Skocz do zawartości
ZenonPL

Ze słodkiego do morskiego: skała wapienna

Rekomendowane odpowiedzi

W moim akwarium z pyśkami leży sobie jakieś 10 kg wapienia - na moje oko to wapień drażony, tuf wapienny, czy jak to zwać. Zastanawiam się czy po okresie odleżenia w wodzie z RO można by go użyć do zasiedlenia akwa morskiego razem z "normalną" żywą skałą?

Pytam bo coraz mocniej chodzi mi po głowie konwersja mojej 140l na morskie :)

sorry za rybki na zdjęciach, same właziły ;-)

7688df605001fe7c.jpg

6a36f7bfc31e4dd2.jpg

57fba83223ccf036.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,a po co Ci ta martwa skala w akwa morskim tylko zywa skala.Ja bym nie ryzykowal tymbardziej jesli uzywales lekarstw w tym akwa z pysiami,to juz calkiem odpada.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebna by mi ewentualnie była bo jest znacząco tańsza od żywej skały, więc licząc ok. 20 kg skały na początek, pierwsze 10 kg juz bym miał, 5 kg. żywej z obecnej nanorafki, +5 kg dokupić. I już :).

A lekarstw nie uzywałem, pyszczaka nic nie zabije :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie rozumiem takiego podejscia do sprawy, skoro wszędzie trąbią, wszędzie piszą większośc prawidłowo funkcjonujących zbiorników oparta jest na 100 % ŻYWEJ SKALE.

Piszesz że potrzebujesz docelow 20 kg, 5 kg już masz więc brakuje Ci 15 kg, policzmy koszt:

15 kg x 38 zł/kg + koszt wysyłki = 595 zł.

Czy Twoje przyszłe morskie akwarium i wspaniałe życie kóre zamierzasz tam umiescić nie jest warte tych około 600 zł ?

Praktycznie chcesz pozbawić swój system podstawowej filtracji.

Sorry może trochę się uniosłem ale, próby omijania podstawowych zasad Akwarystyki Morskiej są dla mnie niedopuszczalne.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, na razie się tylko pytam :D. Kto pyta nie błądzi. Albo juz zbładził :). A pytam ponieważ wielokrotnie widziałem opisy działających akwariów opartych w części na "niezywej" skale. I jestem ciekawy opini tych którzy tak mają. Tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz - sa akwaria dzialajace i "dzialajace". prawie robi wielka roznice. pzdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak juz koniecznie trzeba to mozna do zywej jakis tam procent martwej dolozyc, jak ktos ma cierpliwiosc to sie i ta skala w koncu ozywi. ale jakas podstawe trzeba miec tej filtracji, z pustego to i Salomon nie naleje

Podepne sie do pytania

czy ktos z forumowiczow robil takie numery? pytam bo chce do nowego baniaka kupic sobie taki martwy slup skaly do akwa zeby go sobie rybki oplywaly dookola, mialem taki w poprzedniej poskladany z roznych kawalkow ale byla to rzecz mocno niepewna konstrukcyjnie i teraz chce takie cus z jednego kawalka skaly. moje pytanie - wiecie ze to cholerstwo jest biale jak snieg zazwyczaj - ile potrwa zanim przestanie to straszyc w baniaku ta nienaturalnoscia ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a kolega Kivi ma wszystko na martwej i jakos wszystko mu tam smiga ladnie, wiec chyba mozna nawet na martwej zalozyc


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm ciekawe czy mozna zaaklimatyzowac ryby do slodkiej wody.... slodka woda, martwa skala, sztuczne korale... PRAWIE jak morskie... jednym slowem zywiec :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i problemu malo, z cyjano mozna walczyc szczoteczka do zebow :)

Swir swoj poprzedni baniak mial zdaje sie na tufie, wszystko w sumie mozna jak sie koniecznie chce, ale po co wywazac otwarte drzwi ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wildtom : czy mozesz zerknac na link poniżej ?

http://www.korallenwelt.de/

w coralmagazine w angielskiej edycji april/may 2006 opisywane jest akwa 1008 litrów o imponujacym wygladzie (taki totm), nie ma w nim ani kawalka zywej skaly wg opisu wlasciciela akwarium, wszystko oparte na ceramice firmy spod linku powyzej.

nie znam niemieckiego wiec jak znajdziesz cos ciekawego to pls, podziel sie informacja...

K.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaziko - wszystko fajnie, royal exlcusiv tez zaklada akwaria na tej ceramice - tylko zauwaz, jakie oni daja odpieniacze. Tutaj kolega bez zadnego doswiadczenia w morskim chce przelozyc tuf od pyszczakow. co mu doradzisz - zywa skale czy moze ten tuf?

pzdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja pisze bardziej do Wildtoma. bo mnie ciekawi uzycie tej ceramiki w przyszlosci.

koledze szczerze radze zeby jeszcze poczytal i kupil LR bo do 140l duzego tego nie potrzeba, wiec po co komplikowac sobie zycie oszczednosciami ktore moga sie przerodzic w straty kiedy mu zycie padnie jednego dnia.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

ja pierdyke ...jaki tłok... no nie mozliwe...hahahhaha

wez sie lepiej zapytaj twoich kolegow z forum z grupy pod wezwaniem : "co wszystko wiedza" co to jest royal exclusiv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wildtom

Kiedys okazjonalnie kupilem taka kolumne. Dopiero po kilku miesiacach zaczely pokazywac sie wapienne, a przy kazdej okazji wyskakuja wszystkie inne kolorki glonow. Na zywej skale ani jednego glona a na ceramice bezustanna walka o przestrzen zyciowa!

Nastepnym razem kupilbym plyty zywej skaly, wywiercil w nich otwory i nadzial to wszystko na rure pcv na podstawce. Tym bardziej, ze ta ceramika wcale nie jest taka tania.

@Zenon

Z polawa martwej i polowa zywej skaly tez poprowadzisz akwarium ale jak wyzej opisalem - na zywej skale glony sie pojawiaja raz i znikaja a na martwej to moze byc walka bez konca. Ponadto slona woda jest o wiele bardziej agresywna niz slodka i nigdy nie wiesz co bedzie wyplukiwane i mozesz kiedys stracic kontrole.

Gdybys chcial zaryzykowac to musialbys te kamienie porzadnie wyczyscic (moze pod cisnieniem na myjni samochodowej) i kilkanascie tygodni moczyc w osmozie, co kilka dni zmieniajac wode.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest metoda czyszczenia i takich kamieni i podstawek pod korale czy tej sztucznej skały. polega na wsadzeniu do zbiornika na wodę w toalecie, teraz przy każdym spłukaniu następuje podmiana :) wody, a i nic się nie marnuje :D

a na ostatnie kilka dni to można do osmotycznej, ale moim zdaniem nie trzeba.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...pisze po cichu zeby akwarium nie slyszalo, bo jeszcze mu paramerty skocza na mysl o tych herezjach, ktore w nim sie dzieja...odnosze wrazenie, ze ostatnio system zakladania akwariow dosc mocno sie zmienil, jak ja zakladalam 1,5 roku temu, tuf byl dopuszczalny, martwa skala rowniez, a teraz to nie ma szans, zeby gralo bez 100% zywej skaly...Jak dla mnie ten tuf ze zdjec wyglada calkiem przyzwoicie, jest porowaty i ja bym go bez zastanawiania dala na podkladke pod zywa skale lub w miejsca za skala gdzie i tak nie widac co tam lezy. Ja mam tak wlasnie upchane 1/3 tufu i nie widze w tym problemu, miejscami gdzie na niego swieci obrosl wapiennymi i zupelnie zlewa sie z reszta zywej...


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Ewa ja tam chyba nie widze tufu,to raczej martwa skala-takie kamloty.

"Ja mam tak wlasnie upchane 1/3 tufu i nie widze w tym problemu, miejscami gdzie na niego swieci obrosl wapiennymi i zupelnie zlewa sie z reszta zywej... "

Masz racje , nie ma to jak obrosniety wapniakami tuf.

:):):D:):D:):D:):)Skoro idziesz na ilosc,a nie na jakosc.Twoj wybor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pilot, pytanie brzmialo czy mozna wapien uzyc w morskim w polaczeniu z zywa skala, a nie co sie podoba pilotom? Ja u siebie mam od 1,5 roku takie zestawienie i poki co nie obserwuje negatywnych skutkow z tego powodu. Tak wiec potwierdza to, ze mozna...


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pilot a czym się według ciebie różni tuf od tego co jest na tych fotach, moim zdaniem niczym.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Qbab na pierwszy rzut oka wyglada ja zbita martwa skala.

Widac jakies rurki,itp.jest dosyc porowaty.moze sie myle.Widzialem inne tufy.

Ale to nie zmienia faktu,ze tuf jest do...

Podoba mi sie rozwiazanie Zywa Skala + Martwa (jako szkielet)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale tuf to jest to zamo co martwa moim zdaniem.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie jest to samo - kiedys przy tanganice stosowalem tuf - jezeli przetniesz na pol (albo rzicusz mocno o beton, tak zeby rozlamac) kawal tufu, w przekroju jest gladki, tak jak rozlupany kamien. zywa lub martwa skala, nawet po przepolowieniu krawedzie ma porowate.

moje zdanie jest takie - doswiadczenie innych uczy, ze w kwarystyce morskiej nie ma rzeczy niemozliwych, to co kilka lat temu bylo nie do pomyslenia, dzis jest powszechnie i z powodzeniem stosowane. Jednak, zeby cos z powodzeniem zastosowac, trzeba wiedziec jak, dlaczego, znac wszystkie aspekty w ta i z powrotem. poczatkujacemu akwaryscie (nadal pozostaje przy swoim) polecilbym tylko zywa skale - co nie znaczy, ze jest niezbedna.

pzdr


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie obmyśliłem chytry plan: wywalę pyszczaki, tuf zaleję kranówką, dodam z 5 kilo soli kuchennej i zasadzę sobie aiptasię. Jestem pewien że to cholerstwo będzie rosło jak dzikie, a najwiekszy okaz zafarbuję na zółto i wyślę w darze miłościwie nam panującym ptakom błotnym :):D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.