Skocz do zawartości
Gość

Mała kostka 45x45x45 "na dobry początek"

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam,

Planuje uruchomienie akwarium 45x45x45cm circa 90l, na ten moment prowadzę kostkę 30x30x30 jest to akwarium przejściowe zasiedlone ok 7-8kg skały, kilkoma odmianami zoa, rico i innymi prostymi miękasami.

W planach kolejna kostka, szafka pod akwarium już powstała także zmiany wymiarów nie planuję :) Nurtuje mnie kilka kwestii:

1) system filtracji: planowałem panel wewnętrzny jednak musiałem akwarium odsunąć ok 12cm od ściany z uwagi na zasłonę i pomyślałem, że mógłbym się pokusić o panel filtracyjny dostawiony bokiem do akwarium o wymiarach np 35x12x45 (nie 45cm z uwagi na to, że akwarium stoi w salonie i estetyka musi być :)). Jak wygląda połączenie takich zestawionych zbiorników, trzeba stosować pudełko przelewowe czy można to rozwiązać w sposób prostszy i tańszy a jednocześnie bezpieczny? Czy 3 komory w takim panelu wystarczą: 1- splyw + odpieniacz, 2- siporax + inne media, grzałka, 3- pompa i tu pytanie o wydajność czy takie 1000l/h wystarczy?

2) czy odpieniacz typu Tunze 9004 lub Hydor slim skin 250 będzie wystarczający, dodam, że na pewno przez pierwsze miesiące będę działał jedynie na podmianach (muszę rozłożyć zakupy w czasie)

3) czy taka lampa będzie wystarczająca: https://pl.aliexpres...f6-92253bfbdf2c

4) czy te 8kg skały wystarczy czy lepiej dokupić jeszcze 2-3kg

Na razie mam takie wątpliwości, od razu uprzedzam sump na razie odpada z uwagi na koszty: śrubunki, pompa, szkło, koszt komina, wiercenia itp.

Dzięki z góry za pomoc!

Konrad

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.2) Tunze 9004 spokojnie wystarczy

Ad.4) Trudno powiedzieć, skała skale nierówna... jeśli masz dobrą skałę, to znaczy bardzo porowatą i lekką, to te 8 kg może wystarczyć...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Skała w większości z erybki, zajmuje sporo miejsca (praktycznie większość w kostce 30x30x30)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nikt nic nie podpowie odnośnie lampy, filtracja raczej zostanie w środku lub jednak pójdzie na dół na razie ważę za i przeciw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest teoretycznie zła lampa, ale brakuje jej sterownika. Ma tylko pokrętła i włączniki.Inne lampy mają wschody, zachody, symulacje chmur, dostrajanie precyzyjne kanałów, predefinowane programy etc... A ta lampa po prostu się włącza, wyłącza. Ustawiasz natężenie pokrętłem i musisz używać czasowego włącznika do kontaktu, aby się sama załączała.

Ja osobiście bym jej nie kupił. Ta firma jednak jest lepsza w innej branży z takim odcieniem światła:

LggpyZTl.png;)

Z tanich lamp ja używam dSuny i jestem zadowolony. SPSy wyglądają na zadowolone,miękkie i LPSy też. Jedynie Acany się niezbyt z nią polubiły z jakiegoś powodu (pewnie moja wina - niewystarczająca aklimatyzacja).

Co do serwisu to jest bardzo dobry. Ostatnio zalałem ją i za cenę $10 + $25 wysyłka z Chin przysłali mi nowy sterownik i termoprzewodzące pady.

Tutaj aukcja bezpośrednio od producenta:

http://www.ebay.co.uk/itm/24-60cm-Full-Spectrum-Dimmable-LED-Aquarium-Reef-Marine-Coral-Fish-beleuchtung-/131656749466


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...) Jak wygląda połączenie takich zestawionych zbiorników, trzeba stosować pudełko przelewowe czy można to rozwiązać w sposób prostszy i tańszy a jednocześnie bezpieczny?

wysokość ma być taka sama obu zbiorników ?

więc wystarczy zwykła "U" rurka i pompa która z "panelu" będzie pompować wodę do zbiornika

pompa wypompuje, poziom wody spadnie wtedy przez U rurkę zacznie lać się woda do "panela"

(naczynia połączone)

kwestia dobrania "fi" rurki i zadbania o to żeby się nie zapowietrzała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

FunWorld wiadomość, że lepszą by była z bajerami ale środki puki co na taki komfort nie pozwalają więc zostają zwykłe bez sterowania.

Silvia na zasadach naczyń połączonych ok ale co w momencie jak w panelu pojawi się przegroda? Na razie zastanawiam się jeszcze nad kominem i sumpem np z mojej aktualnej kostki wkleić 1 przegrodę albo sprzedać kostkę i zamówić zbiornik pod sump jakiś niewielki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeśli chodzi o dobór LEDów jest lepsza niż niejedna markowa starszej generacji. Cena / możliwości bardzo dobra.

Ludzie są zadowoleni z niej.

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2474870


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dzięki za link, kopalnia wiedzy o lampie. Nawet wersje ze sterowalnym ściemnianiem DIY występują także widać jakiś potencjał na przyszłość jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.