Skocz do zawartości
kaziko

Najstarsze wzmianki o akwarystyce morskiej w Polsce

Rekomendowane odpowiedzi

Najstarsze jakie znalazlem, w archiwach internetowych "Akwarium". łezka sie w oku kreci jak pamietam kiedy jeszcze w szkole podstawowej i później średniej (polowa lat 80tych) miałem w domu kilka akwariów, rozmnażałem gurami, i jedynym źródłem informacji bylo kilka (na jednej rece policzyc) ksiazek o akwarystyce, plus to wlasnie wydawnictwo PZA.

http://users.interblock.pl/~fotoakwarium/archiwum/a12/a12,3.html

i pozniej juz o zwierzetach "mórz egzotycznych" :(

http://users.interblock.pl/~fotoakwarium/archiwum/a23/a23.html

http://users.interblock.pl/~fotoakwarium/archiwum/a22/a22,6.html

zwracam uwage na stan ówczesnej (rok 1974 wiedzy : "...Oświetlenie i ogrzewanie akwarium morskiego nie różni się od tego, jakie stosujemy w akwarium slodkowodnym. Sprawy tej nie będę więc opisywał szczegółowo.

Należy pamiętać, że woda morska jest doskonałym przewodnikiem prądu elektrycznego i dlatego wszystkie urządzenia muszą być dobrze izolowane.

Lampy należy umieścić nad szybą przykrywającą akwarium, aby je zabezpieczyć przed zamoczeniem. Ilość światła może być mniejsza niż w akwarium słodkowodnym, penieważ w akwarium morskim z zasady nie używamy do dekoracji roślin...."

co do oświetlenia to chyba , że mówili o fish only i nic wiecej.

rok 1976, wyprawa nad morze czerwone...

http://users.interblock.pl/~fotoakwarium/archiwum/a34/a34.html

rok 1988

http://users.interblock.pl/~fotoakwarium/archiwum/a106/a106,6.html

"...Akwarium morskie

snobizm, moda czy może

jeszcze coś innego?

..."

http://users.interblock.pl/~fotoakwarium/archiwum/a107-108/a107-108,7.html

"...Panie redaktorze.

Zastanawiałem się dlaczego akwarystyka morska nie zyskuje u nas zwolenników..."

czy to nie brzmi podobnie do głosów jakie podnoszą się czasami dzisiaj ....?

rok 1989,

http://users.interblock.pl/~fotoakwarium/archiwum/a113/a113.html

"...Należy również wspomnieć iż śmiertelność ryb w okresie od odłowu do sprzedaży w sklepie jest niezwykle wysoka i jak się szacuje na 1 rybę morską dostarczoną np. do Holandii przypada 10 martwych. ..."

http://users.interblock.pl/~fotoakwarium/archiwum/a112/a112.html

rok 1992

http://users.interblock.pl/~fotoakwarium/archiwum/a122/a122.html

http://users.interblock.pl/~fotoakwarium/archiwum/a123/a123,7.html


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Kaziko!

Tez mam jakas stara ksiazke:D

"W celu zwiekszenia cyrkulacji wody nalezy do napowietrzacza podlaczyc dwie kostki lipowe i umiescic je po lewej i prawej stronie akwarium. Babelki powietrza porywaja do gory wode i ta krazy w calym akwa."

" Co jakis miesiac trzeba bedzie wyjmowac korale z akwarium i je porzadnie wyszorowac pod bierzaca woda" :(

Itd.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

albo to :

..Brak realnych możliwości zaopatrzenia ....oraz materiały dekoracyjne, niejednokrotnie stanowiące niezbędne podłoże dla wielu organizmów żywych"

albo to:

...wskazuje praktyka, na akwarystykę morską dostępną szerszemu kręgowi zainteresowanych mogą sobie pozwolić społeczeństwa bardziej zasobne od naszego, które przeskoczyły pewien etap tradycyjnej akwarystyki słodkowodnej. Podsumowując można posłużyć się tu przykładem: stoimy przed dylematem czy kupić sobie rower, malucha, poloneza lub mercedesa, czy też nieprzystosowany do dróg wóz formuły pierwszej (który albo zostanie dopuszczony do ruchu albo też nie), jeżdżący na mieszance alkoholowo-benzynowej produkowanej tylko w Brazylii. Jak Pan myśli, co wybierzemy?

Dobre :)

P.S. teraz doczytałem o tej obsadzie w 270 litrach takie ryby, i ślimak nagos.,

a ja się martwię czy 1 pokolec czy 3 pokolce w 400 lit.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w ktoryms z tych starych artykulow w "Akwarium" bylo napisane, ze koralowce wprowadzane do akwarium musza byc czysto białe (!)a jesli jest jakas tkanka to trzeba ja usunac bo w przeciwnym wypadku bedzie gnila i zanieczyszczala wode. zapewne wlasnie o takie szorowanie chodzi...


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazlem , to było w roku 1974 :

"...

W akwarium ze zwierzętami pochodzącymi z mórz tropikalnych, wykonujemy dekorację składającą się w dużej części lub nawet w całości z korali. Mogą to być zarówno korale wapienne jak i rogowe. Podczas wydobywania z morza są one tylko powierzchownie oczyszczone i dlatego nie mogą być od razu umieszczone w akwarium. Pozostałe na nich resztki polipów i osiadłych organizmów, rozkładają się, w bardzo krótkim czasie zatruwając wodę, dlatego też należy umieścić je na 48 godzin w 10 l wody wodociągowej z dodatkiem 300 cm³ 15% ługu potasawego, lub sodowego po czym dokładnie wyszorowae twardą szczotką pod strumieniem wody z kranu. Po tej czynności należy jeszcze gotować je przez pół godziny i po ponownym wypłukaniu włożyć do akwarium.

Jeżeli po umieszczeniu korali w wodzie morskiej stwierdzimy, że zaczynają robić się czarne, lub pokrywają się pleśnią, to trzeba je natychmiast wyjąć i cały zabieg powtórzyć.

..."


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 20lat, ktos poczyta nasze forum i bedzie sie smial, ze nawet glupich pokolcow nie rozmnazalismy:D O plciowym rozmnazaniu korali juz nie wspomne:) Wogole, co za glupote, budowac akwarium ze szkla:D

Coz, wszystko musi miec swoj poczatek, a wiadomo, te bywaja trudne. Ci ludzi przetarli szlaki wspolczesnej akwarystki morskiej. Na swoich bledach, spostrzezeniach budowali pierwsze baniaki.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

j***na komuna, gdyby nie ona to bysmy byli dzisiaj w akwarystyce dalej niz Niemcy... Pamietam ze NIC nie bylo, za to ze w ogole akwarystyka istniala przy calkowitym niemal braku urzadzen technicznych, pokarmow, preparatow, literatury itd... powinnismy wszyscy Nobla dostac :) Grzalki bez termostatow, filtry gabkowe "na brzeczyk", pamietam jak sie po 1989 roku zaczely pojawiac pierwsze pozadne filtry, oswietlenie, literatura, mrozony pokarm itd... wtedy kazda wizyta w sklepie akwarystycznym to byl dreszczyk emocji: co tam dzisiaj nowego sie pojawilo? :)

no j***na komuna.....


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O maj god - super post. Strasznie klimatyczny :) Dzięki temu widac jaki ogromny skok się dokonał dosłownie w ciągu dekady (nie wspominając o artykułach z przed ponad 40lat)

Tu nawet jest przewodnik DIY jak zrobić własną sól! Co za czasy :)

Najbardziej podoba mi się ten artykuł z 1992r (czyli w sumie nie tak dawno :) ) dotyczący akwarium 240 L

"...Odpowiednio dobrałem mieszkańców akwarium, są tam teraz między innymi: Chaetodon auriga, Ch. fasciatus z Ch. austriacus, Ch. larvatus zAmphiprion bicinctus, Canthigaster margaritałus, Pterois volitans, Pterois radiata, 3 Pomacentrus, Acanthurus nigricans oraz dwa duże ukwiały, 5 wężowideł, 2 raki pustelniki, 2 rozgwiazdy, 2 małe kraby, 4 ślimaki w tym 1 Cypraea tigris i 2 nagoskrzel-ne, kolorowe ślimaki..."

I co my się tu pultamy o przerybienie :) a teraz dalej o sposobie obsługi akwarium :)

"...Utrzymywanie morskiego akwarium nie jest trudne... W moim akwarium nie używam w ogóle filtra ani odpieniacza białkowego, jest ono tylko silnie napowietrzone. Co pół roku wymieniam 1/5 część wody, a co miesiąc uzupełniam odparowaną wodę wodą destylowaną. Woda w akwarium jest bardzo czysta, na koralach nie gromadzi się prawie żaden osad (mowa tu o szkieletach koralowców pokrytych całych w cyjano - co widać na zdjęciach z tego artykułu przyp. smk), na dnie jest go tak niewiele, że trudno go zauważyć..."

heh przerybione na maxa akwarium, bez odpieniacza, wymienia wodę co pół roku, a uzupełnianie odparowanej wody raz na miesiąc i wszystko żyje - no prosze i po jaką cholere my tu jakieś profiluxy, testy i inne pierdoły kupujemy? :) No ale chyba dlatego mamy jednak tkankę na koralach i nie musimy dzięki temu szorować ich pod wodą. No a "skutkiem ubocznym" jest ich piękny zdrowy wygląd :)

Ale poważnie to szacuneczek dla pionierów.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stare piekne czasy niepowrotnie przeminely

wtedy to akwarystyka nabierala prawdziwego znaczenia gdy trzebabylo samemu sprzet lepic z dostepnych srodkow a rezultat cieszyl jak nagroda nobla.

teraz wszystko na tacy mamy podane i tylko przebieramy w producentach :)

szacuneczek dla pionierów..

gdyby nie oni nie byloby nas tu..

POZDRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widac nie tylko teraz narzekamy na kiepskie rozpropagowanie akwarystyki morskiej w Polsze :) Ostatnio trafilem na dosc interesujace dane, z ktorych wynikalo ze tzw. sila nabywcza sredniej pensji w Polsce jest najnizsza w UE ( nizsza niz w Bulgari ). Na szczescie wyprzedzamy troche Rumunie i Ukraine. I jak tu sie dziwic ze malo kogo stac na morszczakowe zabawki? Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja pamietm pompke powietrza z mikro paskiem klinowym i kolem zamachowym....udalo mi sie taka zdobyc i bylem zadowolony jak gwizdek. fajnie powspominac, ale jednak wole dzien dzisiejszy;)pzdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciesz sie , ze Ci sie udało Szymon, mój ojciec taka pompke sam składał z częsci zastępczych.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój stary wyjeżdżał co roku do pracy do niemiec i miałem kubełek eheima już chyba w 1984 roku albo i wczesniej. Po 15 latach przypadkawo podczas czyszczenia złamałem trzpień od wirnika......... mam ten filtr jeszcze gdzieś w piwnicy.

cały związek akwarystyczny przychodził oglądać to cudo.

zbiornik 360 litrów z szyby 8mm klejony sylikonem a nie w ramie z kitem, każdy mówił ze pęknie ,a po gruntownej naprawie w kilku miejscach jeszcze nie cieknie a ma już prawie 20 lat.

fajne czasy......

nadmanganian potasu i woda utleniona


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I Riwanol :)ja mam taka pompke powietrzną właśnie na pasek klinowy,silnik od adaptera poskładaną przez mojego tatę i dziadka świetej pamięci.Ma już jakieś trzydzieści lat !!!Akwa ramowe uszczelniane kitem :)Z perspektywy czasu poczatki były na prawde nie takie kolorowe jak teraz.Wodę do akwa to tata gotował pzez cały dzień żeby baniak 70l napełnić,a ja siedmio letni bajtel drżałem z podniecenia jak pare gupików wpuścieliśmy:D...oj się działo :)ale dzięki temu dzisiaj zajmuje się tym a nie czym innym.


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsza rybą w akwarium jaka mialem byl ciernik zlapany przypadkiem na podrywke. mialem wtedy chyba z 5 lat. ciernik wyladowal w sloiku 1 litrowym. pamietam , ze probowalem karmic go chlebem.

biedak wytrzymal dwa dni.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja lapalem cierniki w rowie jakiez bylo moje zdziwienie gdy wbijaly mi sie w reke...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.