Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam ze znow poruszam ten temat ale nie wiem w koncu czy jest to ok jesli moje ph wody w ciagu 24 godzin waha sie od 8.25do 7.90 pytam sie bo czytam rozne opinie a zaowazylem ze moje glony wapienne ktore wlasnie zaczely sie pojawiac zaczely rozowiec nienaturalny rozowy kolor

Moje parametry ca 450 mg1430 kh 9.5 po4 0.08 nh3 no3 nie wykrywalne moze zle dawkuje alkalinity sam nie wiem a istotna uwaga zrobil mi sie bajzel w refiugium w tylnym panelu glony prawie zanikly i duzo mam jakies bialej galarety wszystko bylo do tej pory ok w ciagu 4 miesiecy wiekszosc korali podwoila swoja wielkosc zycie w samym akwarium tetni zas w tylnym panelu mam pelno jakegos bialego syfu moze to alkalinity ktore tam min. Dozuje ktore wiadomo jak je aplikuje to sie scinaja nie wiem gdzie sxukac problemu tego syfu ktory mam swiecilem min 12h w refiugiumprosze o pomoc dzieki


Baniak 15 Gal.Odpieniacz Aquarium system 75Gal.cyrkulacja max Jet 400,oswietlenie 50%daylight 10,000K,50% actinic 03 Blue (compact fluorescent) sol Tropic Marine Pro Reef

zwierzaki 3 slimaki ,1 krewetka ,1 blazenek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spadki ph w skali doby to rzecz normalna. Na glony wapienne większy wpływ ma KH niż PH, w twoim przypadku masz dosyć wysokie KH co sprzyja rozwojowi wapniaków. Przy takim KH warto podawać amminokwasy.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to scinanie sie alkalinity tak jakby sie nie do konca rozpuszczalo to chyba to mi takiego syfu narobilo dozuje je bardzo powoli i czego padly mi glony w refrigium moze byc przez suplementy


Baniak 15 Gal.Odpieniacz Aquarium system 75Gal.cyrkulacja max Jet 400,oswietlenie 50%daylight 10,000K,50% actinic 03 Blue (compact fluorescent) sol Tropic Marine Pro Reef

zwierzaki 3 slimaki ,1 krewetka ,1 blazenek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wahania które podajesz są bardzo duże i mogą wynikać z:

1. słabej wentylacji w mieszkaniu (wzrost CO2 produkowany przez ludzi, ryby + padające glony szczególnie widoczne spadki są w nocy) zasilanie powietrza odpieniacza z dworu robi ułatwia wyrównanie i nieznaczne podniesienie pH

2. Sprawdź poziom żelaza prawdopodobnie glony wszystko wyciągnęły i masz niedobór. A jak one nie rosną to nie zabierają co2.

U mnie pomogła suplementacja żelaza a i po koralach było widać różnicę.

Poza zakwaszeniem przez CO2 mogą być inne źródła kwasów ale po pisie wydaje mi się to najprawdopodobniejszy scenariusz.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie masz 100% racji mieszkam w usa w tej chwili jest straszna wilgotnosc powietrza urzywam klimatyzacje w domu ale itak uchylam okna nic to w tym momencie nie daje zona sie wkorza w sumie ma racje mam apexa nawet wiem kiedy gotuje w domu jak mnie w nim nie ma bo wtedy ph potrafi spasc w ciagu 2 godzin z 8.1do 8.00 jestem bezradny akwarium stoi w jadalni gdzie nie ma okien ale przy tej wilvotnosci to otwieranie okien malo daje siedzac przy stole jedzac obiad np 3 osoby sa rowniez duze spadki ten apex jest super ale idzie zwariowac bosie wszystko widzi na monitorach sytuacja beznadziejna napewno wielkosc akwa ma tu duze znaczenie bylo by wieksze mam tylko 40 gal spadki by byly mniej drastyczne dzieki za rady ale pogody w stanach nie przeskocze a zonie tez mowie np dzisiaj nie gotowala to sie ze mnie smieje sprobuje z zelazem i aminokwasami dzieki


Baniak 15 Gal.Odpieniacz Aquarium system 75Gal.cyrkulacja max Jet 400,oswietlenie 50%daylight 10,000K,50% actinic 03 Blue (compact fluorescent) sol Tropic Marine Pro Reef

zwierzaki 3 slimaki ,1 krewetka ,1 blazenek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apex jest super też mam :)

Właśnie przejrzałem swoje wykresy u mnie mimo bardzo małego mieszkania, dużej liczby mieszkańców i słabej wentylacji max wahania dobowe to 0,2 ale na poziomie 8,1-8,3

1.Mam reaktor który obniża pH (źródło CO2)

2.nieprzerybiony baniak ok 600l

3.refugium oświetlane nocą

4.powietrze doprowadzone do odpieniacza przez cały pokój z zewnątrz.

bez dwóch ostatnich elementów miałem problemy żeby wejść powyżej 7,95

Pozdrawiam,

Aleksander


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale pH 7.9 to nie jest przecież zły wynik. Po utrzymaniu KH na poziomie 8-9dKH szybko powinno się zbalansować i utrzymać na poziomie powyżej 8. U mnie pomogło już samo ustawienie wylotu wody z sumpa na powierzchnie wody tak żeby kręciło taflą.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7,9 to nie tragedia fakt ale im niższe tym koralom trudniej budować szkielet.

Kolega ma kH 9,5 więc możliwości buforowe wody są a niskie pH wskazuje na źródło kwasów (w tym przypadku CO2)

Powierzchnia wymiany tafli wody w porównaniu z powierzchnią jaka jest w odpieniaczu (bombelki) jest niewspółmiernie mała no i wszystko działa tak długo jak w powietrzu które jest na styku nie ma za dużo CO2. W mieszkaniu potrafi być 2x wyższy poziom niż na dworze.

Prosty test na sprawdzenie to bierzesz wodę z akwa

wsadzasz kostkę napowietającą a pompkę wystawiasz za okno

Mierzysz pH

Mi w ciągu kilku minut takiego przewietrzania wzrosło o 0,15 czy 0,2 (już dokładnie nie pamiętam)

Taki test jest to najlepszy wskaźnik tego, że winne niskiemu pH jest CO2 a ciągnięcie powietrza z zewnątrz przyniesie oczekiwany rezultat.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja znam inny test. Różni się tym, że dodatkowo przez taki sam czas dajesz pompkę do sumpa i przez taki sam czas natleniasz taką samą ilość wody. Dopiero wtedy porównujesz.

Czy powierzchowna wymiana jest tak mała jak piszesz to nie wiem. Widziałem kiedyś na tym forum dyskusje gdzie część ludzi twierdziło inaczej. Trzeba też pamiętać, że dodatkowo zmusić odpieniacz do większego natleniania nie jest łatwo, a zakręcić wodą przy powierzchni już tak ( a ładne bliki ze światła w gratisie).


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.