Skocz do zawartości
mufti

Zgon rybek w parę godzin

Rekomendowane odpowiedzi

Tragedia! Załamałem się. Co mnie spotkało dzisiaj rano! 4 dni temu włączyłem sterlizator UV. Wczoraj zrobiłem podmiankę ok. 25% wody. Po wylaniu wody przed wlaniem nowej zauważyłem przewracającego się Parachaetodontona. Wcześniej pływał. Miałem go krótko. Do wieczora zszedł. Rano zastałem trupy Acanthurusa, Anthiasa i Błazenka. Wszystkie rybki miały od paru dni ciemne plamki z białymi kropkami. Ospa. Hm. Co ciekawe, wszystko się nasiliło po włączeniu UV.

Mam jeszcze 7 szt. Chromisków. Im nic nie ma. Mam jeszcze 2 rozgwiazdy, 4 kraby, 4 ślimaki.

Parametry wody sprawdzałem, bo myślałem, że to może coś z nią jest, ale nie zayważyłem nic szczególnego.

Czekać przez wpuszczaniem nastepnej rybci? Szkoda kasy i zachodu może? Mam jeszcze jednego błazna, ale on też zarażony jest i już słabnie.

Nie wiem co z tym zakażeniem. Jak długo zarazki są w wodzie?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wstrzymal sie z wpuszczaniem kolejnych zwierzat przez jakis czas, na pewno minimum to te 2,5 tygodnia po ustapieniu wszystkich objawow.

Bodajze dwa tygodnie utrzymuja sie cysty w wodzie.

Dodaj czosnku dla pokarmu dla ryb. Troszke zawsze pomoze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytalem Twoj dziennik, wg mnie przesadziles z obsada w tam malym zbiorniku i w tempie zasiedlania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polak mądr po szkodzie. Tyle powiem. Naturalna selekcja przy przerybieniu?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczylo poczytac nano, wiele osob mialo problemy z parametrami, przy mniejszej obsadzie w 400-500 litrowych baniakach, rozumiem, ze ryby male - ale; tak jak pisal lukasz zostaw, to co masz nawet na miesiac w miedzyczasie czytajc forum :Sad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to sie niestety zdarza, ja po dodaniu ukwiala i korali w 24godziny zanotowalem zgon esceniusa. faktem jest , ze z mojej winy niefortunnie wlala sie do akwa woda z worka w ktorym aklimatyzowalem ukwiala, to oczywiscie byla mieszanka wody z mojego akwa i sklepowego, ale musialem ze sklepu przywlec jakiegos pierwotniaka, ktory zaatakowal esceniusa, bylo to wyraznie widoczne, w zmianie zachowania, ubarwienia etc etc. do dzisiaj mi go szkoda bo był fajny gostek z tego esceniusa. to byla jakies 2 tygodnie temu, i plan mam taki zeby ponowne zarybienie podjac w styczniu. w tej chwili boje sie , ze jak cos dodam to tak samo sie skonczy.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 rybek w 120 litrach .. hmmm ja mam 8 w 250 i mysle ze za duzo

wlasnie przeczytalem twoj dziennik :szok:szok ale tego napakowal .. to byla tyko kwestia czasu kiedy wybuchnie .. pisales ze miales strzykwe .... co sie z nia stalo ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem co Wy tak narzekacie wszyscy na ta duza obsade zobaczcie na to wszystko gosciowi zyje i ciagle dodaje nowe ryby http://reefcentral.com/gallery/showphoto.php?photo=181020&papass=&sort=1&thecat=505

http://reefcentral.com/gallery/showphoto.php?photo=149554&papass=&sort=1&thecat=500


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hase

Strzykwa jest ok. Siedzi sobie i otwiera się. Jest większa niż była. Inne zwierzaki też ok. No i Chromiski sobie pływają, jedzą, nie widze zmian. Fakt, że jakis czas temu włałem wodę ze sklepu przez nieuwagę. No i od wtedy mam też dużo glonów. Zaraz po tym zaczęła się choroba.

Chyba że Strzykwa robi to coś pomału, niepostrzeżenie? Bo nie widze po niej żeby coś wypluła, czy zmarniała. Wręcz odwrotnie.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mufti moim zdaniem nie ma mowy o wpuszczaniu kolejnych ryb.Powinienes teraz wlaczyc uv na max oraz zastosowac wegiel i obserwowac zachowanie mieszkancow.Co do form przetrwalnikowych to wiekszosc ginie po ok 30 dniach,warunek jest taki ze nieznajda nosiciela wiec w Twoim wypadku musialbys przenosic ryby do kolejnych akwari w odstepach 2 tygodniowych.To czysta teoria i ciezko to zastosowac,poza tym odlawianie chorych ryb moze jeszcze bardziej zaszkodzic,tak jak pochopne stosowanie lekarstw gdy sie nie jest pewnym czy diagnoza jest 100%.Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ok. Poczekam sobie miesiąc. Zobaczę co za ten czas się stanie. Zamierzam dorzucić skałę (z tyłu) żywą i martwą i parę korali miękkich. Prawie zejdzie. Nie jest mi łatwo to wszystko ułożyć jak trzeba i dlatego te rybki miały dodać uroku. Z resztą sami wiecie jak to jest.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

białobrod z tego co pamiętam to rybka która cięzko sie trzyma nawet w dużych zbiornikach.....a 120l to spore przegięcie


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja też przeczytałem dziennik i moim zdaniem nie dorosłeś do morskiego - podejmujesz decyzje bez zastanowienia, kupujesz to co Tobie pasuje nie zastanawiając się nad dobrem zwierząt, generalnie mam odczucie że w najmniejszym stopniu nie interesują Cię zwierzęta a jedynie zabawa, tak jak by one nic nie czuły.

I wybacz ostry ton ale jestem zniesmaczony.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po zakupach zwieżąt widać już że pojęcia nie masz. kupując goniopore-koral w znacznej większości w stanie agonalnym w naszych akwariach, białonrodego , antiasy które lubią mieć co filtrować i gdzie pływać. Wiem , każdy sie uczy ale skoda zwieząt.nastempnym razem poczytaj troche jakiś lexsykon-np. ten ze strony głównej i zobacz sobie co ma jakie wymagania.nie zmienisz wymagań ryby co do litrażu z 1200 na 120l bo to nie możliwe. Od początku twojego dziennika w sumie wypisujesz tylko zgony i kolejne zakupy... skoro juz masz pieniądze na tyle zwierząt i chcesz mieć koniecznie te które sie nie nadają do tak malego akwarium to pomysl nad większym zbiornikiem....


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam jeszcze, ze kupowanie martwej skaly do takiego zbiornika to pomylka, zreszta zywej tez.. po prostu badaj parametry reaguj na nie, czekaj miesiac... i jak wszystko bedzie super.. to dalej nic nie dokladaj....w 3 miesiace powinienes przeczytac cale forum, potem juz cos bedziesz wiedzial :Sad

mimo wszystko zycze sukcesow, czyli w tym przypadku z 3 miesiace stabilej nanorafy.. potem bedzie latwiej z nowa wiedza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem to i , hmmmm zatkalo mnie troche

Stary twoje rybki na pewno juz duzo wczesniej mowily Ci , ze zdechna

ospa nie zabija w kilka godzin tylko tygodni.

Proponuje ci pozostac na razie tylko przy tych chromisach

i popatrzec na swoj baniak jako na caly ekosystem , a nie tylko jako na opakowanie dla ladnych rybek czy tez korali.

pozdrowienia


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijajac pochopne decyzje o tak szybkim zasiedlaniu zbiornika zaniepokoiła mnie jedna fotka z dziennika ,a mianowicie łącznik wylotu wody z pompy obiegowe jak mnie wzrok nie myli to jakaś armatura metalowa !!! nie wiem czy to z jakiejś nierdzewnej stali czy czegoś podobnego,ale należy pamietać jak bardzo agresywna jest słona woda aż się boje pomyśleć co tam się może uwalniać do wody z tej kształtki...ja bym to zmienił na PCV.Więcej rozwagi i powodzenia


Pozdrawiam Sebastian Burkat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ufff, Ale dostałem po uszach! Oto zalety i wady prowadzenia dziennika. Czyżby każdy tu piszący miał idealne warunki i od początku był ekspertem? :Sad Różnie było i tak czy siak, niech to będzie przestroga dla innych początkujących, do których się zaliczam. Co do zgonów, to trudno (2 błazenki, Acanthurus, Parachaetodon i parka Anthiasów, plus wcześniejszy ukwiał, przy którym dopiero zaczynałem i za późno się dowiedziałem. Goniopora też). Niestety nierzetelnoć sprzedawców też pozostawia trochę do życzenia. Ale cóż.

@rufio. Fotka jest historyczna. Po zlikwidowaniu supma już tego nie ma (pisałem w dzienniku). Teraz ogóle nie mam żadnych metalowych elementów. Dzięki za spostrzeżenie.

@tomik. Tak, rybki mówiły mi. A praktycznie jedna, od której się to zaczęło, czyli 2 białe kropki. Potem plaga...

@Qbab. No tak to wygląda z zewnątrz. Ale sprawa nie trwa kilka dni. Kupiłem rybkę pierwszą, drugą potem trzcią. Padła pierwsza, padła druga. Potem trzecia. Szkoda ich i bardzo mi ich żal.

@Błażej. Tak, pojęcia nie miałem i kupiłem np. Goniporę z zapewnieniem, że powinna dobrze się trzymać. 2 dni potem wyczytałem, że to jeden z trudniejszych korali. Post mogę przytoczyć, ale to nic nie zmieni... Z kasą wbrew temu, co napisałeś jest róznie. Raczej to moja cecha "w gorącej wodzie kąpanego" :D Ale dzięki za zdrową krytykę :D

@Zizi. A dlaczego nie? ja mam 20kg skały w 120l akwarium. Do lepszej filtracji przydaje się np. 30% czyli np. ok 35 kg skały. Nie wkładałem wczesniej więcej, bo z kasą różnie wbrew temu, jak ktoś wcześniej mnie ocenił. :D Dzięki za radę :D

Dziękuję wszystkim za szczere do bólu słowa krytyki. No cóż. Ja też się uczę. Na własnych błędach. Dziennik prowadzę nadal. Mimo wszystko chyba może się komuś przydać. Po części do tego celu, aby dowiedzieć się "czego nie robić aby było dobrze w akwarium".

Pozdrawiam serdecznie.

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mufti :

@Zizi. Do lepszej filtracji przydaje się np. 30% czyli np. ok 35 kg skały.

Wojtek

no to żeś pojechał,chyba połowa by ponad akwa wystawała :Sad


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do lepszej filtracji i samopoczuci stworków kup sobie 250l , i dołuz skałki z 15kg, lapa niech zostanie i dokup 1 cyrkulacyjną -wyjdzie to wszystkim na zdrowie


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i zadnych bialobrodych ... ta rybka i dla ekspertow jest wystarczajaco ciezka, diabelnie wrazliwa na wahania ph itp. no i w 120 litrach po roku bedzie jej wystawal ogon


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem. Generalnie z większej ilości rybek i wogóle z wiekszych rybek rezygnuję. Nie zwiększę na razie baniaka bo nie mam tyle miejsca. Zamierzam za to za jakiś czas posolić moje 200l malawi w innym pomieszczeniu. Ale to przyszłość.

Przeanalizowałem i odkryłem jeszcze jedno zdarzenie. Otóż przed podmianką wody zanim padła pierwsza rybka czyściłem glony z szyb. Dużo tego było na tylnej szybie. Po akwa pływały ciemnozielone kawałki. Na koniec zdejmowałem gąbkę z filtra przy UV i siłą rzeczy ścisnąłem ją. Do wody poleciał osad. Parę minut po tym zdarzeniu Parachaetodon zaczął się przewracać... Przypuszczam teraz, że nieświadomie uwolniłem do wody trujące związki.

Poprawcie mnie jeśli błędnie to oceniłem. Czy to możliwe?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

calkiem mozliwe. Gabka w morskim to bomba z opoznionym zaplonem. albo wcale, albo codziennie czyscic i traktowac tylko jako filtr mechaniczny


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raffy : ja w 140L mam teraz w sumie ok 25kg skaly i prawde mowiac z palcem w pupie by jeszcze 10 weszlo i zapewniam ze nic nie bedzie wystawac :-)

po dolozeniu wszystkich korali pewnie bede mial 30kg...a powiem Ci ze na zdjeciu wyglada te 25kg dosc biednie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalezy jaka skala (gestosc..porowatosc, ksztalt), ja przez 2 tygodnie mialem 110 kg w 400l i juz prawie wystawala z baniaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.