Skocz do zawartości
aul30

panel-problem.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zrobiłem sobie panel do mojego trochę większego akwarium (40x37x35).

Panel jest z czterema komorami (coś jak na rysunku).Problem jest taki , że woda jest w obiegu,ale resztki syfu zostają pod odpieniaczem ( w pierwszej komorze) i dalej nie idą przez kolejne ( a jeszcze nie dałem żadnego medium do komór).

Pytanie jest takie , czy pompa jest za słaba , czy coś jest w konstrukcji przegród ?

post-24257-0-16174900-1470559384_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny panel i ten sam problem, moim zdaniem fizycznie nie jest możliwe żeby woda zabierała resztki z dna, nawet jak dasz mocna pompę będziesz musiał ja skręcić jeśli złożysz media bo woda nie zdąży napływać do komory pompy. Po prostu trzeba odsysać resztki I już.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

również mam panel ale 3 komory, ja na twoim miejscu próbowałbym obniżyć poziom wody w panelu tak aby woda wpadała z wyższej wysokości, wystarczy skrócić przegrodę pomiędzy 2 a 3 komorą, ale pojawi się chlupanie (można dać grubą gąpke i powinno być dobrze) i niestety zmniejszysz ilość wody w obieg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie bez sensu jest ten panel z mediami.

Może wywalić jedną komorę , wtedy woda będzie miała mniejszy opór na przedostanie się przez media filtracyjne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze że nie mam tego problemu, ale jak pisałem mam 3 komory, ale poziom w panelu mam 5cm niższy niż w akwarim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest i nic na fizyke nie poradzisz, nie wiem dlaczego Ci to przeszkadza, po prostu trzeba tam sprzątać i nie zawracać sobie głowy. Co byś nie zrobił duże i ciężkie resztki będą się zbierać na dnie nawet jak dasz jedna komorę to w którymś miejscu beda się zbierać.

Jeśli nie możesz z tym żyć to załóż na dnie jakiś mały filterek ze słodkiego, który będzie podnosil syf z dna i już ;)

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam taką opcję.

W pierwszej będzie od góry dostawać się woda z akwarium do pierwszej komory,następnie dołem dostaje się do pustej komory ( ewentualnie może w niej być jakiś Purigen,Rowa itp.)następnie idzie do góry i spływa do komory trzeciej w której jest pompa obiegowa,odpieniacz i grzałka.

Czy to ma sens?

post-24257-0-51525500-1470588695_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zła opcja

jak już to najpierw skarpeta lub wata filtracyjna (i co 3 - 4 dni płukanie)

inaczej masz w kilka dni pełno syfu w "ceramice"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko jeśli wylot bezie od dołu i jeszcze nad nim odpieniacz to mistrzostwem świata będzie wyjmowanie waty co dwa dni :)

Jak mówiłem taki sam panel, tu na zdjęciu nie widać komory odpieniacza, jest z prawej strony, później dwie z ceramiką i pompa.

12dca939369eb6398177259d7155dbba.jpg

Wata jak widzisz chroni ceramike przed syfem, zobacz jak wygląda po czterech dniach w panelu.

Swoją drogą przy takim rozwiązaniu, jeśli w porę nie wymienisz waty a czujnik dolewki masz w komorze pompy, to może się skończyć jak u mnie dolaniem dużej ilości wody ro do systemu. Woda nie nadążała spływać przez brudną watę i czujnik dolewał. Syf w komorze odpieniacza oczywiście jest, co którąś podmianę odsysam.

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co zrobić w tym pierwszym projekcie żeby poziom wody w panelu był niższy jak w akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak wlot od dołu - do pierwszej komory ?

grzebień a zaraz za nim wata , potem ceramika (i WYWALIĆ GĄBKĘ) , w 2 komorze odpieniacz a w kolejnej dopiero media typu purigen węgiel itp. na końcu pompa grzałka dolewka

A co zrobić w tym pierwszym projekcie żeby poziom wody w panelu był niższy jak w akwarium?

obniżyć 2 przegrodę

(tą pomiędzy pustymi kamorami)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze taki wariant.

W pierwszej dodatkowy otrwór , żeby z niższych partii akwarium dostawała się woda .W komorze środkowej media jak na rysunku.I w komorze trzeciej odpieniacz,grzałka i pompa obiegowa.

Czy teraz to jakoś ruszy z sensem?

post-24257-0-27169200-1470593307_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poziom wody ustalisz przegrodą pomiedzy pierwszą a drugą komorą, proponuje w pierwszej odpeniacz, w drugiej media, przelew z pierwszej do drugiej dołem w drugiej media, pompa w trzeciej, mnie wygląda to właśnie tak z tym, że w pierwszej mam grzałke i wate na spodzie, ale taką od tapicera płace 5zl za 2m kwadratowe:) taka biała włuknina wymieniam raz na tydzień, przelew dołem do drugiej z mediami na kratce podniesione jakieś 2cm żeby równo sie przelewało, ale mam odpieniacz zewnętrzny, deltec mce 600, zasys ustawiłem w pierwszej a odpływ prosto do komory pompy i działa to już kilka miesiecy bez problemu, choć już niedługo bo wieksze szkiełko już czeka:) tylko ten brak czasu...:(

ten otwór to raczej bez sensu jest...może sie skończyć brakiem przelewu przez grzebień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie zostanie na dole przed gąbką... myślcie trochę - jedyna możliwość to zwiększenie "ruchu" wody teraz Adamie robisz wszystko aby ona stanęła - może po prostu zwiększyć moc obiegówki i tyle - trzeba ruszyć wodę


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno przegroda pomiedzy drug drugą a trzecią musi być niższa od przegrody 1-2, ja napędzam obieg aqua szut 750, zbiornik ma 100*40*40, w tym panel 20*40 i pompa spokojnie daje rade, na tyle dobrze że cyrkulator musiałem skręcić do min.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wszystkie zostanie na dole przed gąbką...

nie tyle przed a w gąbce - a że jest na samym dole to dostęp do niej ...

wywalić gąbkę to raz

jeżeli to dopiero projekt to ja bym proponował zmianę

tak na szybko machniete

x20i68kyeqrw.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel już mam sklejony i właśnie przechodzi testy na czystej kranówce.Właśnie mi się to nie podoba że woda w 2 i 3 komorze praktycznie stoi.

Dodałem jeszcze jedną pompę obiegowa taką słabszą 250l/h i to samo....następnie dałem jeszcze cyrkulator na dno pierwszej i też to nie to...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie co za baran Ci doradził taki rozwiązanie? - woda z pierwszej komory odpieniacza powinno spadać z góry do kolejnych a pęd wody powinien być tam na tyle duży aby nic na dnie nie leżało - filtracja powinna być potem, czyli z 1 do 2 tam gąbka w 2 aby wyłapac syf, i powrót do góry wtedy np. przez siporax - w 3 - i do 4 od góry gdzie obiegówka

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silvia ale to nie rozwiąże problemu pozostającego syfu w panelu, choc zostanie w pierszej komorze:) a może jeszcze inaczej, taka teoria z mojej strony, ponej 3 komory, ale w pierszej media, na nich wata, woda wpada na wate, nastepnie media, wata wymieniana w razie potrzeby, dostęp bedzie gdyż na samej górze, w drugiej odpieniacz (poziom wody stały) w trzeciej bez zmian pompa, grzałka, dolewka ewentualnie

sory za pogrubienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O i w tym jest sens. Wata nie może być na dole, jeśli ktoś ma zew odpieniacz to ok, ale wyjmować nawet co tydzień wewnetrzny to jakaś paranoja.

Tutaj trzeba by jakieś półki zrobić żeby wata nie wpadła głęboko i będzie git, dodatkowo pomyslalbym nad wysokością komór w ten sposób że jeśli wata się zapcha woda popłynie górą.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpowiedniej mocy pompa obiegowa załatwia ten problem - musi woda "lecieć" a nie się "lać"


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy odpowiednio sklejonym panelu... u mnie niestety nie. Muszę skręcać pompę :(

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

silvia ale to nie rozwiąże problemu pozostającego syfu w panelu, choc zostanie w pierszej komorze:) a może jeszcze inaczej, taka teoria z mojej strony, ponej 3 komory, ale w pierszej media, na nich wata, woda wpada na wate, nastepnie media, wata wymieniana w razie potrzeby, dostęp bedzie gdyż na samej górze, w drugiej odpieniacz (poziom wody stały) w trzeciej bez zmian pompa, grzałka, dolewka ewentualnie

sory za pogrubienie

no przecież taka była moja 1wsza propozycja

http://nano-reef.pl/topic/87067-panel-problem/#entry885108

woda z pierwszej komory odpieniacza powinno spadać z góry do kolejnych

wtedy pod odpieniaczem zrobi sie "odstojnik na syf"

a werdykt końcowy jest taki :

za duże komory i pompa nie wyrabia

jeżeli zaraz za spływem / grzebieniem dać watę - odfiltruje śmieci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.