Skocz do zawartości
pa_blo

Nowy morszczak dołączył

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od 2 dni mam juz wlozona skalke w akwa. Akwarium 150x50x50 wody w obiegu coś ponad 300l.

Wszystko narazie dziala prawidlowo, i jestem bardzo zadowolony ze skusiłem sie na takie akwarium.

Wszystkim polecam bo naprawde warto, koszta nie sa tak wielkie jak by sie moglo wydawac, ja przynajmniej to tak odczulem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli w obiegu masz 'cos ponad' 400 litrow to czy jak wylaczysz pompe obiegowa i odpieniacz to woda miesci sie w sumpie? Sprawdz to lepiej teraz, zeby nie bylo problemow pozniej.

Gratulacje zbiornika :-) Jak masz rozwiazane zawieszenie T5 nad zbiornikiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lukaz.PL

tak wszystko zostało sprawdzone w praktyce jeszcze przed skałką, a gdy juz wlozylem skalke to odpowiednio duzo ulalem wody tak ze wszystko sie miesci i zostaje jeszcze troche miejsca

Pozatym przez kilka a moze kilkanascie dni bede w domu wiec wszystko bedzie pod kontrola.

na T5 zrobilem stelaz z profili alumioniowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki

no niestety pełnego oswietlenia narazie nie ma bo jeden ze statecznikow mi buchnoł aż bezpieczniki wybilo, i nie wiem czy go podlaczac czy kupic nowy.

czy w markecie budowlanym mozna kupic takie stateczniki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pa_blo, a mozesz podeslac mi na mejla fotki jak zrobiles ten szkielet z aluminium ze zblizeniami? Tez myslalem o czyms takim. Jak go podnosisz do gory? On jest przykrecony do PCV? No i czy ten stelaz jest spawany, czy laczony na sruby?

info@moj.baniak.pl

Jezeli chodzi o stateczniki, to zadzwon do hurtowni elektrycznej, albo zadzwon do aqva-light.pl duze prawdopodobienstwo, ze na jutro bedziesz go mial.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mam dokladnie takie oswietlenie 4 x 54 T5. jakie swietlowki planujesz ???

i czy to nie bedzie dla ciebie troszeczke za malo ??? ja mam baniaczek 250l u mnie jest idealnie.

skale mam tez bardzo podobnie ulozona ta srodku identyczna jaskinia. zapowiada sie piekny baniak

powodzenia i witam na forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hase

Mam 4 świetlówki T5 AM:

1 reef white 10000

1 reff white 15000

2 reff blue

myślę że swiatła wystarczy, zawsze można coś dadać.

Zawsze chciałem mieć jaskinie, super wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pa_blo a jak pompa masz zasilany odpieniacz?? Czy to jakas pompa igielkowa??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz zasilany jest pompa aquabee 2000/1 igla :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze pieknie wymiata.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po twoich wymiarach wychodzi ze bez skaly masz 375l + sump jak dla mnie malutki ..lecz daje mu 50 l wody = Odejmij ilosc skaly żywej, to ci powiem ze w obiegu masz kolo 300l jak nie mniej !!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do pustego akwa + sump weszło ok 440l (sump ma 80l)

wkładając skałke wylałem ok. 100l, więc powinno być teraz 340l może mniej, ale wątpie że jest mniej niż 300l.

wiadomo trzeba odliczyć objętośc wszystkich urządzeń ale nie sądze że bedzie mniej niz 300l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

400 bez skały ze skała ok. 300

sorry, zle to sformulowalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pa_blo :

Akwarium 150x50x50.

Wszystkim polecam bo naprawde warto, koszta nie sa tak wielkie jak by sie moglo wydawac, ja przynajmniej to tak odczulem.

Witam.

A tak z ciekawosci, to co polecasz?

Zalozenie akwarium morskiego? :( Mysle, ze sie duzo nie pomyle, jak powiem ze kazdy tu na forum albo ma akwa morskie, albo zamierza miec :(

A co do kosztow, ze nie sa wielkie.

Hmmm.... dla jednego 1000zl to tyle pstryknac palcami, dla innego powazny wydatek.

A po drugie - na razie to oprocz odpieniacza i polowy swiatla

pa_blo :

pełnego oswietlenia narazie nie ma

to Ty tam jeszcze nic nie masz.

Koszty dopiero przed Toba :(


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczatki fajne. Co na mnie zrobilo dobre warazenie to praca odpieniacza. W komorze glownej pradziwe mleko. :yes

Co do kosztow to zagadziam sie Piotrem, wszystko dopiero przed toba. :(

Ale nie lam glowy i dawaj do przodu.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Jan Rogalski

Polecam akwarium morskie.

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że jest bd osob ktore czyta to forum a nie sa zarejestrowane. Czytajac ciagle posty o kosztach nigdy tego nie sprobuja.

Podobnie bylo ze mna, juz dawno mialbym akwarium morskie ale wlasnie owe tematy mnie przerazily i zapomnialem o solniczce. Ale w koncu postanowilem ze bede mial morskie i kropka. I mam.

Jesli czytales dobrze moj post to pisalem ze nie mam pelnego oswietlenia bo niedziala mi jeden ze stateczników.

A co do kosztow, to fakt moze nie sa male. Jezeli ktos zarabia 1000zł i ma utrzymac za to rodzine to nie mysli o morskim (ja mam wielki podziw dla takich ludzi). Ja choc zarabiam wiecej niz wypowiedziane 1000zl, to licze sie z kazda wydana zlotowka. Mialem akurat taka mozliwosc ze osoba od ktorej mam wszystko jest wyrozumiala.

No mysle ze w poczatkowej fazie nie sa mi potrzebne reaktory i miksery itp ale jak beda to takowe zakupie.

A pytanie z innej beczki: czy Ty na początku miales wszystko ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arcadio

Dzięki

Nie lamie sie i daje do przodu :(

O koszta jestem spokojny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, ze masz dobre zrodlo finansowania. Przynajmniej masz spokojna glowe.

Ja czy tez Piotr nie mielismy nic zlego na mysli. Chyba chodzilo nam o zwierzaki (i to czego potrzebuja), ktore zaczniesz kupowac do akwarium. Nie jest ono male :yes a sam pewnie wiesz, iz apetyt rosnie w miare jedzenia.

Zaczeniesz moze od latwych koralowcow miekkich. Ale po pewnym czasie stwierdzisz, ze twardziele sa tez ladne a mole nawet ladniejsze. I tutaj troche sprawa sie zacznie komplikowac i chyba wlasnie od tej czesci wielu ludzi zaczyna robic kosztorys i straszyc nim przyszlych akwariumowiczow.

Na takim etapie jak ty wlasnie jestes spokojnie mozesz wprowadzic latwe zwierzaki do akwarium i przy pomocy odpieniacza oraz czestych podmian wody utrzymac akwarium na w miare dobrym poziomie. Ewentualnie polecam Ballinga. Ale metode utrzymania akwarium wybierzesz sam jak przyjdzie na to czas.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniesze jest światło i cyrkulacja, plus dobry odpieniacz, reszta to tylko dodatki ułatwiające życie, bez których można się obejść.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arcadio

Dobre zrodlo finansowania to chyba podstawa zeby sie tym zajac. Wiadomo ze nie wydasz 5tys i koszta sie skoncza. Koszta pozniej juz w bardziej stale.

Czytając wasze posta wywnioskowalem:

"cozes zrobil, lepiej to sprzedaj bo i tak sobie nie poradzisz, a koszta Cie zezra"

Tak jak pisalem, nie przejmuje sie tym, ale piszac tu na forum liczylem na wsparcie.

Skoro ktos stawia solniczke to raczej wiadomo ze na samej skale sie nie skonczy, potrzeba korali, ryb itp.

Ale sadze ze beda to mniejsze koszta na dluzsza mete niz w poczatkowej fazie kupno podstawowego dobrego sprzetu. Mnie przynajmniej tak wychodzi z mojej wlasnej kalkulacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pa_blo :

Czytajac ciagle posty o kosztach nigdy tego nie sprobuja.

(...) juz dawno mialbym akwarium morskie ale wlasnie owe tematy mnie przerazily i zapomnialem o solniczce.

Nie obraz sie @pa_blo,

ale z Twoich postow widac totalny brak planowania i liczenia kosztow. Nie trzeba czegos probowac, zeby wiedziec ile to kosztuje.

Nie jest moim celem nikogo zniechecac czy straszyc.

Ale nadmierny huraoptymizm tez moze sie przykro skonczyc.

Trzeba byc realista.

Wiadomo ile kosztuje szklany baniak, ile stelaz (ew. szafka) pod niego, hydraulika jest tania, odpieniacz, stateczniki i swietlowki - tez ceny sa znane. Mozna sobie to dodac na kalkulatorku.

Cena kg skaly jest znana, filtr RO i sol tez wiadomo ile kosztuje.

Nie trzeba sie przerazac - wystarczy policzyc.

I nie trzeba wszystkigo kupowac na poczatku.

Ale konia z rzedem temu, kto prawidlowo poprowadzi nawet sredni baniak bez elektroniki, bez pomiaru pH, bez automatycznych dolewek wody, bez zmiennej cyrkulacji, bez termostatow do zalaczania chlodzenia.

Jak cos nie wyjdzie, to UV by sie przydalo.

Balling w 400 litrach jest juz uciazliwy, 10% cotygodniowe podmiany wody tez sa problematyczne, a jak Ci pH spadnie nad ranem to bez kalkwasser trudno sobie poradzic.

Chociaz nie - Ty sobie poradzisz, bo bez elektroniki to nawet nie bedziesz wiedzial ze pH spadlo, a o 4 nad ranem nikt nie robi testu kropelkowego.

EDIT:

pa_blo :

Czytając wasze posta wywnioskowalem:

"cozes zrobil, lepiej to sprzedaj bo i tak sobie nie poradzisz, a koszta Cie zezra"

Dosc odwaznie wnioskujesz.

Ja takich wnioskow bym nie wyciagnal.

Trzeba zdawac sobie sprawe, ze morskie wymaga pewnych kosztow ktorych nie mozna odlozyc w czasie na "po wyplacie".

Dla wielu osob wydanie na poczatek 5 tys.zl na hobby jest duzym wydatkiem. Drugie 5 tys. pojdzie pojdzie, jak bedziesz chcial sobie troche bardziej ulatwic zycie. A trzecie 5 tys. jak bedziesz chcial miec sprzet dobry zamiast przecietnego.

EDIT:

a czwarte 5 tys.jak bedziesz chcial miec naprawde fajne zwierzaki w akwa.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.