Skocz do zawartości
Charzun

Sump

Rekomendowane odpowiedzi

WItam.

Zbudowalem sumpa lecz teraz jak na niego patrze wydaje mi sie ze zle to zrobilem..

Zrobilem kolejnosc taka:

1 - Spływ z akwarium

2 - Przeplyw przez skały

3- Odpieniacz

4- Pompa - powrot do akwarium

Dobrze to bedzie dzialalo czy odpieniacz powinien byc zaraz po splywie wody z akwarium?

14485131_1791205564494302_1260057662265852026_n.jpg?oh=d86e708cd902e171316a53010c4ae941&oe=5879DAC5


5b44d9e48a914a5bb75adf364e2f5c6au1446a1298.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejnosc dobra,a reszta nie bardzo...Nie wiem czy to zludzenie,bo zdjecie zrobione z gory,ale sump wydaje sie strasznie plytki i tu pytanie,czy odpieniacz jest odpowiednio gleboko zanurzony. Ostatnia komora nie do przyjecia - jest to komora w ktorej utrzymywany jest staly poziom i tam wlasnie umieszcza sie czujniki automatycznej dolewki. U Ciebie ona jest zdecydowanie za mala,dolewka bedzie sie zalaczac non-stop,nie mowiac juz o tym,ze jak cos zaszwankuje,to po godzinie czy dwoch pompa bedzie juz pracowala na sucho. Poza tym wyglada,jakby przeplyw pomiedzy ostatnia komora ze skalami,a komora pompy byl pod przegroda,a to blad - caly czas bedzie sie zmieniac poziom w komorach ze skala,ostatnia przegroda powinna byc przyklejona do dna,a woda powinna sie przelewac gora. Jesli zdecydujesz sie na przerobke,to przy okazji wywal te przegrody oddzielajace skaly,spokojnie moga byc w jednej komorze,jezeli w pierwszej komorze nie przewidujesz nic oprocz odpieniacza,spokojnie mozesz ja zmniejszyc,no i oczywiscie to,o czym pisalem na poczatku - powieksz komore pompy powrotu. A pompa w pierwszej komorze do czego sluzy?

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ostatnia komora bedzie za mala.. Zrobilem tyle przegród bo myslalem ze tak bedzie lepiej jak woda bedzie wiecej razy przeplywac gora/dol. Teraz mysle czy 60l sump nie bedzie za maly patrzac ze 50% zajmuja skaly, 35% sump a reszta na ostatnia komore z pompa.. Pompy mam dwie 1-przy odpieniaczu, 2- ostatnia komora/pompuje do glownego zbiornika.

Nizej dokladniejsze fotki:

14457366_1791228031158722_4440981045420313778_n.jpg?oh=e4fe903ddc88110120653fb3f06add93&oe=587B134E

14495434_1791228267825365_2404743333268601900_n.jpg?oh=35e51b3cc7de4e148b361d453441ad44&oe=5873505C

14494827_1791227847825407_9068130258501891423_n.jpg?oh=c2a19e284dd8668d7c556a30525f9fec&oe=5885354B


5b44d9e48a914a5bb75adf364e2f5c6au1446a1298.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa...dopiero teraz zajarzylem,myslalem,ze w tej ostatniej malej komorze jest pompa powrotu,a tam jest splyw. Klasycznie jest tak,ze odpieniacz jest w komorze splywu,pozniej przegrody z mediami,skala iyp,a w ostatniej komorze jest pompa powrotu

Tak jak zrobiles tez w sumie chyba moze byc,tylko ze w komorach ze skala bedzie Ci sie odkladac wiecej syfu (gdy odpieniacz jest w komorze splywu zawsze cos tam wylapie),a druga rzecz,ze w ostatniej przegrodzie jest zmienny poziom,co ma wplyw na prace odpieniacza. I jeszcze jedna rzecz,o ktorej zapomnialem - sprawdziles czy sump pomiesci csla wodw,ktora splynie z akwarium po wylaczeniu pompy powrotu?

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie ten odpieniacz mi nie pasuje.. Woda miesci sie po wylaczeniu pradu, a za odpieniaczem jest jeszcze jedna mala przegroda z pompa powrotu wiec odpieniacz ma staly poziom.

Czyli mam dwie nieprawidlowosci.. Odpieniacz w zlej kolejnosci i za mala komora z pompa powrotu..

Mógłbym przebudowac jeszcze raz tego sumpa ale obawiam sie ze jak wsadze odpieniacz do pierwszej komory gdzie bedzie wyzszy poziom to bede musial go tak podniesc do gory ze nie zmiesci mi sie w szafce..


5b44d9e48a914a5bb75adf364e2f5c6au1446a1298.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zauwazylem komore z pompa powrotna i nie jest chyba az taka mala. Ogolnie da sie z tym zyc,ale gdybys chcial go przerobic,to najprosciej chyba usunac przegrode miedzy komora pompy powrotu,a odpieniaczem,wtedy w powiekszonej komorze zostawic odpieniacz i tam dac splyw(obecny skrocic i pojechac kolankiem lub lukiem 45°). Dodatkowo wyciac te ukosna przegrode,gdzie obecnie jest splyw,wywalic z ostatniej przegrody kamulce i tam dac pompe powrotu.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Charzun, tutaj sa fajnie opisane projekty może Ci to coś podpowie co powinieneś poprawić.

http://nano-reef.pl/topic/48898-sump-opis-i-projekty/

Zawsze można poprawić tylko na spokojnie przygotuj wszystkie szybki silikon denaturat jakiesz nożyki do wycięcia szyb. Zrobisz większa podmiane i spokojnie bez odpieniacza i sampa akwarium przeżyje a ty będziesz miał czasu na poprawienie sumpa. Tylko żeby była dobra cyrkulacja w akwarium żeby przyduchy nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz zauwazylem komore z pompa powrotna i nie jest chyba az taka mala. Ogolnie da sie z tym zyc,ale gdybys chcial go przerobic,to najprosciej chyba usunac przegrode miedzy komora pompy powrotu,a odpieniaczem,wtedy w powiekszonej komorze zostawic odpieniacz i tam dac splyw(obecny skrocic i pojechac kolankiem lub lukiem 45°). Dodatkowo wyciac te ukosna przegrode,gdzie obecnie jest splyw,wywalic z ostatniej przegrody kamulce i tam dac pompe powrotu.

baszurek nadaje mobilnie...

Tak pomyslalem zrobic lecz nie powieksze tym ostatniej komory.. Chyba calkiem przerobie tego sumpa albo zrobie drugi ze 112l akwarium. (peknieta tylna szyba)

Norbert Wawa - Dzieki za podeslanie linka! W akwarium narazie tylko skaly, kraby i dwie szczepki Xeni wiec raczej bez obaw o zatrzymanie sumpa..


5b44d9e48a914a5bb75adf364e2f5c6au1446a1298.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.