Skocz do zawartości
Kamas

Pierwsza solniczka co wybrać 64l czy 30l gotowy zestaw?

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

wiem, że wiele informacji jest nt jednego i drugiego rozmiaru akwarium (wszystko przestudiowałem) jednak postanowiłem napisać oddzielny temat aby uzyskać jak najbardziej wyczerpujące odpowiedzi.

Zamierzam zdecydować się na początek mojej przygody z akwarystyką morską. Ma to być małą rafka ciesząca oko moje i mojej 2,5 letniej córki. Obsada jaka mnie interesuje to miękkie korale para błaznów i pewnie coś z ekipy sprzątającej.

Na akwarium jest już przygotowana szafka o wymiarach: szerokość 50cm głębokość do ściany 42,5cm.

Moje typy są 2:

albo wersja mniejsza gotowy zestaw aquela nano reef 30l lub kompletowanie sprzętu do kostki o wymiarach 40x40x40 w optiwhite. Z większą kostką może być problem z filtrem zewnętrznym np versamax ( z tyłu za szafką jest ściana i nie ma na niego miejsca, jedynie filtr z boku co nie wiem na ile jest praktyczne i estetyczne). Nie wiem czy przy tak małym litrażu stosuje sie sumpa ( szafka jest w razie czego pod to przygotowana). Zestaw aquela wchodzi bez najmniejszych problemów.

Chodzi mi o analizę czy pozostać przy mniejszej solniczce jednak tańszej i wymagającej mniej sprzętu itd ( np odpada filtr ro di , bo tak małą ilość wody do dolewek bardziej opłaca się kupić niż inwestować w filtrację, przy 64l warto chyba już zainwestować w filtr) czy zainwestować i zaprojektować akwarium od podstaw.

Obawiam się, że będzie to zdecydowanie wyższy koszt, a dodam, że wymiar 40x40x40 jest w moim przypadku maksymalnym. Nie mam możliwości aby w przyszłości postawić gdzieś większy zbiornik.

Może dysponuje ktoś kalkulacjami moich 2 typów.

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie i uwagi :)


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z szerokosci by Ci nie weszlo 60? Zestaw reefmax fajna sprawa.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka


182l plus sump. Cykrkulacja 2x Jebao RW-4. Obieg Jebao DC-3000.Odpieniacz Dectec 1455. Skała 16kg. Siporax 4,5l . Sól Probiotic Reef Salt Aquaforest. Lampa 6x39w . Filtr przypływowy Boyu + Newa jet 1200 + biopellets xl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

minimum 10cm akwarium musialoby wejsc na szafke obok co stwarza pewne ryzyko. Poza tym czytalem, ze reefmaster musialby zostac troche zmodyfikowany (slaby odpieniacz itd co mnozy koszty). Stad decyzja albo 30l gotowiec albo 64l.


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

minimum 10cm akwarium musialoby wejsc na szafke obok co stwarza pewne ryzyko. Poza tym czytalem, ze reefmaster musialby zostac troche zmodyfikowany (slaby odpieniacz itd co mnozy koszty). Stad decyzja albo 30l gotowiec albo 64l.

Znam Reefmastery chodzące już po parę lat bez żadnych modyfikacji, więc nie przesadzaj. :)

Wiele osób wywraca je "sprzętowo" do góry nogami, wiele osób tylko tuninguje, a sporo używa bez żadnych przeróbek i też są zadowoleni.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam Reefmastery chodzące już po parę lat bez żadnych modyfikacji, więc nie przesadzaj. :)

Wiele osób wywraca je "sprzętowo" do góry nogami, wiele osób tylko tuninguje, a sporo używa bez żadnych przeróbek i też są zadowoleni.

Pewnie tak jest :) Jednak ze względu na ograniczone miejsce oraz żeby to akwarium było ozdoba, a nie czymś upchniętym na siłę musze pozostać przy którymś z podanych w temacie. Jakieś sugestie?


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz tą większą kostkę i możesz jakiegoś małego sumpa zrobić w szafce. W akwarium morskim miejsca nigdy za wiele.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz tą większą kostkę i możesz jakiegoś małego sumpa zrobić w szafce. W akwarium morskim miejsca nigdy za wiele.

tylko jest jedno pytanie o ile drozej wyniesie mnie budowanie kostki z sumpem niz gotowiec aquela? I czy ta roznica w litrazu faktycznie jest tyle warta?


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jest - a jak na starcie liczysz każdy grosz to przemyśl to kilka razy - to nie gupiki gdzie wystarczy wymienić wodę raz na miesiąc i czasem nakarmić ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest - a jak na starcie liczysz każdy grosz to przemyśl to kilka razy - to nie gupiki gdzie wystarczy wymienić wodę raz na miesiąc i czasem nakarmić ...

to nie kwestia liczenia kazdego grosza tylko zdrowego rozsadku :) a czy ta kostka 64l z sumpem czy filtr zewnetrzny np z boku tez bylby wystarczajacy?

Edytowane przez Kamas (wyświetl historię edycji)

333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na zdrowy rozsadek to jak chcesz pare blaznow to ja osobiscie bym w zyciu ich nie wsadzil do 30litrow

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wez wieksze akwarium nie dosc ze wieksza glebia to mozesz wiecej wlozyc zycia wieksze mozliwosci polecam sumpa do wiekszego i umiesc tam caly sprzet.

Z poczatku koszta wieksze bo trzeba wiecej kupic ale pozniej wogodniej Ci bedzie czyscic akwarium lub gmerac bo nic Ci ze sprzetu nie bedzie przeszkadzac procz cyrkulacji :)

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet małe 30 litrowe akwarium potrafi cieszyć a do tego będzie przyjazne twojej kieszeni. Przykładem jest kolega r_33.

64 litrowe pewnie wyjdzie 2x tyle, nie znam się za bardzo na cenach.

Przewaga tego większego to to, że wszystkie graty masz schowane, jak dasz silniejszczą pompę i lockline to nawet bez cyrkulatora się obejdzie. Akwarium będzie wyglądać estetycznie i będzie praktyczne.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zalozylem kostke aquaela i zaniedbalem jednak zrestartowalem ja 3 dni temu i otworze nowy temat mozesz wbic i obadac jak to wyglada , powiem ci ze to zalezy tez od budzetu taka kostka aquaela to cos okolo 700-800 zl (testy , salimetr, ro/di lub demi z marketu, wklady filtracyjne , zywy piasek, skala, do oswietlenia tez by trzeba dokupic kolejny modul actinic jeden to za malo i akcesoria ) ,kaskada w zupelnosci wystarczy jako cyrkulacja jesli odpowiednio ustawisz skałe to pozadnie wieje , grzalka mala 25w do kaskady , bez odpieniacza tez dasz rade bazujac na podmianach cotygodniowych generalnie polecam , lepsza mala kostka zapelniona koralami niz wieksze akwa w polowie puste, pozatym fajne jest to ze w takim malym akwa jest wszystko na pierwszym planie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, jak chcesz sprzedam ci caly zestaw :) Z zyciem lub bez :) troche tego jest :) wraz z szafka :)

post-26676-0-41121800-1473235985_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nazwa łacińska: Amphiprion ocellaris

Nazwa polska: Błazenek okoniowy

Występowanie: Myanmar, India, Palmyra-Atoll, Brunai Darussalam, Australia, Filipiny, Indonezja, Japonia, Malezja, Morze Andamańskie, Ocean Indyjski, Pacyfik zachodni, Papua Nowa Gwinea, Queensland, Singapur, Tajlandia, Tajwan, Vanautau, Wielka Rafa Koralowa, Wyspy Ryukyu, Wyspy Salomona

Wielkość: 7 cm - 8 cm

Temperatura: 24°C - 27°C

Żywienie: artemia, kryl, mrożony pokarm , mysis, suchy pokarm

Wielkość akwarium: ~ 150 Liter

Myśleć!

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bede mial reefmaxa w dobrych pieniadzach juz z dobrym odpieniaczem. Na 18mc gwarancji.

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka


182l plus sump. Cykrkulacja 2x Jebao RW-4. Obieg Jebao DC-3000.Odpieniacz Dectec 1455. Skała 16kg. Siporax 4,5l . Sól Probiotic Reef Salt Aquaforest. Lampa 6x39w . Filtr przypływowy Boyu + Newa jet 1200 + biopellets xl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.