Skocz do zawartości
pawel86

czy to okrzemki?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem od jakiegos czasu na piasku wyskoczyl mi brazowy nalot znika po zgaszeniu swiatla i pojawia sie po zapaleniu po odessaniu i przeplukaniu piachu spokoj jest 3 moze 4 dni i znow sie pojawia ale nie na calej powierzchni tylko mniej wiecej na srodku tak jak by nad lampa w kilku plackach nie wlazi na skaly ani na korale na szybie pojawiaja sie takie jakby wloski brazowe, nie ma zadnych babelkow powietrza. Zaczelo sie to po podmianie wody gdy kilka dni wczesniej byl jakis remont w wodociagach. Zrobilem test na krzemiany w akwarium byl ponizej 0,10mg/l ale za to w wodzie rodi ponad 2,0mg/l. Czy mam wymienic osmoze razem z zywica?

post-26973-0-72618200-1481027849_thumb.jpg

post-26973-0-94896800-1481027954_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie wymieniać osmozy/żywicy (chyba że TDS pokaże więcej niż byś chciał) a dokupić Sera Silikate

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem w tym ze mam absorber silikatów i nic nie pomaga albo pomaga i ciekawe co by sie dzialo jak by go nie bylo, chodzi o to ze jak zrobilem test wody po rodi na zawartosc krzemianow to wynik byl poza skala skala sie konczyna 2.0mg/l a odcien byl prawie granatowy takze mam bardzo duza zawartosc krzemianow w wodzie i absorber sobie poprstu nie radzi z taka iloscia dlatego pytam co zrobic aby zmniejszyc ich zawartosc czy wymienic filtry czy dodac dodatkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pomógł czas. Akwa zalewałem na początku sierpnia, okrzemki miałem po 2 tygodniach (wtedy też zamontowałem dopiero filtr DI). Po 1,5 miesiącu okrzemki zniknęły, zrobiłem większą podmianę (ok 30%) ze względu na skok amoniaku i znowu się pojawiły na jakieś 2 tygodnie po czym zniknęły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz tez problem z innymi parametrami jak to widze po innym temacie? Wyprostuj parametry, i daj czas zaskoczyc akwa. Kombinowanie naprawde nie pomaga. Na przyszlosc wrzucaj wszystkie prefiltry 1mikron, wiecej wylapie.

Edytowane przez Creol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie inne parametry mam juz w normie, kwestia jest taka, ze robiac podmiany wody czy dolewajac odparowana wode dolewam tez krzemiany bo mam ich bardzo duza ilosc w wodzie rodi i tak mozna w kołko bede odciagał piach czyscil a codziennie bede dolewał nowe chodzi mi o to co mam zrobic zeby w wodzie po filtrach zmniejszyc ich ilosc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Najlepiej jakbyś zamontował tds zmierzyłbyś wode wodociągową, parametry po membranie i po żywicy. Bo szkoda kombinować jeżeli woda po rodi nie jest czysta od krzemianów. Oczywiscie tds nie wskaże krzemianów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmierzylem woda wodociagowa 248, po membranie 19, po zywicy 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://nano-reef.pl/topic/46412-bajki-mity-i-wydumane-teorie/#entry452546

Mit#2

Mit drugi.

Obok filtrów RO niezbędne jest posiadanie ( żywicy) filtra DI.

Istnieje bardzo dużo akwariów świetnie prosperujących bez tego filtra.

Sprawność oczyszczająca filtrów RO wynosi od 90 do 99 %, dla jednych to dużo, dla innych mało, stosują oni dodatkowo filtr DI.

Inną może ważniejszą cechą tych filtrów jest prawie całkowite usunięcie z wody krzemu, który przepuścił filtr RO, a więc rzekome rozwiązanie potencjalnego problemu plagi okrzemek.

Nasuwa się zatem pytanie dlaczego ci sami akwaryści, stosują potem absorbery silikatów?

Mając nawet najlepiej działający filtr Di nie zabezpieczymy się przed występowaniem krzemianów które dostają się do akwarium też innymi drogami.

Krzemiany mogą występować prawie we wszystkich preparatach chemicznych włącznie z solą.

Z drugiej strony czy tak zajadłe tępienie okrzemków wychodzi naszemu zbiornikowi na dobre ? .Okrzemki dzielą się na osiadłe (szpecące nasze akwaria) oraz pływające w toni wodnej.

Okrzemki dzięki procesowi fotosyntezy produkują ogromne ilości tlenu i węglowodanów (bardzo potrzebne dla życia w akwarium) i są odpowiedzialne za 20-25 %produkcji tlenu na naszym globie.

Rafy koralowe zajmują 0,09 % powierzchni oceanów na ziemi i przyjmując że reszta oceanów ma podłoże piaszczyste i kamieniste czyli krzemianowe to nasuwa się pytanie dlaczego fala plagi okrzemek nie zalała wszystkich mórz i oceanów? Przecież potężne prądy morskie powodują globalną cyrkulację wody na całym globie nie wyłączając raf koralowych.

Dlatego że natura sobie z tym radzi. Jeśli radzi sobie z 99,91 % podłoża krzemianowego -potencjalnego zagrożenia, to akwarysta jest w stanie z powodzeniem zapanować nad ułamkiem procenta który przepuści filtr RO.

Dowodem na to jest wiele kwitnących stabilnych zbiorników umiejętnie prowadzonych przez swoich właścicieli nie używających filtrów DI, a nawet przykłady stosowania kranówki do akwariów morskich (np. ”Kiwi” mający przepiękne akwarium).

Ja osobiście nigdy takowych filtrów nie używałem mimo dwukrotnej zmiany miejsc poboru wody do swojego zbiornika ( zmiana miejsca zamieszkania) w tym jednego o wyjątkowo paskudnej wodzie.

Wniosek: przydatność filtrów DI jest mocno przeceniana przez wielu akwarystów a niedoceniane są własne umiejętności i wiedza którą posiadają lub powinni posiadać.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.