Skocz do zawartości
marot

Pomocy zbliża się początek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Drodzy forumowicze mam do was pytanie, a mianowicie

chcę na dno akwarium nasypać żwir koralowy, napiszcie jaki jest najlepszy.

Chodzi mi o granulacje 3mm,5mm,10mm,a może jeszcze inny.Czytałem też o żywym piachu czy jego też można użyć jako podłoża do akwarium. Jestem tuż przed zalaniem solankom tz. jakieś dwa tygodnie.

I nachodzą mnie coraz to nowe wątpliwości,wydawało by się na proste pytania. Akwa ma 360 l. na początek chcę kupić 30 kg. żywej skały i 1 kg tufu wapiennego czy to wystarczy, czy trochę mało.

Ponoć najgorzej jest pierwszy raz a potem to tylko z górki.:)

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powiedzenie nie pasuje do morszczyny :) Ja bym polecal zywy piach. Zwirek bardziej gromadzi syf. Sa i przyklady ladnych zbiornikow ze zwirkiem - chociaz jak on to chyba im mniejsza granulacja tym lepiej. Zywej skaly ~20% pojemnosci akwarium, ale tutaj wiele zalezy od "gestosci" skaly. Jak skala bedzie lekka to istnieje szansa ze te 30kg pozwoli Ci ulozyc to w jakis sensowny sposob, ale moze okazac sie ze trzeba bedzie troche dokupic. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek tyle zywej skaly ewentualnie moze byc, pozniej mozesz dokladac po troche. Jesli chodzi o podloze to sa rozne szkoly: od calkowitego braku podloza az do DSB. IMO wez piasek o jak najmniejszej granulacji i daj cienka warstwe, praktycznie tylko do dekoracji, jakies 1cm. Co do "zywego piasku" to jest to osobny temat na duza dyskusje ale IMO to zycia w nim tyle ile na czubku noza, jesli to co jest napisane na opakowaniu to jest prawda, lepszy efekt daloby dodanie troche podloza z juz dzialajacego akwarium, mieszkasz w Wawie czyli masz sporo morszczakow w okolicy, morszczaki to uczynni ludzie wiec na pewno dogadasz sie z kims zeby odstapil Ci troche podloza ze swojego baniaka.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,optymalna ilosc zywej skaly to 20-25% to do sbiornika 360l wychodzi ponad 70 kg,nie wiem jak to liczyliscie ze wyszlo wam 30 kg.A tuf wapienny to bym sobie odposcil.@AquaManiac a gdzie ty to przeczytales ze mieszka w Wawie bo ja widze Belchatow.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

@marot , mam podobne akwarium- 60kg to minmum. Najlepiej byloby ,gdybys dokupil reszte skaly.Ten sposob gwarantuje Ci,ze nie zaklocisz pozniej rownowagi dzialajacego zbiornika.Unikniesz takze przekladania korali, stresowania ryb i innych zwierzakow.

Po tym jak skala pomoczy sie dobre 2 tygodnie i wyrzuci z siebie najwiekszy syf , bedziesz mogl odessac wszelkie paprochy z dna.Bedziesz mial sporo czasu na polowanie niepozadanych gosci oraz ewentualne zmiany w ulozeniu skaly.

Nastepnie wrzucisz piach.Decdujac sie na niego,musisz pamietac o zapewnieniu pewnej "infrastruktury"- ekipy czyszczacej.Bardzo dobrze nadaja sie do tego rozgwiazdy piaskowe(1-2szt) , krabiki pustelniki oraz slimaki( Strombusy i Nassariusy).Mozesz takze dorzucic maly duecik- babka+krewetka.Ryja ile wlezie.:)

pozdrawiam

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze odradzam tuf wapienny. mialem z nim przykre doswaidczenia na poczatku. tuf uwalnia dozo fosforanów do wody w zbiorniku.

co do ilosci skaly to wrzuc na poczatek max tyle ile mozesz podolac finansowo a potem dokładaj powoli. ja tak robilem i niezauwazylem jakis niepozadanych efektow


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Panowie

oczywiście chodziło mi o 10 kg tufu wapiennego ale już nie aktualne,nie będę kupował. Mam jeszcze kilka pytań.

zakupiłem 2 pompy marea 3200m3/h i obiegowa to 2500m3/h

czy wystarczy tyle cyrkulacji i obiegu?

Czy macie jakiś pewny sklep co do żywej skały?

Pozdrawiam

Robert.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupowałem skałę w aquamedicu. Polecam. Maree też polecam ale daj 2xMarea 4400. POZDRO


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.