Jump to content

Arturro

Klubowicz
 • Content count

  991
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Robert
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Szczecin
 • Akwarium
  500

Recent Profile Visitors

3259 profile views
 1. Arturro

  dozowanie bakterii a cyjano

  Z autopsji. Zbiornik o dużej cyrkulacji i niskim karmieniu: Na piasku powstawało jakieś niechciane życie - coś pomiędzy Dino a cyjano a kożuch czegoś tam. co 2-3 dni wlewałem bomby bakterii różnych producentów, co popadło - AF, Microlift, biogro, biodigest ... Po 2-3 bakterie 2-3 krotne dawki wyższe niż napisane na opakowaniu. Losowo, bez jakiegoś specjalnego schematu. Po ok. 3 tygodniach czysto i oczekiwana równowaga biologiczna wróciła.
 2. Arturro

  Psammocora

 3. Arturro

  Psammocora

  Gdzieś usłyszałem że Psammcora jest w czerwonej księdze.. Mam jedną z odmian, taką: https://www.orafarm.com/product/psammocora/ LPS łatwy, przy świetle mocno zielony, w cieniu ciemnieje. Dla mnie jest obecnie utrapieniem bo "rozlał się" na skale.
 4. Arturro

  Jak zacząć prowadzic akwarium bez odpieniacza

  System bez odpieniacza moze być róznie skonfigurowany na podstawie wyznaczonego indywidualnego celu.Nie kopiuj, zaprojektuj go. Poniżej 500 litrów zbiornik, gęsto zarośnięty dużymi acroporami, ryb nie jest mało ale mniej zanieczyszczających wodę, skały jeszcze raz tyle co w akwarium, wata, regularna minimalna podmiana wody. edit: w mojej ocenie należy unikać wszelkich krótkoterminowych skutecznych wspomagaczy typu ceramika, absorbenty. Sklepowe założenia, że ryba nadaje się np "OD 200 litrów" pomnożyć przez 2. System bez odpieniacza jest delikatny na wprowadzane zmiany przez akwarystę a z drugiej strony mega odporny biologicznie.
 5. Arturro

  Dawkowanie STRONTu

  Faktycznie to istotna informacja. Swoją drogą nie mogę zrozumieć czym motywują się akwaryści nie podmieniając wogóle wody w zbiornikach SPS-owych mniejszych niż np 800l ..ale to już temat na inną stronę tygodnika Tina
 6. Arturro

  Dawkowanie STRONTu

  Stront o poziomie 6,10 to żaden problem, miałem już jego bardzo niską wartość (ok 3) do tego stopnia, że acropory kruszyły się od samego dotyku Jeśli moge doradzić: nie automatyzuj, nie skupiajmy się specjalnie na tym - wyliczoną brakującą wartość w ml rozłóż sobie na 2-3 tygodnie bez specjalnego reżimu. Potem najczęściej regularne podmiany skutecznie utrzymują pożądany poziom pierwiastków.
 7. Pomijając kąśliwość Norberta, bierzesz pod uwagę że może mieć racje ?
 8. Arturro

  Hardscape 260l plus sump

  Lekka konstrukcja pod SPS-y o różnym kształcie i małą ilość małych ryb - wpasowuje się to w mój obecny gust. Jeśli planujesz inaczej przyjmij spostrzeżenie - jakie mogą wystąpić trudności: LPS w jednej linii wyglądają jak w sklepie a większa ilośc ryb albo większe nie beda miały gdzie się schować czyli stres, walka ..problemy.
 9. Arturro

  Jak prędko wprowadzać ryby?

  Absolutnie nie dodawaj ryb dopóki nie będzie odpowiedniej (czyli dużej) ilości koralowców ! Synchirops picturatus - nie jest rybą do tego zbiornika w najbliższym półroczu - zdechnie śmiercią głodową. Ctenochaetus truncatus- jest za duży do zbiornika 300l
 10. Arturro

  Lampy T5 a dostęp do świetlówek akwarystycznych

  Czyli lepsze czy gorsze ?
 11. Arturro

  Start na zeovicie .

  Przełożyłem system zeolitowy do większego zbiornika w kilka godzin. Została przeniesiona obsada koralowa, ryb, woda a żywa skała potłuczona w kawałki i ułożoną w kominie i sumpie. Jednak uprzednio miały miejsce przygotowania: sucha skała była moczona z bakteriami w zbieranej solance z podmian ponad miesiąc. Tydzień przed, ułożoną w nowym akwarium i zalana też starą wodą. Po przełożeniu Zeobak i zeostart podawany wdł manuala KZ jak do funkcjonującego systemu. Podawanie innych specyfików wstrzymane. Ogólnie nastawiałem się na wahania i problemy ale coś takiego nie nastąpiło.
 12. Arturro

  Testy ICP - do wskazówek

  Tak, w celu zachowania stałych parametrów Kh, CA, Mg (o ile taki warunek nie jest spełniony) lecz ..nie dotyczy powyższego.
 13. Arturro

  Testy ICP - do wskazówek

  SPS-y generalnie nie lubią wysokiego PO4 a takie pokazuje tabela. A jest wysokie bo np wlewasz fitoplankton. Ktoś kiedyś zbadał zawartość fito i nazwał je ściekiem. SPS-y lubią światło T5 .. SPS-y lubią zmienny prąd wody i to mocniejszy niż dla LPS, miękkich. itd.
 14. Arturro

  Wata do filtracji...

  Wata o granulacji 200 i powyżej swietnie oczyszcza wodę z drobin, lecz są również tego wady. Pierwsza: szybko się zapycha i jej wymiana co np drugi dzień, może byc uciążliwa. Druga: nie mam pewności czy to najlepszy pomysł by dokładnie wszystko wyłapywać. Przez "wszystko" mam na myśli również malutkie życie którym mogą się koralowce pożywiać. Po kilku próbach w moim systemie przyjęła się granulacja 150 a czasem w luźnym ułożeniu podwójnie 120.
 15. Arturro

  Dozowanie jodu, strontu i potasu

  Nic nie dodawaj, nic się nie stanie a nawet polepszy. ps: Jeżeli dotyczy to akwarium dopiero założonego z końcem ubiegłego roku to wogóle poddaję do przemyślenia konieczność podawania ww preparatów.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.