Jump to content

Arturro

Klubowicz
 • Content Count

  996
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Robert
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Szczecin
 • Akwarium
  500

Recent Profile Visitors

3561 profile views
 1. Hmm w moim Deltecu jest Aquabee .. pewnie to ze starych linii produkcyjnej ..
 2. Arturro

  Zeovit opinie

  Dziękuję. W pierwszym okresie klasyka: Zeobak, Zeostart Sponde Power na zmianę z Zeofood, no i oczywiście zeolit w filtrze. Po ok. roku zaczęło się już kombinowanie i okresowe : a-balance, b-balance, jakiś Coral vitalizer, Pohl extra. A gdy masa koralowa zrobiła się ogromna: system wymagał uzupełniania Strontu, Jodu, węgla.
 3. Witam

  Już nie długo będę startował z moim 800l akwa. Zastanawiam się nad ZV i tu mam pytanie , na jakich bakteriach i pożywce dla nich wystartować ?

  Czytałem , że prowadzisz zbiornik na tych produktach stąd  moje pytanie . Z góry dziękuję za odpowiedź .

  Pozdrawiam

 4. Arturro

  Zeovit opinie

  To kluczowe zdanie. Mam odczucie, że nie prowadzę stricte systemu Zovitowego a go uzupełniam. Podstawą jest odpowiednia proporcja - dużo skały, masy koralowej, ryb może byc dużo ale o nieznacznym rozmiarze. To daje bazę utrzymania systemu blisko ULNS a jakby brakło dozowania kropelek KZ np podczas wyjazdu nic się nie wydarzyło. Kamienie i produkty KZ dają ten efekt WOW którego nie widziałem wcześniej, wystarczy niewielka ilość, niekoniecznie podręcznikowa. Czy jest niebezpieczna jak to od czasu do czasu ktoś wpisuje opinie na forach ? Nie wiem, za krótki okres by się wypowiedzieć. Z drugiej strony - nie znam jeszcze nikogo kto utracił rafę w długim terminie utrzymania na produktach KZ. Czy można "zabić" system ? oczywiście, tak uważam: zwiększyć przepływ w kamieniach, zwiększyć pożywkę i tkanka cieniutka jak papier; niski poziom fosforanów zrobi też się zerowy. Niedawno usłyszałem takie zdanie, że nasze akwaria morskie to taki system pod respiratorem, wcześniej czy później coś się wydarzy i zaczniemy od nowa..
 5. Arturro

  Zeovit opinie

  Prowadzę SPS-y typu Acropora systemem "zeovitowym" (widok zbiornika w stopce), akwarium niecałe 2 lata. Jestem żywo zainteresowany tezą dlaczego 3 lata to graniczna dla Zeo ? Poziom tzw wybarwienia czy też zmniejszania warstwy tkanki można regulować zeolitem (ilością zasypu i przepływem), dedykowanym pokarmem, a i pewnie też metalami ciężkimi. Koralowce mają być przede wszystkim być zdrowe a do tego wystarczy: zeolit, bakterie (zeobak) i pożywka (zeostart3), pokarm Zeofood i/lub Spoge Power. Pozostała cześć apteki to już dla entuzjastów wspominanych przez Was "pasteli", "barwień sztucznych" jak kto sobie to nazwie. Nie wypowiem się w kwestii maksymalizowania kolorów, tkanki czy też głodzenia, bo tego nie robie a na pewno nie świadomie. Pewnie byłoby to trudne gdyż w układzie brak odpieniacza.
 6. Gdy zamienisz gruz koralowy na żwirek albo piasek to generalnie problem z odkładaniem się detrytusu minie.
 7. Z autopsji. Zbiornik o dużej cyrkulacji i niskim karmieniu: Na piasku powstawało jakieś niechciane życie - coś pomiędzy Dino a cyjano a kożuch czegoś tam. co 2-3 dni wlewałem bomby bakterii różnych producentów, co popadło - AF, Microlift, biogro, biodigest ... Po 2-3 bakterie 2-3 krotne dawki wyższe niż napisane na opakowaniu. Losowo, bez jakiegoś specjalnego schematu. Po ok. 3 tygodniach czysto i oczekiwana równowaga biologiczna wróciła.
 8. Arturro

  Psammocora

  Gdzieś usłyszałem że Psammcora jest w czerwonej księdze.. Mam jedną z odmian, taką: https://www.orafarm.com/product/psammocora/ LPS łatwy, przy świetle mocno zielony, w cieniu ciemnieje. Dla mnie jest obecnie utrapieniem bo "rozlał się" na skale.
 9. System bez odpieniacza moze być róznie skonfigurowany na podstawie wyznaczonego indywidualnego celu.Nie kopiuj, zaprojektuj go. Poniżej 500 litrów zbiornik, gęsto zarośnięty dużymi acroporami, ryb nie jest mało ale mniej zanieczyszczających wodę, skały jeszcze raz tyle co w akwarium, wata, regularna minimalna podmiana wody. edit: w mojej ocenie należy unikać wszelkich krótkoterminowych skutecznych wspomagaczy typu ceramika, absorbenty. Sklepowe założenia, że ryba nadaje się np "OD 200 litrów" pomnożyć przez 2. System bez odpieniacza jest delikatny na wprowadzane zmiany przez akwarystę a z drugiej strony mega odporny biologicznie.
 10. Faktycznie to istotna informacja. Swoją drogą nie mogę zrozumieć czym motywują się akwaryści nie podmieniając wogóle wody w zbiornikach SPS-owych mniejszych niż np 800l ..ale to już temat na inną stronę tygodnika Tina
 11. Stront o poziomie 6,10 to żaden problem, miałem już jego bardzo niską wartość (ok 3) do tego stopnia, że acropory kruszyły się od samego dotyku Jeśli moge doradzić: nie automatyzuj, nie skupiajmy się specjalnie na tym - wyliczoną brakującą wartość w ml rozłóż sobie na 2-3 tygodnie bez specjalnego reżimu. Potem najczęściej regularne podmiany skutecznie utrzymują pożądany poziom pierwiastków.
 12. Pomijając kąśliwość Norberta, bierzesz pod uwagę że może mieć racje ?
 13. Lekka konstrukcja pod SPS-y o różnym kształcie i małą ilość małych ryb - wpasowuje się to w mój obecny gust. Jeśli planujesz inaczej przyjmij spostrzeżenie - jakie mogą wystąpić trudności: LPS w jednej linii wyglądają jak w sklepie a większa ilośc ryb albo większe nie beda miały gdzie się schować czyli stres, walka ..problemy.
 14. Absolutnie nie dodawaj ryb dopóki nie będzie odpowiedniej (czyli dużej) ilości koralowców ! Synchirops picturatus - nie jest rybą do tego zbiornika w najbliższym półroczu - zdechnie śmiercią głodową. Ctenochaetus truncatus- jest za duży do zbiornika 300l
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.