Skocz do zawartości
andrniew

rafka 1200 aktualne fotki

Rekomendowane odpowiedzi

Zniecierpliwiony czekam .....................

na odpowiedzi :)


KOSTKA 68x68x60

2 x Jebao RW-8

obieg Jebao DCT- 6000

Whiteskim 150

Giesemann infiniti 150W + 4x 24W

skała 20 kg

sump 60x40x40 - 3 komory

suchy piasek - 10 kg

kore 5th

odpalone AD. 10.04.2015r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju, polecam do robienia fotek akwarium obiektyw makro o przeslonie 1.4-1.8 No i w domu to raczej ogniskowa 60 to max :-) Ja robilem wczoraj na 105 i domu troche brakuje :-D Pogadamy jak bedziesz na GG :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz przepraszam z góry za te moje znowu "czepianki" ale nie kumam dlaczego przy robieniu akwarium w tzw. "całości" obiektyw powinien być makro. Po drugie istnieje ścisła zależność między ogniskową obiektywu, a przysłoną. Chodzi mi o głębie ostrości - mniejsze ogniskowe mogą mieć mniejsze przysłony aby ostro odwzorować obiekty, które są w danej odległości między sobą (głębokość akwarium). Wyższe ogniskowe wymagają wyższych przesłon.

Dla Andrzeja polecam stałoogniskowe szkło 28 lub 30 mm dobrej jakości bo przy takim zbiorniku przy 60mm powinien mieć co najmniej 5-6m miejsca przed zbiornikiem.

EDIT:

Zapomniałem - piękny zbiornik i boję się, że jakbym zobaczył na żywo to swój bym roz...ł :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu nie zrozumialem, ze Andrzejowi chodzilo o balans bieli.

Odpisze odrazu o co mi chodzilo. Obiektywy makro ostrzej rysuja i lepiej wyglada zbiornik. Co do przeslon to wiadomo, ze w akwarium to swiatla za duzo nie ma w porownaniu do slonca i trzeba to ISO na 400 szarpnac, a i migawke na 1/60-1/100 ustawic, a wtedy to nieco moga byc zamazane szybko plywajace rybki. Przy jasniejszym obiektywie jest mniejszy problem z tym chociaz fotka nie bedzie taka ostra. Cos za cos. Kazdy ma swoja szkole i sam foci jak jemu najlepiej pasuje :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki balans bieli?

andrniew :

Największym problemem jest zrobić zdjęcie całego zbiornika.

pozdrawiam

Lukasz, obiektywy makro zostały stworzone do zdjęć makro. Jeśli byłyby takie niesamowite to nie byłoby innych obiektywów na rynku. Trzeba pamiętać, że czym prostrza konstrukcja obiektywu tym lepsze efekty końcowe - jest mniej soczewek itp. tym samym specjalizacja makro wymaga specjalnej konstrukcji więc nigdy nie będzie lepsza od topowych szkieł stałoognioskowych bez makro. Oczywiście teoryzuję tu o zdjęciach nie makro.

Co do szybko poruszających się ryb widzę, że Andrzej opanował tą kwestię więc pozostaję tylko rozkoszować się zdjęciami :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu, rozmawialem z Andrzejem na PW i chodzilo o ustawienie balansu bieli :)

Rebciu Obiektyw makro o ogniskowej 100 czy 200 do zdjec makro nie jest tylko do robienia robaczkom zdjec.

Tutaj masz moje foto z ostatnich dni. Tutaj akurat ze 105 mikro (nie makro, a mikro), bez przerobek, czysto z aparatu zrzucone

Link

Chcialbys miec tak zaznaczone rysy twarzy? A to jeszcze bylo z reki robione na temperaturze w okolicach zera. Lepiej do portretu miekkie obiektywy stosowac, ale tak jak wyzej napisalem co kto lubi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz, obiektywy zmiękczające nazywają się "soft" lecz ich już raczej się nie używa bo tego typu efekty można uzyskać obrabiając materiał na komputerze. W aparatach średnioformatowych - tych z górnej półki - wogóle nie były produkowane takie obiektywy bo są sposoby na to aby uzyskać różnorakie zmiękczające efekty stosując specjalną nasadkę na mieszek do której przyczepia się np. pończochę. Tak samo jest z obiektywami makro w średnim formacie - takich nie ma. Używa się mieszków, pierścieni pośrednich lub pierścieni odwrotnego mocowania obiektywu.

Niekiedy spotyka się określenie "obiektyw portretowy" ale wynika to tylko z ogniskowej danego obiektywy. Dla małego obrazka to 80-100 mm, dla średniego formatu 6x6 cm 150 mm, a dla lustrzanki cyfrowej zazwyczaj 60 mm - zazwyczaj bo trzeba wziąć pod uwagę rozmiar matrycy i najczęściej liczy się 1,6-krotność obiektywu do małego obrazka.

Aby przy portrecie nie było widać niedoskonałości skóry potrzebny jest make-up i zaręczam Ci, że 99% zdjęć, które widzisz w prasie kolorowej nie jest robione zmiękczającymi obiektywami.

Ja wiem, że obiektywami makro można robić różne zdjęcia :) ale chciałem się tylko dowiedzieć dlaczego są przez Ciebie preferowane do zdjęć ogólnych zbiornika. W związku ze specjalizacją makro w takim obiektywie jest użyte więcej soczewek i innych elementów, które obrazu nie polepszają, a wręcz przeciwnie jest więcej zniekształceń poduszkowatych lub beczkowatych i spada rozdzielczość obiektywu.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o kondycje zwierzakow to jest to najlepszy zbiornik na forum. Bez zadnych watpliwosci. Tak zdrowe korale widzi sie naprawde bardzo rzadko, perfekcyjna kondycja WSZYSTKICH korali, perfekcyjne kolory, jestem pod wielkim wrazeniem, mam nadzieje zobaczyc kiedys ten zbiornik na zywo :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie obejrzałbym to akwa na żywo,ale to drugi koniec Polski -może kiedyś? nigdy nic nie wiadomo:)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu w prasie kolorowej to duze znaczenie ma obrobka zdjecia na komputerze tak jak napisales.

Co do obiektywow makro to nie sadze, ze te wysokiej klasy robia jakies znieksztalcenia wieksze od zwyklych obiektywow. Mimo wszystko, specjalnie zerknalem do katalogu jaki mam pod reka i widze, ze niektore obiektywy sa opisane ze specjalnym przeznaczeniem do portretu i sa nawet z ogniskowa 150mm (dla 36mm). W kazdym badz razie co obiektyw to inny i ma swoje wady i zalety. Dochodzi jeszcze taka rzecz jak nasz gust co do efektu koncowego zdjec. Niektorzy wola obiektyw jeden od drugiego i musi byc jakas przyczyna tego. Ja poprostu takie obiektywy preferuje, a wiem ze jezeli jest dobrej klasy to nie bedzie na nim znieksztalcen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech będzie, że masz rację :) Każdy powinien robić zdjęcia czym mu pasuje i jeśli ty preferujesz robić szerokie plany obiektywami makro 60 mm - Twoja wola :) Choć ja dalej będę namawiał Andrzeja nad stałogniskowym szerokim kątem dobrej jakości do jego problemów z tak pięknym i sporym zbiornikiem np.:

http://www.ceneo.pl/4741

oczywiście jeśli dobrze zrozumiałem, że problem polega na ilości miejsca przed zbiornikiem aby zrobić całościowe zdjęcie. W sumie to nie wiem czym w tej chwili zdjęcia były robione ale jak już pisałem przy 60 mm potrzebne by było ok. 5-6m aby cały zbiornik sfotografować z przodu.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej jesli znasz kogos kto dobrze zna Photoshopa to program ow ma bardzo fajne narzedzie do sklejania zdjec w perspektywe, naprawde pare klikniec myszka a efekt jest doskonaly. Mozna ze zdjec makro skleic sobie przepiekna perspektywe :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andrniew - czy do zdjęć wyłączasz pompy? Szczególnie chodzi mi o cyrkulacyjne które np. u mnie powodują jednak falowanie choćby Clavularii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:szok no i co ma powiedziec jak szczena mi zjechala...?

super sprawa - piekne akwarium !!

pozdrawiam


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aquamaniac , mam Photoshopa ale jeszcze nie opanowałem go na tyle zeby sklejac fotki z części. wiem że tak mozna bo juz takie fotki widziałem , może jak będe miał wiecej czasu to przy czyjejś pomocy spróbuje. dzieki za podpowiedź.

@rpp, do zdjeć pomp cyrkulacyjnych nie wyłączam bo i tak duży ruch wody jest z samej głównej . Większośc korali to SPS-y więc falowania na fotkach i tak nie widać.

@Ziemniok, co do wymiarów to zbiornik ma 200x85x70

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rebciu :

Niech będzie, że masz rację :) Każdy powinien robić zdjęcia czym mu pasuje i jeśli ty preferujesz robić szerokie plany obiektywami makro 60 mm - Twoja wola :) Choć ja dalej będę namawiał Andrzeja nad stałogniskowym szerokim kątem dobrej jakości do jego problemów z tak pięknym i sporym zbiornikiem np.:

http://www.ceneo.pl/4741

oczywiście jeśli dobrze zrozumiałem, że problem polega na ilości miejsca przed zbiornikiem aby zrobić całościowe zdjęcie. W sumie to nie wiem czym w tej chwili zdjęcia były robione ale jak już pisałem przy 60 mm potrzebne by było ok. 5-6m aby cały zbiornik sfotografować z przodu.

jeżeli chodzi o obiektywy macro to "światło" (czyli maksymalne możliwe otwarcie przysłony) wbrew pozorom nie jest takie ważne, ponieważ przy przesłonach typu f/1.4 f/1.8 napotkamy problem z bardzo małą głębią ostrości, która w standardowych obiektywach rozpościerać się będzie na wycinku sfery a nie płaszczyzny. To jest bardzo ważna własność przy fotografowaniu z małych odległości. Mało tego nie wiem czy wszyscy znają zależność pomiędzy długością ogniskowej a odległością od fotografowanego obiektu (im bliżej to głębia ostrości przy zachowaniu stałej ogniskowej jest coraz płytsza).

Andrzeju według mnie że powonieneś zainteresować się obiektywem koniecznie makro z zakresu ogniskowej 50-60mm

Jeżeli chcesz wykonać panoramę akwa to chetnie ci pomogę ale najpierw poczytaj o punkcie nodalnym żeby nie było problemów z posklejaniem zdjęć :) (w razie czego zapraszam na priva :wink)


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Takie zdjącia z zbiornikiem Andrzeja powinny pojawić się na TVN 24 z dopiskiem - BEZ KOMENTARZA :)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alex, rozmowa toczyła się na temat zrobienia zdjęcia akwarium w całości. Przy 50 mm potrzebujemy 4,8-5m miejsca na zrobienie takiego zdjęcia(zmierzone). Dobrej jakości szkło 30mm zmieni ten dystans do ok. 3m oraz pozwoli na zrobienie zdjęcia tego zbiornika nawet przy przysłonie 4 bo rozpiętość głębi ostrości pozwoli na to przy takim obiektywie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu zakładam od samego poczatku że Andrzejowi taki obiektyw głownie przyda się do robienia wycinków akwarium z których potem złoży panoramę, a przy okazji bedzie on potem bardziej przydatny i na bank ostrzejszy przy fotografowaniu z bliskiej odległości od standardów (w stosunku do analogowych kliszy) o ogniskowych typu 30mm.

na marginesie - zblizając się na odległośc 2-3m od fotografowanego obiektu trzeba mocniej przymknąć przysłonę by wszystko wyszło ostre więc nie ma sensu zabijać się o f/1.8.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.