Skocz do zawartości
jacaga

Co ta jest?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

proszę o pomoc w zidentyfikowaniu tego korala/ukwiała ?

Próbowałem szukać w sieci ale bez punktu zaczepienia to trudne.

Podejrzewam że to musi być dosyć pospolite w akwariach ponieważ mam ich zatrzęsienie.

1333-ukwial2.jpg

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta, dosc pospolite, zgadza sie :D

Aiptazja sie to nazywa, przeszukaj forum, znajdziesz co nieco o tych ukwialach :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inaczej ukwial szklisty

Bardzo niepozadane cholerstwo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli pasozyt!!! czyli harakiri!! ja jak zobaczylem w akwa to odrazu aptazji smierc !!goraca woda z R/o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To musi być niezłe paskudztwo jeśli druga pozycja w googlach po wpisaniu słowa aiptazja to jak się gada pozbyć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Goracej wody nie polecam, u mnie nie dzialalo, rozpadala sie i odrastalo kilka:( W wiekszej ilosci dobrze dziala elemi aiptas TM, wstrzykowany w korala.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tego z kilkadziesiąt sztuk w zbiorniku (zrobiły też desant do refugium - kilkanaście sztuk).

Podsumowując przejrzane wątki na forum znalazłem że pomaga :

1. gorąca/alkaliczna woda RO (lub kwas solny) - ponoć tylko na krótką metę

2. krewetka wundermani - potrafi podgryzać inne korale

3. chelmon - też coś podjada z koralowców

4. elemi aiptas TM - ludzie pisali że bardzo skuteczny

6 ślimaki Berghia - chyba @AquaManiac miał największe z nimi doświadczenie - niestety podejrzewam że trudno osiągalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wundermani podgryza korale? Podaj mi linka do takiej opinii bo nie chce mi się wierzyć.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie tam nic nie tepia poza aiptasia

ja wybijam wieksze kwaskiem cytrynowym a wundermanii zalatwiaja te mniejsze


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rostratus duzych Ci nie wybije. Wypal rozgrzanym kalkwasser i strzykawka daj w paszcze dziadu seryjke i po problemie. Zabieg trzeba powtarzac bo lubia odrastac.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jacaga :

Wypowiedź @AquaManiaca w wątku

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=49193#49193

Nigdy i nigdzie nie spotkałem się z podobną opinią. Być może Aqua doczytał gdzieś o takim przypadku i to napisał. To tak jak bywają pokolce skubiące SPSy lub mandaryny jedzące pokarm w pładkach. U mnie aiptasie znikneły i tylko czasem przy karmieniu jakaś odwżna wyskoczy aby załapać się na mrożonkę.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jacaga

W zyciu nie uzywaj kwasu solnego! pH polecialoby Ci na leb, na szyje....


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do Chelmona Rostratus to chyba za duża ryba jak na moje 170L, robienie zastrzyków całej tej masie aiptazji (mnożą się jak króliki - wyjechałem na weekend a po powrocie są już nowe) zajęłoby mi z miesiąc :D

To musi być coś jak hekatomba albo armagedon, który przejdzie przez mój zbiornik :)

Muszę się dowiedzieć coś więcej o tych wundermani.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rebciu otoz spotkalem sie z opiniami ze W. podjada ukwialy i miekkie korale, nawet na meerwasser-lexikon pisza na ten temat. Takze na niemieckim forum czytalem o tym.

Naprawde w Polsce slimak Berghia nie jest w ogole dostepny? Musi sie znalezc w koncu ktos odwazny kto je sprowadzi i rozmnozy bo rozmnazaja sie ponoc jak kroliki :D Jest to IMHO najbardziej elegancka i skuteczna metoda walki z Aiptazjami, pieknie to wyglada jak ja zjadaja, po prostu pieknie, na zywo raz widzialem i az sie cieplo robi na sam widok jak to paskudztwo znika :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed zakupem Wundermani robiłem eksperyment z Bergią zakończony niepowodzeniem. Najlepszą metodą z tymi ślimakami jest trzymanie ich w osobnym zbiorniku i wsadzanie skał porośniętych przez aiptazje. Są bardzo delikatne i szybko padają łupem krabów czy ryb w akwarium. Ja wpuściłem 5 szt. i żadna z aiptazji nie znikła.

Za to wundermani poradziły sobie znakomicie. Dodam, że przed zakupem rozmawiałem z osobami mającymi je nawet po kilka lat i nikt takich zachowań nie zauważył. Wydaje mi się, że jeśli nawet skubną jakąś ksenię to i tak się opłaca w nie zainwestować. Wiele osób z tego forum je posiada i jak na razie opini negatywnych nie przeczytałem.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie calkowicie, slimaki te jak wszystkie nagoskrzelne sa bardzo delikatne, dlatego tez powinno sie je najpierw rozmnozyc w osobnym baniaku a pozniej wlozyc wieksza ilosc do glownego, zwieksza sie wtedy szansa ze czesc pozyje na tyle dlugo ze dadza rade Aiptazji.

Zgoda takze ze z Wurdemanni na pewno wiecej pozytku niz szkody, te przypadki o ktorych pisalem byly zupelnie incydentalne. Ale byly, to tylko mialem na mysli.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, pierwsze na co chciałbym zwrócić uwagę to na drobną literówkę którą wszyscy popełniają , nazwa krewetki to Lysmata wurdemanni (WURDEMANNI) , tak opisuje ją Sprung oraz Fossa i Nilsen , podobnie Schimek a oni raczej się nie mylą. Ze ślimakami nie mam niestety żadb

ych doświadczeń dla 3 szt aiptasi ich nie sprowadzę , Chelmon jak przeżyje kwarantanne jest super ale do większych zbiorników ( ale bez Tridacn i wieloszczetów a zdaża się że i bez Trachepchylii , Lobopchyli i kilku podobnych) więc do 170 l odradzam . Lysmate wurdemanii polecam niestety przegłodzona obgryza Tubastree a najedzona zjada Stomatelle ( to te małe ślimaczki ze skały z Indonezji , które tak uciejkają jak sie nagle zapali światło). Więc krwtka z dostępnych w polsce metod jest najskuteczniejsza , pod warunkiem że zainwestujemy w stadko . STADO to DUŻO osobników, jedna lub dwie prawie że wogóle nie działają a dziesięć powoduje znikanie Aiptasi .

Pozdrawiam


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ops sam zrobiłem literówkę .


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i to nie jedną.

Pozdrawiam


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.