Skocz do zawartości
PiKo

Projekt nowej nano rafy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Już od ponad roku czytam forum i w koncu przyszedl czas przejsc do czynu :)

Plany na poczatku miałem dosyc ambitne (akwa 250 -300 l, Oswietlenie 2x HQI 150 W + aktynika), do tego 40 kg LR i bardzo wymagajace zycie :D. Niestety zona bardzo szybko „przekonala” mnie do zmiany planow (nie wiem jak ona to robi ;-)). Miałem już nawet sporo sprzetu (np. oswietlenie Weipro LR 100 – które teraz musze sprzedac).

W tej chwili plan mam taki (wzorowany czesciowo na starym akwa smk):

- akwa 112l (80x35x40)

- komin wew. (panel)15x15 – w kominie będzie znajdowala się pompa (aquabee 3000l/h) pelniaca role pompy cyrkulacyjnej. Wylot pompy będzie rozgaleziony na dwa wyloty po obu stronach akwa z zakonczeniem z rur modulowych typu lock-line.

- oswietlenie: 4x24W T5 (3x Reef White 10k K + 1x Ocean Blue Actynic) montowane w pokrywie (jak u smk)

- odpieniacz: biostar-flotor

- filtr RO (z allegro za 180 pln)

- 20 kg LR (to docelowo, na poczatek ok 12 kg)

- ok. 10 kg zywego piasku

- zycie: kilka miekkich korali, parka blazenkow + ukwial, 2 – 3 krewetki, 2-3 pustelniki, slimaki, rozgwiada (do przekopywania piasku).

Co myslicie o tym setup’ie? Zastanawialem się jeszcze czy może nie zrobic sumpa zamiast tego panela ale czy warto do tak malego akwa? Pozatym obiecalem zonie ze będę staral się ograniczac koszty (wiem ze akwarystyka morska nie jest tania ale tam gdzie można zaoszczedzic to można).

Pozdrawiam,

Piotrek


------------------------- Akwa: ReefMax -------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Setup calkiem ok ale martwi mnie ta pokrywa... IMO lepiej zmajstrowac lampe DIY, pokrywa strasznie irytuje, w akwarium morskim duzo sie "grzebie" i za kazdym razem podnosic pokrywe... uwierz, po pewnym czasie to baaaardzo irytuje :) Co do samego akwarium to zrob z 40cm glebokie, latwiej sie skale uklada, morskie powinno byc jak najglebsze. Oswietlenie przy takiej wysokosci powinno wystarczyc. Sump jak najbardziej by sie przydal: nie sa to duze koszta a bedzie sie jednak o wiele wygodniej grzebac w sumpie niz w panelu. Biostar jest ok ale mysle ze odpieniacz na kostke tez da rade, np. miniflotor.

Jesli koniecznie chcesz pokrywe to nie zapomnij o wentylacji: przynajmniej 1 wiatraczek wydmuchujacy powietrze spod pokrywy, bo inaczej latem akwarium Ci sie zagotuje :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AquaManiac dzieki za wskazowki.

Mam jeszcze do was pytanie o LR. Chodzi mi o to gdzie ja kupic. Na forum czesto przewijaja sie rozne opinie: reefshop, AquaMedic, e-rybka. Do tej pory nie moge sie stecydowac, kazdy pisze cos innego (chociaz moim zdaniem ze wskazaniem na AquaMedic). Cena skaly w Reedshopie i w Aquamedic'u jest podobna (36 zl), dodatkowo mieszkam w Trojmiescie wiec mialbym blizej niz do Poznania.

Co myslicie?


------------------------- Akwa: ReefMax -------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak byś pojechał po LR do sklepu gdzie możesz ją zobaczyć, i to z kimś kto już kupował. Ja jechałem sam i mimo iż naoglądałem się zdjęć to i tak kiepsko wybrałem (patrząc z perspektywy czasu).

Oprócz tego iż skałę zobaczysz, to możesz ją wstępnie ułożyć na miejscu.


Czesc i dzieki za ryby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytam sobie o projektach nano-rafek, mysle, ze moznaby zrobic calkiem przyzwoite akwarium nieduzym kosztem - zbiornik 80-100l, suplementacja ballingiem, odpieniacz beast 400 w sumpie, lampa 150w hqi plus aktynika t5, dobra cyrkulacja, dobra skala...widuje sie tego typu akwaria w sieci, i nie sa to tygodniowe zbiorniki, wiec mozna


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj PiKo:)pomyśl koniecznie nad sumpem zawsze to dodatkowe litry wody a co za tym idzie bardziej stabilne srodowisko i ta wygoda :)Zamiast biostara lepiej kupić np.Weipro + pompę AM z wirnikiem igiełkowym.Lepiej mieć odpieniacz lekko przeskalowany.Z pokrywy orginalnej zrezygnuj bo to kupe kłopotu tak na dłuzszą metę :)pozdr


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie sie podobal plan pierwszy jaki miales 250,300l:)


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PiKo i tak najdalej po roku postawisz 300l lub wiecej:p To wciaga:D

Co do twojego planu. Baniaczek raczej kup z prosta przednia szyba, wszyscy ktorych z nam i mieli wypukle szyby, narzekaja na nie. Nie rob panela, same problemy, imho lepiej dostawic sump. Co do pokrywy, pamietaj, ze t5 grzeja i to ostro. najlepszym rozwiazaniem, beda 2 przerobione belki atman dr po 2x24w kazda. mialem takie rozwiazanie i sprawdzilo sie.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@R@F@L - mi tez bardziej podobal sie pierszy plan, ale tak jak pisalem wczesniej po slubie "nagle" zmienilem zdanie :)

@nowy_zarazony - tez mam taka nadzieje, ze za jakis czas upgrade'uje moj zestaw :D

Ten pomysl z lampami Atman podoba mi sie, musze to przemyslec.

A jak z ta skala co myslicie?

Dzisiaj bylem u stolarza. Myslicie, ze 260zl za szafke pod takie akwa to dobra cena?


------------------------- Akwa: ReefMax -------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PiKo:

1.jesli chcesz jechac 112l na biostar flotorze to po co Ci komin w środku?

2.za 260 zł kupisz gotowa szafke w sklepie. jak bedziesz kupowal razem z akwa to negocjuj rabat.

3.ja mam 180l na biostarze i spisuje sie dobrze, ale przy zalozeniu , ze to akwa na rok. sump pomaga organizowac wiele spraw. ale czy do 112l ma sens - nie jestem pewien. juz lepiej chyba wrocic do koncepcji 300l.

4.pokrywa tak bardzo nie przeszkadza, pod warunkiem, ze masz jak ja podniesc i podeprzec. :)


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej kaziko,

Komin (przelew) chce wstawic po to, zeby pozbyc sie problemu z syfkiem na powierzchni wody. Normalnie stosuje sie surface skimer. Ale pomyslalem sobie, ze moge wbudowac taki komin. Szczegolnie, ze mam juz pompe AquaBee 3000l/h, ktora posluzy mi za cyrkulacje.


------------------------- Akwa: ReefMax -------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie, po co Ci komin w tak malym akwa jak możesz sobie wstawic surface skimmer polaczony z pompa od biostara ? ja finalnie ustawilem jedna pompe cyrkulacyjna zeby dmuchala bardziej w gore i problem z kożuchem na powierzchni zniknal.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaziko tez tak mialem - ale musialem dac pompe maree 4400, teraz mam SS i jest o wiele lepiej a zailiany jest eheim 1200 l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Dzieki za wszystkie rady. Zgodnie z sugestiami kolegow zdecydowalem sie na sumpa i komin (akwa zamawiam w poniedzialek).

Mam jednak teraz dylemat z hydraulika. Na allegro znalazlem takie srubunki:

http://www.allegro.pl/item148578903_przelot_szczelny_pcv_u_d32_z_nakretka.html

http://www.allegro.pl/item148578898_przelot_szczelny_pcv_u_d25.html

Pierwszy kosztuje 33 zl a drugi 40 zl.

Czy wiecie jaka jest miedzy nimi roznica? Ktory lepiej kupic?

Aha, z kalkulatora na reefcentral wychodzi mi, ze srednica otworu splywu wody do sumpa (przy pompie 3000l/h) powinna miec 32 mm. Czy wasze doswiadczenie potwierdza to? Czy taki otwor wystarczy?


------------------------- Akwa: ReefMax -------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piko ja bym taj lampy weipro nie sprzedawal bo predzej czy pozniej bedziesz stawial nowy zbiornik i bedzie jak znalazl a akwarium odkryte jest duzo bardziej uzyteczne od pokrywy gdzie masz mala wymiane powietrza z otoczeniem duze grzanie wody itp. Co do biostara to bardzo wydajny odpieniacz i bedzie napewno ok. Posiada bardzo dobra pompe z wirnikiem igielkowym syf w kubku jest bardzo mocno zageszczony. Jesli zdecydowalbys sie na biostara nie musialbys robic sumpa bo on wisi na sciance akwarium.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz.PL, ja tez tak obstawialem ale ten o wiekszej srednicy jest tanszy :). Wysle maila do sprzedajacego moze on wyjasni.

Inna sprawa czy srubunek 32 mm wystarczy...


------------------------- Akwa: ReefMax -------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamowilem dzisiaj akwarium u szklarza. I tu mialem problem. Szklarz pod srubunek 32mm zaproponowal otwor 35 mm. Natomiast tu:

http://www.allegro.pl/item148578898_przelot_szczelny_pcv_u_d25.html

sprzedawca podaje otwor 45 mm.

I badz tu czlowieku madry :| czy 45 to nie za duzy luz?


------------------------- Akwa: ReefMax -------------------------------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Srubunek to ma w srodku te 32mm, a jak doliczysz grubosc scianki, gwint, ten 1mm z kazdej strony luzu aby jakos wszedl srubunek to wyjdzie 45mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.