Skocz do zawartości
maciekg

200L czy 500 L ????

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem chcem łożyć akwarium morskie ale nie wiem czy 200 czy 500 , przyczyną jest to że mieszkam w wieżowcu z płyty i nie wiem czy obciążenie rzędu ponad pół tony nie bedzie problemem wytrzymałościowym dla stropu?może ktoś ma tak duże akwa jak 500 litrów w wieżowcu i sie orientuje jaka jest dopuszczalna masa nacisku. z góry dzięki za odp w miare szybkim czasie.a drugie pytanie to czy może ktoś jest z białegostoku i ma akwarium morskie chętnie skorzystam z porad doświadczonej osoby.


275L-(110x50x50)cyrkulacja 2xmarea. obiegowa OR 3500,odpieniek-?, mixer i reaktor-?lub grotech :) , o?wtlenie 8xT5 -ATIpół na pół,planowane 40 kg skały, sump 60x40x40 - 96L , reszta dojdzie z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spytaj zazadce jaki nacisk wytrzyma strop :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako tako nie posiadamy zaządcy bloku.waścicielami bolku jest spółdzielnia mieszkaniowa.gdy chodziłem do administracji bloku i spółdzielni mieszkaniowej to mi nie udzielili odp na to pytanie bo nie wiedzieli.


275L-(110x50x50)cyrkulacja 2xmarea. obiegowa OR 3500,odpieniek-?, mixer i reaktor-?lub grotech :) , o?wtlenie 8xT5 -ATIpół na pół,planowane 40 kg skały, sump 60x40x40 - 96L , reszta dojdzie z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoldzielnia powinna miec plany budynku a tymbardziej wiedziec takie rzeczy tylko jak zwykle im sie nic niechce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i w tym właśnie mój problem.nie ma nikogo kompetentnego aby porozmawiać i sprawdzić. dlatego pytam na forum bo może ktoś ma akwa 500 w wieżowcu.bo w spółdzielni sie tego prędko nie dowiem .


275L-(110x50x50)cyrkulacja 2xmarea. obiegowa OR 3500,odpieniek-?, mixer i reaktor-?lub grotech :) , o?wtlenie 8xT5 -ATIpół na pół,planowane 40 kg skały, sump 60x40x40 - 96L , reszta dojdzie z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ubezpiecz sie dobrze przed zalaniem :)

Znaczy się nie SIEBIE ale sąsiadów na dole :)

Ja na 9 pietrze jestem odważny ale na 100l :)

POZDRO


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehehehe. ja mieszkam na 7 . narazie to nie moge sie nic dowiedzieć o wytrzymałości stropu, jak sie dowiem to potem bede myślał co dalej jak narazie miałm 180 słodkiego ale zrezygnowałem i zamierzam załóżyć morskie. pytam 200l czy 500l bo wiem że z 200 by nie było problemów jeśli chodzi o wytrzymałóść stropu ale posiadam akwa właśnie 500 l nowe przygotowane pod morskie. i wacham sie czy nad 500 .ale tak mnie korci :)


275L-(110x50x50)cyrkulacja 2xmarea. obiegowa OR 3500,odpieniek-?, mixer i reaktor-?lub grotech :) , o?wtlenie 8xT5 -ATIpół na pół,planowane 40 kg skały, sump 60x40x40 - 96L , reszta dojdzie z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys na drewnianej podlodze (parter) bez zadnego zbrojenia mialem 200L czyli razem jakies moze 250kg z tym ze nacisk rozlozylem za pomoca duzej plyty na wieksza czesc podlogi i nic sie zlego nie stalo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to polska norma mówi 200 kg/m2 ale mogę sie mylić. To jest zależne z czego został zrobiony strop, bo są przecież też stropy które mają znacznie większą wytrzymałość wedłóg normy. Wiele osób tutaj mieszka w blokach i mają tkie duże akwaria. Dla pewności lepiej je po prostu postawić w narożniku, blisko ścian nośnych i wszystko powinno być oki. Przecież na bydowach po wylaniu stropu stawia się na nim palety z cegłami które ważą napewno więciej niż 1000 kg i nic się nie dzieje.

EDIT

Ale najlepiej się dowiedzieć u kogoś odpowiedzialnego za Twój budynek, bo tak czy siak to duże obciążenie.


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 200 litrów aqwa + około 40 litrów sumpa, na 6 piętrze :) podejrzewam że sporo więcej powinno wytrzymać


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze społdzielniami to ciezka sprawa, sam tak chodzilem i nieczego sie nie dowiedzialem. Poprosilem experta o expertyze ktora kosztowala mnie 190zł i wiem juz wszystko.

A co do wytrzymalosci to w kamienicach ktore maja ponad 100 lat stoja piece kaflowe ktore waza nawet tone a stoja na stropie drewnianym i nic sie nie dzieje.

Tak jak juz koledzi napisali najlepiej postaw w narozniku tam (jezeli masz) dwie sciany nosne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na chłopski rozum: 500l to będzie ok 500kg, tak?

zakladajac srednia wage doroslej osoby ok.80kg (powiedzmy , ze jest to postawna osoba) to znaczy, ze podloga w Twoim mieszkaniu musi wytrzymac wage ok.6 doroslych osob stojacych obok siebie. moim zdaniem wytrzyma bez wiekszego problemu. postaw akwa przy scianie nosnej i nie przejmuj sie duperelami.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kol. @kataklizm mowi o 200 kg/m2 - z tego co ja pamietam, to jest to chyba 300 kg/m2. Pozatym warto wiedziec ze nigdy nie buduje sie budynkow zgodnie z normami - zawsze wytrzymalosc jest 2-3 krotnie wyzsza.

Proponuje ci pofatygowac sie do urzedu miejskiego - nadzor budowlany. Tam zazwyczaj siedza ludzie ktorzy:

- znaja sie na tym

- znaja budynki w swoim miescie

Pogadaj jak czlowiek z czlowiekiem i napewno cos sie dowiesz.

A ubezpiecznie musisz miec - 500 L wody to na parter zleci jak ci zbiornik peknie (prawdopodobienstwo niewiele wieksze niz 0% ale wlasnie po to sa ubezpieczenia :)

Pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ubezpiecenie nie ze względu na siebie tylko na sąsiadów - bo pewnikiem drobinca by była, a sąsiadów byś miał z głowy :) oby się nigdy nie zdarzyło.... puk puk puk (niemalowane drewno)


-------------- 200litrów od listopada 2005 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

posłuchajcie, ile by norma nie przewidywała to 500 czy 600 kg akwarium podłodze nie zaszkodzi

z ubezpieczniem jest taki trzmych, że jedyną firmą któą znam i ubezpiecza oficijalnie od zalania w wyniku pęknięcia akwarium jest commercial Union. jednkaże minimalna wartość ubezpieczenia z tą opcją to 500tys PLN


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PZU też bez problemu ubezpiecza. Płacę 250zł. Jest na kwptę ubezpieczenia 25000zł. Jest tylko jeden minus. Jeżeli akwa pęknie i zalejesz sąsiadów to oni dostaną kasę z Twojego ubezpieczenia, ALE TY nie dostaniesz NIC.

Wniosek: pęknie Ci akwa zaleje panele wykładziny meble NIE DOSTANIESZ NIC

Ale sąsiadów masz z głowy :)


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niedawno miałem u mojej matki w domu jednorodzinnym (ok 100 letnim) akwa z sumpem coś ok 800l. A podłoga tam była ze starych spruchniałych desek.Po napełnieniu akwa i władowaniu skały lekko sie odkształciła ale katostrofy budowlanej nie było. Zrezygnowałem z takiego litrażu ,bo lepsze mniejsze ładne niż pustawy kolos. Na twoim miejscu bym sie zastanowił nad takim litrażem nie z powodu podłogi ale parowania i wilgoci. Z takiego akwa paruje tygodniowo ponad 20 litrów wody.Niezbędne jest wprzy takich rozmiarach HQi a te żaróweczki grzeją a woda ucieka ( :

Ja za ok rok jak się ogarnę finansowo stawiam 400L. Na większe bym się nie decydował a mam swój dosyć duży dom i stropy 30cm z betonu.W twoim wydaniu 200L wg mnie to max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o blok to jest to blok z płyty także podoga też, ścianki działowe są gipsowe i właśnie akwarium bypostawił przy takiej ściane, nośna jest z drugiej strony ale przy niej stoją meble a przestawić ich nie ma jak bo są pod wymiar.jutro mam zamiar isc właśnie dzowiedzieć sie jak z tymi stropami w wieżowcach jest i przy okazji popytam o ubezpieczenie .a może znacie kogoś kto ma w białymstoku akwa morskie?


275L-(110x50x50)cyrkulacja 2xmarea. obiegowa OR 3500,odpieniek-?, mixer i reaktor-?lub grotech :) , o?wtlenie 8xT5 -ATIpół na pół,planowane 40 kg skały, sump 60x40x40 - 96L , reszta dojdzie z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee Maciek nie takie akwaria stawiają ludzie w blokach

mysle że te 500l to możesz spokojnie postawić, aby nie stało na środku pokoju!

ja mam 360+110l, akwarium nie stoi przy scianie nośnej...


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niejeden by sie zdziwil po zwazeniu zawartosci pozadnej biblioteczki.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie sie zbieram i sie dziś może wkońcu dowiem czegoś na temat stropu w moim bloku , jak sie dowiem to napisze po południu co z tego wyszło.


275L-(110x50x50)cyrkulacja 2xmarea. obiegowa OR 3500,odpieniek-?, mixer i reaktor-?lub grotech :) , o?wtlenie 8xT5 -ATIpół na pół,planowane 40 kg skały, sump 60x40x40 - 96L , reszta dojdzie z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko straciłem czas i zmokłem bo padało prawie cały czas. w spółdzielni spedziłem 3 godziny, wzieli projekt, znaleźli moje piętro na planach, i mówie że w tym pokoju pod tą ścianą chcem postwić akwa takie i takie i pytam jakie jest dop obciążenie stropu i czy strop wytrzyma ponad pół tony?... wiecie co powiedzieli po 2 godzinach szukania planów że onie nie wiedza jak to policzyć bo to nie oni budowali i mówili że mam sie zgłośic do jakiegoś budowlańca.... to sie nazywa fachowa obsługa w szybkim tempie. wiec pojechałem do znajomego budowlańca i wyliczył mi że spokojnie moge zstawiać ale najpier musze zobaczyć jaką mam wylewke na stropie i czy pod wylewką mam styropian wiez kazał mi nawiercić dziurke w podłodze i sprawdzić czy w trakcie wiercenia wiertło mi nie wlezie jak w masło w styropian.jak nie wlezie to można stawiać a grubość stropu to okło 35 cm tak mi powiedzili w spółdzielni ale nie mówili czy z wylewką czy bez . tak wiec nie pozostaje mi nic innego niż teraz przemyśleć wszystko jeszcze raz .


275L-(110x50x50)cyrkulacja 2xmarea. obiegowa OR 3500,odpieniek-?, mixer i reaktor-?lub grotech :) , o?wtlenie 8xT5 -ATIpół na pół,planowane 40 kg skały, sump 60x40x40 - 96L , reszta dojdzie z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maciekg, uważam , że naprawde przesadzasz. gdyby Twoja podloga nie mogla wytrzymac tego akwa to by oznaczało, że nie mozesz nawet zrobic wiekszej imprezy bo jak by sie zeszlo 10 osob i zaczęło tancowac blisko siebie to by sie dom zawalil.

z malym zastrzezeniem, ze jesli naprawde tak sie boisz ciezaru to stawianie pod sciana dzialowa wychodzi niemal tak samo jakbys postawil na srodku pokoju, sciana dzialowa z kartongipsu nie jest zadna podpora. lepiej pomysl o przemeblowaniu...


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sie na twoim miejscu nie martwil ojciec ma firme budowlana i wiem ze na tego typu stropach nie takie ciezary sie stawia! Ja swoje 200l slodkie trzymam na szafeczce zrobionej z karton-gipsu i aluminiowych stelazy juz kilka ladnych lat i nawet sie nie wgielo a mysle ze wytrzymalo by to durzo wiecej! A jezeli tak bardzo sie boisz to pod akwa tak jak ktos na poczatku napisal daj bardzo sztywna plyte i to ci slicznie rozlozy obciazenie na wieksza powieszchnienie muszi bys wielka plyta mozesz to obciazenie rozlozyc nap wzdluz sciany prostokatna plyta po dlugiej osi akwarium! Jedyne czego nie powinienes zrobic to postawic tego (nawet jesli przy scianie dzialowej) to na sierodku tej scian im blizej rogow pomieszczen tym lepiej albo jak masz gdzie pion kanalizacyjny np przy lazience to mozesz tez w takim miejscu postawic to zazwyczaj dosyc wytrzymale miejsce w calej konstrukcji! Ale ja bym sie tak nie obawial 500 czy 550 kg to nie jest wcale tak duzo jak by sie moglo wydawac! Pozdro!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.