Skocz do zawartości
OgrzesiekO

Niebezpieczne korale

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Jestem bardzo początkujący jeżeli chodzi o akwarystykę morską i jakiś czas temu dowiedziałem się że niektóre korale mogą być niebezpieczne, trujące... Od kilku dni mam (żywe) akwa morskie i grzebałem w nim gołymi rękami gdzie się lekko zraniłem... Czy posiadacie może jakąś listę z bezpiecznymi koralami i tymi niebezpiecznymi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) przestań panikować - myj ręce i tyle !!!

No i nie kalecz się bez potrzeby :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie panikuję, tylko pytam bo z tego co wyczytałem zdarzały się przypadki że akwaryści wylądowali w szpitalu :p

W dodatku dzisiaj bd wyciągał wszystkie skały i odlewał wodę żeby wyciągnąć krewetkę pistoletową która zamordowała mi krewetkę czyszczącą :whip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

palathoa, protopalathoa, zoasantusy - dwa pierwsze faktycznie mogą ci mocno zaszkodzić ten trzeci już mniej.

Ale faktycznie warto wiedzieć co ma się w akwarium niż później się zdziwić. :)

Edytowane przez pinki (wyświetl historię edycji)

acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium wszystko traktuj jako niebezpieczne. Trzeba się nauczyć być bardzo uważnym i myć ręce po pracy. Możesz też używać rękawiczki.

Z korali chyba najgroźniejsze te z rodziny palythoa, ale jak pisałem wcześniej niemal wszystko może być niebezpieczne.

Trzeba opanować BHP i będzie OK.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok.

W jaki sposób jest to niebezpieczne?

Czy korale mogą wyrzucić truciznę do wody a ta odparowując zatruć człowieka?

Albo po wyżuceniu trucizny do wody zainfekować się grzebiąc tam ręką?

W jaki sposób manipulować tym wszystkim w akwarium tak aby nic sobie nie zrobić? xD

Chciałbym aby moje akwarium zarosło koralowcami które są mało wymagające a przy włączonym niebieskim świetle się świecą :p

Całymi dniami czytam mnóstwo artykułów, ale może dowiem się czegoś nowego od was doświadczonych akwarystów :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na ironię te najmniej wymagające koralowce są właśnie najbardziej "jadowite".

Poczytaj sobie o palitoksynie to da ci obraz tego jak może się ona dostać do organizmu.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i nie dotykaj łapami wieloszczetów :-)

często siedzą w skale lub pod nią , więc przy wyjmowaniu uważaj.


PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale mogą wypuścić do wody toksyny albo inne szkodliwe związki. Jednak dzieje się tak na ogół w przypadku podrażnienia, zranienia bądź męczenia korala. Nie ma zagrożenia związanego z odparowywaniem wody, natomiast jest zagrożenie zakażenia, jeżeli wkładamy ręce, na których są rany. Wypadałoby wspomnieć, że sama słona woda nie działa za dobrze na rany.

Najbardziej niebezpieczne są momenty rozcinania i nacinania koralowców jak w przypadku robienia szczepek. O ile robimy to z jakiś przyczyn wewnątrz baniaka to z pewnością jakaś ilość toksyn zostanie uwolniona do wody. Jeżeli natomiast robimy poza baniakiem, wypadałoby zabezpieczyć nie tylko ręce, ale i oczy. Napompowany koral może psiknąć syfem do oka a to już może prowadzić do sporych komplikacji.

Oczywiście znajdzie się wielu akwarystów, którzy pomijają środki ostrożności ale sam uważam że lepiej zapobiegać niż leczyć. Samo wkładanie łapek do wody nie powinno stanowić dużego zagrożenia o ile np. tylko myjemy szyby. Ale tu jak koledzy wspomnieli należy pamiętać o umyciu porządnym rąk po pracy. Jeśli się obawiasz możesz także stosować zwykłe beztalkowe rękawiczki które kosztują grosze a na pewno uchronią poranione ręce. No i jak już weźmiesz w rękę skalpel najlepiej założyć okulary i bawić się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu zdala od dzieci.

Podsumowując sam kiedyś nieco przeraziłem się pierwszy raz słysząc o trujących właściwościach korali i mieszkańców akwarium. Ale samo z siebie nic cię trucizna nie zaatakuje. Więc nie ma co się obawiać.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.