Skocz do zawartości
dorota

Akwa około 100 litrów, wszystko od początku.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, pewnie nie jest to pierwszy nie ostatni taki temat, tylko mam prośbę, czy któryś z doświadczonych akwarystów mógłby mi pomóc, bo mam parę pytań i wątpliwości.

Opiszę sprzęt o którym myślę dla akwa, jak w temacie, 100, może 112

1. Odpieniacz

AquaMedic Biostar Flotor

2. Filtr RO

AquaPro

3. Pompy cyrkulacyjne (2, bądz 3??)

Aquarium Systems 1200 New Jet

4. Oświetlenie

a) 2x

AquaMedic T5 Reef White 10000K

54 Watt

:) 2x

AquaMedic T5 Reef Blue actinic

54 Watt

5. Testy

firma Sera

NH3, NO2, NO3, PH, KH

6. Hydrometr z termometrem

Red Sea

7. Grzałka

AquaMedic Titanium Heater

100 Watt

8. Sól

AquaMedic

Czy ten zestaw będzie mógł mi dobrze służyc na akwa przyjmijmy 112 l.

Na allegro patrzyłam na ceny akwariów i widziałam ofetry 112 litrówek profilowanych z pokrywką, w której już zamontowane jest jakieś oświetlenie. I tutaj pytanie, czy uda się je łatwo odmontować, czy może będzie mogło mi posłużyć?

Fajnie by było jakby ktoś napisałw punktach od czego mam zacząć, po kolei co kupić, na co zwrócić uwagę, kiedy mogę zakupić skałę, kiedy mogę wpuszczać pierwsze bezkregąwce, krewetki itp.

Boję się po prostu, że popełnię jakiś błąd, a tego bym chciała, chyba jak każdy uniknąć :).

Zależy mi na tym, żeby zorganizować jak najlepsze otoczenie i tak zresztą będzie trochę to trwało, zanim skompletuję cały sprzęt :)

Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuję za odzew.


___________________________________ wielkie plany :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam doswiadczenia nie mam ale co polecic moge to FAQ w tym dziale krotkie zwiezle i na temat bardzo przydatne dla poczatkujacych no i prezentacja tez jest ciekawa i warta przeczytania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu mozesz skreslic testy firmy Sera.

Poczytaj forum, nikt nie da Ci gotowej recepty na zalozenie akwarium morskiego, aczkolwiek rada by pocztac strone www.morskie.com jest bardzo dobra, mozesz spytac tez wlasciciela tej strony na priv czy na gg, jest przewaznie b. zajety ale to uczynny czlowiek i chetnie Ci pomoze. Ale nie licz ze da gotowa recepte :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dorota - jedno pytanie jak poważnie myślisz o akwarystyce morskiej, czy jest to pomysł chwili czy chcesz związać się z tym hobby na poważnie na dłuuuuuuuuuugie lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu nie testy firmy sera co z nimi nie tak jak nie setra to co podobno najlepszew sa salifert ale nie mozna ich dostac co jest nie tak z testami sera??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Vash

W zasadzie jest obojetne czy bedziesz testowal "Sera" czy niczym. Przy czym bez tych testow mozesz czesto "na oko" podac trafniejszy wynik.:) Szkoda pieniadzy. Poszukaj Saliferta lub Tropic Marin.

@Dorota

Juz kilka odpowiedzi dostalas. 54 W swietlowki beda dluzsze niz akwarium. Podaj wymiary zbiornika to bedzie latwiej cos podpowiedziec.:)

Moze pompy dalbym 2x1500 l/h i za RO podlaczyl DI.

W tych pokrywach jest przewaznie oswietlenie dla akwariow slodkowodnych - T8. To oznacza, ze zmiana na T5 bedzie konieczna, ale nie taka prosta.

Reszta wydaje sie byc o.k.

Poza tym serdecznie witamy w klubie.:) Tym bardziej, ze po Twoich pytaniach juz widac, ze troche poczytalas.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmien hydrometr - mam taki - porazka, babelki powietrza, krystalizacja soli - wyniki ala generator RND

grzalka nie ma sterownika, brak kontroli temp. bo to co jest w tym combo hydro/temp nadaje sie na smietnik, nawet jak bedziesz recznie wlaczac i wylaczac grzalke :)

male akwarium lepsza sol - proponuje TP PRO REEF

testy tak jak pisali koledzy warto kupic, bo SERA + HYDRO = katastrofa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za wszystkie odpowiedzi

juz zostalam troche pouczona przez jednego z tych co siedza w tym od lat :) i zostalo mi wszystko co do sprzetu wytlumaczone, a co do posta Harari to akwarystyka morska już mnie zafascynowała rok temu i wtedy sie staralam duzo o tym czytac, ale wiadomo wiedza umyka, wiec chcialam ja na jakis sposob zaktualizowac.

teraz planuje swoje akwa, ze dopiero zaleje je na przyszly rok, do tego czasu postaram sie skompletowac caly sprzet, a taka przerwa wynika tym, ze na wakacje najprawdopodobnie na dlugo wyjade i nie bedzie kto sie mial zajac moim skarbem :)

zatem wole troche poczekac i sama patrzec jak sie rozwija :)

pozdrawiam


___________________________________ wielkie plany :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie no jak "przerwa tym wynika" to nie to faktycznie

co do akwarium prosta zasada, ktora zawsze, mniej lub bardziej, sie sprawdza - skopiuj udany zbiornik w tych samych lub podobnych rozmiarach

pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, jestem w fazie przegladania artykulow o akwariach kolo 100 litrow i generowania pomyslow i ich ulepszania :)

mam nadzieje ze sie uda


___________________________________ wielkie plany :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorota - nie o to nam chodziło, jeśli na poważnie myślisz o akwarium morskim, raczej daruj sobie biostara. My mamy go co prawda w większym zbiorniku 225L ale z perspektywy 7 miesięcy należy jasno sobie powiedzieć, że to była pomyłka. Dlatego nowy zbiornik z sumpem jest w drodze:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm... w takim razie co byscie polecili?


___________________________________ wielkie plany :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Harari :

Sump + odpieniacz :)

Także planuję podobne akwarium jak Dorotka. Czy w sumpie wystaryczy tylko sam odpieniacz, czy należało by jeszcze tam coś umieścić ?? (pytanie może głupie :D ale jestem jeszcze "zielony" w tych tematach)


Akwarium 112l, Biostar Flotor,o?wietlenie 2x ATI 15k 24W + 2x AM aktynic 24W, Marea 3200, MaxiJet 750, grzałka Jager 100W, 18kg LR, Sacro, Cladielia, Xenia, Sinularia, 2x Ricordea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek wystarczy. Nie potrzebujesz dozowac wapna, magnezu czy innych pierwiastkow na samym poczatku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sie wszyscy uczepiliscie sumpa :Sad imo dobrze zaprojektowany panel jest tak samo funkcjonalny i nie ma ryzyka zalania chalupy :D


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarysM naturalnie pompa zwrotna bedzie potrzebna (obiegowa):Sad


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rufio :

MarysM naturalnie pompa zwrotna bedzie potrzebna (obiegowa):Sad

Rozumiem, że w sumpie mogę umieścić to co normalnie trzymał bym w akwarium - odpieniacz, grzałkę i oczywiście dodatkowo pompę zwrotną :D. Czy warto w tym sumpie robić refugium (kiedy ewentualnie jest ono potrzebne)?

Jaki odpieniacz zastosować w sumpie:

1. Może AquaMedic Biostar Flotor

2. Beast 400p

I jeszcze jedno pytanko: jaki duży sump potrzebował bym do akwarium około 120-140l ??


Akwarium 112l, Biostar Flotor,o?wietlenie 2x ATI 15k 24W + 2x AM aktynic 24W, Marea 3200, MaxiJet 750, grzałka Jager 100W, 18kg LR, Sacro, Cladielia, Xenia, Sinularia, 2x Ricordea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marys

Na razie lepiej sie nie rozdrabniaj i nie kombinuj kilku roznych filtrow. Daj sump taki duzy ile masz miejsca w szafce, wrzuc tam porzadny odpieniacz, pompe zwrotna i grzalke i to wsio.

To moze byc nawet bez przegrod i tez bedzie dzialac.

To jak duzy sump zalezy tez od tego jaka silna pompe tam wlozysz i jak wysoko bedzie ta pompa spietrzac wode w akwarium zanim poziom sie ustabilizuje. Mysle, ze to beda jakies 3 cm. I te 3cm x powierzchnia akwa da Ci objetosc wody ktora splynie na dol po wylaczeniu pradu. Dodaj troche zapasu. Do tego dodaj jakies 12-15 cm wody ktora musi byc stale w sumpie zeby odpieniacz dzialal. I to wszystko. Sump zrob troche wiekszy niz wychodzi z obliczen.:Sad


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybką odpowiedz. Wasze uwagi są naprawdę nieocenione (przynajmniej dla takiego początkującego jak Ja).

Słyszałem, że stosując sumpa można narazić się na zalanie mieszkanka - na co powinienem zwórcić uwagę przy budowie aby uniknąć tego rodzaju "niespodzianek" ??


Akwarium 112l, Biostar Flotor,o?wietlenie 2x ATI 15k 24W + 2x AM aktynic 24W, Marea 3200, MaxiJet 750, grzałka Jager 100W, 18kg LR, Sacro, Cladielia, Xenia, Sinularia, 2x Ricordea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda kominem bedzie leciala do sumpa. Zalewaj akwarium przy wylaczonej pompie zwrotnej i odpieniaczu do momentu, az w sumpie poziom wody bedzie o 2-3 cm nizej niz gorna krawedz sumpa. Po wlaczeniu pompy zwrotnej i odpieniacza, oraz ustabilizowaniu sie poziomow w akwa i sumpie naklej nalepke (np.tasma izolacyjna) na scianke sumpa. To bedzie poziom wody jakiego nigdy nie mozesz przekroczyc.:Sad Reszta zalezec bedzie od sprawnosci automatycznej dolewki. :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.