Skocz do zawartości
nanoreef

Akwarium 72l- wątpliwość.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Wystartowałem baniak 72 litry ( 60x30x40). Obecnie świeci duolight aquaela. Chciałbym kupić belkę oświetleniową i tu pojawia się pytanie. Czy kupić 2x24W czy 4x24W? Która lepsza ?

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy co chcesz pod nimi trzymac. Ja bym bral 4x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy co chcesz tam trzymać jakie korale jak zbiornik wygląda czy masz sumpa jak reszta sprzętu bo jak reszta sprzętu nie pozwala na trzymanie sps to kup x2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę trzymać głównie miękkie koralowce. Skała ułożona w stożek, najwyższy punkt jest 15 cm pod taflą wody. Sumpa nie posiadam, a z spsów zrezygnowałem.

Waham się nad wyborem, bo nie wiem czy w przypadku 4x24W akwarium nie będzie prześwietlone i czy korale nie będa marnieć a ryby nie będą zestresowane. Z kolei w przypadku 2x24W mam obawę o to,że korale nie będą rosły i zmarnieją...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz 4x24. Jak będzie za dużo światła( w co wątpię bo każdy mówi ze będzie miał tylko miękkie a później i lps i jakieś mało wymagające sps) to wyjmiesz jedną świetlówkę i będziesz świecił trzema.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jest w ogóle taka możliwość,że przy 4x24W będzie zbyt jasno dla korali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x24W to za mało albo weź 4x24 lub przynajmniej 3x24 i wtedy będziesz mógł ustawić włączanie 2+2 lub 2+1 w zależności co kupisz


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przy miękasach 2x24w przy 100 litrach i nie widać po koralach żeby światła było za mało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haha, i to jest to- każdy mówi inaczej. Jestem bardziej za rozwiązaniem 2x24W. Muszę się zastanowić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam już dawno z T5 zrezygnowałem, ale z tego co pamiętam to 0.7-1W / 1l zależnie co chcesz tam hodować. Tak wg "starej szkoły" pisali zazwyczaj ludzie.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Też chciałem ją zamówić ale niestety nie ma na magazynie i u producenta.

Zdecyduj się na 4x24W lepiej mieć więcej niż mniej.

Edytowane przez mateusz86 (wyświetl historię edycji)

60x30x35 (60L)+12cm (17L) tylny panel./Odpieniacz Miniflotor Aqua Medic/Koralia Nano x3/Oświetlenie Hagen GLO 4x24 W ATI 1 x Aquablue Special 24W 1 x ATI Blue Plus 24W T5 1 x ATI Purple Plus 24 W oraz 1 x Blau Actinic 24 W/ Grzałka JAGER 50 W/LR-7KG,LS-4,5Kg/obieg LOC-LINE EHEIM 1000 =

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, a jakie znacie skutki nadmiernego oświetlenia korali miękkich? Jak reagują na to ryby>?

Edytowane przez nanoreef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogą wyblaknąć na przykład, albo przestać polipować nawet - ogólnie spory stres, ale przecież nie musisz koniecznie dawać 4 świetlówek. Jeden slot możesz zostawić pusty i mieć zapas z czasem powinny się przyzwyczaić i wtedy można dołożyć 4tą.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...) ale przecież nie musisz koniecznie dawać 4 świetlówek. Jeden slot możesz zostawić pusty i mieć zapas (...)

o ile oprawa/belka daje taką możliwość

poza tym są belki na 3 świetlówki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Też chciałem ją zamówić ale niestety nie ma na magazynie i u producenta.

O braku możliwości wyłączenia jednej świetlówki nie pomyślałem, bo wszystkie które widziałem miały osobne startery.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cześć

Wystartowałem baniak 72 litry ( 60x30x40). Obecnie świeci duolight aquaela. Chciałbym kupić belkę oświetleniową i tu pojawia się pytanie. Czy kupić 2x24W czy 4x24W? Która lepsza ?

Pzdr.

Mam dokładnie taki sam wymiar zbiornika, i też zasilany kaskadą, jesli chodzi o oświetlenie to mam 60W razora i powiem ci, że dopiero przy takiej mocy zbiornik fajnie zaczyna wyglądać. W ciągu dnia już świecę na 100% koralowce ladnie sie pompuja a rybki nie stresuja. Kiedys polecano mi lampke led 24W ale ciesze sie ze jej nie zakupilem bo bylo by w zbiorniku po prostu ciemno:) a jesli chodzi o koralowce to tez na poczatki mowilem ze tylko miekkie i lpsy ale powoli zaczynam proby z prostymi spsami:)


Zapraszam do śledzenia mojej strony na facebooku oraz mojego bloga:

- https://www.facebook.com/Myreefblog-937761722986773/

- https://myreefblog.wordpress.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie taki sam wymiar zbiornika, i też zasilany kaskadą, jesli chodzi o oświetlenie to mam 60W razora i powiem ci, że dopiero przy takiej mocy zbiornik fajnie zaczyna wyglądać. W ciągu dnia już świecę na 100% koralowce ladnie sie pompuja a rybki nie stresuja. Kiedys polecano mi lampke led 24W ale ciesze sie ze jej nie zakupilem bo bylo by w zbiorniku po prostu ciemno:) a jesli chodzi o koralowce to tez na poczatki mowilem ze tylko miekkie i lpsy ale powoli zaczynam proby z prostymi spsami:)

To mówisz,że lepiej brać 4x24?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 60x35x40, kilka razy podchodziłem do 4x24 ale korale marniały, przy 2x24 ciemnieją. Optymalnie u mnie jest 3x24w.

Wysłane z Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mówisz,że lepiej brać 4x24?

Mówię, że 60W i trochę w górę to dopiero oświetlenie cieszące oko akwarysty:) u mnie w ledach mogę regulować moc wiec to jest przewaga nad T5. Nie wiem jak to jest w świetlówkach.


Zapraszam do śledzenia mojej strony na facebooku oraz mojego bloga:

- https://www.facebook.com/Myreefblog-937761722986773/

- https://myreefblog.wordpress.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy jest sens porównywać waty w LEDach i T5.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 60x35x40, kilka razy podchodziłem do 4x24 ale korale marniały, przy 2x24 ciemnieją. Optymalnie u mnie jest 3x24w.

Wysłane z Tapatalka

Czy to na pewno wina nadmiernego oświetlenia, a nie np. złych parametrów wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja powiem od siebie. Lubię dużo światełka. Nad 56l lampil mi się Kessil A150 i nie uważam by cokolwiek narzekalo. Teraz w ledach mam ok. 1w na litr displayu i ok - wypielam jeden obwód z białymi, ale uważam jest jest w sam raz. Jak dla mnie zawsze lepiej więcej mieć w opcji i najwyżej skręcić.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.