-
Content Count
1000 -
Joined
-
Last visited
-
Do odsprzedania markowy precyzyjny reduktor Co2 firmy Tunze model 7077 Produkt bez wład Wiek: 3-3,5 lata. Poproszę: 300zł
-
Reaktor wapnia Deltec model PF 601 Sprzęt: posiada skutecznie naprawione pękniecie przy jednej z rurek. Pompa aquabee up 2000, wirnik cichy wymieniony 1 rok. Proponuje: 50% wartości ceny nowego produktu. 1050 zł www.deltec-aquaristic.com/en/products/calciumreactors/pf-series/pf-601/
-
Obecnie nie: jakiś rok temu zmieniłem koncepcję obsady ryb. Te Springeri bardzo polecam lecz z dużym ale: wpuszczamy jako ostatnie - dodanie nowych małych i/lub wolnych ryb skończy się ich zabiciem. W mojej ocenie chodzi wyłącznie o obronę swojego niewidzialnego terytorium zakreślonego końcem akwarium. No i druga sprawa - większość zakupowiczów reaguje impulsywnie komponując obsadę na oko; stąd te niepochlebne opinie o agresji. Teraz się nie nadają gdyż mam właśnie małe wolne stworki typu Atenea itp. Kiedyś do Springeri wrócę - witalne, ciekawe, zawsze na widoku i piękna niebieska barwa to ich zalety.
-
Neutralizuj chemie naturalnymi materiałami: - tynki i farby gliniane w pokojach -tynki wapienne (jesli beda robione) do łazienki - zamiast płyt OSB ewent płyty wapienne po remoncie łazienki w domu będzie na ścianach kurz i niemal zawsze podejmuje się decyzje o odświeżeniu całosci
-
Mateusz, Patrzymy na system całościowo. Zmieniłeś światło (fakt że roztropnie bo stopniowo) lecz zaawansowany system filtracji w sumpie sie nie zmienił. Gdy będziesz dokonywać dobrych korekt (dostrzegamy wiele metod filtracji) jest zawsze jakiś tego skutek długoterminowy. Teraz doradzanie będzie polegać na preferencji i/lub wiedzy w poszczególnych obszarach każdego akwarysty. Ja stawiam tezę, że głodują "jakościowo". Tzn mało kaloryczne światło a pod akwarium arsenał metod wzajemnie sobie przeszkadzający (refugium, DSB, odpieniacz, pelety, pewnie jakieś krople jeszcze są podawane) do dodatkowego zbijania parametrów; kwestią czasu było, że duża masa koralowa powoli zamiera. Moje rozwiazanie: wypisać na kartce jaki jest cel w prowadzeniu to akwarium (życie w sumpie czy koralowce (jakie ?) albo ryby itp itp a na drugiej cały ten arsenał co zastosowałeś. Dobrać metodę prowadzenia akwarium do celu, gdyż prosty system ma mało czynników do analizy. I jeszcze wątek poboczny - czy pompy cyrkulacyjne docierają swoim zmiennym nurtem wokół SPSów.. Powodzenia, jestem pewien że to rozwiążesz.
-
Pytaniem prowokowałem wątek światła..wdł mojej wizji coś tu się działo.. Jeśli nie, to do przejrzenia/wylistowania wszystko co jest używane w sumie i dolewane- mnogo tej "broni" zwalczającej się wzajemnie
-
Kiedys przeszedłeś ze światła T5 na LEDy ?
-
Hmm w moim Deltecu jest Aquabee .. pewnie to ze starych linii produkcyjnej ..
-
Dziękuję. W pierwszym okresie klasyka: Zeobak, Zeostart Sponde Power na zmianę z Zeofood, no i oczywiście zeolit w filtrze. Po ok. roku zaczęło się już kombinowanie i okresowe : a-balance, b-balance, jakiś Coral vitalizer, Pohl extra. A gdy masa koralowa zrobiła się ogromna: system wymagał uzupełniania Strontu, Jodu, węgla.
-
To kluczowe zdanie. Mam odczucie, że nie prowadzę stricte systemu Zovitowego a go uzupełniam. Podstawą jest odpowiednia proporcja - dużo skały, masy koralowej, ryb może byc dużo ale o nieznacznym rozmiarze. To daje bazę utrzymania systemu blisko ULNS a jakby brakło dozowania kropelek KZ np podczas wyjazdu nic się nie wydarzyło. Kamienie i produkty KZ dają ten efekt WOW którego nie widziałem wcześniej, wystarczy niewielka ilość, niekoniecznie podręcznikowa. Czy jest niebezpieczna jak to od czasu do czasu ktoś wpisuje opinie na forach ? Nie wiem, za krótki okres by się wypowiedzieć. Z drugiej strony - nie znam jeszcze nikogo kto utracił rafę w długim terminie utrzymania na produktach KZ. Czy można "zabić" system ? oczywiście, tak uważam: zwiększyć przepływ w kamieniach, zwiększyć pożywkę i tkanka cieniutka jak papier; niski poziom fosforanów zrobi też się zerowy. Niedawno usłyszałem takie zdanie, że nasze akwaria morskie to taki system pod respiratorem, wcześniej czy później coś się wydarzy i zaczniemy od nowa..
-
Prowadzę SPS-y typu Acropora systemem "zeovitowym" (widok zbiornika w stopce), akwarium niecałe 2 lata. Jestem żywo zainteresowany tezą dlaczego 3 lata to graniczna dla Zeo ? Poziom tzw wybarwienia czy też zmniejszania warstwy tkanki można regulować zeolitem (ilością zasypu i przepływem), dedykowanym pokarmem, a i pewnie też metalami ciężkimi. Koralowce mają być przede wszystkim być zdrowe a do tego wystarczy: zeolit, bakterie (zeobak) i pożywka (zeostart3), pokarm Zeofood i/lub Spoge Power. Pozostała cześć apteki to już dla entuzjastów wspominanych przez Was "pasteli", "barwień sztucznych" jak kto sobie to nazwie. Nie wypowiem się w kwestii maksymalizowania kolorów, tkanki czy też głodzenia, bo tego nie robie a na pewno nie świadomie. Pewnie byłoby to trudne gdyż w układzie brak odpieniacza.
-
Gdy zamienisz gruz koralowy na żwirek albo piasek to generalnie problem z odkładaniem się detrytusu minie.
-
Z autopsji. Zbiornik o dużej cyrkulacji i niskim karmieniu: Na piasku powstawało jakieś niechciane życie - coś pomiędzy Dino a cyjano a kożuch czegoś tam. co 2-3 dni wlewałem bomby bakterii różnych producentów, co popadło - AF, Microlift, biogro, biodigest ... Po 2-3 bakterie 2-3 krotne dawki wyższe niż napisane na opakowaniu. Losowo, bez jakiegoś specjalnego schematu. Po ok. 3 tygodniach czysto i oczekiwana równowaga biologiczna wróciła.