Skocz do zawartości
Marqo

chłodzenie akwarium wężem zakopanym w ziemi ?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie . Przerabiał ktoś coś takiego ? Wężownica wykonana z węża umieszczona w sumpie , pompka i kolejna wężownica zakopana w ziemi . Temperatura gruntu ok +6°C . Teoretycznie powinno to działać. Wąż wypełniony słodką wodą (brak połączenia z wodą morską) , naczynie wyrównawcze. Nie będzie się "pocić" taki wąż ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj na forum było akwarium z zimnolubnym życiem, zbiornik postawiony w Norwegii, chlodzony wężem chłodzonym w przydomowym strumieniu. Nie wiem jak na wężu, ale na szybie para siw skraplała.

Wysłane z Tapatalka

Edytowane przez grzegorz88wroc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do mojego wątku - co prawda może troszkę inny projekt ale podobne założenie http://nano-reef.pl/topic/86509-ogrzewanie-i-chlodzenie-z-podlogowki/

Nie wiem czy nie lepiej byłoby Ci zastosować rurkę do ogrzewania podłogowego - moim zdaniem dużo większa skuteczność w wymianie ciepła - niż wąż gumowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież upały u nas występują max 30dni...nie lepiej kupić sobie wiatraki ?Ale kombinujecie.Ja bym zrezygnował z akwarium mając takie problemy.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja widziałem tak chłodzone domy w USA gdzie zimna woda ze studni krążyła w metalowych rurkach umieszczonych w wentylacji. Mieszkałem w takim domu w gorące lato i działało więc moim zdaniem będzie działać! Tylko musisz jakoś zabezpieczyć skraplanie wody na wężu od różnicy temperatur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być i wąż od podłogówki. Pytanie czy nie odda nic do wody. Ważne aby instalacja się nie pociła . Na chłodziarkę nie mam miejsca w szafce , zresztą to co by odebrała zaraz by oddała w powietrze.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bober a ja uważam że ponysl za***isty i podzielam pomysły kolegów, sam też zrobię sobie taką weźownice bo różnica w poborze prądu pomiędzy chłodziarka a pompą C.O. jest wyraźna

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alupex nie odda nic do wody - cała jest pokryta od zewnętrznej strony pcv czy podobnym tworzywem (nie metal) - no i formować wężownicę na ciepło :)

Przecież upały u nas występują max 30dni...nie lepiej kupić sobie wiatraki ?Ale kombinujecie.Ja bym zrezygnował z akwarium mając takie problemy.

Ty byś zrezygnował a inni się tym pasjonują :) żart - ALE skoro może go to kosztować stosunkowo mało pracy to czemu miałby tego nie zrobić??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie podstawowe czy nie będzie się pocić taka rura ? Kilka lat temu widziałem podobne rozwiązanie na RC bodajże. Niestety nie mogę odnaleźć tego wątku.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z gruntu to może nie być zbyt wydajne, ale jak ktoś ma dostęp do studni... Świetny pomysł, moim zdaniem trzeba kombinować, choćby po to żeby się nie nudziło :)

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj podobny patent : https://hardforum.com/threads/the-holegeothermal-loop56k-warning.1421716/

Studnie także posiadam lecz odpada. Dlaczego ? Za zimno tam na dole , za duża różnica temperatur i "pocenie" się rur mamy murowane. Musi być mniejsza różnica .


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś dobrze izolować termicznie? Powinno pomóc, ja mam wylot wentylacji na zewnątrz przez rurę pvc która biegnie przez zimny strych, pociło się to jak diabli i woda spływała z kartki. Pomogło solidne okręcenie wełną, problem ustąpił całkowicie.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej robocie używam fajnej rury 12/8 PCV , mam akurat kilka kilometrów na bębnach sprawdzę empirycznie jak to działa ale najpierw pomiar temperatury gruntu na różnych głębokościach

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej robocie używam fajnej rury 12/8 PCV , mam akurat kilka kilometrów na bębnach sprawdzę empirycznie jak to działa ale najpierw pomiar temperatury gruntu na różnych głębokościach

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Od pomiarów trzeba zacząć. Powinno zadziałać ale wolę zapytać najpierw. Akwa się mocno grzeje , bez grzałki temp. dochodzi do 28-29stopni.

Jaka maxymalna temperatura powinna być w akwa aby nie obyło się od strat w zbiorniku ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadałem kiedyś takie samo pytanie. Wnioski z tego różne, jedni mają około 29 i jeszcze wszystko się kula, tutaj kolega opisywał że przy 30 padło mu prawie wszystko w akwa.

Znaczenie ma jak widać przyzwyczajenie systemu do temp i szybkość w jaki następują zmiany.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wolę działać a nie czekać. Wentylatory raczej odpadają, za duża ilość byłaby potrzebna na obieg ponad 600l . Całość może zeszłaby o 1-2 stopni.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Marqo - uwzględniasz głębokość przemarzania gruntu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z poceniem rur.nie ma problemu wystarczy założyć otuline. Przemarzanie tez nie problem wystarczy zastosować ciecz kto nie zamarza choćby płyn do chłodnic . Zastanawia mnie tylko jaka długość weźownicy jest potrzebna aby utrzymać w rurach temperaturę gruntu

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mają rację - u mnie przy odwiertach na pompie ciepła rurki mają nawet niekiedy 5 stopni i przy założonej otulinie nie ma problemu ze skraplaniem się wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.