Skocz do zawartości
Harari

Projekt sumpa - do oceny

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę krytykujcie ile wlezie, bo jak zostanie sklejony to już nie ma zmiłuj. Takie rozwiązanie podyktowane jest rozmiarami szafki. Przy obliczeniach korzystaliśmy z kalkulatorów na reefcentral (obliczenie ile wody spadnie po zaniku zasilania, długość przelewu, średnica rur).

Założenia:

- Zbiornik główny 100x60x55h - 330L

- Komin wklejony w prawy tylny róg 15x15

- pompa obiegowa AM 2500

- woda tłoczona na wysokość 130

- rury spad i rewizja 25mm

- rura powrót 20mm

- odpieniacz AM Turboflotor 1000 multi (igła AM 2500)

1170-sump3d.jpg

A - komora około 33L na wodę do dolewek

B - komora odpieniacza - 28L

C - komora refugium - 24,5L

D - komora pompy obiegowej - 35,5

1170-sump2d.jpg

Specjalnie przewymiarowaliśmy rysunek (z doświadczenia wiemy, że nie zawsze chce się dodać lub odjąć :))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie taka duza pompe? Ja u siebie mam mala komore gdzie jest pompa o 2 cm z kazdej strony wieksza od pompy. Ma to kilka plusow:

wiecej miejsca na refugium

woda dolewa sie czesciej, a przez to mniejsze sa wachania

zauwazylem, ze mniejszej komorze czujnik dziala o wiele precyzyjniej (wczesniej z 5 razy zalaczal pompe w ciagu minuty zanim woda sie dolala, a teraz jak jest nisko, to woda sie dolewa i juz)

Ja bym dal ze 3 cm nizej ta szczeline pomiedzy refugium, a odpieniaczem (z 10cm na 7cm) No i wieksze refugium :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z tym zmniejszeniem wysokości szczeliny zastanowiłbym się, jestem teraz na etapie projektowania swojego sumpa, i dopytując się tu i tam, poradzono mi aby wysokość byla jak największa aby prąd wody nie podnosił ewentualne złoże w refugium.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie zgadzam sie z Romanem.

Wysokosc szczeliny powinienes dostosowac do ilosci MM czy co tam bedzie w tym refugium. I spokojnie 10 cm bedzie ok.

Co do komory nie pamietam wymiarow do konca OR2500, ale powinno byc ok. W kazdym razie ustal to tak aby po maxymalnym parowaniu w Twoim zbiorniku pompa byla zalana.

Powodzenia

PS.

@Lukasz nie podpowiadaj swoich rozwiazan bo akurat masz to beznadzienie zrobione. Chcialbym zobaczyc Twoja pompe obiegowa jak cos sie rozwali z dolewka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi nie chodzilo o wysokosc szczeliny nad dnem, a nie wysokosc szczeliny.

Aby szczelina zaczynala sie na wysokosci 7cm, a nadal miala wysokosc 5cm, aby w razie zastosowania zloza MM bylo ono dobrze oplukiwane ale nie wyplukane.

Kwiatek mam dolewke przez Ciebie zrobiona ;P Zakladasz jej awarie? :)

Jezeli za duzo wody dolewka doleje to nic sie nie dzieje poniewaz rura wychodzaca z komina na to nie zareaguje gdyz jest w oddzielnej komorze dla niej przeznaczonej. Nawet jak woda w sumpie sie podniesie o 5 cm to poziom wody w akwarium i kominie bedzie taki sam. Wody za malo tez nie moze byc poniewaz dolewka od Ciebie ja uzupelnia ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz to tylko elektronika, oczywiscie ze moze miec jakas awarie a wtedy pozegnaj sie z pompa glowna :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, ale dolewke ma tysiac ludzi. Czy taki sump czy inny to dolewka jest. Rozumiem, ze chodzi Tobie o to, ze jezeli dolewka nie doleje wody to dopiero pompa glowna sie spali tak? Jezeli pompa nie ma zabezpieczenia przed praca na sucho to u kazdego sie spali. To tak, ale budowa sumpa ma tutaj male znaczenie. Zeby wyparowala woda z komory gdzie jest pompa obiegowa do wysokosci gory pompy to musi minac jakies 24 godziny i dodatkowe kilka godzin aby woda obnizyla sie o do poziomu gdzie pompa zasysa wode.

Pozatym w akwarium specjalnie mam o wiele wieksza cyrkulacje wody niz sama pompa obiegowa moze wytworzyc. Nie mam odpieniacza, tylko refugium. Jeden z glownych powodow u mnie cyrkulacji gora dol jest tylko to aby woda przez refugium przeplywala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do komory pompy woda bedzie sie gora przelewala?

Fajne babelki beda w akwa.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do bombelkow to faktycznie Piotr ma racje.

Mozna jednak w tym wypadku plywak od dolewki ustawic w osatniej przegrodzie aby woda miala poziom 1 cm nizszy od krawedzi pomiedzy komora C i D. Nalezy pamietac, ze ten poziom nie moze byc tez zbyt niski zeby nie zdazylo sie tak, ze pompa bedzie zasysala powietrze. Nad pompa te 5 cm wody to minimum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK - Damy jeszcze jedną przegrodę, pomiędzy refugium a komorą pompy tak aby woda wpadała do pompy od dołu. Komory pompy raczej nie zmniejszymy ponieważ chcemy aby woda dolewała się jedynie nocą a więc pojemność tej komory musi być wystarczająca do tego aby poziom odparowanej wody nie odkrył pompy i aby nie siorbała powietrza - no chyba, że parowanie będzie na tyle duże, że woda będzie musiała dolewać się cały czas. Czy macie jeszcze jakieś uwagi np. odnoścnie doboru pompy, rur itp ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak obliczyliscie parowanie wody w tanku?

W ciagu roku bedzie zmienne parowanie.

Nie wyobrazam sobie jak za dnia wyparuje 3 litry wody ze zbiornika i za jednym razem tyle sie dolej w nocy. A co jak bedzie wieksze parowanie? Woda RO/DI nie wymiesza sie i taka polslona wpadnie do zbiornika. No i tak codzinnie. Zdrowych korali to ja nie wroze Wam. Nawet gdyby kapala sobie z filtra RO to beda wachania w zasoleniu. Woda do ostatniej komory gdzie jest pompa moze wlatywac gora, ale poziom wody musi tam byc minimalnie nizszy niz szyby dzielacej C i D.

Co do rur to powinny byc w jednym standardzie i pasowac do gwintu pompy aby pozniej nie kombinowac z dopasowaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz - w obecnym zbiorniku mamy pompę SP3000 sterowaną zegarem która w nocy dolewa kalkwasser do zbiornika cyklami 5min dolanie 10min przerwy. Jak skończy dodawać się kalk załącza się Nivaumat i uzupełnia zbiornik do odpowiedniego poziomu wody. Woda dolewa się bezpośrednio do zbiornika (brak sumpa). Różnicy w zasoleniu pomiędzy ranem a wieczorem nie ma żadnej (na spławiku nie widać różnicy). Jak zbiornik wygląda - zobacz w Fotografii morskiej. Jeśli chodzi o półsłodką wodę to przy dolewaniu za pomocą SP3000 sterowanej dodatkowo zegarem możesz zapomnieć o tym problemie.

Dopytując o rury miałem na uwadze rury spustowe, powrót jest oczywisty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze im stabilniejsze warunki tym lepiej. Im mniej wachan parametrow tym lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK zatem jeszcze raz po kosmetycznych zmianach. Wymiary sumpa pozostały nie zmienione (szafka) dodaliśmy tylko jedną przegrodę aby woda do komory pompy wpadała dołem.

1170-sump2d_popraw.jpg

Teraz jeszcze jedna sprawa zapewne Łukasz masz rację lepiej jak woda będzie dolewana 24h/dobę - tylko jak w takim wypadku poradzić sobie z dozowaniem kalkwasser ? Czy będzie tak, że kalk doda się w nocy czyli poziom wody w sumpie podniesie się powyżej czujnika dolewki, potem woda zaczyna parować ale dolewka nie ruszy póki nie wyparuje woda dolana przez mikser i tak dalej.

I jeszcze jedna rzecz - śrubunki chcemy zastosować Georg Fischer, rury Gamrat, zawory Effast - czy są to jakościowo dobre rzeczy - nie jesteśmy pewni Effasta ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam rury Gamratu i jestem bardzo z nich zadowolony.

Jezeli nie bedziecie mieli duzego zapotrzebowania na wapn to wystarczy butelka 5 litrow, albo nawet 18 litrow (mozna kupic od firm ktore rozwoza wode po firmach) i dozowanie kroplowka. Na taki zbiornik wystarczy na 4 dni. W drugim baniaczku bedziecie przygotowywac kalkwasser, a to tylko zalanie wkladu. Na prawde dosc wygodne to jest :-) Uzupelnic baniaczek poprzez przelanie wody to zerowy problem. Ale w takim przypadku jezeli nie chcecie sobie cudowac to rzeczywiscie zrobcie tak jak pisaliscie. Niech kalkwasse bedzie dolewany przez 8 godzin, a RO/DI przez 16 godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi Ci o to aby przygotowywać kalk w butelce to nie ma takiej potrzeby - mamy mieszacz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Harari - ja właśnie postawilem sump bardzo podobnej konstrukcji zobacz kilka tematow wczesniej.

I teraz kilka uwag:

- bezsensem jest marnowanie tyle miejsca na pompe - dla OR2500 / 3500 wystarczy 15cm szerokosci. Przeciez ta ma byc tylko pompa po co tracic cenne cm z refugium?

- przed komorą pompy od strony pompy wklej jeszcze jedna przegrode na wysokosc ok 3 cm od dołu

- jestes pewien ze starczy ci ta komora na odpieniacz i inny sprzet? policz dobrze bo ja sie zmiescilem o doslownie mm ze wszystkim (mimo ze zrobilem niby zapas

- ta szpara 10cm przed refugium jest bardzo dobra - bedziesz mogl miec ok 7-8cm piachu / błota i nie bedzie syfic w akwarium

- szpary miedzy przegrodami wystarczy 1,5-2cm

o tu masz moj temat z fotami

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=8528


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie programy używacie do rysowania takich ładnych projektów??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Corel 13 - darmowy :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ SMK czemu nie ustawiacie odpieniacza poza sumpem, ja mam AM Shorty (czy jakoś tak) i planuję dać do poza sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tata - odpieniacz ma stać w sumpie w celu optymalizacji zagospodarowania szafki.

SMK

- komora pompy jest tak duża ponieważ tak nam doradzano - mała może wywołać wahania poziomu wody i powodować łapanie powietrza przez pompę,

- dodatkowa przegroda - czy chodzi Ci o przegrodę oznaczoną czerwoną strzałką (patrz poprzednia strona)

- tak mamy pewność, że odpieniacz z pompą się zmieści, reszta czyli mikser i reaktor będą stać z boku,

Twój temat z fotkami studiowaliśmy kilka razy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Harari

- przegroda dodatkowa teraz juz jest ok

- szczerze mowiac to jakas bzdura z tym wahaniem poziomu wody, dlaczego miałby sie wahac jak masz automatyczna dolewke? Ja mam ostatnia komore o wymiarach 29x15cm i wysokosc wody gdzies na poziomie ok 22-25cm (nie pamietam dokladnie) i przy OR3500 wszystko pracuje pieknie i stabilnie, zero fluktuacji w góre i w doł. Czujke poziomu mozesz sobie umiescic z boku refugium, tam jest piekny stabilny i spokojny poziom wody.

Mówie ci - szkoda miejsca marnować, zwiększ refugium bo takie małe to lipa. Ja refugium powiekszyłam jak tylko mogłem i reszte mam dosłownie na milimetry (no prawie ze :) )

Tata - nie wiem jak AM Shorty, ale Beast mi wywalił wode z kubka kilka razy. Nie chciałbym miec go wtedy poza sumpem. "Strzezonego pan bóg strzeże" :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie slyszalem o tym zeby odpieniacz stojacy poza sumpem nie wywalil piany i pozniej wody na podloge.:)

A dolewka sie wlaczy......


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zgadzam sie z smk co do refugium i powiekszenia go maksymalnie. U mnie pompa ma wydzielone 15x15 i tam jest tez plywak do dolewki. Wszystko jest OK, a refugium przez to jest wieksze. Jezeli sie obawiacie roznicy poziomow czy cos to dla swietego spokoju zostawcie jak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra - namówiliście nas, zwiększymy refugium kosztem komory pompy. Ale jak coś będzie źle to przejedziemy się do tego Radomia i Świnoujścia :wink. Rozumiemy, że reszta jest do zaakceptowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.