Skocz do zawartości
akwarysta M.

Czy woda z RO do nano akwarium jest konieczna?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy do preparowania wody w nano akwarium potrzebna będzie koniecznie woda z RO?

Nie można tego jakoś obejść?

Czy stosowanie wody destylowanej da podobny skutek?

Słyszałem, że taką wodę można kupić w supermarketach.

Czy ktoś z klubowiczów prowadzi akwarium z normalną wodą wodociągową?


Zbiornik 65 l oraz panel filtracyjny 10 l Swiatło: (3 x 24 W T5) Piasek żyjšcy i skała (10 kg) - od 07.03.2007 Do odpieniania używam Miniflotora. 2 x Chrysiptera parasema (ryby), wieloszczet, Anthelia, Sinularia, Rhodactis, algi Caulerpa prolifera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przemysl dobrze, czy faktycznie chcesz miec morskie - i czy chcesz miec takie, z ktorego bedziesz czerpac przyjemnosc a nie takie, ktore jest z gory skazane na niepowodzenie

RO, dobra sol, odpieniacz, zywa skala, dobre swiatlo, dobra cyrkulacja + zaangazowanie - tego nie da sie obejsc (z grubsza)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z grubsza, bo np. Qbab ma akwarium prowadzone na wodzie wodociagowej :) Ale to raczej wyjatek potwierdzajacy regule, w praktyce najlepsze wyniki daje woda po RO i malo tego: po DI. Wszystko zalezy od parametrow takiej wody z kranu: u mnie w Niemczech sa ludzie ktorzy maja wode z kranu o takich parametrach ze tylko pozadroscic, utrzymuja swoje akwaria na takiej wodzie.

Moim zdaniem to jest wielkie ryzyko, nawet jesli azotany, fosforany, krzemiany, zelazo itd... sa w miare w normie to nie wiadomo czy jakis inny pierwiastek nie wystepuje w ilosci groznej dla stworzen morskich. RO to nie sa wielkie koszta, jesli dla Ciebie sa to dobrze Szymon napisal: przemysl cala te sprawe bo morskie to sa niestety wydatki...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zaczynalem od wody deminarelizowanej z supermarketu i wszystko dzialalo ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W typowym nano- czyli w naprawdę małym akwarium woda RO jest imho niezbędna. Nie dość że w małych litrażach utrzymanie jakiejkowliek równowagi jest bardzo trudne to jeszcze stosowanie wody nieznanego pochodzenia i nieznanego składu wprowadza zbyt dużo niewiadomych w razie poszukiwania przyczyn niepowodzeń.

W małym zbiorniku imho: woda żyleta, dobra osmoza i dobra sól (bez fosforanów itd...)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za użuteczne uwagi.

Czy moglibyście mi polecić jakiś odpowiedni typ urządzenia RO? Biorąc oczywiście pod uwagę moje potrzeby (nano akwarium).Nie posiadam żadnej wiedzy na temat urzadzeń RO.Nie wiem, czy dam sobie radę z jego podłączeniem.Czy musi ono pracować cały czas?

I jeszcze jedno: co to jest DI?


Zbiornik 65 l oraz panel filtracyjny 10 l Swiatło: (3 x 24 W T5) Piasek żyjšcy i skała (10 kg) - od 07.03.2007 Do odpieniania używam Miniflotora. 2 x Chrysiptera parasema (ryby), wieloszczet, Anthelia, Sinularia, Rhodactis, algi Caulerpa prolifera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam RO z beczka w komplecie doplacasz 200 zl i zawsze masz 15 litrow wody pod reka i jeszcze druga sprawa zabezpiecza to przed zalaniem mieszkania znam pare osob ktore zaczely zbierac wode i zapomnialy o tym a rano mialy zalaen caly pokoj. Takze nie warto oszczedzac na tym urzadzeniu. Po drugie mozesz sobie taka osmoze z kranem zamontowac w kuchni i uzywac tej wody do gotowania itp a nie tylko do akwarium.

http://www.allegro.pl/item146417693_filtr_osmoza_osmonics_100_gpd_wklady_na_zapas_hit.html


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi odnośnie Allegro.

Czy oferowane tam zestawy RO można zamknąć na pewien czas, np. na kilkanascie dni?

Pytam się, bo moje potzeby będą niewielkie.

Czy zestawy oferowne na Allegro za około 200 zł sprawują się dobrze?

W obecnej chwili jestem bliski podjęcia decyzji o zakupie właśnie takiego zestawu.


Zbiornik 65 l oraz panel filtracyjny 10 l Swiatło: (3 x 24 W T5) Piasek żyjšcy i skała (10 kg) - od 07.03.2007 Do odpieniania używam Miniflotora. 2 x Chrysiptera parasema (ryby), wieloszczet, Anthelia, Sinularia, Rhodactis, algi Caulerpa prolifera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam biore zwykla tasme izolacyjna i zaklejam na okrętkę oba wyloty żeby membrana nie wyschła. ale zdarzyło mi sie zostawić tez otwarte wyloty na 2-3 dni i nic sie nie stalo.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak za RO jest podpiety DI, to chyba znacznie wydluza czas po jakim membrana wyschnie - czy dobrze kombinuje?

pozdrawiam

Mateusz


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zamontujesz taki zestaw jak ja Ci radze w kuchni w szafce to nie ma bata ze codziennie ktos go nie wykorzysta do gotownania wody na herbate np.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
akwarysta M. :

Czy do preparowania wody w nano akwarium potrzebna będzie koniecznie woda z RO?

Nie można tego jakoś obejść?

akwarium z normalną wodą wodociągową?

Piotr1 :

Jak zamontujesz taki zestaw jak ja Ci radze

to nie ma bata ze codziennie ktos go nie wykorzysta do gotownania wody na herbate

No zaraz, czegos tu nie rozumiem.

Jeden gostek "szczypie sie z kazdym groszem", i kombinuje "jak kon pod gore" co by nie wydac 200zl,

a drugi proponuje mu wode na herbate za 459zl.

Panowie, moze juz czas wytrzezwiec po weekendzie?

A do akwarysty M.

po RO/DI zawsze wiesz na pewno co Ci leci do akwa. A z kranu to roznie moze byc.

I nie to, zebym sie czepial, ale czasem warto w przegladarke wpisac adres www.google.pl

wiele ciekawych rzeczy mozna sie dowiedziec.

Kup to, co proponuje mario-sz, z tym ze napisz do Sprzedajacego, czy nie ma moze membrany o mniejszej wydajnosci. Raz, ze bedzie taniej,

dwa ze na ogol membrany o mniejszej wydajnosci troche lepiej oczyszczaja,

a trzy, ze 100gpd, to jest ponad 6 litrow wody RO na minute.

Jak masz nano, to chwila zagapienia :) i przeleje Ci sie gora.:)

@MateuszD, z tym wysychaniem membrany to nie nalezy popadac w przesade. Jak nie wyjmiesz membrany z obudowy to nie wyschnie. Jak w srodku zostanie woda, to juz w ogole nie ma problemu przez kilka dni. No chyba, ze bedziesz przedmuchiwal zestaw goracym i suchym powietrzem przez dluzszy czas.

Kaziko ma racje, zaklejasz konce wezykow zeby woda na podloge (czy gdzies tam indziej) nie leciala i masz spokoj.

Tylko trzeba pamietac, ze po dluzszym unieruchomieniu osmozy, to pierwsze kilka litrow wody RO to TRZEBA wylac do scieku.

@Hase, nikt nie twierdzi, ze morskie na gorszej wodzie nie pojdzie.

Ale jak Ci sie cos knoci w akwa, a jedziesz na wodociagowej - to nigdy nie wiesz, czy to Ty cos zle zrobiles, czy sol/chemia byla nieodpowiednia, czy w wodociagach akurat pompy czyscili.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie RO o teoretycznej wydajnosci 275l/24h daje z 15 litrow na 4-5 godzin (90-100l/24h), tak bylo od poczatku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za interesujące uwagi.

Dotąd RO było dla mnie przysłowiową czarną magią.

Traz w domu będzie dobra woda nie tylko w akwarium, ale i w czajniku.


Zbiornik 65 l oraz panel filtracyjny 10 l Swiatło: (3 x 24 W T5) Piasek żyjšcy i skała (10 kg) - od 07.03.2007 Do odpieniania używam Miniflotora. 2 x Chrysiptera parasema (ryby), wieloszczet, Anthelia, Sinularia, Rhodactis, algi Caulerpa prolifera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydajnosc osmozy zalezy glownie od dwoch czynnikow :

a) membrana

:) ciśnienie w kranie.

u mnie ciśnienie jest tak niskie ostatnio , ze na oko wydaje mi sie iz wydajnosc spadla o polowe w stosunku do tego co bylo wczesniej. teraz udaje mi sie uzyskac mniej niz 10litrow w ciagu ok 6 godzin na najtanszej osmozie za 260 złociszy.

co do jakosci wody produkowanej po kilkudniowej przerwie: ja niczego nie wylewam na poczatku, wlaczam i woda leci do bańki. mialem wode badane TDI i wynik byl bardzo ok. nie widze tez negatywnego wplywu na zycie w akwa.

co do wody na herbate : proponuje przeszukac gruntownie to forum, kiedyś była dyskusja na temat pitności wody z osmozy i jej wpływu na zdrowotność. jak pamietam to nie ma gruntownych badan ktore można by uznac za wykladnie, ale mnie osobiscie nie przekonuja ogolnikowe argumenty pod tytulem "osmoza czysta woda zdrowia doda". ktos napisal dosc sensownie, ze ta woda dla ludzkiego organizmu jest zbyt czysta i dluzsze jej spozycwanie bez usdatniania moze sie zle skonczyc. ja tylko czasami uzywam do zaparzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym. pamietam , ze w reklamowce bylo napisane , ze filtry osmotyczne byly pierwotnie stworzone na zamowienie armii amerykanskiej dla marines, zeby mogli w trudnych warunkach wyprodukowac wode zdatna do picia, ale nigdzie nie bylo napisane , ze chlopaki pija wode prosto z osmozy. na chlopski rozum to pewnie maja jakas magiczna tabletke, ktora rozpuszczaja w wodzie z osmozy i maja super wode z niezbednymi mineralami etc etc


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem zupełnym laikiem w tej dziedzinie, ale urządzenia RO sa sprzedawane także w sklepach AGD. To tak bardzo szkodliwe chyba nie jest. Choć faktycznie, na dłuższą metę można pozbawić organizm różnych mikroelementów. Jednocześnie taka woda nie zawiera szkodliwych metali ciężkich i np. azotanów, działających mocno niekorzystnie.


Zbiornik 65 l oraz panel filtracyjny 10 l Swiatło: (3 x 24 W T5) Piasek żyjšcy i skała (10 kg) - od 07.03.2007 Do odpieniania używam Miniflotora. 2 x Chrysiptera parasema (ryby), wieloszczet, Anthelia, Sinularia, Rhodactis, algi Caulerpa prolifera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzymaj sie tego co Ci napisałi koledzy w temacie. Ja dołączyłem DI po 3 miesiącach[kraków] i do dziś żałuje że tak póżno.

Ale to było dawno i nie prawda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak napisalem , nie ma badan ktore mozna by traktowac jako wykladnie. na tym korzystaja zarówno Ci ktorzy sprzedaja (nie ma podstawy aby zabronic używania RO do celow spozywczych) jak i Ci ktorzy mowia, ze jest to szkodliwe (bo jak udowodnisz , ze nie maja racji). życie masz jedno, decyzja jest Twoja.

szukaj na forum , a nie zginiesz ... :wink

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=64167#64167


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytałem się dzisiaj w aptece o środki do mineralizacji wody po RO - nic o czymś takim nie słyszeli...


Zbiornik 65 l oraz panel filtracyjny 10 l Swiatło: (3 x 24 W T5) Piasek żyjšcy i skała (10 kg) - od 07.03.2007 Do odpieniania używam Miniflotora. 2 x Chrysiptera parasema (ryby), wieloszczet, Anthelia, Sinularia, Rhodactis, algi Caulerpa prolifera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda z RO nie jest zbyt zdrowa - brak mineralow, zdrowa jest za to dla wszelkich urzadzen AGD, np. czjniki. jedna herbata czy kawa na RO dziennie nic nie zmieni - niezdrowe byloby uzywanie tylko i wylacznie wody z RO jako jedynego zrodla wody dla organizmu.a pracownikom apteki sie nie dziwie:) pzdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym podlaczyl RO i DI.

I nie uzywal tego do herbaty bo szkoda DI. Jezeli po zakonczeniu produkcji "czystej" wody, konce wezykow polozy sie wyzej niz wylot z membrany to nie wiem, czy membrana wyschnie nawet po roku czasu.

@Akwarysta

Jezeli wiesz jak sie podlacza pralke do kranu to rowniez wiesz jak RO! :)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.