Skocz do zawartości
mr_mgr

Lampa led DIY - plus sterownik arduino by Magu / śląsk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po przeczytaniu kilku tematów w sprawie ledów nad naszymi zbiornikami postanowiłem zrobić i ja.

Lampa będzie sterowana przez sterownik na arduino Aqma led control by Magu - jemu dziękuję za pomoc i dobre rady :)

Nik@ - dzięki za możliwość obejrzenia podobnej konstrukcji w akcji :)

Szpargały do konstrukcji:

1. Radiator - profil A5724 - http://www.hutnik.co...ki/60-radiatory - tańszych nie znalazłem.

2. Ledy - 30 Watowe, 6 RoyalBlue i 6 CoolWhite ( zamówiłem po 7 na wszelki wypadek ) doszły w 2 tygodnie http://www.ebay.pl/i...EMGf6n0jWn4HdGw

3. Zasilacze - http://allegro.pl/za...6316551197.html wyszło najtaniej, nie mogłem dobrać odpowiednich V i mA w jednym - a nawet jesli to wychodziła jakaś kosmiczna cena

4. Drivery z PWM - http://allegro.pl/pr...5682812916.html

5. Arduino nano / zegar / bluetooth http://allegro.pl/mo...6342174957.html

http://allegro.pl/pr...5900476663.html

http://allegro.pl/mo...5624639791.html

6. No i oczywiście to: http://www.magu.pl/aqma-led-control

Jakieś kabelki, mierniki, lutownice i inne pierdoły już miałem :)

Tak wygląda to w stanie surowym :)

post-14316-0-37107700-1470908780_thumb.jpg

post-14316-0-37243500-1470908801_thumb.jpg

post-14316-0-42853900-1470908850_thumb.jpg

post-14316-0-15703300-1470908878_thumb.jpg

post-14316-0-12857300-1470908905_thumb.jpg

Pierwsze testy za mną - działa ;)

Ledy nie będą świeciły z pełną mocą to i grzać się będą mniej - po pierwszych próbach zastanawiam się czy w ogóle dawać wentylatorki bo temperatura wcale nie jest wysoka. Mam wrażenie, że chłodzenie pasywne wystarczy.

Ledy będą przyklejane obok siebie tzn w parach biała z niebieską aby "wymieszać" światło :)

Będzie tak: 6x RB i 6x CoolWhite - powieszę nad baniakiem to wtedy wypowiem się co do ilości i barwy światła.

W przyszłości zastanowię się czy nie dokleić jakiś np ledów 3 watowych UV i red - ale na tą chwilę zostanę przy niebiesko/białych.

Teraz zabieram się za "programowanie" arduino - a raczej wgranie tego co udostępnia Magu :)

Może komuś się to przyda

Edytowane przez mr_mgr (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie sie zapowiada jak ci sie uda będę miał bliżej o pomoc w razie niepowodzenia w mojej konstrukcji :-) będę obserwować i czekam na efekt końcowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

również jestem w trakcie uruchamiania podobnej lampy.

Ten sam radiator, długość 120cm.

LED-y: 4xRB 30W; 3xCW 30W; 3xUV 10W; 2xR 10W; 2xG 10W.

Steruję to poprzez LDD1000H oraz Ardunio (oczywiście by Magu).

I powiem tak: testując lampę przy ustawieniach około 40% mocy, lampa przy chłodzeniu pasywnym po ok. 2-3h pracy w pomieszczeniu o temp. 23 st. C radiator osiągał temperaturę 39 st C.

Lampę planuję umieścić w koronie. Docelowo dodaję dwa wentylatory ABB 8,6dB 14cm. To powinno w miarę uspokoić temperaturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I powiem tak: testując lampę przy ustawieniach około 40% mocy, lampa przy chłodzeniu pasywnym po ok. 2-3h pracy w pomieszczeniu o temp. 23 st. C radiator osiągał temperaturę 39 st C.

Lampę planuję umieścić w koronie. Docelowo dodaję dwa wentylatory ABB 8,6dB 14cm. To powinno w miarę uspokoić temperaturę.

też się sobie chyba zapodam dla świętego spokoju ze dwa wentylatorki - i tu pytanie - zwykły włącznik termiczny do ich sterowania wystarczy??

I czy sama pasta termoprzewodząca wystarczy na przymocowanie?? czy kręcić pchełkami ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według mnie za dużo białego albo za mało niebieskiego,raczej jest przyjęte stosunek RB 3:1 CW lub ostatecznie 2:1


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według mnie za dużo białego albo za mało niebieskiego,raczej jest przyjęte stosunek RB 3:1 CW lub ostatecznie 2:1

Ostatecznie wszystkie kanały są sterowalne więc można się pobawić natężeniem poszczególnych kolorów.

A w przyszłości dokleję też mniejsze inne kolory :)

Ale dzięki za info i zainteresowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie wszystkie kanały są sterowalne więc można się pobawić natężeniem poszczególnych kolorów.

A w przyszłości dokleję też mniejsze inne kolory :)

Ale dzięki za info i zainteresowanie

zrób więcej niebieskiego,po co później skręcać białe przynajmniej do 50% lub mniej.Ja mam 36 rb i 18 białych i rb mam ustawione na 85% a białe gdzie ich jest połowę mniej skręcone są na 55%

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafna uwaga - fakt - niestety chiniol wysłał po 7 sztuk rb i cw :) będę musiał coś dokupić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafna uwaga - fakt - niestety chiniol wysłał po 7 sztuk rb i cw :) będę musiał coś dokupić

na jaki litraż zbiornika i co tam zamierzasz trzymać?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen - a masz jeszcze jakieś inne kolory ? czy tylko biało i niebiesko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sygen - a masz jeszcze jakieś inne kolory ? czy tylko biało i niebiesko?

dorzuciłem 4 czerwone i 4 zielone jakiś rok temu i 3 amber

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, z tych zasilaczy nie zasilisz tych LED - mają zbyt niskie napięcie.

Podobna dyskusja była prowadzona tutaj: http://nano-reef.pl/topic/83737-driver-led-3w-5-35v-led-driver-700ma-pwm-dimming/

Poszukaj zasilacza na 36V

dorzuciłem 4 czerwone i 4 zielone jakiś rok temu i 3 amber

Sam się nad tym zastanawiam. Dołożyłeś z powodów estetycznych czy dla korali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób otworki w radiatorze i kable wywlecz na górę radiatora. Schowane między zebrami nie będą szpecic i nie będzie ryzyka przypadkowego zerwania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, z tych zasilaczy nie zasilisz tych LED - mają zbyt niskie napięcie.

Podobna dyskusja była prowadzona tutaj: http://nano-reef.pl/...ma-pwm-dimming/

Poszukaj zasilacza na 36V

Sam się nad tym zastanawiam. Dołożyłeś z powodów estetycznych czy dla korali?

Wczoraj robiłem testy i ledy świeciły :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, z tych zasilaczy nie zasilisz tych LED - mają zbyt niskie napięcie.

Podobna dyskusja była prowadzona tutaj: http://nano-reef.pl/...ma-pwm-dimming/

Poszukaj zasilacza na 36V

Sam się nad tym zastanawiam. Dołożyłeś z powodów estetycznych czy dla korali?

dołożyłem raczej bo nie miałem kolorowych diod a czy coś dają to nie zauważyłem


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też się sobie chyba zapodam dla świętego spokoju ze dwa wentylatorki - i tu pytanie - zwykły włącznik termiczny do ich sterowania wystarczy??

I czy sama pasta termoprzewodząca wystarczy na przymocowanie?? czy kręcić pchełkami ?

Do wentylatorów podłączam dwa połączone równolegle włączniki termiczne takie jak poniżej:

http://allegro.pl/wlacznik-termiczny-norm-otwarty-no-5a-250v-30-c-i5655797848.html

U siebie mam pastę oraz każdą z LED oddzielnie przykręconą poprzez nierdzewne śruby M3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj robiłem testy i ledy świeciły :)

To że "świeciły" to wiadomo. Pytanie jak świeciły. Zmierzyłeś prąd i napięcie na LED? Na oko nie jesteś w stanie stwierdzić, czy dioda świeci 3W czy 30W. Ja mam podobne LED (5 sekcji po 20W) i sekcja białego 10k przy prądzie nominalnym 700mA wymaga napięcia 30,9V - nie będzie świeciła pełną mocą przy Twoim zasilaczu 32V i spadku na driverze.

Jak wysoko nad akwarium będziesz miał tą lampę i jak zamierzasz zabezpieczyć LEDy przed wodą?

Ja swoją będę miał tuż nad krawędzią zbiornika w pokrywie/koronie. Zamierzam pod LEDami dać szybę na dystansach. Obawiam się tylko odkładających się osadów soli na tej szybie - LEDY będą ją dość mocno ogrzewały.

Edytowane przez Cyborg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że "świeciły" to wiadomo. Pytanie jak świeciły. Zmierzyłeś prąd i napięcie na LED? Na oko nie jesteś w stanie stwierdzić, czy dioda świeci 3W czy 30W. Ja mam podobne LED (5 sekcji po 20W) i sekcja białego 10k przy prądzie nominalnym 700mA wymaga napięcia 30,9V - nie będzie świeciła pełną mocą przy Twoim zasilaczu 32V i spadku na driverze.

Jak wysoko nad akwarium będziesz miał tą lampę i jak zamierzasz zabezpieczyć LEDy przed wodą?

Ja swoją będę miał tuż nad krawędzią zbiornika w pokrywie/koronie. Zamierzam pod LEDami dać szybę na dystansach. Obawiam się tylko odkładających się osadów soli na tej szybie - LEDY będą ją dość mocno ogrzewały.

Na driverze nie ma spadku - zasilacz i ledy zmierzone i tak: przy obciążeniu dwoma diodami równolegle napięcie na diodzie było 30,9V a więc jest ok i zasilacz wyrabia bez problemu. Driverek jest nastawiony na 1200mA czyli po 600 na sztukę i jest ok.

Co do zabezpieczenia to od spodu dam pleksi 3mm na tulejkach dystansowych po całości radiatora.

Lampa będzie jakieś 25-30cm nad taflą wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co Ty masz za driver który nie ma żadnej rezystancji?

W moich producent zastrzega 2V

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drivery masz w pierwszym poście - nie wiem, nie znam się na tym. Byłem u znajomego gościa co ma fajne mierniki bla bla bla a przede wszystkim zna się na tym lepiej niż ja. Podłączając ledy równolegle po dwie sztuki napięcie mierzone na nich jest w okolicy 30,9V - nie wiem czy o to pytasz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To inaczej - nawet jeśli coś źle zmierzyłem to i tak mam nadzieję, że ilość diod jakoś to zrekompensuje :)

Dzisiaj mam nadzieję skończyć lampę - jak się uda to zobaczę ile i jak święci nad zbiornikiem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj późnym wieczorem skończyłem lampkę :)

Sporo lutowania :) ale zapach cyny i kalafonii lubię więc to była czysta przyjemność.

Więc tak:

Lampa świeci, kod do arduino z drobnymi problemami wgrany, wszystko działa jak należy, apka na telefon pod androida też działa i bezproblemowo łączy się lampką.

Teraz zabieram się do mocowania lampy nad baniaczkiem - zobaczymy jaki będzie efekt.

Kilka fotek z frontu :)

post-14316-0-49336400-1471075407_thumb.jpg

post-14316-0-08502400-1471075427_thumb.jpg

post-14316-0-73483500-1471075439_thumb.jpg

post-14316-0-01565700-1471075450_thumb.jpg

post-14316-0-77624400-1471075461_thumb.jpg

post-14316-0-26210600-1471075474_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać jak szybko można taka lampę zbudować. Trochę surowo, ale nie ma to znaczenia co do działania.

Pomysłowy Dobromir z Ciebie :)

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę surowo, ale nie ma to znaczenia co do działania.

Pomysłowy Dobromir z Ciebie :)

Surowo i owszem ale moje akwa jest całe zabudowane więc nic nie będzie widać - gdyby było inaczej pewnie myślałbym nad jakąś obudową ale w moim przypadku nie ma takiej potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.