Skocz do zawartości
Jakuś

Pomoc w doborze sprzętu do nowego akwarium 300 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jako że nie potrafię wytrzymać bez akwarium, a mój poprzedni projekt 675 litrów zatonął z powodu kosztów utrzymania całości, postanowiłem sprawić sobie trochę mniejszy baniak, którego utrzymanie będzie wymagało mniejszych nakładów.

Parę lat temu miałem już akwarium o pojemności 294 litrów i teraz myślę o podobnym litrażu.

1. Wymiar akwarium o jakim myślałem to 90/100 x 60 x 60h, czyli wychodzi 324, lub 360 litrów.

2. Lampę zrobiłbym sobie DIY 6x39W.

3. Odpieniacz - wiem, że niektórzy teraz forsują wersję prowadzenia akwarium bez odpieniacza, ale to chyba się sprawdzi tylko w na prawdę dużym akwarium. W starym zbiorniku miałem Delteca Apf600, myślę o nim także teraz, bo używkę można dostać w fajnej cenie. Z drugiej strony jest to już dosyć stara konstrukcja. Inne typy to Vertex Omega 150, Twistman In150, Deltec 1455, ewentualnie używany Schuran 150.

Co myślicie, bo szczerze mówiąc odpieniacz to moja największa zagwozdka ? :secret:

4. Cyrkulacja - Jebao RW 8 - 2szt.

5. Pompa obiegowa - Newa Jet 4500

6. Ogrzewanie - Jager 150W.

Osmozę z żywicą mam po starym akwarium, dojdzie do tego na pewno sucha skała i piasek na dno.

Proszę o rady, nie jest to moje pierwsze akwarium, ale nie chciałbym popełnić jakiś błędów.

Pozdrawiam

Kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki duży sump? Graty które wymieniłeś spokojnie wystarczą,cyrkulacji itak z czasem dołożysz jak zarośnie. Co do obiegówki to zastanowiłbym się nad np.Jebao sterowalną 6-7K bo skręcić zawsze możesz a w razie potrzeby jest czym zrobić porządny obieg,tym bardziej że cenowo chyba podobnie wyjdzie. Odpieniacz ap/apf 600 miałem i polecam chociaż jak będziesz chciał przerybić to będzie "na styk"

P.S

Jak będziesz chciał tanie światło to odezwij się na PW mam gotowe 3 szt aluminiowe belki 2x39W za grosze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jebao jako obiegu chciałbym uniknąć, miałem w 675 litrach wersje 12000 i była strasznie kapryśna na zmiany napięcia w sieci, ponieważ co chwile musiałem regulować zawór na spływie.

Jeżeli chodzi o sump, to jego wielkość ustalę na końcu dostosowując ją do sprzętu który ma się zmieścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się upierał nad "wspaniałością" obiegówek Jebao,ale z autopsji wiem,że większość pomp ma tendencje do zmiany parametrów przy skokach napięć a pomaga w tym najzwyklejszy stabilizator napięcia i zawór bramowy na spływie zamiast kulowego.

Wiem zaraz napiszesz o cenie bramowego ;) Trochę weny twórczej i skladasz bramówkę za 30PLN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co chcesz tam trzymac? Bo dla spsow to za malo swiatla troche bedzie

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trójnik 45st,korek (wypróbowane na szarej hudraulice) pręt poliamidowy kawałek wałka ertalonowego +-5cm wiertarka i kombinuj :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się upierał nad "wspaniałością" obiegówek Jebao,ale z autopsji wiem,że większość pomp ma tendencje do zmiany parametrów przy skokach napięć a pomaga w tym najzwyklejszy stabilizator napięcia i zawór bramowy na spływie zamiast kulowego.

Wiem zaraz napiszesz o cenie bramowego ;) Trochę weny twórczej i skladasz bramówkę za 30PLN

w poprzednim akwarium miałem zawór bramowy, nic to nie dawało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie Jebałke 12000 i nic nie dotykam, trochę głośna na ostatnim biegu ale dla mnie to nie problem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może na forum akwarium około 300 litrów z panelem, trafiłem na coś takiego na YT

i bardzo mi się spodobało, zastanawiam czy nie sprawić sobie podobnego akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.