Skocz do zawartości
Pistacjowy

Akwarium 100x50x50 + Sump + sprzęt + bajery do 7000 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Siemano wszystkim akwarystom!

Dostałem zlecenie na morskie 250l od znajomego, który wie że mam zajawkę na akwarystykę, a on nie ma czasu się tym zająć od zera. Tak więc zbiornik nie jest dla mnie, jest to moje pierwsze morskie, skonsultowałem się już z kilkoma akwarystami, w poniedziałek muszę już mieć mniej wiecej grafik na działanie.

Co do czasu, na wigilie ma już stać zbiornik, więc myślę że zdążę.

Akwarium ma mieć standardowe 100x50x50, sump wielkości mniej wiecej 60-70l brutto. Komin w akwarium wewnętrzny.

Co do obsady, nie mam pojęcia, na pewno ryby, coś łatwego, pomyślimy jak akwarium dojrzeje.

No to lece ze sprzętem jaki sobie przewidziałem.

Odpieniacz Deltec SC 1351

Grzałka Jager 200

Pompka Jebao DCT 4000

Cyrkulacja Tunze 6025 + pewnie musze jeszcze jedną dołożyć.

Lampka - Brak pomysłów. Jakieś propozycje poza DIY? Tak żeby do 1500 pln się zmieścić. Najlepiej ledy + t5.

Ogólnie klient zażyczył sobie pokrywę, ale wybije mu to z głowy, zrobimy koronę raczej.

Dolewka grawitacyjna raczej, chociaż to zależy od budowy sumpa. Wygodniej by było zautomatyzowaną zmontować, tak do 250 pln.

Aha, ogólnie jestem z trójmiasta i szukam dobrego sklepu/fachowca który mi dorobi komin i otwory, no i sklep w którym dostanę szkło 100x50x50 najlepiej z frontem z opti i przezroczysty silikon. No i sump pod projekt.

Dorzucam foty akwa i sumpa, chociaż na pewno są do poprawki, dlatego na sumpie nie ma wymiarów, nie wiem jeszcze jaką szafkę bede miał pod to.

Ideą jest zmieścić się do 7000 PLN najlepiej żeby poza ww. były jeszcze testy, troche żywych skał, suchych, sól i inne bajery. A i szafka jeszcze w cenie.

Opis sumpa, od prawej odpieniacz/bajery(refugium,złoże,nie wiem) i pompka. Jeżeli zdecyduje się na dolewkę automatyczną to jeszcze z tyłu podłużny zbiornik na dolewkę albo z lewej strony sąsiadując z pompką.

Dzięki za wszystkie uwagi i wskazówki! Wolę posłuchać rad zanim cokolwiek kupię, bo pośpiech to przy łapaniu pcheł najwyżej.

Pozdrawiam :)

Widzę już błąd na sumpie, jedna ścianka jest za wysoko.

post-27645-0-49064000-1479592909_thumb.png

post-27645-0-80359500-1479592918_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro się na tym nie znasz to jaki jest sens, żebyś się w temat bawił?

Dodatkowo skoro osoba Cie zna to oddajac to w profesjonalne ręce oszczedzisz sobie nieprzyjemnosci na przyszlosc.

Edytowane przez dzym (wyświetl historię edycji)

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podjąłem się kiedyś zakładania komuś akwa morskiego,mając już 3 lata doświadczenia w morszczyznie i nie było łatwo,a Ty chcesz zakładać komuś nie mając bladego pojęcia o morszczyznie,dobrze możesz tez przyjąć od znajomego zlecenie na operacje na otwartym sercu.Jak chcecie być dalej znajomymi to oddaj ta robotę fachowcowi,bo zakładanie sobie a komuś to jest ogromna różnica.

Każdy z nas zanim doszedł do sukcesu w akwarystyce morskiej narobił masę błędów i stracił mase kasy,stać cie na to?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbym być szczery, moje zdanie " Lepiej sobie daj spokój"

A motywując na krótko :

1. Znajomy, myślę ,że chce mieć zbiornik nowy jak i sprzęt co nie jest tanie :ninja:

2. Akwarium, sump szafka to powinieneś się zamknąć w kwocie 3500 liczę z hydrauliką i grzebieniem (podobnie wyszedł mój baniak)

3. Odpieniacz dałbym mocniejszy model , a to już 200 więcej czyli kolejne 1200-1300

4 Pompy cyrkulacyjne to na pewno nie Tunze 6025, a mocniejsze i to 2 czyli koszt około 500-600 za 2 sztuki o ile nie więcej

5 Obiegówka może być choć ja mam model wyższy zawsze można skręcić koszt około 500

6. lampa to tak najprościej nie sterowalna ATI 6x39W + siwtlówki najtaniej nie wyjdzie koszt około 2300 z czego 300 to świetlówki

7 dolewka to najtańsza coś około 200.

I tak docieramy do końca listy co wymieniłeś , a pozostało jeszcze : pompa dozująca, skała, sól, refrakrometr bądź spławik, testy na początek coś około 100, a kasa zakończyła się przy punkcie 5.

Na pocieszenie sprzęt używany to około połowa ceny, ale to można dla siebie a nie dla znajomego.Oczywiście mogę się mylić i koledzy będą innego zdania niż ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech wiecie jak zmotywować :)

Ale prawie tak jak przedmówcy...

Jeśli to znajomy i tę znajomość chcesz zachować na dłużej to lepiej nie podejmuj się tego typu pracy nie mając o tym bladego pojęcia. Bo łatwo utracić dobrą znajomość doradzając i wprowadzając na minę - a w pewnym momencie się to zdarzy.

Lecz jeśli zapadnie decyzja brnę w to za wszelką cenę to masz gro tematów co jak z czym i dlaczego... wątpię byś je prześledził do grudnia. Oraz by baniak stał w sposób satysfakcjonujący wizualnie na święta. To inna bajka niż akwarium słodkowodne. Pozostał miesiąc... Chyba że znajomego zadowoli szkło i falująca woda.

Decyzja należy do Ciebie - a właściwie znajomego ...

Co jest możliwe...

Start baniaka te święta - w postaci skała, woda, światło, piasek i sprzęt... efekt zadowolenia - być może za pół roku. Efekt prawie pełni szczęścia za rok... koszt - bezcenny.

Zapewne dostałeś już bądź dostaniesz kilka wiadomości sprzedam to czy tamto... lub założę baniak... tylko uważaj byś nie został wykorzystany na kasę... da się bardzo szybko uzyskać efekt wow a później szybki efekt dno :) dorabiając się problemów a kogoś kasy którą chcesz przeznaczyć na długotrwałe hobby...

PS.

Podziel się z nami swoją decyzją. To nie tak iż chcemy odradzić odciągnąć od pięknego hobby, staramy Ci się uzmysłowić na co się chcesz wpakować. Pomoc zapewne otrzymasz w czasie, tylko trochę wiedzy musisz sam "liznąć"... chcieć to móc...

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotr i Tomek za konkretne odpowiedzi.

Uważam mimo wszystko, że budżet jest realny i do zapięcia, i na sam start musi wystarczyć. Jestem w pełni świadomy czasu, który jest potrzebny na ustabilizowanie się parametrów w akwarium, jak i efektu wizualnego na start. Przecież idąc na łatwiznę można założyć słodkowodne np. malawi, w którym za ten rok nie zmieni się nic, a nikt nie mówi że będzie to też prosta sprawa.

Denne jest zakładanie, że jak nie mam pojęcia to się nic nie uda, jestem świadomy odpowiedzialności, również tej majątkowej.

Zbiornik jest spory, koszty są większe - ale reguła mówi, że im większa objętość tym łatwiej zapanować nad parametrami.

Ludzie robicie politykę i walkę o stołki z prostego hobby :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek nie moim zamiarem było i jest zniechęcać kolegę do hobby. Da się postawić baniak za te pieniądze ,ale to już fakt nie na nowych podzespołach, wraz z życiem.

Można zaobserwować wiele przykładów z targowiska gdzie znikają całe baniaki za mniejsze pieniądze, bo życie napisało inny scenariusz i trzeba odejść na jakiś czas od morszczyzny.

Proponuje aby porozmawiał @Pistacjowy z kolega o możliwościach, są w trójmieście sklepy z morszczyzną jak nasz założyciel forum w Gdyni, gdzie można się wybrać i porozmawiać. ( byłem fajni ludzie) :ninja::thumbup:

Można postawić baniak na sprzęcie używanym, a ile zostanie potem na korale :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie robicie politykę i walkę o stołki z prostego hobby :)

Chyba nikt z serwisujących jeszcze Ci nic nie odpisał także założenie błędne...

Pytałeś o lampę do 1500zł

Allegro... http://BELKA LAMPA A...A T5 8x39W 91cm

tylko pogadaj czy nie wezmą twoich świetlówek - bo są do niczego nie potrzebne a dasz 5xniebieskie 2xbiałe 1xróżową poszukaj narva blue2 są tanie i wystarczające. Na etap początkowy pół roku możesz nawet dać 6xniebieską 1xbiała 1xróż.

Napisz czy robisz to dla znajomego charytatywnie - zarobkowo? Korzystaj z dobrodziejstw forum - bo obecnie wiesz że znajomy poprosił cię o kawałek rafy w domu. Nie wiesz co, nie wiesz jakie, nie wiesz skąd.

Tomku - jak się zaczyna drogę od sklepów i serwisów bez elementarnej wiedzy to ? grozi bankructwem :)

Pistacjowy - najważniejsza reguła - jak wiesz niewiele to wydasz wiele :) a efekt może zmienić się w defekt...

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem świadomy istnienia reefshopu w Gdyni i gdyby nie fakt że mam teraz sezon w pracy to jakiekolwiek podjęcie decyzji na pewno skonsultowałbym z nimi. Widocznie mailowo nie uwzględniają konsultacji nawet, nie wiem, ale rozumiem.

Piotrek, dzięki za propozycję. Od znajomego nie oczekuję żadnej zapłaty, uznałem, może błędnie, że lepiej będzie jeśli zainteresuję się tym tematem, bo z doświadczenia z różnymi sklepami akwarystycznymi czasami sprzedawcę obchodzi tylko hajs, a nie to co sie bedzie działo z życiem i akwarium później.

Forum cały czas systematycznie czytam.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, nawet te na maksa negatywne, dało mi to całą sprawę do przemyślenia.

Postaram się w tym tygodniu zajechać do Gdyni, do jednego jeszcze hodowcy, zobaczymy co usłyszę od nich, najwyżej termin odłożymy gdzieś na wiosnę po zdobyciu przeze mnie i znajomego odpowiedniej wiedzy i umiejętności, no i najważniejsze świadomości że nie wszystko od razu pójdzie jak z płatka.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zalanie zbiornika to jedno a później pytanie kto będzie robił podmiany i inne rzeczy skoro piszesz, że znajomy nie ma czasu. Poproś sklep o wycenę takiego kompletnego zbiornika, sam policz sumiennie ile kasy ty byś potrzebował zobaczysz czy w ogóle warto się bawić bo różnica nie będzie tak duża jak ci się wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwotę podałeś - da się w tej kwocie postawić baniak, bez zbędnych bajerów z podstawą - tj szkło, światło, szafka, woda, sól, skała, piasek, cyrkulatory, obiegówka, odpieniacz- lub wybrać metodę bez pienidła... , grzałka, refraktometr i podstawowe testy, automatyczna dolewka. Być może jeszcze zostanie kilka zł na późniejsze zasiedlenie - ale raczej nie całkowite.

Trzeba wiedzieć tylko co się ma w nim znajdować - obsada chociażby miękkie, SPS czy może miks... i dostosować do tego sprzęt, do sprzętu dostosować ilość i gatunki ryb... wybrać metodę prowadzenia baniaka.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podliczyłem wszystko jeszcze raz. EDIT:

Szkło 1000

Lampa Blau Lumina 639 1250 + 250 na świetlówki / Lub coś innego.

Sump 300

Odpieniacz Deltec SC 1351 - 1100 / Inne propozycje?

Grzałka Jager 200 - 150

Pompa Jebao DCS 4000 - 350

Cyrkulacja Jebao RW 8 - 290 x2

Dolewka - 250

Szafka - 500 myślę że bez problemu starczy

Testy - 200

Peryferia - 500 ( w tym sól bakterie termometr i hydrometr )

Skała - 500-1000 - Żywa skała kosztuje koło 40 zł, sucha skała 10 zł, myślałem żeby wziąć 20 kg suchej i 10 kg żywej, mniej więcej. Nie widzę tego objętościowo, dlatego dzięki za konkretne uwagi.

Piasek - 200

Wszystko jest si?

Edytowane przez Pistacjowy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie przypadkiem o lampie blau pisano iż głośna i wentylatory siadają szybciej niż powinny ?

Odpieniacz - Tomek pisał Ci że najprawdopodobniej okaże się zbyt mało wydajny...

Cyrkulacja - za mała pompa lepiej RW-8 x 2szt

Szafka - drewniana a właściwie płyta mdf ?

Skała 500zł ? = 13kg na 250l - mi się wydaje za mało.

Zapomniałeś:

-Refraktometr

-Bakterie

-Piasek

-Filtr RODI

-Korona

-Sump

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.