Skocz do zawartości
pa_blo

Nowy morszczak dołączył

Rekomendowane odpowiedzi

no i dobrze - bardzo dobrze, ze zaczales - jak czlowiek chce i nie ma problemow z rozumowaniem to wszystko mozna zrobic - nie swieci garnki lepia. pozdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr Jan Rogalski :
pa_blo :

Czytajac ciagle posty o kosztach nigdy tego nie sprobuja.

(...) juz dawno mialbym akwarium morskie ale wlasnie owe tematy mnie przerazily i zapomnialem o solniczce.

Nie obraz sie @pa_blo,

ale z Twoich postow widac totalny brak planowania i liczenia kosztow. Nie trzeba czegos probowac, zeby wiedziec ile to kosztuje.

Nie jest moim celem nikogo zniechecac czy straszyc.

Ale nadmierny huraoptymizm tez moze sie przykro skonczyc.

no to do konca tak nie jest. jak trzy lata temu mialem rafke 90l, to zakup czegokolwiek byl problemem - nie z powodu braku kasy - po prostu wchodzilem w hobby i bralem sie za glowe. jedno bylo pewne - chce to robic z calego serca. potem stanelo 240l....zaczelo sie na dobre. dzis stawiam nowy baniak - jakby ktos trzy lata temu powiedzial mi, ze kupie odpieniacz za 1350e to chyba umarlbym ze sniechu. Ale to kwintesencja hobby - zaangazowanie i poswiecenie. pzdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szymon :

jakby ktos trzy lata temu powiedzial mi, ze kupie odpieniacz za 1350e to chyba umarlbym ze sniechu. Ale to kwintesencja hobby - zaangazowanie i poswiecenie.

Dokladnie tak.

Stawiasz nowy baniak i kupujesz odpieniacz za 1350e bo juz "wrosles w temat" i gotow jestes poswiecic inne rzeczy aby miec lepsza solniczke.

Ale ktos kto zaczyna patrzy na to inaczej.

A 1350e to jest okreslona suma - jednego to moze zniechecic, innego nie.

Zalezy WYLACZNIE od zasobnosci portfela.

Mozna pojsc po minimalnych kosztach, wszystko robic recznie (albo wcale nie robic), ale czesto koszty przekladaja sie wprost na efekty.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Jan Rogalski

Proszę nie przesadzaj. Do kontroli PH i temperatury wystarczy lajon 120 za całkiem normalne pieniądze, a przy 300-400 litrach naprawdę nie jest potrzebna automatyczna dolewka, miksery, reaktory itp, wystarczy balling (wcale nie tak uciążliwy przy 400l, pomimo banika z bardzo dużym zużyciem wapnia), Uv i inne bajery też nie sąpotrzebne, najważniejsze to poświęcić temu hobby trochę czasu, kwadrans do pół godziny dziennie wystarczy i zaangarzowania.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Jan Rogalski

Chwila, chwila, robisz ze mnie jakiegos kolesia ktory zjadl wszystkie rozumy i ze wszystkim sobie poradzi.

Jestem nowicjuszem i dopiero ucze sie wielu rzeczy. Jakas tam wiedze podstawowa posiadam reszte doucze sie w praktyce. Mam tez duze wsparcie od Tomka z erybki.

Dojrzewanie w moim akwa trwa niecaly 3 dzien, a Ty juz wymagasz zebym mial u siebie conajmniej profiluxa II plus ,nie martw sie jezeli bedzie trzeba i pomoze to solnicze to zakupie IKS-a.

U mnie nie ma problemu ze musze sie wstrzymac z zakupem jakiegos sprzetu do wyplaty, nie wiem gdzie tak napisalem.

Mam na tyle dobra prace ze na akwarium moge przeznaczyc dosc duze pieniadze.

Jezeli mialbym stawiac baniaczek jak najmniejszym kosztem to szczerze napisze "olalbym to" i dał sobie spokoj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisalem tego posta zeby sie pochwalic solniczka, ze jest kolejna osoba zainteresowana morszczyzna, ktora bedzie kupowac w sklepach rozne rzeczy, a moze ceny spadna ?!

I zamiast wymieniac sie pogladami i spostrzezeniami robimy dziwna dyskusje czy mnie na to stac.

mysle ze to bezsensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:(

jak najbardziej bez sensu.

Zbiorniczek b ladny i na pewno bedzie sie rozwijal w dobrym kierunku.

Czytajac niektore wypowiedzi mozna odniesc wrazenie , ze co niektorzy z morskiego hobby chceli by zrobic klub dla wtajemniczonych bogaczy - nie masz kasy to nie uda ci sie, a moze nie potrafia uwierzyc , ze poza nimi tez ktos to pojol bez tytulow magisterskich itd:).

traktuj to hobby jako przyjemnosc planuj rozsadnie ale bez przesady bo wtedy zmienisz je na kierat bez milych czy tez niemilych niespodzianek.

pozdrowienia.

edit. czesto tez bywa , ze wlasnie takie hobby zmusza nas do wiekszego wysilku w zyciu, staramy sie znalesc dodatkowe na nie srodki i suma sumarum pomaga nam ono w samorozwoju chociazby finansowym, o zdobywaniu nowej wiedzy nie wspomne


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomik

zgadzam się z Tobą w 100%.

Tak wlasie chce zrobic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do miekkich i LPS to co masz wystarczy spokojnie. Dasz ballinga i masz po klopocie z dozowaniem wapnia i magnezu. Opdada Ci zakup drogiego reaktora i mixera. Bedziesz dzieki temu mogl utrzymac tez kh na wlasciwym poziomie. A wydatki wcale nie musze byc duze bo mozesz sobie spokojnie kupowac za grosze szczepki korali i cieszyc sie z tego jak szybko rosna. Nie musisz tez wywalac fury pieniedzy na ryby bo jest sporo gatunkow w cenie 20 zl rownie pieknych jak pokolce za 150 zl. Takze malymi krokami dojdziesz do celu spokojnie. A jessli chodzi o dolewke to mozesz spokojnie kupic za grosze od Witka. Jesli chodzi o system chlodzenia to za grosze kupisz tez wiatraki komputerowe do chlodzenia zasilacza. Takze calkiem niskim nakladem mozesz miec piekne akwarium. A podstawowe rzeczy juz masz i nic oprocz dolewki ktora jest niezbedna nie jest Ci juz potrzebna.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie tam się baniaczek podoba:yes , zaczynam podobnie jak pa_blo (tylko baniaczek trochę mniejszy).......ale ja się przecież nie znam na tym bo z Zabrza jestem:D

@pa_blo Nie łam się!!tak trzymać , życzę Ci żebyś niejednego na tym Forum jeszcze zadziwił....


200L ,AquaBee up2000/1, Marea 2400i 3200,odpieniacz DIY,6x24W T5 , 30kg LR, Sarco,Clavularia, E.quadricor red,Sinularia,Salarias Fasciatus, ,Dascyllus melanurus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Misiol69

Dzięki za wsparcie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piekne wymiary, dobry odpieniacz, wiesz o co chodzi:)

Zycze tego wszystkim poczatkujacym.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pa_blo :

...

Czytając wasze posta wywnioskowalem:

"cozes zrobil, lepiej to sprzedaj bo i tak sobie nie poradzisz, a koszta Cie zezra"

...

Hmmm... ciekawe z ktorego mojego posta to wywnioskowales.

Moze zacytuje samego siebie:

Na takim etapie jak ty wlasnie jestes spokojnie mozesz wprowadzic latwe zwierzaki do akwarium i przy pomocy odpieniacza oraz czestych podmian wody utrzymac akwarium na w miare dobrym poziomie. Ewentualnie polecam Ballinga. Ale metode utrzymania akwarium wybierzesz sam jak przyjdzie na to czas.

To wlasnie napisal chyba prawie kazdy w nastepnych postach.

Czytaj prosze uwaznie i nie pisz, ze nie chcemy ciebie wesprzec.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam:)

Gratulacje i powodzenia zycze:wink


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arcadio

Przepraszam, ale ten post nie dotyczył Ciebie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK... w takim razie zwracam honor...


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam! nie daj się zniechęcić. poradze ci ; póki możesz zrób jak najwięcej półek z tej skały zwierzaki kupuje się zawsze ze skałką i trzeba je postawić na w miarę poziomych półkach, żeby zasłoniły skałę. na pochyłych spadną lub będą zrzucać je ryby. szczególnie po prawej jest skośne zbocze na którym nic nie postawisz.reszta jest OK.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Witek za wszelkie sugestie :(

Poprobuje cos pozmieniac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coz ... kazdy czyta i widzi to co chce zobaczyc,

i zrobilo sie z tego udowadnianie wyzszosci swiat bozego narodzenia nad wielkanocnymi.

Napisalem, ze akwarystyka morska to w ogolnym przypadku dosc kosztowne hobby (znacznie bardziej niz trzymanie np. chomika, kota, psa, papugi lub weza)

I totalnym nieporozumieniem jest twierdzenie ze " koszta nie sa tak wielkie jak by sie moglo wydawac".

DOCELOWO koszta sa wysokie. A przynajmniej dla kogos przecietnie zarabiajacego.

http://www.praca.egospodarka.pl/16692,Przecietne-wynagrodzenie-VII-2006,1,55,1.html

to wynagrodzenie BRUTTO, a "do reki" zostaje ok. 1800zl.

I wlasnie majac na uwadze osoby niezarejestrowane, a czytajace to forum nalezy jasno i wyraznie mowic jaki jest szacunkowy koszt zalozenia i UTRZYMANIA akwarium morskiego.

Trzeba miec swiadomosc, ze np. swiatlo 4x54W T5 + stateczniki, to polowa przecietnej pensji.

Odpieniacz Deltec - APF 600 to 3/4 przecietnej pensji.

Akwa 300 l. z OptiWhite to jedna przecietna pensja.

dwie szt. Marea 4400 to 1/3 przecietnej pensji.

ale juz z wyzszej polki Turbelle® stream Kit TS24 to dwie pensje.

itp.

itd.

Koszt UTRZYMANIA akwarium, to nie tylko koszt pradu, wody, soli do podmian, ballinga, pokarmow, ale tez np. swiatlo ktore trzeba wymieniac co pewien czas.

A to, kto jak te koszty odczuwa - to juz inna sprawa.

Edit:

Tego powyzej nie napisalem, aby kogokolwiek straszyc czy zniechecac do akwa morskiego.

Na chwile obecna po prostu takie sa koszty.(wymienione zostaly przykladowe koszty, bo poczatkowych kosztow jest wiecej)

I bzdura jest lansowanie jakiegos pomyslu o "klubie dla wtajemniczonych bogaczy".

Jedynie nalezy zdawac sobie sprawe z rzedu wysokosci wydatkow zwiazanych z tym hobby.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr Jan Rogalski

Ja napisałem moje własne zdanie na temat kosztów co podkreslilem wyraznie. Czytajac forum ogolny budzet wyszedl mi dwa razy taki ,a wydalem polowe. Dzieki osobie ,ktora ma wieksze doswiadczenie ,a nie za wszelka cene chciala sprzedac mi wsystko.

Mam polowe sprzetu, ale na ten czas dojrzewania to mi wystarcza. Wszystko zalezy co chcemy i jakiej firmy.

Zawsze mozna wystrugac lub ktos moze zlecic wykonanie odpieniacza, miksera czy reaktora a cena spada o polowe a jakos tych urzadzen jest bdb.

A co porownania do innych zwierzaków to pies czasami moze przekroczyc wartosc akwa. Nie daj Boże zachoruje na oczy - kiladziesiat tysiecy trzeba wydac na lekarza, ktorych w polsce jest dokladnie 4!

Wiadomo i tu sie z Tobą zgadzam że koszta nie skoncza sie na 1000zł, bo sa wieksze, ale to tez wszystko zalezy od tego co chcemy i jak duze.

Ja jestem zadowolony z akwarium morskiego i jestem rowniez zadowolony z mniejszych wydatkow niz wczesniej zaplanowanych.

To jest hobby, troche poswiecenia i wysilkow potrzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne akwa Pa-blo.Co do kosztów to podobała mi się wypowiedż Waldka Kwietnia w Morszczakach."To tak,jakbyśmy

kupili sobie samochód dobrej klasy na dożywotnie raty".

Wiadomo że każde hobby jest kosztowne

:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.