Skocz do zawartości
Araspn

Projekt Kostka Aquael 30l . Restart

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , zaczne od sprzetu jakim dysponuje Aktualnie :

- Zestaw aquael 30l (oswietlenie 2x11w swietlowki, fzn3)

-Test Salifert No3 , Salimetr aquamedica

-Woda demi z marketu(auchan) lub Ro/di ze sklepu zalezy jak mi bardziej przypasuje

- Wklady kaskada Aquanova wklad ceramiczny (a'la siporax) , Węgiel aktywny tez aquanova

-Bakterie nitryfikacyjne Special Blend 118ml

-Live sand ktory juz chyba nie jest Live sand po restarcie chociaz pare wieloszczetow w nim jest

-Zywa skala ktora czesciowi obumarła (algi wapienne pobielały)

-Sól instant ocean

-Grzałka Easy Heater 25w Schowana w kaskadzie

Teraz o tym jak to bylo wczesniej

Akwarium wystartowalo 5 miesiecy temu, wstyd sie przyznac ale skapilem na nie nie posiadalem salimetra, zadnego testu , zle ustawilem cyrkulacje (rurka do samego dna niepotrzebnie), za duzo piasku, zle ustawienie skały (pochlaniala malo swiatla, malo miejsca dla korali), do kaskady nie dokupilem zadnego medium filtracyjnego, przestalem robic podmiany a na koniec zaczalem dolewac kranówke .

Doprowadzilem do Dino cyjano zasolenia 1.020 cud ze slimak przezyl i krab ktore tam byly. algi wapienne zaczely znikac i bielec. Załaczam foto z tej tragedi..

post-26619-0-09639200-1473022582_thumb.jpg

Cale to zielone po srodku to Dino , Na piasku Cyjano

Masakra..

A teraz o tym jak staram sie to naprawic:

Zamowilem sól IO , Salimetr ,bakterie SB , test no3 , wode demi kupilem w markecie kolega sprawdzal Auchan tds 0,003, Wegiel aktywny, Ceramike

Kolejno krokami co zrobiłem:

- skałe wyjalem wraz ze spuszczona 3/4 wody

- Piasek gorna warstwe odessałem i wywalilem ( co sie dalo przeplukalem i wrocilo do akwa)

- Caly sprzet kaskada grzałka termometr umyty w demi

- Podmiana okolo 18l na 25l wody netto

- Skale polupalem oczyscilem i w innej konfiguracji wrocila do akwa

- Kaskada Jedna komora: malutkie kawalki skaly, cienka warstwa gąbki , Ceramika do pełna

druga komora: Grzałka , węgiel aktywny aquanova (aktywowany dodatkowo sparzony 3x przegotowana demi

-Na Sam koniec dodalem Bakterie Special Blend 7,5 ml wedlug zalecen tak jak na poczatek akwarium wedlug litrarzu

i Wyglada to tak:

post-26619-0-14083900-1473024990_thumb.jpg

post-26619-0-98293100-1473024998_thumb.jpg

Przez szpare po środku skały woda duzo lepiej cyrkuluje i jesli chodzi o samo ustawienie skały pomiedzy tym co bylo a zrobiłem jest kolosalna roznica , wiecej swiatla , wiecej miejsca na korale , lepsza cyrkulacja :)

Dobra wiadomosc i ciesze sie ze slimak i krab to przezyly foto kraba wstawie pozniej moze ktos pomoze mi go zidentyfikowac.

Po tym wszystkim pojawily sie okrzemki takze dojrzewanie jakies bedzie na nowo mam nadzieje ze

krótkie póki co bede swiecił po 2,5h dziennie

Podmiany wody co tydzien 3 litry czyli ponad 10% .

Parametry Zasolenie 1.023,5 ( Zwieksze do 1024,5 przy nastepnej podmianie)

Wyciagnalem wnioski z poprzedniej porazki , teraz dokonam wszelkich staran zeby stworzyc cos fajnego.

Niepokoji mnie to ze na dnie piasku robia sie znow zielone plamy co to ?

Wklad ceramiczny i Węgiel z Aqua Novy Byl w takich skarpetach z zamkiem ,Czy ten zamek tzn suwak ktory jest z metalu pokryty farba nie oddaje nic do wody i jest bezpieczny ?

Co ile wymieniac ten węgiel ? jego zadaniem jest glownie wyciagniecie tego co przyszlo wraz z kranowka ktora wczesniej lalem mam go jakies 250g w kaskadzie wiecej nie weszlo do komory z grzałka.

W pozniejszym etapie dodam phosguard i chyba usune wegiel badz bede go dawal profilaktycznie male ilosci .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , zaczne od sprzetu jakim dysponuje Aktualnie :

- Zestaw aquael 30l (oswietlenie 2x11w swietlowki, fzn3)

-Test Salifert No3 , Salimetr aquamedica

-Woda demi z marketu(auchan) lub Ro/di ze sklepu zalezy jak mi bardziej przypasuje

- Wklady kaskada Aquanova wklad ceramiczny (a'la siporax) , Węgiel aktywny tez aquanova

-Bakterie nitryfikacyjne Special Blend 118ml

-Live sand ktory juz chyba nie jest Live sand po restarcie chociaz pare wieloszczetow w nim jest

-Zywa skala ktora czesciowi obumarła (algi wapienne pobielały)

-Sól instant ocean

-Grzałka Easy Heater 25w Schowana w kaskadzie

Teraz o tym jak to bylo wczesniej

Akwarium wystartowalo 5 miesiecy temu, wstyd sie przyznac ale skapilem na nie nie posiadalem salimetra, zadnego testu , zle ustawilem cyrkulacje (rurka do samego dna niepotrzebnie), za duzo piasku, zle ustawienie skały (pochlaniala malo swiatla, malo miejsca dla korali), do kaskady nie dokupilem zadnego medium filtracyjnego, przestalem robic podmiany a na koniec zaczalem dolewac kranówke .

Doprowadzilem do Dino cyjano zasolenia 1.020 cud ze slimak przezyl i krab ktore tam byly. algi wapienne zaczely znikac i bielec. Załaczam foto z tej tragedi..

post-26619-0-09639200-1473022582_thumb.jpg

Cale to zielone po srodku to Dino , Na piasku Cyjano

Masakra..

A teraz o tym jak staram sie to naprawic:

Zamowilem sól IO , Salimetr ,bakterie SB , test no3 , wode demi kupilem w markecie kolega sprawdzal Auchan tds 0,003, Wegiel aktywny, Ceramike

Kolejno krokami co zrobiłem:

- skałe wyjalem wraz ze spuszczona 3/4 wody

- Piasek gorna warstwe odessałem i wywalilem ( co sie dalo przeplukalem i wrocilo do akwa)

- Caly sprzet kaskada grzałka termometr umyty w demi

- Podmiana okolo 18l na 25l wody netto

- Skale polupalem oczyscilem i w innej konfiguracji wrocila do akwa

- Kaskada Jedna komora: malutkie kawalki skaly, cienka warstwa gąbki , Ceramika do pełna

druga komora: Grzałka , węgiel aktywny aquanova (aktywowany dodatkowo sparzony 3x przegotowana demi

-Na Sam koniec dodalem Bakterie Special Blend 7,5 ml wedlug zalecen tak jak na poczatek akwarium wedlug litrarzu

i Wyglada to tak:

post-26619-0-14083900-1473024990_thumb.jpg

post-26619-0-98293100-1473024998_thumb.jpg

Przez szpare po środku skały woda duzo lepiej cyrkuluje i jesli chodzi o samo ustawienie skały pomiedzy tym co bylo a zrobiłem jest kolosalna roznica , wiecej swiatla , wiecej miejsca na korale , lepsza cyrkulacja :)

Dobra wiadomosc i ciesze sie ze slimak i krab to przezyly foto kraba wstawie pozniej moze ktos pomoze mi go zidentyfikowac.

Po tym wszystkim pojawily sie okrzemki takze dojrzewanie jakies bedzie na nowo mam nadzieje ze

krótkie póki co bede swiecił po 2,5h dziennie

Podmiany wody co tydzien 3 litry czyli ponad 10% .

Parametry Zasolenie 1.023,5 ( Zwieksze do 1024,5 przy nastepnej podmianie)

Wyciagnalem wnioski z poprzedniej porazki , teraz dokonam wszelkich staran zeby stworzyc cos fajnego.

Niepokoji mnie to ze na dnie piasku robia sie znow zielone plamy co to ?

Wklad ceramiczny i Węgiel z Aqua Novy Byl w takich skarpetach z zamkiem ,Czy ten zamek tzn suwak ktory jest z metalu pokryty farba nie oddaje nic do wody i jest bezpieczny ?

Co ile wymieniac ten węgiel ? jego zadaniem jest glownie wyciagniecie tego co przyszlo wraz z kranowka ktora wczesniej lalem mam go jakies 250g w kaskadzie wiecej nie weszlo do komory z grzałka.

W pozniejszym etapie dodam phosguard i chyba usune wegiel badz bede go dawal profilaktycznie male ilosci .

HEj:)

zielone plamy to zwykle glony, jak chcesz to usun sam jak nie to zostaw ekipie niech sie naje:) Wode najlepiej podmieniaj co tydz. 20% objetosci czyli 5l. suwak jest bezpieczny :) ja osobiscie wymieniam wegiel i wklady co 2 tyg:) nie widze zeby cos sie zlego dzialo :) powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HEj:)

zielone plamy to zwykle glony, jak chcesz to usun sam jak nie to zostaw ekipie niech sie naje:) Wode najlepiej podmieniaj co tydz. 20% objetosci czyli 5l. suwak jest bezpieczny :) ja osobiscie wymieniam wegiel i wklady co 2 tyg:) nie widze zeby cos sie zlego dzialo :) powodzenia!

Z tym węglem to podzielone zdania gdzie nie czytam to co innego pisza tydzien , miesiac, 4-6 miesiecy

Wymienie tak jak mowisz po 2 tygodniach , mam go z 150 gram wiecej nie wchodzi do kaskady z grzałka zuzyje 500g do konca co kupilem i wtedy jakis phosguard lub purigen zamiast wegla , tak z ciekawosci co ty masz w kaskadzie ? Dodawales jakies oswietlenie ?

Co do podmian to gdzies czytalem u kogos tu na forum ze jak podmienial wlasnie 5l to cos tam sie zle dzialo i jak zaczal mniej i rzadziej podmieniac to sie polepszylo nie pamietam dokladnie co, dlatego mi sie wzielo ze 3l czyli 10-15% maks (wody po odjeciu skaly i piachu jest jakies 25l maks )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym węglem to podzielone zdania gdzie nie czytam to co innego pisza tydzien , miesiac, 4-6 miesiecy

Wymienie tak jak mowisz po 2 tygodniach , mam go z 150 gram wiecej nie wchodzi do kaskady z grzałka zuzyje 500g do konca co kupilem i wtedy jakis phosguard lub purigen zamiast wegla , tak z ciekawosci co ty masz w kaskadzie ? Dodawales jakies oswietlenie ?

Co do podmian to gdzies czytalem u kogos tu na forum ze jak podmienial wlasnie 5l to cos tam sie zle dzialo i jak zaczal mniej i rzadziej podmieniac to sie polepszylo nie pamietam dokladnie co, dlatego mi sie wzielo ze 3l czyli 10-15% maks (wody po odjeciu skaly i piachu jest jakies 25l maks )

Hej hej. ja mam w kaskadzie te gabki co byly w zestawie (czyszcze co 2 tyg.) i do tego dolozylem na gabki wegiel i i purigen w tych saszetkach malych. te opakowanie male na 400l starcza mi na okolo 2-2,5 miesiaca. :)

oswietlenia nie dokladalem korale maja sie dobrze:)

p.s. Wyrzuc ten chinski rteciowy termometr z akwa bo jak sie rozleje to akw do kosza.

Edytowane przez Damii_334 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej hej. ja mam w kaskadzie te gabki co byly w zestawie (czyszcze co 2 tyg.) i do tego dolozylem na gabki wegiel i i purigen w tych saszetkach malych. te opakowanie male na 400l starcza mi na okolo 2-2,5 miesiaca. :)

oswietlenia nie dokladalem korale maja sie dobrze:)

p.s. Wyrzuc ten chinski rteciowy termometr z akwa bo jak sie rozleje to akw do kosza.

Gdzie tam widzisz rtęciowy termometr? Ja widze zwykły na spirytusie. Rtęciowych od dawna się nie sprzedaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej hej. ja mam w kaskadzie te gabki co byly w zestawie (czyszcze co 2 tyg.) i do tego dolozylem na gabki wegiel i i purigen w tych saszetkach malych. te opakowanie male na 400l starcza mi na okolo 2-2,5 miesiaca. :)

oswietlenia nie dokladalem korale maja sie dobrze:)

p.s. Wyrzuc ten chinski rteciowy termometr z akwa bo jak sie rozleje to akw do kosza.

On jest dosc popularny w sklepach i odziwo dokladny jeszcze nie slyszalem zeby sie rozlal chyba ze sam zbije :) Co do kaskady to ja mam jedna komora resztki skał , na to siporax i na samej gorze plasterek tej gabki , druga komora tani wegiel od aquanovy ktory niby sie wymienia raz w miesiacu , i grzalke . Planuje wymienic go pozniej na Phosguard, purigen, matrix jeszcze sie zastanowie i poczytam na co :)

Dzis 8 dzien po restarecie

Zasolenie zwiekszone 1,024

No3 25-50 obstawiam 30-35 czyli podskoczylo

Xenia ktora jest od restartu w zbiorniku i widac bylo ze jest slaba zaczyna wracac do normy tzn zwieksza swoja objetosc i wyglada na zdrowsza :)

Objawow ponownego dojrzewania jakos drastycznie nie ma brak glonow , moze troche na dnie piasku, jest tylko troche okrzemek , wokol skaly. Moze jeszcze glony wyskocza, narazie nawet szyby nie musze czyscic.

Wrzucam foty gorszym aparatem bo moj galaxys6 pojechal na gwarancje..

post-26619-0-56873900-1473532456_thumb.jpg

post-26619-0-33323100-1473532466_thumb.jpg

W planach jest zrobic oswietlenie na ledach, 27w z Uv i czerwonym dodatkowo w pokrywie z pleksi ,odpieniacz ze strzykawek, i dolewke jesli wszystko bedzie sie ukladac po mojej mysli, nie planuje przesiadki na wieksze przez najblizszy rok .

Wczesniej akwarium bylo pelne mysis i kielży teraz tego nie ma, czy to sie odrodzi ?

Co Dac do tej drugiej komory pozniej, zamiast wegla purigen,matrix, phosguard ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczesniej akwarium bylo pelne mysis i kielży teraz tego nie ma, czy to sie odrodzi ?

Jak chcesz utrzymać zooplankton przy życiu to dokarmiaj fitoplanktonem.

Edytowane przez inn0vat1on (wyświetl historię edycji)

The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne ułożenie skały - jest potencjał na ładną kosteczkę :clap:

Później do drugiej komory to odpieniacz, jeżeli NO3 będzie nie do opanowania na podmianach + siporax + LR, a na teraz możesz dosypać siporaxu jeżeli jeszcze masz.

Odpuść sobie te wszystkie cudowne wynalazki (phosguard itp.) dopóki stan akwarium/testy nie będą wskazywały potrzeby użycia czegoś na fosforany.

Znajdziesz na forum dziesiątki pięknych zbiorników gdzie jest żywa skała + odpieniacz i ew. węgiel i nic więcej bo nie ma takiej potrzeby. Ja w akwarium po 2 latach nie miałem żadnych problemów z fosforanami, ale to oczywiście zależy od obsady, karmienia itp.

Węgiel możesz dać, ale nie musisz - zdania są podzielone 50/50. Moje prywatne doświadczenia i próby w poprzednich baniakach nie wykazały żadnego wpływu węgla na przejrzystość wody (kryształ był więc węgiel nie mógł nic poprawić) czy kondycję zwierzaków więc przestałem stosować...

Aczkolwiek widziałem piękne baniaki gdzie węgiel jest cały czas więc negatywnych skutków też nie ma.

Moja rada patrząc na to co robiłeś przy pierwszym starcie baniaka jest tylko jedna:

Nie skupiaj się na sypaniu proszków do akwarium czy wkładach do kaskady. Skup się na stabilnym zasoleniu, temperaturze i dbaniu o akwarium (regularność podmian itp.).

Bakterii special blend wlałeś o 50% za mało. Nie doczytałeś na opakowaniu, że dla akwarium morskich masz dawkę pomnożyć x2.

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz utrzymać zooplankton przy życiu to dokarmiaj fitoplanktonem.

Mysis i kiełże to nie jest zooplankton. Poczytaj trochę zanim udzielisz odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysis i kiełże to nie jest zooplankton. Poczytaj trochę zanim udzielisz odpowiedzi.

To może udziel odpowiedzi a nie się przemądrzaj.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne ułożenie skały - jest potencjał na ładną kosteczkę :clap:

Później do drugiej komory to odpieniacz, jeżeli NO3 będzie nie do opanowania na podmianach + siporax + LR, a na teraz możesz dosypać siporaxu jeżeli jeszcze masz.

Odpuść sobie te wszystkie cudowne wynalazki (phosguard itp.) dopóki stan akwarium/testy nie będą wskazywały potrzeby użycia czegoś na fosforany.

Znajdziesz na forum dziesiątki pięknych zbiorników gdzie jest żywa skała + odpieniacz i ew. węgiel i nic więcej bo nie ma takiej potrzeby. Ja w akwarium po 2 latach nie miałem żadnych problemów z fosforanami, ale to oczywiście zależy od obsady, karmienia itp.

Węgiel możesz dać, ale nie musisz - zdania są podzielone 50/50. Moje prywatne doświadczenia i próby w poprzednich baniakach nie wykazały żadnego wpływu węgla na przejrzystość wody (kryształ był więc węgiel nie mógł nic poprawić) czy kondycję zwierzaków więc przestałem stosować...

Aczkolwiek widziałem piękne baniaki gdzie węgiel jest cały czas więc negatywnych skutków też nie ma.

Moja rada patrząc na to co robiłeś przy pierwszym starcie baniaka jest tylko jedna:

Nie skupiaj się na sypaniu proszków do akwarium czy wkładach do kaskady. Skup się na stabilnym zasoleniu, temperaturze i dbaniu o akwarium (regularność podmian itp.).

Bakterii special blend wlałeś o 50% za mało. Nie doczytałeś na opakowaniu, że dla akwarium morskich masz dawkę pomnożyć x2.

Powodzenia.

Dzieki za dobre slowo :) Czyli z kaskada zostane narazie przy tym co jest tzn ceramika wegiel i skala, pozniej z komory z grzalka wywale wegiel dodam odpieniacz i i skale. Chociaz co do tego phosguardu to czasem lepiej zapobiegac niz leczyc .

Zasolenie wode dolewam 2x dziennie, temperatura 25-25,5, podmiany 5l co tydzien.

Bakterie wiem doczytalem wczoraj juz dodalem odpowiednia ilosc :)

To co zrobic zeby byl/odrodzil sie ten zooplankton lac fito ? Czy dac sobie z tym spokoj ?

Za tydzien lub dwa dojda jakies szczepki tylko zlapie kogos z poznania na forum .

Dokupie tez : 1x Nassariusa , Jeszcze jednego turbo , Kraba calcinus elegans chociaz jeden jakis dziki jest ktory czysci skale (mega szybki chowa sie w 0,5 sek jak podejde do akwarium), Moze krewetke jak bedzie jakas dostepna w aquamedice poznan

post-26619-0-34165400-1473603989_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie był zooplankton jak już jeden kolega wspomniał, a co do odpowiedzi to nie robić nic - wszystko przyjdzie samo z czasem.

IMHO nie pchaj skały do kaskady - za mało miejsca, lepiej więcej siporaxu przy takiej objętości kaskady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis przy okazji wizyty po wode Ro/Di dokupilem jednego slimaka turbo, w planach byla tez krewetka debelius czerwona ale stwierdzilem ze bezpieczniej bedzie zaczekac .

Minely wlasnie 3 tygodnie od restartu No3 spadlo z 50 na 25 i utrzymuje sie na tym poziomie , podmiany regularnie co tydzien 5l , temp 25, zasolenie 1024,5, syf z piasku odsysany, przy kazdej podmiane odsysam troche piasku planuje zostawic warstwe 0.5 cm lub wogole go odessac narazie sie zastanawiam, Bakterie leje taka jak zalecaja na opakowaniu .

Z jakiegos powodu na glonach wapiennych pojawil sie pomaranczowy jaskrawy nalot , przed restartem tez to wystepowalo ? nie moge znalesc zadnego tematu o tym , moze ktos wie co to ? Po podmianie wody, ustepuje , odrazu wymienilem tez wegiel (po 3 tygodniach).

Mysle czy ze wzgledu na wysokie NO3 nie dodac odpieniacza np http://allegro.pl/odpieniacz-skimmer-sunsun-sd-55-do-akwa-30l-krakow-i6061318617.html lub diy Czy ktos moze mial stycznosc z tym odpieniaczem ? A moze lac wodke ? Czy moze poprostu nalezy jeszcze zaczekac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.