Skocz do zawartości
pecetowiec

Jaki piach?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie morszczaki!

Proszę o radę... Nie mogę się zdecydować jaki piach mam wybrać do swojej 112l rafy. Zbiornik startuje na purple base rock od nature's ocean 9kg i kilku kilogramach LR.

W zbiorniku bardzo chcę trzymać babkę więc musi być drobny.

Coraz częściej czytam że LS jest źródłem problemów, że jak najmniej 0,5-1cm.

Jak suchy to jaki? Od redsea czy argonitowy.

Żywy od Nature's Ocean jest ok?

Co myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja startowałem teraz na suchym Colombo. Fajny. Doskonała frakcja. Nie za drobny, nie z gruby. W sam raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pyli? Babeczce się spodoba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wypłukałem z 5x w wodzie RO/DI i potem sru do zbiornika. 2 dni lekka, naprawdę leciutka mgiełka, ale to norma, a potem kryształ. Piękny piaseczek. Babka go będzie lizać (tak się jej spodoba). Też planuję babkę i też chciałem wybrać piasek odpowiedni dla niej, czyli nie za drobny, ani nie za gruby. Polecam. Ja kupowałem u K. Tryca w zanclus.net. Na pewno ma w tej granulacji, bo ponoć występują w różnej.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

http://www.zanclus.n...e-sand-5kg.html to ten? Na dno 80x35 5kg to troszkę mało?

Dokładnie ten. A ile potrzebujesz? Hmmm... to zależy jak grubo go chcesz. Ja kupiłem 5kg do Reefmaxa i mi został z 0.5-1kg. Jak uważasz że 5kg to za mało- kup 2 paczki, albo dokup ze dwie po 1kg. 7kg według kalkulatora powinno dać warstwę 2-2.5cm u Ciebie.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle żeby babka była zadowolona. Jeżeli 2-2,5cm jest ok to zamówię 7kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam Samoa Pink #2 1,7-2,5mm i przyznam że jest idealne nie za drobne trochę pyliło ale to dlatego że za słabo wypłukałem. Babeczkę mam v.sexguttata jak kupiłem miała moze z 5 cm takie maleństwo a nie ma żadnego problemu aby przesiać. Piach jest w workach 9,07 kg także miał byś w sam raz ilość.


94ceb69313c4d2b2468c2336c0855e2bu1295a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywy od Nature's Ocean jest jak najbardziej OK.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Żywy od Nature's Ocean jest jak najbardziej OK.

Miałem w poprzednim baniaku. Na początku wcale nie jest ok, bo jest mleko (przecież go się nie płucze, bo "żywy"). Po dwóch dniach wszystko białe włącznie z cyrkulatorami, pokryte nalotem- w gratisie. Po co przepłacać i walczyć z pylicą, skoro można sobie kupić suchy piasek, wypłukać ile razy się chce w wodzie RO/Di, mieć czyściutko w akwa, nic nie czyścić, a za moment i tak zrobi się z niego piach "żywy"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie żywego bym chciał uniknąć, nie zależy mi na tym żeby szybko zasiedlać bo jak będzie trzeba to będę czekał aż wszystko się zasiedli bakteriami. Ja mam zwyczajnie obiekcję do tego życia w tym worku, leży to kilka miesięcy w tym plastiku w różnych temperaturach... Suchy i tak się zasiedli :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem w poprzednim baniaku. Na początku wcale nie jest ok, bo jest mleko (przecież go się nie płucze, bo "żywy"). Po dwóch dniach wszystko białe włącznie z cyrkulatorami, pokryte nalotem- w gratisie. Po co przepłacać i walczyć z pylicą, skoro można sobie kupić suchy piasek, wypłukać ile razy się chce w wodzie RO/Di, mieć czyściutko w akwa, nic nie czyścić, a za moment i tak zrobi się z niego piach "żywy"?

Płucze się, oczywiście w solance a nie w słodkiej wodzie. Płukanie nie usunie z niego bakterii, bo oczywiście w "żywym" piasku chodzi o bakterie i o nic innego. Nikogo nie namawiam do żywego piasku, autor wątku pytał, czy ten piasek jest ok, więc napisałem z doświadczenia, że jest ok. Szczególnie przy dojrzewaniu zbiornika, wolę mieć piasek już zasiedlony przez bakterie, prawdopodobieństwo wystąpienia na nim np. cyjanobakterii jest IMHO mniejsze, niż na "suchym" piasku.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja się tylko sugerowałem instrukcją, która nakazuje wsypanie piasku żywego wraz z zawartością (czytaj:wodą). Producent nie zaleca płukania, ani nic z tych rzeczy. Nawet w solance. Zakladm się że 99% ludzi wsypało i wsypuje go bez płukania. Ja też nie kombinowałem i postąpiłem zgodnie z instrukcją. A cyjano i tak miałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.