Skocz do zawartości
kemaz200

Kwas solny - zasady BHP

Rekomendowane odpowiedzi

No wiec kwasu uzyje do regeneracji Sachem Cuprisorb. Pisze zeby wymoczyc w "2 cups of water + 1 cup of muriatic acid". Ostatnio czytalem ze zywice do RO mozna tak regenerowac. Tylko nie jestem pewien jak.

@Konrad: A czy wdychając amoniak można się poważnie potruć?? Oczywiście przelewanie na balkonie, ale zapach z rozlanego niesie się kilka metrów.

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wszystko zależy od stężenia.

To oczywista oczywistość ;-)

Może zadam pytanie inaczej: czy na potrzeby czyszczenia szpeju akwarystycznego ze złogów warto bawić się w rozcieńczanie kwasu solnego czy z powodzeniem wystarczy używać 10% octowego lub rozrobionego cytrynowego?

Ostatnio czytalem ze zywice do RO mozna tak regenerowac. Tylko nie jestem pewien jak.

Z tego co wiem najpierw trzeba rozdzielić składowe anionową i kationową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie podnosić Ca.

Ja robię bardzo dużo niekonwencjonalnych rzeczy i to w zasadzie codziennie. Nie tylko przy akwariach ale też w pracy. Więc dla mnie to norma.

A czy dolewanie do akwarium Ca(OH)2 to nie jest równie radykalna metoda?

Odpowiednie to znaczy jakie? Czy napewno tylko węglany w wodzie morskiej "stabilizują" pH ?

Dodawanie "wody wapienniej" to istotnie równie "radykalna "metoda, ale jeśli ktoś koniecznie chce utrzymywać pH wody morskiej poprzez dostarczanie jonów wodorotlenktowych, to może przy tej okazji dostarczać też jonów wapniowych, które tak i czy inaczej dostarczać też trzeba...

Zasadniczo uważa się, że bufor wodorowęglanowy odpowiada w największym stopniu za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w wodzie morskiej, pewnie inne bufory też mają w tym udział, ale chyba niewielki? Myślę, że nie bez powodu zrezygnowano praktycznie z innych metod zapewnienia odpowiedniego pH, niż dodawanie NaHCO3. Mało kto stosuje już dzisiaj "wodę wapienną", oczywiście ta metoda zadziała, ale jest chyba mniej bezpieczna niż dodawanie kwaśnego węglanu sodowego... Zauważ, że w czasach kiedy królowała metoda "wody wapiennej", obowiązkowym wyposażeniem akwarium morskiego był miernik pH, chodziło głównie o niebezpieczeństwo przedawkowania Ca(OH)2. Obecnie, zakładając że test na alkaliczność jest w miarę dokładny, praktycznie nie ma potrzeby ciągłego pomiaru pH, bo bufor wodorowęglanowy zapewnia jego odpowiednią wartość.

Przepraszam wszystkich za off-topic :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc po całodniowej akcji regeneracji żywicy Cuprisorb - rezultat marny. 1/4 sie zregenerowała reszta dalej niebiesko/zielona. Wg. producenta jeśli kwas solny nie zadziała należy regenerować w wybielaczu. Przypuszczam, że chodzi o reakcje z chlorem, ale o co dokładnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.