Skocz do zawartości
kataklizm

Seriatopora- jest jeszcze nadzieja?

Rekomendowane odpowiedzi

Ale ona już jest 3 cm od powierzchni...coprawda z boku ale no już więcej się nie da...:/ Zwłaszcza że widze też bombelki na ściance akwarium....na takiej połaci zielonej. Zrobio mi się to w ciągu ostatnich 2 dni. Przekarmiłem?

Aktualne oświetlenie to:

4 x 24 W

ATi blue plus (nowa),

ATI aquablue special (nowa),

sylvania corastar (11 miechów),

sylvania aquastar (11 miechów)


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to glony - tak jak napisał ocelocik.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mysle ze to glony, jak stary to jest baniak... to mi wyglada na dojrzewanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 miesięcy ma baniak więc myśle że już dojrzał:) Coś dziś mam jakiś wysyp bombelków powietrza w akwarium....i wogóle glony nitkowate mi się pojawiły..cholera chyba przekarmiłem i stąd taki efekt...przedobrzyłem...:/ zaraz robie podmianke....


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie glony,jest tylko kolka małych gałązek na dole ogloniałych , zobaczycie za kilka dni ze kolor bedzie duzo bardziej równomiery


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to glony czy nie ale napewno za mala cyrkulacje masz w akwarium za mala ilosc wody obmywa te seriatopore spojz wyzej na pierwsze zdjecie po lewej stronie tuz przy podstawie na ramionach lezy jakis syf, brud z akwarium tego niepowinno byc zwieksz cyrkulacje.


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaa...... teraz to i ja widze, wczesniej patrzylem raczej na te zbielenia i stan tkanki ale teraz widac wyraznie ze przyczyna martwicy byla takze za mala cyrkulacja! Wiele SPS-ow padlo juz z tego powodu, nie tylko SPS-ow zreszta: za mala cyrkulacja, gromadzi sie detrytus, obumiera tkanka w tym miejscu i leci INFEKCJA BAKTERYJNA, a to jest jak wiadomo najwiekszy nieprzyjaciel akwarysty morskiego. Grzesiek, przyladuj jej konkretna cyrkulacje, ale nie bezposrednio tylko albo strumien odbity od szyby, albo najlepiej jesli tak skierujesz wyloty dwoch pomp, zeby ich strumienie przecinaly sie gdzies w poblizu tej Seriatopory, powstana wtedy turbulencje, a one sa w sumie jeszcze bardziej wazne niz sama sila strumienia. W naturze SPS-y dostaja caly czas konkretne uderzenia fal, czesto sa wrecz lamane, dlatego w akwarium musimy cos takiego przynajmniej w przyblizeniu zasymulowac. Niedopuszczalna jest sytuacja kiedy miedzy galazkami SPS-a zbiera sie detrytus! Dotyczy co zreszta praktycznie wszystkich korali, a zasadniczo to w ogole calego akwarium - idealna jest sytuacja kiedy mamy tak mocna cyrkulacje ze nam podrywa wszystkie czastki organiczne i usuwamy je wszystkie z systemu zanim zaczna je bakterie przerabiac.

Grzesiek Ty sie dziwiles ze glony moga rosnac na koralu. Otoz jest to czesto problem jesli obumarla tkanke (czyli w praktyce martwy szkielet twardziela) zaczna nam glony porastac, i to nie sa glony nitkowane tylko troche inne, one sie wwiercaja jakby (po niemiecku nazywaja sie: glony wiercące - Bohralgen :D ) i ciezko je usunac. Czesto zdarza sie ze koral zarosnie to miejsce i glony przegraja, czasami koral tak sie rozrosnie ze ograniczy glonom swiatlo i tez glony przegraja, no ale czasami jednak wygrywaja :) Nie daj im szans i zwieksz troche cyrkulacje, zdrowy koral trzymany w odpowiednich warunkach przewaznie radzi sobie z roznymi glonami, bakteriami itp...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak samo jak napisal ze zaczelu mu siepojawiac glony nitkowate i bable od czego to od cyrkulacji za malej pewnie w skale ipod aklala juz detrytusu pelno sie nazbieralo i teraz glony maja pozywke na poczatek wyciagnij caly syf za pomoca wezyka i gabki a pozniej zwieksz cyrkulacie zeby syf nie mogl osiasc w akwarium jakich pomp uzywasz????i ilu


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam, ze bardzo dlugo goja sie rany porosniete glonem. Moze to trwac nawet kilka miesiecy, a zaglonione miejsce nie musi byc rozlegle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem/mam troche inny przypadek, ale też związany z glonami na sps-ie

u mnie na montiporze, która rosła dosłownie kilka cm od wylotu pompy marea też zaczeła zanikać tkanka i pojawiły się glony. Ale przestawiłem pompe i już wszystko ładnie się zrasta/zarasta :)


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze ja czegoś pojąć nie mogę: żeby mieć tak silną cyrkulację aby nic nie osiadło na dno zbiornika :)

MAM Maree 3200 w 100l zbiornku + Maxi Jet 1000 w odpieniaczu. Łacznie mam cyrkulacji około x40 na godzinę i syf mi osiada na dnie.

To przepraszam, ża moze głupie pytanie zadam: ale jaką cyrkulację mam zastosować aby mi się syf nie zbierał na dnie?

To bym musiał dać cyrkulację x100 na godzine żeby w środku wsztsko "latało"


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od ustawienia pomp i skaly.

Pewnie, ze troszke syfku moze gdzies sie osadzic, ale tez krewetki, ryby jak poruszaja sie to zawsze go dodatkowo porusza. Moze troszke pokombinuj z innym ustawieniem skaly i/lub pomp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mariosz to nie o to chodzi.nieoszukujmy sie nawet z duza cyrkulacja w zbiorniku zawsze bedzie gromadzic sie jakis syf jezeli mamy na dnie piasek.W normalnych ilosciach wystepujacy detrytus nie jest szkodliwy (tym juz sie spokojnie zajmuja zwierzaki rozgwiazdy wezowidla itd) ale jezeli na koralach ktore stoja na wierzchu akwarium na samej gorze gromadzi sie detrytus to juz inna bajka.inaczej oczywiscie jest w akwariach z gola szyba ale raczej nie lubimy takich.

A widzisz ja podchodze do cyrkulacji inaczej zamiast takiej jednej wzucil bym 3 x 1500xh

Pozdrawiam


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, spytaj Romana Rozka :haha


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kiwalski :

mariosz to nie o to chodzi.nieoszukujmy sie nawet z duza cyrkulacja w zbiorniku zawsze bedzie gromadzic sie jakis syf jezeli mamy na dnie piasek.W normalnych ilosciach wystepujacy detrytus nie jest szkodliwy (tym juz sie spokojnie zajmuja zwierzaki rozgwiazdy wezowidla itd) ale jezeli na koralach ktore stoja na wierzchu akwarium na samej gorze gromadzi sie detrytus to juz inna bajka.inaczej oczywiscie jest w akwariach z gola szyba ale raczej nie lubimy takich.

A widzisz ja podchodze do cyrkulacji inaczej zamiast takiej jednej wzucil bym 3 x 1500xh

Pozdrawiam

Spoko. Mam teraz 2 fajne wysepki (fotki dzisiaj) skała jest oddalona od każdej z szyb jakieś 5cm. Marea świetnie sobie radzi robiąc ruch kołowy. Nie widziałem w akwa aby cos stało w miejscu.

Mówisz 3 pompy. Zgadzam się ale częściowo z Toba :) 3 pompy=3 kable więcej=3 razy ciężej to schować w tak małym tanku jak 100l=3 razy więcej hałasu=3 gniazdka dodatkowo więcej :D

Marea ma bardzo piękny "nurt" wody i działa według mnie bardzo dobrze. Myślę że syfek robi się z tego że skała dojrzewa i potem będzie lepiej :D

NAJBARDZIE mnie wkurza jedna rzecz. co 2 dni ściągam maree z gumowych przylepców i jadę z nią po wszystkich skałkach aby ją opłukać z syfku. WKURZAJĄCA RZECZ :D ŚCIĄGAĆ ZAKŁADĆ ŚCIĄGAĆ ZAKŁADAĆ bueeeeeeeeee

Musże kupic małą pompkę którą będę wkładał na 2 minuty aby czyścić skałki z drobinek syfu


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ee Mariusz nie masz nawet malusienkiego Powerheada? sprzedałęś mi ostatniego/jedynego ? :)


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy Raffy, że "nie pomyślałem" kupię sobie prostego auqael circulator :) POZDRO


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam! podsumowując --- to trzymanie twardych korali w akwarium jak wyczytałem 75 l ; 100 watach światła i pH 7,9 to wyrzucanie pieniądzy i niszczenie korali. detrusytus nie ma takiego wielkiego znaczenia, raczej więcej światła i lepsze parametry wody. jak są glony to znaczy że woda jest zła. to sukces że tak długo wytrzymał.


Automatyczne dolewki - tel 501 562 051 , mail dr_witt@wp.pl ,Allegro - Dr_witt

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=513551

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgodnie z waszymi wskazówkami zmieniłem kierunki wylotów pomp.teraz są znacznie większe zawirowania wokół seriatopory. Glony nitkowate jak szybko sie pojawiły tak szybko zniknęły. Jutro postaram się dodać jeszcze jedną pompe cyrkulacyjną.

Bardzo dziekuje za wszelkie rady....

Porawiam.


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witek pesymista jestes :D IMHO nie ma wiekszej roznicy czy akwarium ma 75 czy 750 litrow, jesli parametry wody sa w nich podobne. Jestem pewnien ze nawet w akwarium z woda o doskonalych parametrach pojawily by sie glony w miejscach gdzie doszlo do martwicy spowodowanej slaba cyrkulacja/oswietleniem/czymkolwiek. Na rafie tez sie takie glony pojawiaja, tam gdzie brakuje roslinozercow rozne glony porastaja wielkie obszary rafy. Problem IMO lezal w zbyt slabym oswietleniu i cyrkulacji, uwazam ze ta Seriatopora jest do uratowania i pokaze jeszcze przyrosty :) W taim malym akwarium naprawde wystarcza czeste podmiany zeby utrzymac Ca, Mg, KH i pH na dobrym poziomie, ja np. uzywam soli z duza zawartoscia mineralow i Ca i sam bylem zaskoczony wynikami pomiarow: Ca 450 i KH ok. 7-8. A twardzieli pare jest i rosna sobie jakos, poza tym rosna mocno wapienne i bylem pewnien ze wapn i weglany beda mi lecialy z czasem a tu niespodzianka :D Mam po prostu troche zwiekszone zasolenie: 1.025-26 i robie czesto i gesto podmiany, sporo glonow ktore wcinaja mi fosfor i azot, duuuuzo skaly, cyrkulacji i swiatla, wegiel od czasu do czasu... i odpukac parametry sie trzymaja bardzo stabilnie, zaden koral nie jest brazowy, A. Enzmann wyglada jak poprawiana Photoshopem :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.