Skocz do zawartości
OgrzesiekO

Najprostsze i najmniej wymagające korale

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś usłyszał od kogoś że sie zatruł i zrobił się z tego wielki temat na forum, który jest powielany tysiące razy. Kolejne osoby dopisują swoje hipotezy na ten temat i z igły robią się widły. Ot co..

Teraz z kolei Ty przesadzasz, zatrucia PTX są dość dobrze udokumentowane, istotnie nie ma na udokumentowanego przypadku śmiertelnego zatrucia, ale myślę że niestety jest to kwestia czasu... Czytałeś, jak mała jest LD50 u ssaków?

Ja byłem świadkiem zatrucia PTX, kolega w pracy ciął Palythoa i prysnęło mu do ust. Po godzinie trzeba go było odwieźć do domu, do pracy wrócił ok. tydzień później, 3 dni gorączka 39 stopni, kolejne kilka dochodził do siebie. Szczerze mówiąc nie chciałbym przechodzić tego, co onn przeszedł. To było czwarta osoba którą znam osobiście, a która zatruła się dość silnie PTX, więc może problem nie jest wcale taki wydumany...

Co do samej PTX to wychodzi na to, że jej zawartość w koralowcach w naturze jest większa, niż tych przebywających jakiś czas w akwariach. Spekuluje się, że w akwariach koralowce zawierające PTX nie są poddawane takiej presji drapieżników jak w naturze, więc zawartość PTX w ich tkankach zmniejsza się bądź zanika całkowicie. Jest to spekulacja, ale poparta faktami i moim zdaniem całkiem logiczna.

To tak jak z tymi hipotezami dotyczącymi cyjanobakterii i tego ze niby słaba cyrkulacja może byc przyczyną wzrostu cyjano - bzdury... Możesz o cyjanobakteriach czytać w internetach przez 5 lat i eksperymentować a i tak niczego sie nie dowiesz. W internetach jest tyle głupot że naprawdę trudno czasem wyciągnąć z tego coś użytecznego i czasem lepiej nie czytać tylko robić.

Przyczyną pewnie nie jest, ale uważam jest czynnikiem sprzyjającym jej występowaniu, w każdym razie wielokrotnie zaobserwowałem, kiedy cyjanobakterie pojawiały się najpierw w miejscach o najsłabszej cyrkulacji. Z drugiej strony widziałem w morzy całe łany cyjanobakterii w miejscach o bardzo silnej cyrkulacji... Dyskutowaliśmy już kiedyś o tym i z tego co pamiętam, konsensusu nie osiągnęliśmy ;)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy skonczy sie powtarzanie tej bzdury? Palythoa nie jest ani bardziej,ani mniej trujace i wymagajace,niz zoa czy tez wiekszosc grzybowiencow. A co do ich urody - to o gustach sie nie dyskutuje ;) . Mi tam sie bardzo podobaja :) .

baszurek nadaje mobilnie...

Mam znajomego w Niemczech, ktory zajmuje sie hodowla roznych zoa wiele lat (od tych najbardziej cukierkowych, do tych szarych i nie ciekawych) i sam wielokrotnie powtarzal, ze tak naprawde paly silnie trujacych, ktorych sam by nie trzymal w baniaku jest tylko kilka odmian i to tych naprawde brzydkich. Czytalem swego czasu duzo o zoa i paly na roznych stronach i ciezko znalezc wzmianke o zatruciu tymi kolorowymi odmianami, ktore zazwyczaj trzymamy w akwa (a jesli ktos znalazl wzmianke- link prosze). A to, ze do fragow trzeba uzywac okularow ochronnych i rekawiczek, to przy kazdym zoa jest to norma. Bardziej discosoma syf potrafi zrobic i korale zestresowac, anizeli ciete zoa czy paly.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.