Jump to content

Arturro

Klubowicz
 • Content count

  977
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Robert
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Szczecin
 • Akwarium
  500

Recent Profile Visitors

3086 profile views
 1. Arturro

  Dozowanie jodu, strontu i potasu

  Nic nie dodawaj, nic się nie stanie a nawet polepszy. ps: Jeżeli dotyczy to akwarium dopiero założonego z końcem ubiegłego roku to wogóle poddaję do przemyślenia konieczność podawania ww preparatów.
 2. Arturro

  jak zostałem posolony

  Było sobie akwarium typu "holender". Pewnego wieczoru złamano zasady - po omacku w nocy poprawiono coś w szafce.. i .. szturchnięto zaworek (od reduktora CO2) go odkręcając Na drugi dzień wyłowiono zagazowane wszystkie stworzenia od ryb po ślimaki. . Akwarium osuszono i.. założono morskie
 3. Arturro

  Slimaki osiadłe

  Dlaczego chcesz ślimaki osiadłe usuwać ?
 4. Arturro

  Dojrzewanie zbiornika.

  Bakterie lej jakie ci wpadną, różne, dużo..dobrą reputacje mają (niestety) bakterie kraju zza Odry..
 5. Arturro

  Dojrzewanie zbiornika.

  Osobiście ślimaki bym wstawił gdy dojrzę glony zielone. Obecnie tu niewiele pomogą (tak przy okazji to raczej bedą głodować). Surowa woda, sucha skała, nieżywy piasek, nic tu żywego nie ma i niestety jesteś na na kursie do powstania tzw plag. Solowiec nie skonsumowany też nie pomaga. Środki zaradcze: żywa woda z istniejącego akwarium o dużej masie koralowej, minimum 3-4 duże egzemplarze łatwych koralowców, chwilę później rybka lub dwie ale nie wiecej! Bakterie, czas ..
 6. Arturro

  Nurkowanie na rafach

  Bardzo lubiłem nurkować z odpowiednią latarką. Na 15m gdzie nasze oko dostrzega niemal tylko niebieski obraz, podświetlone koralowce ukazywały przepiękne multikolorowe barwy. A dwa tak naprawdę wystarczy 10m2 rafy gdzie można spędzić 30-60min pod wodą nie nudząc się. Zatrzymać, uspokoić mózg od wszystkich bodźców i zaczniemy dostrzegać nowe ryby, stworzenia między koralami, jakieś ślimaki, żyjąca przy każdym spędzając 3-5 minut. Tego nie dostrzeżemy przepływając w tzw "tramwaju" nurkowym a z przodu przewodnik i z zaciśnietym mięśniem tylnej części ciała dla utrzymania pływalności którą.. bądźmy szczerzy.. min 50 zanurzeń trzeba.
 7. Arturro

  Nurkowanie na rafach

  Mam trzy retrospekcje: 1. Chełmony rostatusy pływające w parach! przepiękny widok kontrastujący z opinią, że w akwarium to pojedynczo trzeba je trzymać 2. "Potrzaskane" ranami- Pokolce podobne do Ctenochaetus; w akwarium małą ranką się przejmujemy 3. wielka kolonia Koników morskich na ogromej Gorgonii wystającej z piasku
 8. Arturro

  Nurkowanie na rafach

  Morze Czerwone na wysokości Sudanu ? hmm nie sądziłem, że jest dostępne .. jak tam się zakotwiczyć ?
 9. Arturro

  Nurkowanie na rafach

  Mam zakrzywiony (nie prawdziwy obraz rafy) tzn dla mnie rafa to SPS only (stąd taka schiza na Acropory ) Zawężając nurkowanie z ogólnego do rafowego, rekomenduje: Australia - Wielka Barierowa Rafa- ogólnie wszystkiego dużo i duże Filipiny - wszędzie ciekawie nawet w fontannie można zanurać ale takie miejsca jak Panglao, Malapascua, Coron to wybrednym zostaną w pamięci.
 10. Arturro

  Jod w solance.

  Opiniuję, że Jod niewiele ma z tym coś wspólnego. Jak inne parametry (mikro) na teście ? Może problematyka jest trywialna, wystarczy lekko je podkarmić np amino ..
 11. Arturro

  Wzrost korali A światło .

  Nie zasugeruje jak ułożyć proporcji na LEDach - nigdy takiej lampy nie używałem. Natomiast wiem, SPS-owcy co jakiś czas "mieszają" świetlówkami bo .. coś im sie nie podoba.. . Najczęściej to są proporcje 60-70% niebieskiego 20-30 % białego 10% czerwonego. Ja obecnie trzymam 40-40-20.
 12. Arturro

  Wzrost korali A światło .

  Światło aktyniczne niewiele wnosi SPS-om, ono ładnie wygląda przy LPSach i Nam się podoba głownie wieczorem.
 13. Arturro

  Wzrost korali A światło .

  Z mojego doświadczenia mogę potwierdzić, że przy dominującym tzw "białym" świetle (T5) SPS-y zdecydowanie szybciej rosną. Natomiast mam wątpliwość czy światło białe od LED tak samo koralowce stymuluje. Jeżeli nie będziesz zauważać stożków wzrostu na SPS-ach to można dołożyć jakieś np 10% światła białego (Oczywiście to, że nie chcą rosnąc może oznaczać kilka jeszcze innych powodów które tu nie omawiamy).
 14. Arturro

  Nowa Laguna bez odpieniacza

  Komentatorom pomysłu Jacka dedykuje poniższy kawał: Lucyfer w piekle przeprowadza inspekcje. Podchodzi do pierwszego kotła, którego pilnuje aż 10 diabłów i pyta: -dlaczego aż 10 diabłów pilnuje tego kotła? -bo w tym kotle gotują się Amerykanie, oni są ambitni i każdy co chwilę usiłuje wyskoczyć Lucyfer idzie dalej i zauważa kocioł, a przy nim 5 diabłów. Podchodzi i pyta: -czy tu tylko 5 diabłów wystarczy? -tak, w kotle gotują się Anglicy, są ambitni, ale przy tym trochę flegmatyczni więc 5 wystarczy Następnie lucyfer podchodzi do kotła przy którym stoi jeden diabeł i zadaje mu pytanie: -czy Ty tu sam wystarczysz, aby przypilnować kotła? -tak bo w kotle gotują się Niemcy, to zdyscyplinowany naród, więc jeden diabeł wystarczy Lucyfer idąc dalej zauważa kocioł, którego nikt nie pilnuje. Chodzi i szuka jakiegoś diabła, który by mu wyjaśnił zaistniałą sytuację, aż w końcu znajduje gdzieś odpoczywającego diabła, więc podchodzi i pyta: -dlaczego nikt nie pilnuje tego kotła? -bo w nim znajdują się Polacy -Czy Ci ludzie nie chcą wydostać się z tego kotła? -ależ chcą, tylko jak już jeden próbuje się wydostać i wspina się na ściankę, to reszta go łapie i ściąga z powrotem na dół.
 15. Arturro

  A może by tak ankietę

  Co to jest ?
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.