Skocz do zawartości
rob_taczis

Powracające cyjano .POMOCY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .Wiem że temat jest stary jak akwarystyka morska i problem jaki mnie dopadł był wielokrotnie opisywany.Chodzi o cyjano .Borykam się z tym od 5 miesięcy .Próbowałem już różnych metod opisywanych w portalu i to dziadostwo ciągle powraca .Nie wiem jaka może być u mnie przyczyna powstawania cyjano.Ręce mi opadają i nie wiem co dalej robić .Dodatkowo przyplątały mi się glony na skałach ,raz były dłuższe zielone nitkowate ,później krótsze i ciemniejsze.Ale pokolei:

Akwarium działa od stycznia 2016.Parametry na dzień dzisiejszy:NO 3 0,CA 350,KH 8,3 ,MG 1290 ,ZASOL. 1024 .

Oświetlenie power led niebieskie 40 w białe 100 w (od dłuższego czasu skręcone na 50 %) plus 2 x 39 w ati blue plus .

Z dozowania balling oraz podaję codziennie 1 ml bakteri microbe lift special blend.Bardzo proszę o rady co mógłbym jeszcze zrobić ,nadmienie tylko,że robiłem odsysanie i podawałem już 3 razy mycosidol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry:

przydalby sie wynik PO4...

Dodajesz Balling - dlaczego utrzymujesz Mg i Ca na takim niskim poziomie ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja spróbował bym jeszcze zastosować Chemiclean. W moim baniaku przy cyjano Mucosidol nie zadziałał dla mnie zadowalająco i powróciłem do sprawdzonego Chemicleanu.

Nie wiem jakie masz korale w baniaku, aby lać Ballinga, ale na początku jeśli jest to możliwe to wyłączył bym dozowanie na czas kuracji Chemicleanem. Jeżeli nie masz dużego zużycia Ca i Mg oraz spadku kH to możesz poczekać po kuracji jakieś 2 tygodnie i zobaczyć , czy dziadostwo nie powróci. Myślę, że karmisz cyjano właśnie ballingiem.

Bakterie stosuj zgodnie z instrukcja. Większa dawka może być konkurencja pokarmową dla cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, że może SBS to może i karmi, ale płynami Ca Mg KH to raczej nie. Więc jeśli miałby odstawić to jedynie SBS ale też nie wiem czy to ma jakiś związek.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem głównie na myśli SBS. Są tam pierwiastki śladowe , które mogą karmić cyjano. Jeśli stosujemy ballinga to całego, więc jeśli zaniechamy stosowania SBS a dozujemy resztę to zachwiejemy stosunek jonowy. ładnie jest to opisane w artykule na reefhub.pl

Niestety kolega nie podał nam więcej informacji o baniaku, więc to trochę wróżenie. Czymś te cyjano jednak jest dokarmiane, ponieważ powraca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

podaję codziennie 1 ml bakteri microbe lift special blend.

na 275 l + sump ? to chyba jako dawkę "przypominającą"

przy podmianie/raz w tygodniu wlej z 50-60ml

zamiast chemii proponuję do sumpa wrzucić worek SeraSilikate

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przestaniemy stosować całego Ballinga, to dopiero zachwiejemy gospodarkę jonową.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silicate Clear i cyjano?:) Okrzemki to i owszem, na dino też czasem pomoże ale na cyjano to bez sensu.

Odstaw SBS jeśli podajesz, ogranicz podmianki i lej uderzeniowe dawki bakterii. Cyjano odejdzie tylko jak będzie miało konkurencje.


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

by wyjałowić wodę - na pewno nie powinno zaszkodzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry:

przydalby sie wynik PO4...

Dodajesz Balling - dlaczego utrzymujesz Mg i Ca na takim niskim poziomie ?

tak myślałem że padnie pytanie o wynik PO4 lecz nie posiadam testu na niego .Zakupię szybko jak mogę zmierzę i dam znać.Saliferta są ok?Co do Mg i Ca to dozuję razem CaCl2bezwodny i MgCl2x6H20 osobno NaHCO3 i osobno SBS .Zamiar był taki żeby wszystkiego dozować tyle samo ,ale wtedy Ca miałem ok.500/600 a Mg ok.1400 dlatego zmniejszyłem dozowanie tego roztworu i teraz jest trochę za niski .

Miałem głównie na myśli SBS. Są tam pierwiastki śladowe , które mogą karmić cyjano. Jeśli stosujemy ballinga to całego, więc jeśli zaniechamy stosowania SBS a dozujemy resztę to zachwiejemy stosunek jonowy. ładnie jest to opisane w artykule na reefhub.pl

Niestety kolega nie podał nam więcej informacji o baniaku, więc to trochę wróżenie. Czymś te cyjano jednak jest dokarmiane, ponieważ powraca.

Leje też SBS więc mogę odstawić .Pytanie czy w ogóle ,czy na jakiś czas?O jakie informację dodatkowe chodzi to opiszę .Nie wiem jakie są jeszcze istotne.

Silicate Clear i cyjano?:) Okrzemki to i owszem, na dino też czasem pomoże ale na cyjano to bez sensu.

Odstaw SBS jeśli podajesz, ogranicz podmianki i lej uderzeniowe dawki bakterii. Cyjano odejdzie tylko jak będzie miało konkurencje.

Jakie masz na myśli dawki uderzeniowe bakterii ?Na tą chwilę dawałem 25 ml.przy podmianie i 1ml.codziennie.Podmiany co 1,5 -2 tyg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

na twój litraż 25ml bakterii to o połowę za mało

pamiętaj że do morskiego leje się więcej - o 25-50%

jest o tym w instrukcji / opisie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc odłączyłem sbs ,wlałem 50 ml bakterii i obserwuję .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesteś pewny, że to cyjano a nie dino?


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesteś pewny, że to cyjano a nie dino?

piękne czerwono bordowe gluty tak więc na bank cyjano .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"piękne gluty" więc na bank dino. Poka foty.

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz microbe lift special blend , wlej dawkę uderzeniową to co piszą do morskiego razy cztery , mi pomogło


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"piękne gluty" więc na bank dino. Poka foty.

Proszę bardzo.

post-23518-0-91360200-1479572042_thumb.jpg

post-23518-0-59520200-1479572063_thumb.jpg

post-23518-0-22470600-1479572078_thumb.jpg

post-23518-0-91755300-1479572090_thumb.jpg

post-23518-0-97641500-1479572103_thumb.jpg

post-23518-0-93000800-1479572187_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie metody walki z tym cyjano stosowałeś w ciągu tych 5 miesięcy ?


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie metody walki z tym cyjano stosowałeś w ciągu tych 5 miesięcy ?

odsysanie ,większa cyrkulacja na największe ogniska ,mycosidol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie jakas konkurencja pokarmowa dla nich? Stosowales srodki na pozbycie sie skutku ale przyczyna nadal zostaje;) lej bakterie to cyjano padnie, nie zaszkodzi tez phosguard jesli masz wysokie fosforany zmierzone hanka

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mialem problem z cyjano to polecono mi cyano clean od KZ , stosuje od kilku dni i widze ze zaczyna sie krystalizowac i laczyc w platy ktore latwo odrywaja sie od skaly wyplywajac na powierzchnie i pieknie znikaja w kominie

chemiclean mam na czarna godzine

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje kurację chemicleanem u mnie zawsze pomagał. Tylko nie przedawkuj ilości bo będzie kłopot z koralowcami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mycosidol zazwyczaj działa po dwóch trzech kuracjach.U mnie tak zadziałał,spróbuj jeszcze tym sposobem,a jak to już nie pomoże to już zostanie tylko chemiclean.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Jak przestaniemy stosować całego Ballinga, to dopiero zachwiejemy gospodarkę jonową.

Pozdrawiam, Marek.

Czym objawia się zachwianie jonowe w akwarium morskim?

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdychającymi koralowcami? Przecież jak odstawi Ballinga, to polecą mu podstawowe parametry KH, Mg, Ca. A polecą, bo skoro leje to znaczy, że ma zużycie. Bez micro IMHO koralowce przez jakiś czas wytrzymają, bez makro nie. A jak już ogarnie temat, to sobie zrobi większą podmiankę i równowaga wróci.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.