Skocz do zawartości
Vertiscire

Dino i cyjano jednocześnie

Rekomendowane odpowiedzi

Jak sobie radzić kiedy w zbiorniku jest jednocześnie dino(piasek + korale) oraz cyjano(skała)? Czy poszczególne metody dla konkretnej plagi nie wpływają jednocześnie negatywnie na drugą plagę?

Dokładniej mi chodzi o lanie bakterii a podawanie H2O2 na dino.

Parametry mam NO3 - 0.2 ppm(salifert) i PO4 0.00 (mała Hanka) ale co się pozbędę którejś plagi to za max miesiąc wracają.


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche lipa bo h2o2 zabije bakterie ktore wlejesz (przynajmniej czesc). Moze sprobowac rano h2o2, a wieczorem bakterie? H2o2 jest malo stabilne/trwale.

Sam mialem dino i pomoglo odsysanie zainfekowanego piasku (i ogolnie syfu). Odseparowanie syfu i zalanie piasku h2o2. W miedzyczasie podmianki i phosguard. 2 takie kuracje i przeszlo. Zrodlem byly stare prefiltry i zuzyta zywica. Ale coz...

...teraz mam cyjano. Mam wysokie no3, 25. po4 niewykrywalne salifertem. I zakladam, ze ta dysproporcja doprowadzil do wywalenia cyjano. Narazie ostatkami sil staram sie nie siegnac po chemiclean, ale czuje, ze bedzie to nieuniknione. Staram sie usunac no3 namnazajac bakterie i je odpieniajac. No3 juz maja wiec podaje im V i po4. Po czym laduja w kubku odpieniacza. Troche mniej przejzysta woda. Cyjano nie ustepuje, ale przyrosty spadly jakies 4 razy. To co narastalo w 1 dzien teraz rosnie 4. Niestety, ciagle narasta a nie ubywa.

Licze na to, ze odsysajac syf i odpieniajac namnazane bakterie usune no3 i sytuacja wroci do normy.

Chyba musze pomyslec o jakiejs lampce do sumpa i kawalku glonu.... W ostatecznosci chemiclean.

Moze .... zrob tak jak ja, odessaj zarazony piasek i wykap w h2o2, dino na koralach zostaw liczac, ze sie rozpusci. Jak sie rozpusci w nocy, to na drugi dzien usiadzie pewnie na koralach, ale tez na piasku. Odessac ponownie. Odsysajac zmniejszasz nasycenie ich budulca w systemie. Po doprowadzeniu do takiego etapu, ze zacznie ubywac zrobilbym ogolna kuracje h2o2 w zbiorniku, zeby wybic resztki. Na czas kuracji jakis pochlaniacz krzemianow.

I tak najpierw bym rozwiazal sprawe dino, bo chyba jest latwiej. A cyjano... coz, ja proboje swoja metoda. Ale jezeli u Ciebie nie ma dysproporcji no3 i po4, ktore mogly by byc przyczyna.... to jest cos innego czym to cyjano sie zywi. Chyba tylko chemiclean... Ale ja leszcz jestem wiec moze ktos madrzejszy Ci doradzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc może najpierw chemiclean lub jeśli chcesz łagodniej to Colombo Mycosidol i potem zobaczysz co będzie


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie chciałbym uniknac mocnej chemii bo miesiac temu byl chemiclean. Cyjano jednak wrocilo mimo zmniejszonego karmienia. Teraz w ogole odstawilem sps food i tylko ryby dostaja 1/3 dawki. Podmianko i mikro calkiem odstawione.

Czy spadek KH moze mieć wpływ na pojawienie się obu plag? Leci mi co tydzień w dół mimo ciągłego zwiększania dawkowania

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem odsysanie to tylko usuwanie skutków a nie przyczyny. Baaaaardzo długo walczyłem z tymi plagami - miałem nawet chwilę zwątpienia - odsysanie / zaciemnianie / chemiclean / algaX itd itp - wszystko wracało. Wreszcie się wkurzyłem i przebudowałem sumpa jak się należy, zmieniłem falowniki na silniejsze - filtracja mechaniczna w postaci gąbki i waty no i BAKTERIE!!! Akurat leje BioGro 1,2,3 u mnie zadziałało - acha, no i jeszcze zastosowałem matrixa w ilości 4L w sumpie. Plagi same się cofnęły łącznie z glonami które porastały wszystko i wszędzie w takich ilościach, że krowa spokojnie by się napasła :)

Byłem w szoku jak patrzyłem na cofające się plagi z którymi walczyłem od 2 lat - oczywiście co możesz odessać to odessij - przyspieszy to proces

Przyznam bez bicia, że miałem syf w akwa przy małej tego świadomości...

Reasumując - "czysta woda" plus konkurencja pokarmowa w postaci dobrych bakterii plus cierpliwość i powinno ustąpić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano jest tylko tam gdzie nie dochodzi cyrkulacja czyli w grotach i jaskiniach. Nie ma szans, żeby wepchnąć tam jakiś cyrkulator. Póki nie wychodzi na 'pierwszy plan' to sobie chemicelan itd odpuszczam.

Muszę zwalczyć Dino tylko. Do jakości wody nie mam sobie nic do zarzucenia: PO4: 0.00, NO3: 0.2 ppm. Cyrkulacje mam:

RW-20- 20 tys

WP-25 - 13 tys

RW-8 - 8 tys

JVP-201 - 5 tys

Obieg - 6 tys

Także mam wg parametrów ponad 50.000 l/h cyrkulacji. Zbiornik 618 litrów co daje 84x objętość akwarium. Moim zdaniem to dużo, widziałem, że dla SPSów powinno być 30-40x objętość akwa.

Zacząłem lać bakterie Special Blend, odsysam. Nie leje niczego poza KH (spada cały czas). Żadnych witamin, amino, mikro, podmian, karmienia korali. A Dino się trzyma 3ci tydzień w najlepsze.


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtracja mechaniczna?? Uwierz mi - dużo syfu pływa w toni wody - pozbywasz się w ten sposób detrytusu między innymi. Przedmuchaj cyrkulacją skały pod warunkiem wyłapania tego z wody.

Musisz wprowadzić konkurencje pokarmową dla dino i cyjano. Bakterie, bakterie, bakterie :)

Edytowane przez mr_mgr (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skarpety na spływie i rewizji + filtr mechaniczny 2000 l/h, czyszczone 2x w tygodniu.

Bakterie zawsze będą pierwsze pobierać 'pokarm' przed cyjano i dino?


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm czy pierwsze to nie wiem - natomiast jeśli te dobre bakterie namnożą się w dużych ilościach po prostu wyprą z systemu te niechciane :)

Dolewając systematycznie bakterie ( na chłopski rozum ) ciągle odnawiasz kolonię bakterii aż w końcu będą w przewadze nad resztą nie mówiąc już o ich właściwościach na całą resztę systemu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jeszcze bo mam przewymiarowany odpieniacz- czy on nie wybije bakterii zanim się zdążą rozmnozyc?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma możliwości aby odpieniacz wybijał bakterie :) gdyby tak było to wybiłby również cyjano :) a to akurat byłoby dobre :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obie plagi dopadly mnie jakos w 6tym miesiacu, od startu nie bylo zadnego problemu z nimi i tak szukam co zmienilem. Odstawilem bakterie probiotyczne, mylnie chyba wnioskujac ze skoro mam nutri zerowe to nie ma po co lac

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie chciałbym uniknac mocnej chemii bo miesiac temu byl chemiclean. Cyjano jednak wrocilo mimo zmniejszonego karmienia. Teraz w ogole odstawilem sps food i tylko ryby dostaja 1/3 dawki. Podmianko i mikro calkiem odstawione.

Czy spadek KH moze mieć wpływ na pojawienie się obu plag? Leci mi co tydzień w dół mimo ciągłego zwiększania dawkowania

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Miałem to samo w kostce kiedyś, i u mnie było to z kh powiązane, a ile u ciebie kh wynosi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7.7 utrzymuje teraz bo spadlo na 6.4

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

A ja nie dolewam tak zwanych "bakterii" i żadnych magicznych preparatów i nie stosuję dziwnych nie sprawdznych metod od samego początku, woda przez obieg przepływa powoli [ze 2 razy na dobę] a filtry maechaniczne czyszczę jak się zapchają [co 1 - 2 tygodnie], cyrkulację zapewnia jedna pompa na zbiornik, zbiorniki mocno karmię... i nie mam problemu z żadnymi plagami...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nanokaczor - gratuluję :)

Jednakże plagi panoszą się w zbiornikach i trzeba się ich pozbyć :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nanokaczor - gratuluję :)

Jednakże plagi panoszą się w zbiornikach i trzeba się ich pozbyć :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie dolewam tak zwanych "bakterii" i żadnych magicznych preparatów i nie stosuję dziwnych nie sprawdznych metod od samego początku, woda przez obieg przepływa powoli [ze 2 razy na dobę] a filtry maechaniczne czyszczę jak się zapchają [co 1 - 2 tygodnie], cyrkulację zapewnia jedna pompa na zbiornik, zbiorniki mocno karmię... i nie mam problemu z żadnymi plagami...

Jeszcze może powiesz, że masz młody zbiornik?:) Ty masz lata doświadczenia, to jaki sens porównywać to z akwarium świeżaka któremu rok jeszcze nie skoczył


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Moje zbiorniki wcale nie koniecznie są stare. Niektóre - te w których mam korale mają prawie 2 lata ale inne zalałem w tym tygodniu albo 2 tygodnie temu. Niektóre zbiorniki dezynfekuje regularnie i zabijam wszystko co w nich żyło a potem je zalewam świeżą wodą... Nigdy nie używam żadnych bakterii ani ciekłych pożywek dla bakterii. Walka z tego rodzaju atrakcjami to dla mnie codzienność...

Z plagami najlepiej jest walczyć naturalnymi sposobami - czyli za pomocą odpowiednich rodzajów organizmów, które te plagi zwalczają. Przestańcie kombinować i wpychać kamień pod górę jak Syzyf tylko nauczcie się korzystać z naturalnych sposobów. Pojawia się cyjano lub dino - wystarczy wsadzić do akwarium odpowiednią ilość ślimaków turbo i plaga zniknie bo turbo zjadają cyjanobakterie. Jak wsadzicie do zbiornika ślimaki turbo to w dzień będą prawie niewidoczne bo one wyłażą w nocy a w dodatku będą się mnożyć w akwarium. Więc z plagą glonów, cyjano, dino będzie spokój na zawsze. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja w której w akwarium cyjano rosną tak szybko że ślimaki nie dają rady ich zjeść. Wtedy trzeba wywalić detrytus [zasyfiony piasek, muł w zbiorniku lub sumpie, oczyścić filtry "mechaniczne"] i zmniejszyć ilość mikroelementów które dolewamy do zbiornika a kożuch glonow lub bakterii odsysać. Oto cała tajemnica...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanokaczor - masz rację - czysty zbiornik to brak pożywki dla plag :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja mam czysty i co z tego?:p Plagi sobie hulają dalej.

Turbo mam oczywiście, nie za dużo bo 10 wielkich ale do tego 50-100 maluchów łazi. Moim problemem jest Dino nie Cyjano aktualnie, są jakieś ślimaki które zjedzą dino?

Zastanawia mnie też, że na Dino radzi sie lać H202 a jednocześnie podawać bakterie żeby dino miała konkurencje. To siebie nie wyklucza?


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie rozumiecie tego co napisałem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad to przecież zbyt proste - to co opisałeś w #20 - podałeś przepis i wyjaśnienie na tacy.

p.s.

jak ktoś chce używać innych metod to wszystkie pół środki jak woda utleniona czy zaciemnianie czy inne wynalazki to wg, mnie nie porozumienie - albo natura albo chemia czysta czyli chemiclean lub mycosidol - działa i i wielu zbiornikach nie robi szkód a najlepsze jest to że oczywiście w tych tzw. "lepszych" - swojego do takich nie zaliczę ale u mnie takie problemy nie występują jakoś :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano się pozbyłem. W nocy spadła mi RW20 z magnesu i rozwaliła cały piach po skale uwalniając pewnie sporo brudu. Dino kwitnie aż miło - niektórych korali nawet nie widać spod glutowatej osłony


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.