Skocz do zawartości
Syrenka

Może uda się w tym założyć nano rafę?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie akwarium podobne do tego w temacie: "Pierwsze akwarium morskie w 30 litrach" tylko ma troche inne wymiary (rosły w nim kwiatki na parapecie) 110x20x25 wys

Chciałabym tam hodować 2 błazenki, krewetkę i jakieś korale i grzybki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to zamierzam tam dać 5kg żywej skały, 2cm żywego piachu. Osprzęt to Circulator 350 z gąbką na odpadki, aqua szut 600 też z gąbką na odpadki. Jako światełko to 1x Marine Blue Actinic 38W i 1x Marine White Lamp 38W. Sól to Instant Ocean. Hodować tam zamierzam 2 błazenki, 2 Lysmata amboinensis, Ricordea yuma, Zoanthus sp. i Actinodiscus sp. Moje akwa nie będzie miało odpieniacza tak jak w tamtym akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mysle, ze wymiar wymiarem ale najpierw sprobowac z sama skalka a potem myslec o rypkah itd... zwlaszcza jesli ma byc bez skimmerka, sam mialem malenstwo i zdaje mi sie, ze to dobry poczatek


ubd8010tk6.png

1211431349.png

1211431357.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli kupić 5kg skały, pompki i co dalej? Gdzie można kupić wode RO? U nas jest salon z akwarystyką morsko-słodkowodną. A ile musi być soli? Oświetlenie dobre czy nie? Troszkę drogie będzie światełko, może są jakieś tańsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swiatlo to PowerCompact. Sa takie podwojne aktyniczno-biale. To chyba najtansza opcja.

A co do reszty ... nie napisalas, skad jestes, ale najlepiej to kup calosc tj. skale, piach i wode z dzialajacego zbiornika. Bedziesz miala pewnosc, ze na poczatku wszystko jest OK. i jest dojrzale.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do soli to raczej ta nie jest najfajniejsza... wiem bo mam:( najlepiej kupic filtr RO tez cos wiem bo nie mam:( osobiscie uzywam destylatu jesli znasz kogos kto pracuje w laboratorium lub szpitalu to tez jest opcja. pomysl nad odpieniaczem chocby DIY. bez niego tez sie da ale jest duzo wygodniej. skala najlepiej tak jak napisal pan piotr. oswietlenie hmmm... drogie ale przeciez chodzi o efekt:) i wazne: chlodzenie bo latem mozesz miec tragedie... ja musialem na szybko 25l przenosic do wiekszego bo sie wszystko chcialo ugotowac... bledy, bledy, bledy... ale coz uczymy sie na nich...


ubd8010tk6.png

1211431349.png

1211431357.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod zadnym pozorem nie wpuszczaj blaznow do tego - w tego typu akwarium i bez odpieniacza ciezko bedzie utrzymac dobre warunki. Pozostan poki co przy koralowcach i drobnych bezkregowcach - jesli sie wciagniesz to na 100% zamarzy Ci sie wieksze akwarium i polecalbym, abys ewentualne rybiszcza dopiero w wiekszym trzymal.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wody w kazdym markecie kupisz destylowana do akumulatora. najczesciej w bankach 5 litrow. jak na poczatek to ok.

tak na marginesie to wie ktos gdzie mona kupic swietlowke PC white/akinic? 24W najlepiej


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłam w salonie z akwarystyka morska i z działającego zbiornika za żywą skałę chcą 57zł kg :) to dosyć dużo. Muszę na allegro poszukać taniej, bo 5kg x 56zł= 280zł. Poszukam taniej na allegro. Wodę morską tez mi mogą sprzedać ale mi powiedzieli że zależy ile i cene ustalą od litrów. Żywego piachu nie mają w akwach tylko grys koralowy, czy on zastąpi piasek czy nie bardzo? A cały sprzęgik Circulator 350 z gąbką na odpadki i aqua szut 600. Czy to wystarczy czy za mało/dużo? PowerCompact- gdzie można dostać bo w salonie nie mają i jaka ma być moc świetlówki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

57 zl/kg to "lekka" przesada, co to za salon?

Zamiast power compact nie wiem czy nie lepsza opcja to T5.

Jak uzyjesz elektroniki z swietlowek energooszczednych to nie wyjdzie wcale drogo. Na poczatek proponuje strone z oswietleniem Aqvalight.pl. Maja power compacty i T5 mozesz policzyc ile ci wyjdzie i co lepsze.

Napisz skad jestes?


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pH, kH, NO3 myśle że na początek to wytarczy...przy regularnych podmianach Ca i Mg powinno się spokojnie trzymać na stałym poziomie przy niewielkiej obsadzie.... Przy takim akwa dać dwie świetlówki 39 W t5 i będzie dobrze...a z tym brakiem odpieniacza to jak już wyżej wspomniano...może byc ciężko bo to malutki zbiornik...a on nie wybacza błędów, a o zachwianie nie trudno.

PS. kurcze sporo tego światła jak na to akwa...:/


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj było juz tyle razy - do T5 trzeba elektroniczne stateczniki a nie wyciagniete z zarowek. Nawet jesli pojdzie to nie pozyje za dlugo a świetlówki do morskiego nie są za darmo. Bez przesady z tym DIY.

Kup statecznik 2x39W +swietlówki sylvani lub nowe AM i sprawa zalatwiona.

Rybki to ew. jakąś małą babkę, i regularne podmiany jak bez odpienka.

Test PH / KH / NO3 / NO2 i NH4


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D nowy ty tak poważnie...?

Jak ktoś ma baniak już dłuższy czas bazując na swoim doświadczeniu wie kiedy coś nie gra w baniaku to potrzebne są sporadycznie, ale dla nowych morszczaków przydatności testów w eliminowaniu przyczyn problemów, chyba nie można przecenić.

o już widze skasowałeś swojego posta :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zart:) Choc i tak za jakis czas przestanie robic testy i zda sie na najlepszy test czyli wyglad zwierzakow. Teraz na powaznie;) Nie kazcie kupowac zaraz masy testow bez sesu. Na amoniak uzywa sie praktycznie na poczatku, i to tez nie jest konieczne. Po co nam wiedziec ze jest go duuzo jezeli skala jest swierza i mamy mase glonow w baniaku? Podobnie NO2 w baniaku jest b szybko przetwarzany na NO3. Zeby miec obraz tego co dzieje sie w baniaku wystarczy wiec pH, NO3 ewentualnie KH. Reszta to czujne oko i umiar w obsadzie. Jezeli to nano rafa na dobrej soli, z czestymi podmianami i mala obsada rowniez Ca i Mg sa zbedne(chyba ze dozujemy balinga, wtedy sa niezbedne, zeby nie przesadzic).


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Syrenko nie obraz sie ale poczytaj troche o chemii wody morskiej: pH, KH, CO2, bufor wodoroweglanowy, kalcyfikacja

itd... nie powinny byc dla Ciebie tajemnica jesli zabierasz sie za akwarium morskie.

Nic Ci nie da wiedza w jakim przedziale ma byc pH w morskim akwarium jesli nie znasz i dobrze nie rozumiesz reakcji jakie zachodza w akwarium morskim.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wypożyczyłam sobie książkę akwarium morskie. I tam pisało, że żywa skała nie jest dla zbiornika dobra, że lepsze są wapienie. Pisało tam że konieczny jest filtr biologiczny i odpieniacz. To prawda? O testach do wody niewiele pisało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Syrenko teraz idzie zima, to kupisz lopate wegla mniej.

Przy suchej skale, czy tez cemencie pojawia sie problem glonow. Dodatkowo w takiej skale nie ma zycia i sam proces denitryfikacji jest znikomy. Odbija sie to na parametrach wody. Wg mnie zywa skala jest jednym z najwazniejszych rzeczy w akwarium. Sama zywa skala jest bardzo dobrym filtrem biologicznym.

Odpieniacz jest bardzo czesto uzywany do usuwania zanieczyszczen, ale sa tez zbiorniki gdzie nie uzywa sie go. Jezeli planujesz rybki to warto pomyslec o odpieniaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, tak się zastanawiam, czy robić drugie podobne akwa czy może wymyśleć nowy rarytas? Może 25 litrów? Już od 5 dni mam w kranie wode RO. Teraz akwa to myślałam o 25 litrowym zbiorniczku. 4 kg żywej skały, sól to chciałam Aquarium System Reef Crystals ale nie wiem czy jest dobra, na dno grys koralowy no i oświetlenie... Nie wiem czy kupić power compact (jakie potem świetlówki do tego?) czy świetlówki Aqua medic white i blue i do tego zasilacze do świetlówek? Cyrkulacja to taka jak już pisałam a potem może kupię odpieniacz bo bym błazna chciała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co ty @ syrenka ?po co od razu rarytasy... ja pierwsze dwa blazny w sraczu trzemalem i bylo oki:D Jak lałem to im przy okazji wode podmienialem:D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Syrenka :

że żywa skała nie jest dla zbiornika dobra, że lepsze są wapienie.

A żywa skała niby z czego jest zbudowana jak nie z wapienia???????? Z musztardy i ziemniaków?? Nie są wapienne?

Korale tworzące rafy są organizmami kolonijnymi składającymi się z ogromnej liczby polipów, połączonych ze sobą jamą chłonąco-trawiącą. Każdy polip wytwarza wapienny szkielet, a po jego śmierci nowe polipy rosną na nim, co powoduje wzrost rafy. Dlatego też górne części raf koralowych zbudowane są z żywych polipów, a dolne z obumarłych (szkielety wapienne)


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Syrenko serduszko Ci plonie do piekna morszczyzny... Ksiazki nie dadza Ci calej wiedzy. Musisz wiedziec co, kiedy i dlaczego dzieje sie w Twoim zbiorniczku. Za duzo piszesz o sprzecie. Najprostsza opcja to kup male akwa, zwykly filterek, grzaleczke, jakies swiatelko do tego. Kup sol i 1 kg zywej skalki. jesli stwierdzisz, ze Twoja skala Ci sie podoba, ze cale zycie ktore z nia dotarlo do zbiorniczka sie rozwija to mozesz inwestowac w super swiatlo, filtry, duze ilosci skaly, ryby korale i inne cuda. a jesli nie to nie bedziesz miec wyrzutu, ze tyle kasy, uwagi itp. kazdy filtr, odpieniacz i inne cuda sa udogodnieniem. one pomagaja nie robia cudow. najpierw zbieraj doswiadczenie a potem ulatwiaj sobie pielegnacje swojego kawaleczka rafy:)


ubd8010tk6.png

1211431349.png

1211431357.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.