał miejsce w szafce pod zbiornikiem, to tam możesz umieścić filtr, jednak z praktyki wiem, że to średnio wygodne, tam z reguły jest dość ciasno, a filtr trochę zajmuje. Jeśli jednak się zdecydujesz na umieszczenie go tam, wcale nie musisz mieć tam ścieku do kanalizacji, będziesz musiał tylko przeciągnąć dwa wężyki - jeden to będzie zasilanie w wodę, ujęcie z kuchni lub z łazienki, drugi to będzie ściek wody brudnej, po uzyskaniu wody RO, to dwa identyczne 6 mm wężyki, zmieszczą sie bez trudu w zasadzie wszędzie.

- jeśli nie chcesz umieszczać filtra RODI pod szafką, to możesz równie dobrze umieścić go w łazience czy w kuchni - pełna dowolność, a do akwarium pociągnąć tylko jeden wężyk, ewentualnie jeszcze przewód od elektrozaworu.

Czy jasno to opisałem, czy nadal jest to dla Ciebie czarna magia? Jeśli czegoś nie kumasz, to po prostu napisz czego konkretnie, bo nie wiemy jak pomóc.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strasznie to komplikujecie, strasznie, nie dziwię sie że kolega przerażony :) Ten zestaw który ktoś wcześniej pokazał - mega skomplikowany, dużo za bardzo, a elektrozawór na końcu bym przepiął na początek. Drugi zestaw, ten z dolewką pływakową, będzie działał, ale trzeba w nim jeszcze zastosować zawór czterodrożny.

A w Twoim przypadku kolego zrobiłbym tak:

- jeśli będziesz miał miejsce w szafce pod zbiornikiem, to tam możesz umieścić filtr, jednak z praktyki wiem, że to średnio wygodne, tam z reguły jest dość ciasno, a filtr trochę zajmuje. Jeśli jednak się zdecydujesz na umieszczenie go tam, wcale nie musisz mieć tam ścieku do kanalizacji, będziesz musiał tylko przeciągnąć dwa wężyki - jeden to będzie zasilanie w wodę, ujęcie z kuchni lub z łazienki, drugi to będzie ściek wody brudnej, po uzyskaniu wody RO, to dwa identyczne 6 mm wężyki, zmieszczą sie bez trudu w zasadzie wszędzie.

- jeśli nie chcesz umieszczać filtra RODI pod szafką, to możesz równie dobrze umieścić go w łazience czy w kuchni - pełna dowolność, a do akwarium pociągnąć tylko jeden wężyk, ewentualnie jeszcze przewód od elektrozaworu.

Czy jasno to opisałem, czy nadal jest to dla Ciebie czarna magia? Jeśli czegoś nie kumasz, to po prostu napisz czego konkretnie, bo nie wiemy jak pomóc.

Tak jak na rzutach, ciągnięcie z kuchni rury i kanalizacji.

http://speedy.sh/GEKHM/Skan.pdf

http://speedy.sh/sGg...031809530-4.pdf

Edytowane przez Yakaposhi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.