Skocz do zawartości
kemaz200

Padają od soli??

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie test do d*py. Bo chyba piszesz że w świeżej solance po RODI amoniak wystepuje i to w takich stężeniach. Tak czy siak amoniak biorę pod uwagę, ale nie rozumiem jak przez 2 tyg w 50l też z odpieniaczem, też na świeżęj solance, ryby były (zmiana wody co tydzień) i wszystko ok + leczenie miedzią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo nie zamknął się proces nitryfikacyjny, to tak jakbyś wrzucił ryby do nowego, niedojrzałego akwarium. Mimo, że sprzęt działa to proces dojrzewania przebiega, dopiero po kilku tygodniach zamiast amoniaku pojawia się NO3

Sprawdź jeszcze raz świeża solankę, tam nie powinno być amoniaku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie rozumiemy. W wodzie RODI świeżo zasolonej nie ma prawa być amoniaku. A test pokazuje że jest. Więc dokóki ryby nie zanieczyszczą takiej wody do trującego poziomu zmieniam wodę na nową. Cykl będzie startował z każdą zmiana ale to mnie nie obchodzi bo zanim woda stanie się trująca(znaczy się znacząco trująca) ja ją znowu podmieniam. I tak to się dzieje przy leczeniu ospy zmieniając zbiorniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drugi test świeżej i to samo. Test Colombo żołty kolor zero, odcienie zielonego od 0.25 w górę. Nie da się pomylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest test do słonej wody. Zresztą słonca już nie ma a porównywanie kolorów przy lampie to słabo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Testy testami a ryby zdychają. Teraz jak już nie ma ryb i minęło kilkanascie godzin to nie ma czego sprawdzać.

Umyłeś ścianki zbiornika za pomocą środka powierzchnowo czynnego w którym jest dodatkowo podchloryn sodu i NaOH. Zabija on wszystkie bakterie i utrudnia lub nawet uniemożliwia ich rozwoj przez pewien okres czasu. Być może dlatego wcześniej w zbiornikach w ktorych była kwarantanna nic nie zaobserwowałeś a w "czystym" zbiorniku ryby zdechły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy testami a ryby zdychają. Teraz jak już nie ma ryb i minęło kilkanascie godzin to nie ma czego sprawdzać.

A niby czemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dlatego, że skład wody może być teraz inny niż w czasie, gdy było w niej więcej ryb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dlatego, że skład wody może być teraz inny niż w czasie, gdy było w niej więcej ryb

Ale amoniak nie wyparowal. Wiec powienien byc wykrywalny, a to juz daje pojecie dlaczego ryby padly.

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to powinieneś rozpoznać temat dlaczego w świeżej solance jest amoniak. Wg mnie są trzy możliwości

- masz trefny test

- masz wodę (kranówę) bardzo kiepskiej jakości i coś nie halo z filtrem RODI

- sól zawiera związki NH4 (bardzo mało prawdopodobne)

Poniżej możliwa zawartość wody (kranówy) w zakresie związków NH4, NO2

"Azot amonowy (amoniak)

Woda może maksymalnie zawierać 0,5 mgNH4+/dm³. Przy czym jeszcze stosunkowo do niedawna obowiązywała norma 1,5 mg NH4+/dm³ dla wód niechlorowanych.

Obecność azotu amonowego (jonu amonowego) może być wynikiem naturalnych procesów rozkładu materii roślinnej lub może świadczyć o zanieczyszczeniu ściekami. Tylko ten drugi rodzaj może budzić znaczne zastrzeżenia. O tym, że woda mogła zostać zanieczyszczona ściekami, będzie świadczyła jednocześnie wysoka utlenialność, podniesione stężenie innych form azotu, wzrost liczby bakterii.

Azotany i azotyny

W wodzie nie może być azotanów więcej niż 50 mg NO3–/dm³, a azotynów nie więcej niż 0,50 mg NO2–/dm³. Azotany pojawiają się w wodach podziemnych w rezultacie procesów mineralizacji materii organicznej i procesów nitryfikacji oraz z niektórych łatwo rozpuszczalnych minerałów, a także na skutek intensywnego nawożenie oraz zanieczyszczenia ściekami z szamb. Zwraca się uwagę głównie na szkodliwość spożywania takiej wody przez noworodki. Usuwanie azotanów w warunkach domowych jest trudne."

źródło: http://www.budujemyd...ia-jakosci-wody

Jeśli rzeczywiście masz amoniak w świeżej solance i wlałeś ją do nowego "czystego" zbiornika, gdzie dodatkowo mogły działać związki z CIF-a (patrz powyższy post Nanokaczora) to już jest mieszanka wybuchowa

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

A niby czemu?

Bakterie nitrifikacyjne...

Poczytaj trochę o cyklu nitryfikacyjnym. Dużo o tym napisano a ja nie mam czasu na to żeby to po raz 500 przepisywać...

Naucz się podstaw to być może następnym razem nie zabijesz ryb.

Zresztą ja nie rozumiem prawie wszystkiego co zrobiłeś od samego początku. Po co ci ta kwarantanna? Czy masz już jakiś stabilny zbiornik z duża ilością cennych ryb i dlatego założyłeś kwarantanne? Po co lać amoniak do świeżo założonego zbiornika [napisałeś o tym w innym temacie]? Nie rozumiem co cię skłoniło do tego żeby wymyć zbiornik środkiem do czyszczenia klozetu. Nie rozumiem dlaczego wrzucasz ryby do świeżo zrobionej solanki i do zbiornika bez kompletnie żadnej filtracji biologicznej.

Potem ryby ci zdychają i zakładasz temat o tym że niby zabiła je "sól". Tego też nie rozumiem...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie nitrifikacyjne...

Poczytaj trochę o cyklu nitryfikacyjnym. Dużo o tym napisano a ja nie mam czasu na to żeby to po raz 500 przepisywać...

Naucz się podstaw to być może następnym razem nie zabijesz ryb.

Zresztą ja nie rozumiem prawie wszystkiego co zrobiłeś od samego początku. Po co ci ta kwarantanna? Czy masz już jakiś stabilny zbiornik z duża ilością cennych ryb i dlatego założyłeś kwarantanne? Po co lać amoniak do świeżo założonego zbiornika [napisałeś o tym w innym temacie]? Nie rozumiem co cię skłoniło do tego żeby wymyć zbiornik środkiem do czyszczenia klozetu. Nie rozumiem dlaczego wrzucasz ryby do świeżo zrobionej solanki i do zbiornika bez kompletnie żadnej filtracji biologicznej.

Potem ryby ci zdychają i zakładasz temat o tym że niby zabiła je "sól". Tego też nie rozumiem...

Amen :D


120x60x50 + sump  170W LED DIY (@Magu) + 2x39W T5 130W LED DIY (STEROWANA BY NANORAFA THX) + 2xT5 39W, RO 1000int, JEBAO RW-15 + RW-8, DCP-6500


26659830da7e9a970035b2eb3e17e080u346a148

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad : albo nie czytasz tego co pisze albo sam sobie przeczysz.

"Testy testami a ryby zdychają. Teraz jak już nie ma ryb i minęło kilkanascie godzin to nie ma czego sprawdzać."

Nie wiem co ma do tego cykl nitrifikacyjny. Ryby padają jednego dnia (3 dzień od wlania świeżej solanki), a następnego robię pomiar. Ty twierdzisz że nie ma co mierzyc - amoniaku już nie wykryje. Cykl nitrifikacyjny nie rusza w ciagu paru godzin. A nawet jak bakterie zaczną przetwarzać amoniak, to nie zrobią tego w dobę (z poziomu trującego do zera) przynajmniej w przypadku świeżego akwarium. Więc nie wiem czemu mieszasz cykl nitrifikacyjny do tej sprawy. Jeśli mi ryby padają to szukam przyczyny testami, czymś co potwierdzi teze/przypuszczenia, a nie zakładam że to był amoniak i basta - bo równie dobrze mogły zdechnąć ...bo był poniedziałek. Bo jak udowodnić że ryby padły od amoniaku - tylko sprawdzając wodę testami, a nie na "wydaje mi się" Stan wody (wiązków azotowych) w ciągu doby bez ingerencji i w pustym akwarium nie zmieni się drastycznie.

Co do lania amoniaku - to poczytaj trochę o laniu wody amoniakalnej na start. PS. Kiedyś sikano do akwa na start. I nie dlatego że wc było zajęte. Takimi metodami startowano zbiornik od dekad, przy czym WA jest jesdną z czystszych. Jak trochę poczytasz to może dojdziesz do wniosku że nie ma co czekać dwa tygodnie (z krewetką, rybą startowa) na amoniak. Ale to już wg . uznania. Tylko nie wiem czemu mieszasz dwa wątki(jeden o laniu WA do akwa a drugi o padaniu ryb w sumpie).

Co do trzymania ryb w kwarantannie - przeczytaj ten wątek - jest wszystko napisane.

Więc jeszce raz - czytaj co jest napisane a nie co się wydaje. Bo mam wrażenie że czytasz tylko pierwszy post i co jakiś czas wrzucasz swoje przemyślenia.

A odnosząc się do wątku:

Wymieniłem żywice i filtry RO a test dalej pokazuje 0.25 na czystej solance RODI.

Wg. ludzi na reef central to wcale nie musi być wadliwy test tzn. amoniak w soli to jest prawdopodobnie normalna sprawa - chyba bo niektórzy piszą o złej partii.

Robiąc podmiane nawet 20% mające 0.25 amoniaku rozcieńcza się i jest niewykrywalne.

A dając 100% świeżej wody do akwa jest dalej 0.25.

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie sprawdzasz samej wody po rodi i ewentualnie przed rodi tylko od razu wskazujesz na sól. Kup test na NH4 do słodkiej wody (koszt ok.20 zł w każdym sklepie akwarystycznym) i będziesz wszystko wiedział.

Amoniak w soli to nie jest normalna sprawa

Masz tu link do wyników badań wody w Gliwicach za czerwiec 2016

http://pwik.gliwice....arametrami.html

Amoniak jest <0,06 mg/l ale zwróć uwagę na NDS (najwyższe dopuszczalne stężenie), może u Ciebie jest wysoki poziom tego związku.

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg badan w maju.

http://www.mpwikmyslowice.pl/uploads/files/67_WWW-MPWIK-JAKOSC-WODY-2016.pdf

wychodzi 0.5mg

Tyle że przy sprawnym RODI, amoniak jest wychwytywany w całości. Ale sprawdzę (kupie test).

Tu jest coś o soli syntetycznej i amoniaku:

http://reefkeeping.c...rhf/index.php#5

post 16 - http://www.reefcentr...d.php?t=1927083

zadałem to pytanie do producenta. Zobaczymy odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że przy sprawnym RODI, amoniak jest wychwytywany w całości. Ale sprawdzę (kupie test).

zadałem to pytanie do producenta. Zobaczymy odpowiedź.

No właśnie dlatego piszę żebyś sprawdził wodę przed zasoleniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego piszę żebyś sprawdził wodę przed zasoleniem.

Ok. W tygodniu poszukam jakiegoś laboratorium.

A Aquaforest stwierdził że nie ma takiej możliwości amoniak w soli) - proponuje przebadanie wody.

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście forumowicz pisze, że w soli morskiej mogą znajdować się związki amoniaku ale pisze też, że przy podmianie w ustabilizowanym biologicznie zbiorniku nie stanowi to problemu. Zauważ również, że post jest z 2010 roku!

Poza tym to tylko post z forum i należy go traktować jako jakąś informacje niekoniecznie prawdziwą

Po co Ci laboratorium? Kup test na NH4 do słodkiej wody

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście forumowicz pisze, że w soli morskiej mogą znajdować się związki amoniaku ale pisze też, że przy podmianie w ustabilizowanym biologicznie zbiorniku nie stanowi to problemu. Zauważ również, że post jest z 2010 roku!

Poza tym to tylko post z forum i należy go traktować jako jakąś informacje niekoniecznie prawdziwą

Problemem nie jest mała część amoniaku w świeżej solance, gdy ją chcesz dodać do "dojrzałego akwa".

Wtedy najpierw go rozcieńczasz(bo największe podmianki to max 30%), a potem i tak zostanie szybko przetworzony. To się zgadza i nie przeszkadza. Pytanie brzmi czy faktycznie amoniak w stężeniach mogących mocno truć ryby znajduje się w świeżej solance? Przy Ph 8.5 0.17mg/l.

W poście owyżej artykuł gdzie testowali różne sole.

Co do roku - a masz jakieś świeższe badania? Bo tam też nie testowali soli AF, ale piszą ogólnie o syntetycznych.

post 20 - rok 2015 - http://www.reef2reef...ammonia.196838/

Po co Ci laboratorium? Kup test na NH4 do słodkiej wody

I znowu mam zgadywać czy dobry czy nie? Albo jaki wynik pokazał. Laboratorium to nie majątek, a z wynikiem ciężko będzie dyskutować.

Pytanie gdzie można przetestować wodę słoną bo na forum wspominają raz że do tego są inne metody, innym razem że te same.

PS. Posty z forów też traktuję przez palce bo znakomita większość ogłasza własne przemyślenia/przypuszczenia, a nie wyniki badan. Ale temat się przewija przez lata i jakoś brak potwierdzonych/niepotwierdzonych wypowiedzi. A jak są to już kilkuletnie badania na solach które kilka razy zmieniły skład. Zresztą to się tyczy wszystkiego na forum. Tu się dyskutuje, a na jakiej podstawie ludzie dają wypowiedzi to inna sprawa. Własne zadanie =/= fakty.

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał pod ręką test NH4 to bym z ciekawości zbadał czystą solankę (również używam AF). Może ktoś z forumowiczów tak dla bhp zrobi test?

Tak czy siak wg mnie twierdzenie czy nawet podejrzenie, że sól mogła być powodem padnięcia tych ryb jest delikatnie mówiąc nadużyciem. Przeanalizowałbym raczej własne działanie, jak już wyżej napisano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak wg mnie twierdzenie czy nawet podejrzenie, że sól mogła być powodem padnięcia tych ryb jest delikatnie mówiąc nadużyciem. Przeanalizowałbym raczej własne działanie, jak już wyżej napisano.

Ale jak tak nie twierdzę.

Jak mogę sprawdzić czy CIF był przyczyną? Dlatego najpierw próbuję wykluczyć sytuację z amoniakiem.

Bo 0.25mg/l (tyle mniej wiecej wyszło) jest trujące dla ryb - ale też nie odrazu ryby padają.

Na świeżej solance były 2x 1tydzień w 50l - na starej soli. Potem w sumpie 100l (nowa sól). Nie wiem czy na skutek długotrwałego przebywania w niskich stężęniach ryby mogą paść kilka dni później w bardzo czystej wodzie. A może nowa sól + długotrwałe podtruwanie + amoniak wytworzony w sumpie przez 3 dni + CIF?

Dużo tego a 3 małe chromisy i borsuk pływają dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może weź 2-3 próbki wody (słona słodka) na testy do sklepu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może poprostu zacznij wszystko od początku.... umyj wodą i postaw szkło na nowo. Zalej baniak, posol, dodaj skalę i czekaj tak jak wszyscy czekali. Strasznie komplikujesz wszystko jakimiś kwarantannami, sumpami z rybami, świeża solanka, podmianami na początku, aklimatyzacje w samochodzie. Straszny chaos w tym temacie, z którego nie wynika zbyt wiele poza robieniem wszystkiego "inaczej" niz każdy, któremu ryby jednak w zbiornikach pływają dłużej niż 48h

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez martinniemczyk (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.