Skocz do zawartości
Gość Paragon

Podejście drugie 100l + 50l [Sump] - Zamość

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon

Po przerwie postanowiłem zrobić drugie podejście do akwarystyki morskiej tym razem na spokojnie mam nadzieje, że tym razem dam radę :), troszkę nauczony pokory na początek kupiłem akwarium nie ma szału ale zawsze coś, wymiary dosyć nietypowe 63x35x45 ale była mocna okazja grzech nie skorzystać, szyby 8mm przednia oraz boczna OW, akwarium bez wzmocnień z kominem, otwory 1x35 + 2x27, będzie jeszcze doklejony lacobel na kominie oraz malowanie szyby tylnej i bocznej

Sprzęt:

- Akwarium 63x35x45 (komin wewnętrzny wklejony lacobel 4mm, szyby akwarium 8mm, fazowane i polerowane krawędzie, silikon bezbarwny przednia i boczna szyba OptiWhite, reszta Guardian)

- Sump 50x30x35 (trzy przegrody 1. spadek/odpieniacz 15x30x25, 2. Refugium 15x30x25, 3. Powrót/dolewka 13x30

- Zasilanie Awaryjne Inverter Volt Sinus-Pro 800 + Aku SSB 45Ah

- Pompa obiegowa Jebao/Jecod DCS-3000 + kontroler

- Odpieniacz RedStarFish SQ-90 (Atman PH-1100)

- Grzałka Aquael Easy Heater 100W

- Termostat Elektroniczny jako dodatkowe zabezpieczenie grzałki

- Pompa Cyrkulacyjna Jebao/Jecod RW-8

- Sól AF Reef Salt

- Refraktometr Cyfrowy Milwaukee  MA887

- Oświetlenie Refugium Naświetlacz 10W 3000K

- Osmoza RO3 50gpd + DI + 3-punktowy przepływowy TDS (kran 280ppm, po membranie 002ppm, po DI 000ppm)

- Lampa Radion XR30w 120W + T5 24W HiLight Blue

- Automatyczna Dolewka

- Automatyczne chłodzenie Sump + Akwarium

- Żywa skała 12kg

- Piasek Nature's Ocean Bio-Activ Live Aragonite 9kg

Życie:

I. Korale

- Sarcophyton Green Spp

- Goniopora green small polyps

- Montipora (zielona, czerwona, srebrna)

- Acropora sp. MM2

- Briareum asbestinum

 

II. Rybki

- Amphiprion ocellaris

- Salarias Segmentatus

 

III. Reszta

- Krab porcelanowy Petrolisthes sp

- Lysmata seticaudata

- Tectus fenestratus

- Babylonia formosa

- Ophiocomina scolopendrina

- Glony w Refugium "Spagetti"

- Robaki w skale :)

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

tak dokładnie a coś jest z nim nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Leszek próbowałeś wkręcić przeloty w te otwory bliżej szybki komina? Jakoś podejrzanie blisko są wywiercone i może się okazać że zabraknie miejsca albo będziesz musiał je podpiłować i wkleić na stałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Dnia 11.10.2016 o 21:50, Yarccom napisał:

zalej próbnie i nie bedziesz miał obaw :)

Pewnie akwarium zajmę się bliżej soboty niestety na tygodniu brak czasu, wygląda na solidne szyba 8 przy tej wielkości tez raczej uspokaja :-)

Dnia 11.10.2016 o 21:53, Norbert Wawa napisał:

Cześć, Leszek próbowałeś wkręcić przeloty w te otwory bliżej szybki komina? Jakoś podejrzanie blisko są wywiercone i może się okazać że zabraknie miejsca albo będziesz musiał je podpiłować i wkleić na stałe.

Akwarium dzisiaj dotarło, jest super przyznam że to jedno z ładniejszych akwarii jakie widziałem, bardzo ladnie wypolerowane krawędzie jak również zfazowane, wszystkie szyby zlicowane nic nie wystaje jednym słowem super, Pan Rafał ma u mnie stałego klienta :)...

W akwarium do komina został na moją prośbę doklejony lacobel 4mm, zostało mi jeszcze dokleić koronę z lacobel i pomalować tylną i boczną szybę, co do miejsca pod przeloty jest go wystarczająco zmieszczą się bez problemu :)

post-25099-0-04309500-1476381580_thumb.jpg

post-25099-0-48623000-1476381584_thumb.jpg

post-25099-0-93816700-1476381588_thumb.jpg

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Powoli działam dalej :), akwarium zostało polakierowane lakierem akrylowym tylna szyba + boczna, w biurku i ścianie wywiercone otwory na hydraulikę, planowo akwarium w pokoju sump za ścianą w kotłowni :), dodatkowo ogarnąłem zasilanie awaryjne o mocy 800W z akumulatorem 45Ah, zapewni to stabilność zasilania i w razie braku prądu powinno utrzymać akwarium od kilku do kilkunastu godzin tak wiec bez stresu :)

post-25099-0-98583100-1477124606_thumb.jpg

post-25099-0-13155800-1477124626_thumb.jpg

post-25099-0-04986100-1477124635_thumb.jpg

post-25099-0-62875000-1477124646_thumb.jpg

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Idziemy dalej :), dzisiaj doszedł sump o wymiarach 50x30x35, trzy przegrody:

1. Zrzut wody + Odpieniacz 15x30x25

2. Komora na osprzęt 15x30x25

3. Komora pompy i dolewki automatycznej 13x30

W komorze zrzutu wody dorobiłem mały koszyk na watę filtracyjną, w ostatniej komorze uchwyt do dolewki automatycznej na dwa czujniki pływakowe dla pewności :), czekam na kolejne paczki coraz bliżej celu mam nadzieje że sump się sprawdzi i dobrze go przemyślałem....

post-25099-0-65839000-1478373722_thumb.jpg

post-25099-0-09938000-1478373736_thumb.jpg

post-25099-0-67223900-1478373745_thumb.jpg

post-25099-0-25485600-1478373809_thumb.jpg

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Panowie dzisiaj testowo odpaliłem akwarium w celu sprawdzenia jak wszystko działa, o ile w samym sumpie jest wszystko ok, cicho i płynnie o tyle w akwarium głównym występuje zjawisko siorpania :/, ustawione tak aby rewizja delikatnie przelewała się woda, czy da się to wyeliminować czy tak już musi być?

U mnie woda z głównego zbiornika który jest w sypialni przepływa przez ścianę do kotłowni gdzie mam umieszczonego sumpa, poniżej filmik z działania proszę o sugestie jeżeli jest coś nie tak to mój pierwszy zbiornik z sumpem :)...

https://youtu.be/v8xjB-8tgHg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO za mocno się przelewa przez rewizję i szkoda że nie dałeś mniejszego łuku na spadku rewizji tylko 90 stopni.

Będę śledził bo podobny projekt mi się kroi:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

IMO za mocno się przelewa przez rewizję i szkoda że nie dałeś mniejszego łuku na spadku rewizji tylko 90 stopni.

Będę śledził bo podobny projekt mi się kroi:)

Nie mogę ustawić mniejszego przelewu, albo tak albo spada poniżej rewizji :/, dobra wiadomość taka że po odpowietrzeniu przestało siorpać słychać tylko przelewanie nie jest to mocno uciążliwe ale jest i faktycznie mogłem dać zamiast 90 stopni na rewizji łącznik łukowy, może by wytłumiło spadek, mój projekt idzie po woli ale idzie co mnie cieszy mocno :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co do dolewki błędem jest użycie metalowej śruby, po kilku dniach zacznie rdzewieć i narobi ci problemów. Czujnik także powinny być zamontowane inaczej, na innych wysokościach. Pierwszy powinien być na wysokości na jakiej ma się utrzymywać poziom wody drugi kilka cm wyżej, powinien zadziałać tylko w przypadku jakiejś awaria pierwszego i wyłączyć dolewkę.

Edytowane przez adrian1281 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Witam

Co do dolewki błędem jest użycie metalowej śruby, po kilku dniach zacznie rdzewieć i narobi ci problemów. Czujnik także powinny być zamontowane inaczej, na innych wysokościach. Pierwszy powinien być na wysokości na jakiej ma się utrzymywać poziom wody drugi kilka cm wyżej, powinien zadziałać tylko w przypadku jakiejś awaria pierwszego i wyłączyć dolewkę.

Dzięki za podpowiedz, ale śruba jest z kwasówki powinna dać radę, jeżeli będzie coś się działo zmienię na coś z tworzywa, co do czujników to w takim układzie muszą zadziałać dwa żeby włączyła się dolewka, myślisz że lepiej jeden zmienić na odwrotny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tak zrobił, w tym układzie będą oba zanurzone w wodze będzie się zbierał na nich syf. Jaką masz dolewkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Przemyślę ale w obu przypadkach jest to podobne zabezpieczenie, tylko faktycznie tak jak piszesz jeden jest cały czas ponad wodą, co do autodolewki jest prosta czujniki, które są w sumpie zasilacz 12V, oraz elektrozawór 12V przystosowany do pracy ciągłej i to podpięte pod osmozę, miałem tak w słodkowodnym przez ponad dwa lata, oczywiście bez osmozy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Dzisiaj doszła nowa zabawka Odpieniacz RedStarFish SQ-90 wyposażony w pompę Atmana 1100, zamontowany pasuje w sam raz :), mam tylko pytanie jak ustawiać poziom wody tzn według instrukcji powinien pracować na wysokości 200-220mm, ale mierzy się od czego, od podstawy pompy do poziomu wody?

Mam tak w tej chwili ustawiony, ale wylot wody będzie pod poziomem wody tak ma być?

post-25099-0-31663600-1479327395_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

W końcu ruszyłem :) :) :) , nie wszystko jeszcze pokończone, ale woda się miesza czekam na skalę, jutro ma być jedna partia 8kg + po niedzieli z jadwigimorskiej dodatkowe 4kg nie moglem znieść chlapania oraz wziąłem sobie do serca rady co do słabego przepływu wywaliłem jebao FA-1000 i zamieniłem na jebao DCS-3000 z kontrolerem, niebo a ziemia chodzi na 2/10 i nic nie siorpie z rewizji i przepływ jest widocznie lepszy :), czekam jeszcze na lampę i parę drobnych gratów zamieszczam niżej filmik z updatu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam fa1000 i nie siorbie

Ustawiłem na zaworze kulowym na spływie

Pompa chodzi na max


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

ja ustawiałem ale nie moglem wyregulować, może powodem jest locline, luk duża ilość kolanek, tak czy siak FA-1000 u mnie się nie sprawdziła ale zostawiłem ją na w razie wu jako backup

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Dzięki trochę się naszukałem, zależało mi na układzie z półką, żeby imitowało trochę prawdziwą rafę, mam nadzieję że wyszło część skały jest od forumowicza a część przyszło z JM z obu dostaw jestem bardzo zadowolony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Żywa, ta część dolna jest od forumowicza powiedzmy po "przejściach", ale bardzo ładna porowata, a ta górna z JM bardzo fajna jakieś ślimaki na niej były, glony wapienne i chyba jakaś małża taka sporawa ale nie jestem pewny jeszcze się nią nie nacieszyłem bo kończyłem układanie późno w nocy :), jest jej łącznie około 12kg

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekcik, będę podglądać :) jak tak pomyślę, to z sypialni mam krok do garderoby i niezagospodarowana przestrzen na ścianie ;) tylko czy MAŁŻonek by mnie z domu nie wystawił - nie wiem 8)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.