Skocz do zawartości
Stefan Batory

akaw 60l + modyfikacje.. :))

Rekomendowane odpowiedzi

cze,

mam stare 60 l akwarium 60x30x35(wys)....

oto ono:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/052f0a0c2bb5a8ab.html

+ pokrywa (swietlowka sie spalila..)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4fb19e4515b076ba.html

i pytanko.

czy dalo bys sie podpiac oswietlenie (t5 lub hqi??) do tej pokrywy? i jakie zamontowac? (moze ktos doradzic?)

i z przyczyn ze sie wycinac dna zeby wyciac otwory, sump odpada... moeze ktos doradzic ja wstwic odpienacz zeby sie jakos zgrywal z pokrywa

?? i czy na "zywca" do akwa?? czy do panelu (choc zajmnie pewnie duzo miejcsa? i jaki ten odpieniacz?

myslalem cos z aquamedica?? bylo by??

i jeszcze jedno..

mam taka grzalka

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3f6f67ac2e1785d7.html

mogla by zostac? bo ty nie wiem? cos pisalo ze sie n ie nadaja.. a widzialem tez ze niektorzy takie maja.. co wy o tym myslicie..??

dzieki z gory..:)


delta 130l + 25l, UP3000, 2x JVP-101, Haqos PS 300, HQI 150W + PC 24W, 20LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

IMHO

1 Czytaj forum.

2 W sprawie T5-tak, trzeba wymienic statecznik i oprawki. do dostania np. na allegro

3 W sprawie HQI patrz pnk.1

4 Odpieniacz raczej w tanku i nie obejdzie sie bez ciecia pokrywy np.Aqua Medic - Miniflotor lub Aqua Medic - Biostar Flotor. Chyba ze ktos cos lepszego podpowie:wink

5 Grzałka- wyglada na Chinska:p:p jak trzyma parametry i masz do niej zaufanie to powinna byc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chcesz dac HQI to oczywiscie odpada pokrywa i wtedy nic nie musisz ciac aby wlozyc odpieniacz :-)

Nawet sporo mozesz tam wlozyc T5.

Grzalka moze byc, jezeli tak jak Staff napisal, masz do niej zaufanie to zostaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uch powiedzialbym ze duzo pracy przed Toba :) Akwarium jak akwarium pewno sie nada. Pozostaje pytanie - jak dlugo bedziesz chcial je utrzymywac? Piszesz w sygnaturce ze masz plany na cos wiekszego. Osobiscie mysle ze zamiast inwestowac w akwarium o pojemnosci rzedu 60 litrow lepiej zaczac powoli inwestowac w cos wiekszego (o ile jest w planach ).

Jezeli nadal obstajesz przy 60 moge podsunac kilka pomyslow:

- nie ma co oszczedzac, zamow sobie akwarium z panelem ( 60x40x35, czyli panel kolo 10cm)

- pokrywa albo homemade albo zamiast pokrywy np. przerobiony Atman DR-60. Mam taki, calkiem ladnie sie sprawuje.

- do panelu Miniflor AM

- mozna odrobine miejsca w panelu wykorzystac na mini refugium

- do tego kilka pompek cyrkulacyjnych i jedziemy

Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
- nie ma co oszczedzac, zamow sobie akwarium z panelem ( 60x40x35, czyli panel kolo 10cm)

- pokrywa albo homemade albo zamiast pokrywy np. przerobiony Atman DR-60. Mam taki, calkiem ladnie sie sprawuje.

- do panelu Miniflor AM

- mozna odrobine miejsca w panelu wykorzystac na mini refugium

- do tego kilka pompek cyrkulacyjnych i jedziemy

Popieram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W taka pokrywe da sie wprawdzie zapakowac ze 2-3 T5 24W, ale pokrywa jest dosc niewygodna w obsludze: w akwarium raczej czesto sie grzebie :D a pokrywa tylko to utrudnia. Poza tym grzeje sie - generalnie wymaga aktywnej wentylacji bo inaczej latem jest masakra, przerabialem juz to - z koniecznosci mialem takie akwarium z pokrywa z 3xT5 - bez wiatraczka bylaby juz dawno zupa rybna :) Tak wiec szczerze odradzam pokrywe, panel... coz, w 10cm panelu troche ciezko sie grzebie... wlasnie to "grzebanie" to jest to co bardzo czesto robimy :D warto podczas projektowania pamietac o ergonomii bo generalnie wiecej "grzebiemy" a akwariach, szafkach supmach czy panelach - niz bysmy sobie tego zyczyli, no, ale sa tez tacy co maja cala frajde z tego grzebania :D wiec warto sobie tego nie utrudniac i zrobic panel troche szerszy niz 10 cm.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem ze to troche male..

mialem dorazu robic 320=sump ale po przeliczeniu kosztow (ponad 3500zl) troche sie ostudzilem... niestety..

chcilabym zaczac najpierw z mniejszym gabarytem.. (i z mniejszymi kosztami)

a ten panel to z tylu czy z boku zrobic? ile przegrod? i czy jest warto? bo zaraz sie zmniejszy akwarium..

grzalka dziala dobrze... chinska na pewno bo teraz wszystko chinskie..

a z odpieniaczy

http://www.aquashop.com.pl/catalog/product_info.php?cPath=89_92&products_id=1074

mozna by go powiesic na szybie od zewnatrz?? ma ktos tak zrobione? w pokrywie dziury na wplyw i wyplyw??


delta 130l + 25l, UP3000, 2x JVP-101, Haqos PS 300, HQI 150W + PC 24W, 20LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"a ten panel to z tylu czy z boku zrobic? ile przegrod? i czy jest warto? bo zaraz sie zmniejszy akwarium.."

:):D:D

Nie moglem sie powstrzymac.

Ja bym takiego malego akwarium nie zmniejszal o panel. Moze na poczatek wystarczy wlozyc grzalke, jakas pompe skierowana w strone powierzchni i co tydzien zmieniac duzo (np.20%) wody? Potrzebna bedzie osmoza i DI. Tam i tak mozesz trzymac tylko jakies dwie malutkie rybki i kilka pustelnikow. Przy duzych podmianach powinno wystarczyc kilka kilo zywej skaly.

Na oswietlenie dalbym 2x24W T5 i jakos (jesli koniecznie chcesz) to przykryl.

Po dwoch miesiacach wystarczy test na NO3 i PO4 i w zaleznosci od wynikow zmniejszysz lub zwiekszysz podmiany.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokrywę sobie zostaw. Mozesz tam wsadzić 2 świetlówki t5. Nie wejdą one w srodek bo te swietlówki sa dłużesz. kupujesz oprawki te gumowe BT5 się nazywają i robisz z boków dziuki srednicy 12mm. bierzesz pilnik i ładnie dookoła piłujesz na wymiar. Ładnie te świetlówki wtedy wchodzą z tymi oprawkami.

Bierzesz ładnie akwa do szkalrza i niech Ci nawierci pięknie z tyłu dziurkę srednicy 42mm pod śrubunek 25mm GF(śrubunek ładnie umiejscawiasz najlepiej gdzies tak w połowie wysokości akwa-śrubunek po to abyś mógł tam dać rurkę PVC 90 stopni aby nie było słychać dźwięku zasysania wody) . Oraz robisz jakieś 3 cm od góry szyby też otworek 30mm - będzie to otwór spływu wody Dokupujesz 4 szybki o grubości 3mm niech Ci szklarz ładnie przytnie i z tyłu DOKLEJASZ PIĘKNIE PANEL!!!

Dajesz tam odpieniacz i pompę zwrotną (np. jakąś głowicę aquaela za 60zł)

PANEL NIE MUSI BYĆ NA CAŁĄ DŁUGOŚĆ AKWA!!!!!!!!!!!!! Wystarczy zrobić do połowy akwa.

POWODZENIA


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stefan Batory :

chcilabym zaczac najpierw z mniejszym gabarytem.. (i z mniejszymi kosztami)

Stefan, to droga na manowce i wyrzucanie kasy.

Narobisz sie, zainwestujesz kase w T5 i swietlowki malych mocy, te wszystkie odpieniacze, panele, przegrody, i uchowaj Boze bo to poroniony pomysl - srubunki oraz zlecanie wercenia otworow.

I nic z tym pozniej nie zrobisz - kasy nie odzyskasz.

Niby to niewielkie koszty, tu 50zl, tam 70.

Ale jak wszystko podliczysz to wyjdzie ladna sumka.

I po co?

Po to zeby miec akwa "na chwile" ??? Bez sensu.

Jak 320 litrow do za duzy wydatek, to .... szczegolowo zaplanuj 320 litrow i zrob o polowe mniejsze uzywajac rzeczy ktore pozniej wykorzystasz w tych docelowych 320 litrach. Odpienicz, mixer, reaktor, elektronika sterujaca, RO/DI to wszystko planujac pod 320 litrow mozesz zastosowac np. 160 litrach.

A i sump mozesz zrobic taki juz pod 320 litrow, i podlaczyc go pod 160 litrow.

Chociaz akurat sump nie planuje sie pod litraz, ale pod ilosc urzadzen ktore tam bede musialy sie zmiescic.

A do zabawy "na chwile" to zrob tak jak proponuje Stani.

Woda, cyrkulacja, skala, swiatlo (mozesz tez uzyc jakiegos PC - bedzie potem do refugium)

i jedziesz.

Bez zadnych odpieniaczy, pompek powietrza, paneli i innych kosztownych glupot.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwarium bez odpieniacza i pieknie wygladaja i rosna korale. Zarosno SPSy, LPSy jak i miekkie. Nie potrzeba wszystkich urzadzen na samym poczatku. Tak jak nie bedziesz potrzebowal od razu reaktora czy tez sondy pH. Lepiej zainwestuj pieniadze w swiatlo, cyrkulacje, skale, rzeczy jak refraktometr. Wazne aby dbac o akwarium i je obserwowac. Jezeli to bedzie tymczasowe hobby to tymbardziej nie wkladaj w nie duzo pieniedzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no mysle ze mnie to juz wciagnelo i tak szybko nie"pusci" .. :)

a co do bradku odpieniacza.... sam nie wiem co robic...

rozpoczynac z 60 l to duzo roboty ale i male pole do popisu...

zrobil bym to 300 tylko boje sie troche podmiany wody... jak pomysle ze co tydzien ok 100l wlac i wylac to troche sie nie usmiecham..

i do tego cene za skale... pasowalo by ok 60kg?? w cenei po ok 39 zl/kg to daje ok 2200zl :D a cakby polowe dal martwej...?? i cena i utrzymanie sweitlowek...

pasowalo by ze 6000W a to troche pradu je.. i co sie berdziej oplaca hqi czy t5? na wymiary 116*53*55wys?? i sotatnie pytanie nie na temat... ma ktors moze z was akwa o podobnym litrarzu??? ile mies wydaje na utzrymanie.?? i w czym przygotowuje wode do podmiany?? co myslicie o odpieniczach robinych pzrz forumowiczow ("swir" chyba robil??) warto je kupowac?? i czy doprze pienia...

chyba tyle... pomozecie?? bo troche sie zagobilem...


delta 130l + 25l, UP3000, 2x JVP-101, Haqos PS 300, HQI 150W + PC 24W, 20LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stefan

33% podmiany tygodniowo? Bez sensu. Raczej 10% lub nawet 5%...Zaleznie od potrzeb. Z martwa skala jest roznie, jedni uzywaja inni widza w niej zlo wcielone. Prawda pewnie jest po srodku ( pamietaj tylko zeby tufu nie uzywac). Skad te 6000W?


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj :D 100L tygodniowo? Toz to po odliczeniu skaly grubo ponad 1/3! Nie trzeba tyle podmieniac, 10% tygodniowo wystarczy. W baniakach bez odpieniacza wymienia sie 15% wody tyg, moze 20% ale w normalnym baniaku prowadzonym metoda berlinska spokojnie wystarczy 10%. Co do swiatla to 6x54W T5 powinno wystarczyc, ew. 1x250W HQI i 2 aktyniczne T5. Nie trzeba 600W :) Skaly tez mozesz wsadzic troche mniej, z 40 kg bo i tak z czasem dojdzie sporo skaly razem z koralami.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie rób te 60 litrów. Mówię CI. A lepiej uczyć się na mniejszym niż od razu rzucać się na głęboką wodę. Jak Cię to wciągnie to za rok dwa zmienisz na więszke. Będzie to ROZSĄDNE. Auqamaniac też ma piękne 54l. łukasz.pl też ma piękny mały tank.

W TRZY DNI RZYMU NIE ZBUDOWANO

JA TEŻ najpierw mam 100l. Potem to 100l będzie-sumpem :)

Po prostu lepiej się IMHO przekonać na mniejszych pieniądzach. Mniej soli, mniej prądu mniej dozowania. Za rok usiądziesz i przemyślisz czy robić te 300l czy nie. Potem te 60l może też być sumpem i GITarra


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, zona juz wie ze akwarium bedzie za sump robilo czy dowie sie jak przyniesiesz juz gotowe duze akwarium do domu? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nadal bede namawial na wieksza "wode" :D Tylko w wersji "light" z mozliwoscia upgrade, czyli nie 6x54W tylko np. 3-4x54W - tak dla miekkasow ( tyle, ze zostawic koniecznie sobie miejsce na ewentualne kolejne swietlowki! ), jakis uzywany odpieniacz, cyrkulacja tez nie jakas hiper-mega. Jako, ze w nasze hobby (w tym akwarium o pojemnosci 300l) mozna wladowac naprawde ladne pieniadze proponuje kazda wydana zlotoweczke trzy razy obejrzec, przemyslec, poszukac alternatywnych rozwiazan i dopiero podjac decyzje. Teraz moze jakies uzasadnienie do tego co wymodzilem. Za dwa tygodnie mojej setce strzeli roczek, a ja pluje sobie w brode czemu nie poczekalem troche i nie postawilem 250 litrow jakie mam obecnie w planach. Owszem ten roczek byl nie zapomniany :), dostarczyl mi wielu doswiadczen i pomogl ugruntowac wlasny poglad na morszczyne, ale... Troche wiekszym kosztem mialbym obecnie platforme wyjsciowa na cos konkretniejszego. Wazne jest tylko, aby takie akwarium "doswiadczalne" zakladac tak, zeby latwo i bez wiekszych zmian mozna bylo dokonywac modyfikacji. Pozdrawiam,

M.

P.S Co moge jeszcze dorzucic jako poczatkujacy poczatkujacemu - jezeli zalozysz 300 litrow nie daj porwac sie fantazji i nie wrzucaj od razu ilus tam ryb, miriad korali i innych. Doprowadzi to tylko do tego, ze nie bedziesz mogl w zaden sposob utrzymac parametrow i innych w ryzach, zniechecisz sie. A od zniechecenia do likwidacji akwarium juz niedaleko...


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mariio-sz

widziem twoja "setke" (na ogolny), ale sprawa w tym tkwi ze ta 320 (a dokladnie 290 bez szkla) to juz jest z kominem i odworami na srobunki... to juz +

ale wyliczajac jeszcze koszty to bardziej plus na 60

a co do oswietlenia... to nie lepij kupi 2x hqi o mniejszej mocy (np 2x 150w)??

no i w koncu co lepsze t5 czu hqi?? :)

a z podmiana do jak 5% to ok 15l??

bo w tym 320 mam komin 16x16na wys ok 49cm

wszystko ladnie tylko ze to akwa dostalem (mialo byc za 100, bo bylo cale brudne w glonach wapiennych, ale "tata" z forum dal mi go za free, zaby mi slozylo..)

i na kominie sa wsowki na gzrebien, wszystko ladnie pieknie ale grzebien ma powylamymwany co 2 zab (to fotki akwa przed czyszczeniem, bo po nie mialem czasu zrobic i zgina kabel do kompa..:Dhttp://billy22.fotosik.pl/albumy/111862.html)

czy ten grzebien jeszcze moze slozyc czy trzeba kupic nowy??


delta 130l + 25l, UP3000, 2x JVP-101, Haqos PS 300, HQI 150W + PC 24W, 20LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stefan

W dlugotrwalym konflikcie co lepsze - T5 czy HQI jeszcze nie widzialem odpowiedzi, ktoraby jednoznacznie okreslala co lepsze :) Wydaje mi sie, ze przy wysokosci 50cm da rade ladnie wszystko poprowadzic na T5. Mam taka nadzieje, bo wieksze, podobnej wysokosci, bede na T5 stawial :] Podmiany moznaby raz 15 litrow, raz 30 (10%). Jezeli zeby sa powylamywane to proponowalbym wymienic grzebien, aby nic wiekszego nie wpadalo ( no chyba ze wskoczy) do komina. Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pogadalem z "tata"

okazalo sie ze tak z grzebieniem ma byc, zeby nie nie przelalo sie gora..

jak bedzie cos nie tak to zmienie go w trakcie...

grezebienie chyba nie musza dojrzewac???


delta 130l + 25l, UP3000, 2x JVP-101, Haqos PS 300, HQI 150W + PC 24W, 20LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocelocik spokojne mozna wszystko trzymac pod T5, widzialem wyzsze akwaria niz 50 cm wylacznie na T5. IMHO na dzien dzisiejszy jest to kwestia gustu i kwestia tego jak maja byc korale poukladane w akwarium, ze wzgledu na to ze HQI daje inny rozklad intensywnosci swiatla niz swietlowki.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stefan,

to sprecyzuj - co Ty masz, a co potrzebujesz?

Bo juz sie pogubilem.

Mam dla Ciebie rade (wydaje mi sie ze dobra).

Napisz i pokaz fotki wszyskiego co masz, a ludzie na forum powiedza Ci, jak najmniejszym kosztem z /tego wszyskiego co masz/ zlozyc akwa morskie.

A jak nie masz doswiadczenia (bo nie masz) to stosowanie (uslyszanych gdzies) informacji dobrych w innym baniaku, do Twojego przyszlego baniaka mija sie z celem. (tak jak te podmiany 20% wody, czy swiatlo 600 :) Watt)

Kazde akwa jest inne.

Uwierz mi na slowo, ze nikt (nikt swiadomie) nie chce Cie w maliny wpuscic ani wyciagnac od Ciebie kasy.

Wielu tu ludzi przerabialo rozne warianty i z doswiadczenia wiedza, co sie najlepiej sprawdza - oraz jest najtansze - na tym forum nie ma zbyt wielu milionerow :D


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ S_Y_N_E_K, z tym grzebieniem to byl zart....

@Piotr - wiem ze nie jeszcze nie wiem.. a mam dopiero samo szkol 320l, = komin (z 2 dziurami, splyw i raewizja, powrot bedzie albo pcv albo wezykiem tylem akwa, do gory...) i posiadam jeszcze powylamywany grzebien, i 2 plytki

oto moj "dobytek": http://billy22.fotosik.pl/albumy/111862.html)

i tyle....

szawke musze zrobic pod sumpa, a sumpa pod sprzet, a sprzetu nie mam za co narazie kupic.. myslalem cos z DIV ale czy to wyjdzie taniej io czy bedzie robic robote??


delta 130l + 25l, UP3000, 2x JVP-101, Haqos PS 300, HQI 150W + PC 24W, 20LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.