Skocz do zawartości
Stefan Batory

pomozcie... male akwa 60l co do niego wlorzyc??? :)

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

czytam juz od dluzszego czasu forum...

pomyslslalem ze moze juz bym cos stworzyl...

mam male 60l akwarium (wys. 35cm, dl.60cm gł.30cm)+ pokrywa palstkowa standard ze swietluwka o niezbyt duzej mocy...

myslalem o jakims nanorafku,

co by mozna do takiego wlazyc...

(oprocz zywej skaly...?? :)) )

czytalem cos ksiazki ale nic ciekawego nie znalazlem...

czy ktos z Was montowal do pokrywy starndardowej z palstiku T5?? bo nie wiem czy musze zrobic nowa czy tylka stara przerobic..??

dzieki z gory :D

pozrdawiam NAJLEPSZYCH....


delta 130l + 25l, UP3000, 2x JVP-101, Haqos PS 300, HQI 150W + PC 24W, 20LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu wmontowalem w taka pokrywe 2x24W. Dzisiaj bym tego nie zrobil ale faktem jest ze to akwarium nadal funkcjonuje :) Jesli sie zdecydujesz na cos takiego to nie zapomnij o wmontowaniu wiatraczka wyciagajacego powietrze z pokrywy bo inaczej latem bedzie tragedia.

Jesli w ksiazkach nic ciekawego nie znalazles to ciekawe co to za ksiazki? :D No, ale na forum jest na szczescie funkcja "szukaj", na forum jest na ten temat mnostwo informacji.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to bedzie moje 1 akwa..

i kilka moze glupich pytan ale co ja zrobie....?? :)

akwarium za male na sumpa (tak mysle... ale czy dobze..?? myslaem wszystko wlozyc na "hardcora" do akwa.. moze byc??)

i nie moge sie jaos na sprzet zdecydowac..

pomoze ktos? (wszystko takie drogie..)

ale nie chce zbyt oszedzac...

doradzcie jakic dobry niedrogi odpieniacz do 60l, (zakupie ok 10 - 12 kg zywej skaly..)

i jakis pompe (nie wiem czy obiegowa, czy culkulacyjna, czy obie?? :D )

no i jak by to wszystko nad pokrywe wystawic...???

filtr profesialny filtr RO zamontowanay jest w kuchni, wystarczy "NARAZIE"??

w akwariu chcialem trzymac jakiegos kraba, rozgwiazde piaskowa, kreweetke, i kilka "twardzieli" albo "miekasow" (duzo to ich tam to chyba nie wejdzie.. :D)

znajdziecie mi cos??

dzieki.. :D

(moze ktos mi zhandluje jakies sprzety, jak chodzi to wezme..., moze jakiesz naszypki koralowcow??? jestesm chetny na wszystko.. piszcie na gg. ok?? moge sie ukrywac.. )


delta 130l + 25l, UP3000, 2x JVP-101, Haqos PS 300, HQI 150W + PC 24W, 20LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filavandel ma akwarium ok. 60L z sumpem :) Zglos sie do niego.

Jesli nie masz sumpa to nie jest Ci naturalnie potrzebna pompa obiegowa a wylacznie pompy cyrkulacyjne.

Co do ceny to niestety nie ma zmiluj, to jest drogie hobby... To gdzie jest zamontowany filtr RO nie ma raczej wiekszego znaczenia, jest to wylacznie kwestia wygody, ja tez mam filtr RO w kuchni i nie narzekam :D

To fakt, ze duzo Ci nie wejdzie do takiego akwarium, staraj sie trzymac w parach te zwierzeta ktore w parach zyja w naturze, a wiec nigdy jedna krewetke czy jednego kraba.

Co do handlu to jest taki dzial forum i tam mozesz smialo dawac ogloszenia jesli chcesz cos kupic.

Co do odpieniacza to w gre wchodzi AquaMedic MiniFlotor, Snder Piccolo, ewentualnie RedSea ma taki fajny maly odpieniacz, nie pamietam juz jak sie nazywa, nawet mniejszy niz MiniFlotor.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AquaManiac dzieki za polecenie :)

@Stefan Batory czesc

to malenstwo dokladnie takie jakie ja mam :D

podaje link do dziennika budowy (podzielony na etapy)

http://www.nano-reef.pl/journal.php?id=917

w skrocie setup mojego baniaczka

60l akwa + 54 l sump (mozna sie bez niego obejsc ale jaka wygoda w chowaniu sprzetu :D i najwazniejszy plus podwaja sie praktycznie ilosc wody w obiegu) obudowa to tylko taka rama na ktorych wisza obecnie 4 xT5 24W w kolejnosci od przodu: aktynika, 15000K, i 2x 10000K

pompy to aqabee 2000 jako obiegowa z sumpa i i dwa aqaele 350 i 600 jako cyrkulacja, odpieniacz beast400 z igielka

LR ok 15 Kg, LS 4,5 Kg, 4 rybki, 3 krewetki, 2 kraby, 3 slimaki (zakupione bo ze skala przyszlo kilka innych ), ok 7 gatunkow koralowcow miekich, 3 gatunki koralowcow twardych LPS i pelno innego zycia :D

poczytaj dziennik a w razie czego odpowiem na wszystkie pytania


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje 1sze mialo 64l

wkleilem maly panej a oswietlenie to bylo 4x20w t8

ale to bylo dawno dawno temu :)

pompki cyrkulacyjne mialem aquaela 2x250l/h plus 1x350l/h w panelu

okolo 10kg LR

obsada:

1x ocelaris

1x chromis

gzybki

clavularia

zoanthusy

sinularia

Teraz technika poszla w gore wiec masz wieksze mozliwosci niz ja w tedy :D

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1x ocelaris

1x chromis

Nie polecam takiej obsady. Chromiski to ryby stadne min 5szt. Co do ocellarisow, mialem parke, stracilem jedna z ryb, druga plywa osowiala, prawie nic nie je, wiec nie polecam pojedynczo.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do ocellarisow potwierdzam mialem przez 1 tydzien 1 sztuke zanim dokupilem druga i tak smetnie plywala (przyjmowala pokarm ale...), jak doszla druga to obie sa bardzo zywe i wszedzie plywaja razem :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu dal bym na luz - bedziesz nastepnym meczenikiem morskich istot!!!! :)(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piona a ty jak zwykle "nie bo nie" kur**e!

przychodzi taki i sie pyta przynajmniej zanim cos zrobi a ty jak zwykle z blotem zmieszac i najlepiej takiego nowicjusza zbanowac

jak nie masz cos sensownego do dodania w danym poscie to najlepiej sie nie odzywaj, bo jak widze to na forum to tylko takie zeczy pisac umiesz

szczescie ze jak ja zaczynalem to bylo wielu innych gotowych odpowiedziec na moje pytania (czasmi debilne przyznam ale kazdy zaczynal kiedys od zera) a nie tylko "wszystko wiedzacy" na "P"

przyznam nie wiem jeszcze wszystkiego i pewnie nigdy nie bede wiedziec ale przynajmniej moge na podstawie mojego doswiadczenia (6 miesiecy prowadzenie akwarium o praktycznie takich samych gabarytach jakie chce zalozyc pytajacy), poradzic jakich podstawowych bledow uniknac w tak malym akwarium

wiec dodam na koniec nie masz nic konkretnego do dodania w danym temacie to sie nie odzywaj!


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zakladać sraczy!!!! jak sie nie ma miedzi to sie na d*pie siedzi- jaka obsada ryb...?? żadna to jest chore, odzywam sie jak czytam tekie glupoty!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oo co za dyskusja...

jak jest tu takie zainteresowanie to moglibyscie mi przedstawic jaies projekty sumpow i kominow??

bo nie wiem od czego sie wziac...

(kupuje albo robie wieksze - do 160l + sump)

przeczytalem wszystkie dzienniki Filavandrel'a. wszystko ci super wyszlo, ale troche male...

a ten Mini kalkwaser mikser to ci chodz??


delta 130l + 25l, UP3000, 2x JVP-101, Haqos PS 300, HQI 150W + PC 24W, 20LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytaj i jeszcze czytaj!!!!!!!!!!!!!!!! ksiażki to wiedza !!!ja na tym lecialem i jest oki w moim baniaku:satisfied:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche tutaj rozumiem Pione. To forum ostatnio coraz częściej przypomina inne fora akwarystyczne, gdzie dzieci piszą, że mają plastikowe roślinki i ceramiczny zamek w akwarium a skalarek zachorował. Dlaczego zachorował w akwarium 25L.

@ Batory, sam jeszcze nie wiele wiem o morskim, ale to tak jakbyś zapytał na forum dlaczego zepsuł Ci sie samochód. Poprostu przewal forum jeszcze raz.Dopasuj do swojego przyszłego akwarium odpowiedni litraż, skopiuj gościa i wsio.Ewentualnie bombarduj go na PW, na pewno odpowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piona

piona :

czytaj i jeszcze czytaj!!!

tu sie zgodze ale tez dodam "pytaj sie i pytaj, chocby glupie pytania zadawaj"

piona :

ksiażki to wiedza !!!

i tu sie nie zgodze! bo praktycznie wszystkie ksiazki maja przestazala wiedze na temat akwarystyki morskiej, zaczynajac od takich biobali ktorych sie juz nie uzywa a na samym sprzecie konczac

@Stefan Batory

komin najlepiej kwadratowy (najwygodniejszy) w rogu akwarium, przy czym wielkosc musisz obliczyc na podstawie przeplywu pompy obiegowej, tutaj kalkulator

http://reefcentral.com/calc/drain.php

wylicza ci jakie srubunki i jakiej dlugosci grzebien przelewowy (liczy w galonach i calach - zaokraglaj do gory)

co do sumpa to rob najwiekszy jaki mozesz dzieki temu bedzie wiecej wody w obiegu

co do mikserka chodzil ale teraz jest odlaczony bo robie wszystko tylko na podmianach wody - 10l na tydzien

@jarex66 ale po to jest forum oaby sie pytac a kolega Stefan Batory najpier sie pyta a dopiero potem bedzie robic wiec nie widze powodu dlaczego piona tak wyskoczyl w swoim pierwszym poscie


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stefan

Moznaby jeszcze przemyslec, czy warto jest cala te prace jaka wykonal Filavandrel (gratulacje):) powtorzyc dla 60-cio litrowego zbiornika.

Mam na mysli - zbiornik to w sumie najtansza czesc calego systemu, dlatego chyba warto sie zastanowic, czy np. wymiary 60x60x60 albo jakies zupelnie inne (ale akwa wieksze) nie bylyby bardziej pasujace do nakladu pracy:) tym bardziej, ze chcesz hodowac jakies rybki.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupuje awarium ok 320l od "taty" (z forum)

z kominem...

i mamm problem. wiem ze nie warto oszczedzac ale kwota za skale mnie troche przeraza....

myslalem moze dac zywej (na sam wierzch) ok 30kg

http://sklep.aquamedic.pl/go/_category/?idc=%22id_5%22&sess_id=fa9b9bd7e8e3d0b040fb73b8d9ae8faf

troszke tego (na samo dno) z 10kg

http://sklep.aquamedic.pl/go/_category/?idc=%22id_6%22&sess_id=fa9b9bd7e8e3d0b040fb73b8d9ae8faf

i dpelnie tym do srodka srodek ok 20 kg

http://www.aquarius.ima.pl/offer.php?cat=77&subcat=140

a ten to sie oplaca brac?

http://www.zoolandia.pl/sklep/aquael,cirkulator,0,1,4204.html

i do tego piasek

http://www.aquarius.ima.pl/offerdet.php?id=367

http://www.aquarius.ima.pl/offerdet.php?id=215

i do tego odpieniacz w sumpie beast 400

co wy o tym myslicie?


delta 130l + 25l, UP3000, 2x JVP-101, Haqos PS 300, HQI 150W + PC 24W, 20LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sie zacznie teraz.

Jezeli chodzi o moja opinie, to lepiej wszystko na zywej skale postawic poniewaz troszke ryzykowne jest stawianie na martwej lub ozywionej, ale niektorzy tak robia i jest OK.

Do zbiornika 3200 litrow najlepiej bylo by kupic jakiegos streama, np. Maree. Mysle, ze dwa razy Marea 3200.

Piasek w niewielkiej ilosci jest OK, najlepiej posypac troszke (1-2cm) na dno aby syfek sie w nim nie zbieral.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani to akwarium jest eksperymentem, nigdy nie mialem sumpa w poprzednich slodkich, a lubie sie w takie rzeczy bawic :)

Mam na stanie 375l ktore w niedlugim czasie (mysle ze w cigu 1 roku) przerobie na morskie, a sprzet kupowalem juz troszke pod te wieksze (odpieniacz - pewnie i tak go zmienie, pompe obiegowa - wykorzystam do cyrkulacji, system dolewki

@Stefan Batory kupuj sama zywa skale, bez zadnych ozywionych lub tufow - chocbys mial ja kupowac i w kilku ratach do zbiornika wkladac - fakt wydluzy to dojrzewanie ale cos za cos

co do odpieniacza na te 320l wejz jakis wiekszy np beast1200 wiem z doswiadczenia ze te malenstwo 400 jest w sam raz do max 150l wody :D

piasek jak Lukasz.PL poradzil 1-2 cm starczy dla ekoracji


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie Beat 400P śmiga w akwa 160l + sump i daje sobie rade a aktualnie jest w akwa 5 rybek koralowce zarówno twarde jak i miękie . Polecam tylko i wyłącznie żywą skałe :)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lukasz.PL

"No to sie zacznie teraz.":):D

Zrobilbym podobnie jak to Stefan planuje: 30 kg zywej a pod spod tyle "kiedys zywej" skaly zeby to jakos wygladalo. Ale jak napisalem - wzialbym skale, ktora kiedys byla zywa skala a nie tuff czy ceramike.

Jedynie co bym zmienil to ten odpieniacz. Tu trzeba czegos z klasa i silniejszego - wtedy bedziesz mial z niego pozytek.

@Filavandrel

Tak tez sie domyslalem, ze musiales miec sporo przyjemnosci lepiac te przelewy i komin no bo normalny smiertelnik tyle czasu dla akwa 60 l by nie poswiecil!

To musial zrobic hobbysta!!!!!

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani mam takie powiedzenie :Sad

"ludzi dzieli sie na nienormalnych, nieprzebadanych i hobbystow" :D


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat juz nie aktualny...

kupuje akwarium 320l :Sad

dzieki za porady...

podrwaiwam


delta 130l + 25l, UP3000, 2x JVP-101, Haqos PS 300, HQI 150W + PC 24W, 20LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.