Skocz do zawartości
szczygiel2

pierwsze akwa

Rekomendowane odpowiedzi

chcę przerobić małe akwa słodkowodne na morskie. ze względów finansowych chcę wykorzystać sprzęt który posiadam. czy na takim sprzecie mam szansę???

Akwarium:

40 x 28 x 40 = 44 Litry

Oświetlenie :

1 x NATURAL LIGHT GROWTH LAMPS Iris Bio-UV  10 000 K

Filtry:

aquael FZN-3 (zmodyfikowany gąbka + ceramika)

Wydajność1200 l/h

2 x aquael FAN 2 (jako cyrkulacja wody)

Wydajność:450 l/h

Ogrzewanie:

grzałka 50W z termostatem

Podłoże:

żwir kamienny drobnoziarnisty

na razie 2 kg żywej skały docelowo 4-6 kg

sól AQUA MEDIC Reef Saltz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

1. Znajdź trochę czasu i przejrzyj archiwum tego forum oraz artykuły.

2. Akwarium na pierwszy zbiornik morski za małe, min 60-80l moim zdaniem

3. Sprzęt który opisałeś w większości sie nie nada, jaki kupić patrz pkt 1

4. Podłoże nie nadaje sie jakie ma być znajdziesz w pkt. 1

5. Akwarystyka morska jest droga!!! Jak wyczytasz coś o założeniu taniej nan rafy to oznacza to kwotę jakieś 1,5 - 2 tys. zł.

Pozdrawiam


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest szansa. Oprócz żwirku wykorzystasz prawie wszystko. Zbiorniczek masz prawie gotowy. Zakładam, że bedzie bez ryb. Więcej żywej skały - ok. 10kg, dosc mocna cyrkulacja i to wszystko. Dobra sól, woda RO, i już masz kolorowy zbiorniczek - nie potrzebujesz odpieniacza - wsytrczą sumienne podmiany.

Widziałbym w tym zbiorniczku: kraba, ślimaka, jakiegoś grzybka, sabellie, może kilka osiadłych wieloszczetów (tych drzewek bożonarodzeniowych), można zaryzykować sarcophytona, xenię i clavularię. Prawie wszystko albo się żywi odpadami albo jest filtratorem wody. Powinno być OK. Rób bez dna bo cuda się dzieją. I ręczna suplementacja (koszt zakupu duży, ale przy tej pojemności wystarczy Ci na wieki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz miejsce zakladaj od razu wieksze, akwarystka morska wciaga:D

Moj pierwszy baniaczek mial 54l. Prowadzilem go prawie rok. IMHO przy takim baniaku, bez pienidla, nie mozna sobie pozwolic na dluzszy wyjazd. Tutaj wszystko dzieje sie szybko. Kazdy zdechly krab, czy nawet koral, ktory spadl za skaly i padl, moze byc poczatkiem tragedii. Polecam w takim baniaku, oprocz bdb porowatej i bogatej w zycie skaly, rowniez 1-2cm warstwe piachu. Spelnia doskonale funkcje zywego filtra(po czasie oczywiscie) i jest siedliskiem masy roznych zyjatek. Dobra cyrkulacja, rowniez za skala i surface skimmer sa niezbedne. Co do obsady, na poczatek wystarczy to co zyje na skale(a moze byc tego naprawde duuuzo:)). Jak nabierzesz doswiadczenie, sumiennie bedziesz sie opiekowal, dodasz miekasy, mozna zaryzykowac nawet jakas montiporke. Odradzam ukwialy i strzykwy. IMHO mozna by po czasie wprowadzic ryby np. babke z krewetka.

Pozdrawiam i zycze powodzenia:)


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co surface skimmer skoro ma kaskadę? (FZN-3 to chyba kaskada?). Do środka włoży węgiel + pokruszoną skałę lub grys koralowy) i po sprawie - film na powierzchni będzie rozbity a woda natleniona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście odradzam tak maly zbiornik jako pierwsze morskie akwa.Lepiej zrobić z niego sump a postarać się o nieco większy zbiornik przynajmniej te 100l.Ten filtr kaskadowy to tak na dwa razy chociaz w końcu podobnie dzialaja Biostar Flotor .A ponadto w takim małym zbiorniku jak piszesz utrzymanie parametrów fizyko -chemicznych wody bedzie szalenie trudne,przemyśl to ..pozdrawiam i powodzenia


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rufio prowadzilem taki baniak. Uwazam, ze przy odgazowanej skale z silna cyrkulacja, dobrej soli i regularnych podmiankach baniak nie sprawia trudnosci w prowadzeniu. Wystarcza podstawowa wiedza na temat chemii wody i zachowania sie zwierzat. Mimo to, wiekszy baniak jest duzo lepszy na poczatek, tak jak napisales. Czasem warto kupic wieksze szklo, nawet pod sprzet i ilosc skaly i zwierzat przeznaczona do mniejszego baniaka.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomasz Młot - Kwidzyn :

5. Akwarystyka morska jest droga!!! Jak wyczytasz coś o założeniu taniej nan rafy to oznacza to kwotę jakieś 1,5 - 2 tys. zł.

Pozdrawiam

E, aż tak źle nie jest. Moja 30-tka kosztowała mnie w sumie około 400 zł, w tym 5 kg. skały, podłoże, krab pustelnik, i parę szczepków korali. Na razie wchodzi w czwarty miesiąc działalności i odpukac jest dobrze, choć zielone glony nitkowate jakos nie chcą se pójść. Czeka mnie jeszcze zakup wundermani, lysmati i turboślymoków, może one sie czepią tych glonów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nowy zgadza się tylko gdy powiedzmy jeden dzień stwierdzimy że dzisiaj jakoś mi sie nie chce zrobić podmiany lub coś podobnego,to efekty mogą być opłakane ...Tobie udało się poprowadzić taki baniak,ale wiesz różnie to może być ...:)Wydaje mi się że przemyślenia w stylu że jak uda mi się z 44 litrami to może zaloże większe,hm osobiście nie pokusił bym się o taki eksperyment.Bo może to kosztować wiele niezadowolenia z efektów i zniechęcić do morskiego.Wiadomo są wyjątki choćby właśnie Twoje doświadczenie z takim tankiem .pozdr


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Uważam że Tomasz ma racje, po co się męczyć z 44 lit, bo tak naprawdę to będzie oszukiwanie samego siebie,

to będzie "prawie morskie" a prawie robi dużą różnicę :).

Tak poważnie może się coś nauczysz przy tak małym zbiorniku lub druga strona medalu, możesz się zniechęcić przez niepowodzenia i koniec będzie z morszczyzną (już kilku takich było tutaj)

Proponuje założyc sobie główne działy akwa. morskiej :

1. Filtracja

2. Oświetlenie

3. Cyrkulacja

Poczytać trochę na ten temat, poszukac na forum.

Ja przynajmiej na Twoim miejscu zlikwidował istniejące akwa, dobrałbym sprzęt do 100 lit, policzył finanse i kupił to co mogę a na resztę bym zbierał.

Pamiętaj cierpliwość popłaca , kiedyś taki popęd nazwałem "syndromem SMK" (pozdrowienia dla smk :), jak znajdziesz na forum opis tej "metody" zrozumiesz o co mi chodzi.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
szczygiel2 :

chcę przerobić małe akwa słodkowodne na morskie. ze względów finansowych chcę wykorzystać sprzęt który posiadam. czy na takim sprzecie mam szansę???

Akwarium:

40 x 28 x 40 = 44 Litry

Panowie (i Panie) - pytanie było proste: (patrz powyżej).

Nie rozwodźmy się nad tym jakie akwarium <powinien> @szczygiel2 kupić tylko czy (tak jak pyta) ma szansę? (w dodatku przy wykorzystaniu sprzętu który opisał.

Może nie chodzi o finanse. Może stać go na 2000 litrów? Pytanie było inne :)))

Dane jest zadanie i trzeba znaleźć rozwiązanie.

Nie zmieniajmy treści zadania :)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Kraszan o to chodzi zeby nie dawać takiej szansy i nie poklepywac w plecy w takich sytuacjach, tylko powiedzieć to co się myśli, lecz każdy będzie miał tutaj swój zamysł, więc @szczygiel2 powinien otrzymać na "Dane zadanie" różne poglądy a On sam dokona wyboru - czy prawidłowego ...............

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Szczygiel!

1. Jak silna ta lampa?

2. FZN3 to chyba kubelkowy? Wyjmij wszystko ze srodka to bedzie przydatny.

3. 2x450l/h wystarczy.

4. Grzalka az za duza.

5. Podloze - do ogrodu.

6. 2kg zywej to troche malo. Jak bedziesz pozniej dokladal 2x tyle to zachwiejesz rownowage i bedziesz startowal od poczatku.

7. Sol o.k.

Ciezko bedzie z takim malenstwem, ciezko bez odpieniacza ale mozliwe, ciezko bez komina i sumpa ale bez akwarium tez ciezko.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

bardzo dziekuje za tyle rad. akwa moge kupic wieksze ale mam juz 2 x 150 litrow ze slodka wiec druga polowka zgadza sie na wszystko w obrebie szafki w ktorej stoja. :)

lampa jest chyba 15 W, ale nie ma problemu oswietlenie mogę zmodyfikowac, czytalem juz na forum jakie powinno być więc zmodyfikuje.

o wodę prosze się nie martwić w domu mam chemiczkę.

FZN 3 to kaskada 2 zbiornikowa największy filtr jaki produkuje aquael. Czy ktoś ma pomysł jak go zmodyfikować na potrzeby morskiego???

czy konieczne jest kupowanie odrazu 10 kg skały???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hi

Slodkowodne - zrob zdjecia na pamiatke i posol.:)

Nie ma co sie rozdrabniac.

Nie potrzebujesz 10 kg skaly. Wystarczy 5 kg i troche zywego piachu.

Moze w tej kaskadzie bedziesz mogl czasami jakis wegiel przetrzymac, lub utopisz tam dodatkowo niepotrzebne z czasem kawalki skaly ?

Jezeli bez odpieniacza, to bedzie jednak chyba potrzebny jakis filtr mechaniczny, choc to jest badziewie (z jakas wata, wyrzucana co 2-3 dni).

Najlepszy pomysl: akwarium 150 l z kominem a w szafce sump 150 l.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 160L + sump i rewelacja :) zapraszam do dzennika lub mojego wątku " I JA TAKŻE UROCHOMIŁEM AKWA 160L + SUMP" (czy jakoś tak w ogólnym jest:)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy mogę kupić żywą skałe na erybak.pl??? albo czy ktoś w warszawie ma sprawdzony sklep

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że tak :)


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.