Skocz do zawartości
Nuroslaw

70 litrowe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam małą prośbę o pomoc.

chciałbym założyć akwarium o wymiarach 60/40/30-35h

oświetlenie DR 60 + PowerCompact 55W (np. AM 15000K)

dno piasek koralowy, wśród zwierzaków 3 pustelniki, być może krewetka Lysmata ( i czy napewno jest obojniakiem ? żródło Baumeister).

Czy skałki ustawione na środku akwarium, muszę jakoś mocować np. na rusztowaniu z rurek PCV ze względu na pustelniki, czy wystarczy jak będą leżeć jedna na drugiej.

Czy żywa skała zupełnie wystarczy, czy aby cieszyć się grzybowieńcami, zoantarią itp. trzeba je osobno dokupić, podobnie jak glony wyższe.

Aiptasia Twój wróg ? Jak to odróżnić od np.Parazonthus gracilis (Baumeister) . Na zdjęciach wyglądają bardzo podobnie.

Filtracja: np. turbo 350 i zewnętrzny albo kaskada AC Mini albo Tetra EX 600 jako filtracja mechaniczno-chemiczna.

Biologiczną filtrację chciałbym pozostawić samemu baniakowi.

Martwię się o odpieniacz, ponieważ przy tak zaplanowanej filtracji nie bardzo widzę miejsce dla niego. akwarium ma stać w pracy na biurku, dlatego tym bardziej chciałbym uniknąć widoku rafineri. Wystarczą zwiększone podmiany?

jeśli chodzi o ryby: czy w takim układzie znajdę miejsce dla kilku jeszcze babek neonowych ? albo innych podobnej wielkości?


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz miec jedna lysmate to co za różnica czy obojniak czy nie ?

skalki musisz miec ulozone tak zeby sie nie zawalily, ja ustawialem i poźniej sprawdzalem ręką stabilność konstrukcji. a pustelniki bez przesady az takimi silaczami nie sa, przynajmniej z mojego doswiadczenia, no chyba ,ze bedziesz mial malutkie kawałeczki skaly. jesli chcesz miec bardziej fikuśna konstrukcję ze skałek wtecy rusztowania, wiązania będą oczywiście przydatne.

zajrzalem do baumeistera i powiem szczerze na zdjeciu nie widze duzego podobienstwa do aiptasii.

jesli bedziesz mial odpowiednio duzo skaly to mozesz sprobowac bez odpieniacza. zobacz na forum ogolnym ewolucje akwarium Kiviego. od jakiegos czasu jedzie bez odpieniacza i akwarium kwitnie, oczywiscie trzeba pamietac a malej (albo nawet zerowej) obsadzie rybami.

tylko zastanawiam sie jak bez odpieniacza przebiegnie dojrzewanie akwarium jesli kupisz dziką skałe.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcę chociażby pomarzyć o rozmnożeniu krewetki, to trzeba im pomóc, znaleźć parę. A jeśli są obojniakmi, to przecież jedna wystarczy.

jeśli chodzi o Aiptasię to

Baumeister Parazonthus gracilis str. 127 i Nick Dakin (Aiptasia) str. 201 są dla mnie bardzo podobne.

W Baumeisterze nie znalazłem zdjęcia aiptasi


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spojzalem w obie te ksiazki( pierwszy raz chyba od ponad roku) i akurat w tych ujeciach sa do siebie podobne ale w naturze powaznie sie od siebie roznia.

co do twojego oswietlenia to wydaje mi sie ze PC 55w ma wieksza dlugosc niz zbiornik ktory planujesz


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55W powinny byc ok lub na styk. Maja dlugosc mniej wiecej jak T5 24W. Mysle, ze z zaproponowana przez Ciebie obsada - krewetka ( chociaz tutaj warto zainwestowac w dwie - co sie ma jedna sama meczyc ) i kilka pustelnikow nie beda zbytnim obciazeniem biologicznym. Przy takiej obsadzie odpieniacz raczej zbedny ( ewentualnie mozesz od kogos pozyczyc do uzywania podczas dojrzewania akwarium, jesli skale bedziesz mial swieza ). Co do mocowania skalek - zalezy jakie skalki i jakie pustelniki. Skalek wielkosci kilo czy nawet pol kilo to pustelnik nie ruszy. Stelaz z pcv przydaje sie, gdy bedziesz kombinowal z jakims ciekawym ustawieniem skaly. A tak to rzecz zbedna. Warto, abys pomyslal jeszcze nad filtracja - chcesz uzywac biobali czy innego zloza? Moim zdaniem nie warto, ewentualnie moze sie sprawdzic kaskada z malymi kawalkami LR. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nuroslaw :

Czy żywa skała zupełnie wystarczy, czy aby cieszyć się grzybowieńcami, zoantarią itp. trzeba je osobno dokupić, podobnie jak glony wyższe.

Jezeli trafi Ci sie skalka z "bonusem" to juz bedziesz mial grzybowienca, czy co tam bedzie na tej skale.

Ale w ogolnym przypadku zwierzaki trzeba dokupic.

Juz predzej jakis glon wyzszy sie gdzies "zaplacze" w skale, niz zoantaria.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z babkami neonowymi ostroznie, nie wiecej niz parke z jednego gatunku bo sie beda tłukły. Przemysl sprawe oswietlenia: jesli nie chcesz trzymac wymagajacych pod tym wzgledem korali to IMHO wystarczy 2x24W T5. U mnie w podobnym rozmiarowo akwarium mam wlasnie 2x24W + 15W aktyniczna i wystarcza to nawet SPS-om.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta 70 ma stać w pracy, tak więc koszty oświetlenia stają się niewymierne.

pustelniki:

Paguristes cadenati

Clibanarius tricolor

Jako wypełnienie filtra: gąbki i zeolit


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o koszta tylko tego swiatla moze byc po prostu za duzo, nie wszystkie korale wymagaja duzych ilosci swiatla, np. przy tym oswietleniu jakie mam Ricordee trzymam w dolne czesci zbiornika bo stwierdzilem ze umiejscowione w gornej czesci uciekaja przed swiatlem na dol.

Pustelniki sa idealne do takiego zbiornika, sam mam takie i moge je spokojnie polecic :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa DR 60 (jak długość mojego akwarium)ma 2 x 15 W.

Mało to czy wystarczy dla mojej obsady ? Mnie się wydaje mało. A właśnie taką oprawę chciałbym zamontować.

Wisząca jest niedopuszczalna, a zwykła skrzynkowa za bardzo ogranicza cieplnie akwarium i jest taka przytłaczająca.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x15W moze byc rzeczywiscie za malo, aczkolwiek widzialem juz nanorafy z takim oswietleniem i jakos to dzialalo.

IMHO albo 2x24W T5 albo tę PC 55W i bedzie ok :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetlówka 55W ma 53 cm długości.

Teraz pytanie, sam nie czuję za bardzo tych długości fal.

zakładając że nad akwarium świecić będzie tylko jedna taka świetlówka to w takim przypadku jaka temp. barwowa światła będzie najwłaściwsza: 20000 K czy 10000 K,

(jesli nie dostanę 15000 K).

Patrząc na gusta, nijako lepiej mi pasuje zimno błekitna barwa światła niż ciepły fiolet.

chciałbym uzyskać ładny efekt świecenia co niektórych żyjątek.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako glowne oswietlenie przydaloby sie 10000 K a jako dodatkowe jakies aktyniczne. Wtedy rowniez moglbys symulowac zachod slonca.

Wychodzi na to, ze propozycja AquaManiaca 2x24 W T5 to najmniejsze oswietlenie jakie mogloby byc. Lepsze byloby 2x24 10000 K i 1x24 aktyniczne.

Mysle, ze ciezko bedzie przy tych wymiarach akwa (ok.70 litrow) oswietlic to jedna rura, chociaz miekkie pewnie by przezyly. Ale tak jak zauwazyles - swiatlo bedzie albo dla Ciebie za zolte albo dla korali za niebieskie. :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej! ja mam akwarium lekko podobne do Twojego. świeci nad nim 2x15W (aquarelle i superactinic philipsa) + PowerCompact 18W (biało/niebieski). Powiem Ci, że jest tak sobie.

Poleciłbym jednak T5 2x24 (duży wybór swietlówek a co za tym idzie mnostwo mozliwosci) + PC 55W. Tyle, ze z tymi powercompactami jest coraz wiekszy problem. Ja nie moglem nigdzie dostac... A swieca "ciekawie" :)


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Wychodzi na to, ze propozycja AquaManiaca 2x24 W T5 to najmniejsze oswietlenie jakie mogloby byc. Lepsze byloby 2x24 10000 K i 1x24 aktyniczne.

Proszę zdecydujcie się w końcu, czy 55W to mało czy za dużo :) bo mam już mętlik w głowie. bo 3x24 to > 55W


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa 55 W T8 daje mniej swiatla niz 39W T5. Dlatego uwazam, ze jedna rura T8 55W to o wiele za malo.

Kiedys byla taka regula: 1W na 1 litr wody. I pomijajac dyskusje jakie tu mielismy, moznaby przyjac te regule za nadal aktualna i dla kogos poczatkujacego za dobra i dajaca jakas orientacje. Oczywiscie, ze lampy T5 daja wiecej swiatla niz T8, ale docelowo, gdybys chcial trzymac bardziej swiatlolubne korale to troche za malo. Dla ryb to jest obojetne a dla miekkich moze wystarczyc (podobnie jak te 55W T8).

Chciales miec bardziej zimnobialo-niebieskie swiatlo a takie bedzie dla korali nieodpowiednie. Dopiero jak dasz jedna rure bialego (do 10000K) i druga aktyniczna zapewnisz odpowiednia barwe oswietlenia dla korali i "znosna" dla Twego oka.:)

Do tych 55W dodalbym przynajmniej jakas mala aktynike.

Dwoma lub trzema T5 24W dasz przy podobnym zuzyciu pradu 2x wiecej swiatla.

Pod trzema T5 bedziesz mogl trzymac twarde.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem międzyczasie co nieco. i tak 55W PC to technologia T5.

Poza tym czy w lampie Atman DR 60 da się wcisnąc 3x24 W ?

Gdybym dostał 15000K (takie podobno w AM ) miałby to samo co 10000 + actynica (20000). Być może uda się kupić rurę 50/50.

jeśli miałbym brać jednak proste rury to znacie metodę uzyskania lampy aby się to zmieściło, nie przytłaczało, i nie było lampą wiszącą ? Mam tu konkretny problem do rozwiązania.

Docelowo to pewnie przeniosę się do mojej 300 (120/50/55).

To małe ma być poligonem doświadczalnym w morszczyźnie. - koszty początkowe znacznie mniejsze niż wyposażenie tego większego, które i tak ma być wyposażone w odpieniacz i sump.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli umiescisz stateczniki poza lampa to wejda 3 nawet 4. Jezeli w lampie to 3, ale oczekuj ze padnie Ci szybko statecznik. Osobiscie, po doswiadczeniach na moim poligonie - jezeli "czujesz" morszczyne ( i stac Cie na mocny start) to daruj sobie jakiekolwiek poligony. Zastap je dluuuugim okresem przygotowawczym ( kompletowanie sprzetu & gruntowne zdobycie wiedzy). Taka jest przynajmniej moja opinia. Unikiesz wtedy dzialania polsrodkami. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" i tak 55W PC to technologia T5." - ups... nie wiedzialem, ze mowisz o T5. To powinno wystarczyc.

15000K to nie to samo co zmieszane 10000 i 20000 :).

Ocelocik ma racje. Chyba, ze masz duzo kasy zeby najpierw wyposazac jedno male a potem drugie-duze akwarium. Z tego malego nic Ci nie bedzie pasowac do nastepnego, a doswiadczen tez duzo nie zdobedziesz wyposazajac to male tak "na pol gwizdka".

To male moze byc sumpem dla duzego. Rob komin w duzym i powoli zalewaj.:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boję się kosztów w dużym. moja 300 ( w domu) ma już komin, (słodkie). Zamierzam w tym roku połączyć hodowlę małży i gąbek słodkowodnych.

a 70 morską chciałbym postawić, a raczej przerobić istniejące już akwarium w pracy.

W związku z tym że do 300 potrzeba trochę więcej skały, i kilka innych dupereli nie chciałbym szarpać się z kosztami. Przeczekam kilka latek aż uzbieram sprzęt do dużego.

Dlatego też ta 70 byłaby np. bez odpieniacza, albo z odpieniaczem DIY, z zadaptowanymi filtrami od słodkiego.

W 300 zakładam w końcu końców przejście na słoną stronę mocy. akwa już stoi a ja coraz bardziej się zastanawiam jak to zrobić, to wpadłem na pomysł adaptacji mniejszego akwarium. pozwoli mi to przeżyć kilka latek ze spokojem, przy mniejszych kosztach obsługi, co pozwoli na lepsze doposażenie większego. Te dwa akwaria są zupełnie niezależne od siebie i duże nie będzie zastępować małego, funkcjonować będą obydwa.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nuroslaw 15000K to jest mieszanka swiatla dziennego i aktynicznego w proporcjach ok. 50/50. Szczerze radze: nie laduj sie w PC tylko rob oswietlenie na T5, jesli uwazasz ze 2x24W bedzie za malo to juz 3x24W na pewno bedzie ok.

Jedna aktyniczna i 2x15000K dadza piekne jasnoniebieskie swiatlo. Jesli chcesz robic bez odpieniacza to konieczne beda dosc spore i REGULARNE podmiany, z filtrami od slodkiego ostroznie: jesli juz to jedynie filtr mechaniczny czyszczony regularnie co kilka dni, reszte filtracji pozostaw skale.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.