Skocz do zawartości
MaxEnergizer

Nowe Akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko

Mam takie pytanie

Chce zalożyc akwarium morskie 120 l

I chcialbym aby ktos napisal mi jaki sprzęt jest mi potrzebny do tego aby akwarium moglo dzialac

Chcialbym aby bylo to jak najtansze poniewaz nie dysponuje zbyt duzą gotówką

mysle ze z 14kg-20kg zywej skaly mi wystarczy i wrzuce jeszcze zywy piasek tylko nie wiem ile kg jeszcze

Narazie posiadam tylko puste akwarium o pojemnosci 120 l

Chodzi mi głownie o to aby hodowac tam jakie mniejsze zwierzątka typu kraby slimaki moze z dwa blazenki malze

i jeszcze jakies inne ale narazie nie znam za duzo tych bezkręgowcow jakies ukwialy

Bede bardzo wdzieczny jesli ktos zlozy mi taki mini zestaw wszystkiego co jest potrzebne do uruchomienia tego akwarium zebym nie kupil zbednych rzeczy

Dziekuje z gory za odpowiedzi

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektore zwierzeta jak malze i ukwialy sa bardzo wymagajac pod wzgledem oswietlenia i taki ukwial jak przejdzie przez zbiornik moze Ciebie mocno zniechecic poniewaz sparzy wszystko.

Masz sump? Czy masz mozliwosc zrobic. Ile mozesz wydac?

Na pewno potrzebne beda refraktometr (albo dobry hydrometr), sol, oswietlenie, pompy cyrkulacyjne, filtr RO a dodatkowo DI, jak nie bedziesz mial rybek to nie potrzebujesz odpieniacza, a jak nie bedziesz mial korali twardych to nie potrzebujesz kalmiksera i kalkreaktora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek niechcial bym miec jakis super wymagających zwierząt czy ukwiałow ten zbiornik ma byc do nauki pozniej moze jak zdobede wiecej kasy to zaloze jakis wiekszy np 400

A kasy do wydania mam okolo 1500 zl najlepiej zeby nie przekroczyc tej sumy

A tak wogole to podobno trzeba jakies dziury wiercic zeby sumpa zalozyc mam akwa 20l moze z niego by sumpa zrobic

Moze bylby ktos tak uprzejmy na forum i złozyl by zestaw wszystkich urzadzen dokladnie opisanych i z cenami jakie bedą mi potrzebne to mojego akwarium takie minimum wszystko najtansze tak zeby utrzymac akwarium a odpieniacz mozna podobno samemu jakos zrobic

Najlepiej bym wszystko kupil w jednym jakims internetowym sklepie to moze bym dostal jakoąs obnizke

Prosze o liczne odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja polecam oswietlenie T5. Daje duzo swiatla i jest duzy jego wybor. Mozesz dac swietlowki AquaMedic reef white i reef blue, ale to sa nowosci. Mozesz dac tez innych firm. Ja polecam ATI, teraz ceny ich spadly. Mysle, ze na poczatek 3 swietlowki wystarcza.

2x Reef White = 2x 53.99

1x Reef Blue = 46.99

3x statecznik elektroniczny = Jeden podwojny 66.99 i jeden pojednczy za 60zl

Jak dasz swietlowki 24W zamiast 39 to bedziesz mial boki niedosweitlone, ale za stateczniki dasz 99zl, a nie 130zl.

Do tego 6 oprawek i odblysniki. Cos kolo 50zl. No i kable. Przydaly by sie tez timery. Najbidniej jeden za 25zl.

Co do cyrkulacji to kup dwa MaxiJety 1000 i zrob enductor. Poczytaj u nas na forum, albo Maree kup. Co wolisz.

Odemnie tyle. Co do odpieniacza, to nie musisz miec. Ja mam wylaczony przez juz gdzies 4 m-ce i jest OK :-) Ale bezpieczniej dla Ciebie jak bedziesz go mial. Mozesz samemu zrobic albo kupic na forum.

Pomysl i poczytaj o panelu filtracyjnym.

No i RO/DI. Kupisz w czystej wodzie .pl albo na allegro.

DI na razie nie musisz kupowac.

Oswietlenie kupisz tutaj http://aqva-light.pl/shop.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chętnie kupilbym jakies uzywane pompy oswietlenie i wszystko co jest potrzebne

Moze znacie jakis komis albo macie namiary na kogos kto sie zajmuje wlasnie taka sprzedarza uzywanego sprzetu

Mam jeszcze jedno pytanie czy jak bym kupil gotowego sumpa ze wszystkim to nie musze wkladac do akwarium nic zadnych pomp tylko sam piach i kamienie

Wlasnie nie wiem za bardzo o co chodzi z tymi sumpami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kiedy chcesz zakladac to akwarium? Bo IMHO powinienes jeszcze sporo poczytac o akwarystyce morskiej, to jest bardzo obszerny temat...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:lampka:lampka:lampka

...Wiem, ze kazde akwarium jest Inne, Inna obsada, Inny sprzet, Inne Mozliwosci, chocby Finansowe:dozingoff...

ale

moze pomozmy zalozyc, Krok Po Kroku Sloniczke:), tak chocby o litrazu ok.100- 130l, bo chyba takie na poczatek prawie kazdy zaklada

Najlatwiej jest juz przerobic cos ze slodkowodnego zbiornika, nie koniecznie odrazu musi byc sump czy nawet odpieniacz:)

Fajnie by tez bylo, jakby najmniej osprzetu dzialajacego w akwarium bylo widac, tak, aby niepotrzebnie dwa razy pieniedzy w bloto nie wywalac:)

Wymiary to by mozna przyjac:

- 80x35x40 cm

lub

-80x40x40 cm.

Co Wy na To???:lampka8):yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Drop :

moze pomozmy zalozyc, Krok Po Kroku Sloniczke:), tak chocby o litrazu ok.100- 130l, bo chyba takie na poczatek prawie kazdy zaklada

Co Wy na To???:lampka8):yes

Skończy sie to ogólnoforumową kłótnią:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na to jak na lato

Mozna by zrobic taki tutorial

I przyklejony temat

Napewno zmniejszyła by sie ilosc zadawanych pytan

Tylko ze taki tutorial to musi jakas doswiadczona osoba napisac

Czyli jaki mozliwie najtanszy sprzęt będzie potrzebny do akwa 120 l ile kg skaly i jakie suplementy są potrzebne itp Najlepiej byloby dac linki do potrzebnego sprzętu

Najlepiej zeby to akwa bylo bez sumpa

Mysle ze przydaloby sie to kazdemu rozpoczynającemu przygode z akwariami morskimi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I może jeszcze: jak zrobić szczepkę, jak wyleczyć rybę? Po prostu stworzyć drugie forum.

A nawet jeśli ktoś popełni taki artykuł to czy to dobrze jesli wszyscy początkujący będą mieli identyczne zbiorniki? I czy autor będzie miał rację w każdej kwesti? Proponuję się skoncentrować na czytaniu tego co już jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że drugi od góry temat w tym dziale jest stworzony również po to by go czytac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chcialem zaznaczyc, ze jak wszyscy dodadza cos od siebie i powstanie ogromny artykul to co dziesiata osoba jak go przeczyta to bedzie dobrze. Ludzie nie czytaja, tylko rzucaja pytania na forum poniewaz tak jest prosciej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:Dozingoff

...Moze I Macie Racje...:wink

Jakby Ktos znal fajne linki do stron lub fotki solniczek, tak do 150 l to zapodajcie:wink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Max: jak rozumiem zapoznales sie juz z tym watkiem:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=6535

W archiwum poszukaj watku SMK. On tez zakladal 112l w ekspresowym tempie. Wielu z nas sie od niego uczylo.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kazdym tego typu watku (a pojawia sie ich ostatnio coraz wiecej) brakuje mi zawsze jednej rzeczy: JAKA BEDZIE OBSADA. Moze jestem zbyt zasadniczy ale dla mnie planowanie akwarium morskiego powinno zaczynac sie od planowania obsady. Dokladnego planowania obsady. Oczywistym jest ze z biegiem czasu obsada ulegnie zmianom, korektom itd... ale chyba wiekszosc zgodzi sie ze mna ze setup dla akwarium FO, akwarium z miekasami i akwarium z twardzielami jest bardzo odmienny. Tak wiec mimo moich dobrych checi i tego ze generalnie jestem bardzo sklonny do pomocy poczatkujacym, osobie ktora pisze:

"jakie mniejsze zwierzątka typu kraby slimaki moze z dwa blazenki malze

i jeszcze jakies inne ale narazie nie znam za duzo tych bezkręgowcow jakies ukwialy"

moge poradzic tylko jedno: poczytaj jeszcze troche o biologii rafy koralowej, a jesli juz bedziesz wiedzial co konkretnie chcesz hodowac to wtedy bardzo chetnie pomoge ustawic Ci setup pod te zwierzaki.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
harnas :

W archiwum poszukaj watku SMK. On tez zakladal 112l w ekspresowym tempie. Wielu z nas sie od niego uczylo.

SMK to akurat nie wolno nasladowac.

To ze jemu sie udalo, to jest wynik szeregu zbiegow okolicznosci.

(oraz jego dobrej kondycji finansowej, bo nie zalowal kasy na biostarter, na LS i na inne rzeczy)

A co do autora watku, to trzeba zastosowac metode SuperNiani (z TVN) i konsekwetnie zmuszac takich nowicjuszy do wykazania minimum pracy wlasnej, a nie "kawa na ławe".


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam odpieniacz miniflotor do sprzedania za 40 zl jak chcesz bo do takiego akwa wystarczy sam na takim jade!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AquaManiac

Ja to bym chcial takiego twardego ukwiala - tyle nam napisze poczatkujacy. Ciezko bedzie.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.