Skocz do zawartości
kemaz200

Odkażanie całego systemu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zbiornik Fish only + kilka ślimaków. Cały zaszedł aiptasią (skały, żwir). Chce wysterylizować. Pytanie jak to zrobić najszybiej w poniższych warunkach:

1)Akwarium nie dam rady wynieść, przenieść, rozłożyć na części. Stoi w sypialni. Jest ostra zima, więc intensywne wietrzenie dłużej jest problematyczne.

2)Ryby mogę przenieść na krótko do innego zbiornika.

3)Skałe, siporax, żwir moge to zrobić etapami (żeby filtracja była jakoś zachowana w świeżym akwarium ).

Generalnie priorytet to zrobić to szybko i ostrożnie(ludzie tam mieszkają - mogą wybyć z mieszkania na max 24h).

Pomysł jest chloroamina + antychlor lub perhydrol.

Plan jest taki:

1) Oczyścić żwir i skałę w kontenerze na balkonie + kilka tyg. aż bakterie zasiedlą. Siporax filtruje w starym akwarium.

2) Przenieść ryby, ślimaki. Spuścić solankę. Zalać kranówką dodać w/w chemi. Obieg cyrkulacja chodzi non-stop. Na ten etap mam max 24h.

3) Zalać świeżą solanką, dodać skałę, żwir, ryby.

4)Odkazić/ wyrzucić siporax.

Pytanie jakie dawki chloroaminy / perhydrolu 30% dorzucić na 350l?

Czy ulatniaja takie dawki coś w powietrze?  czy można koło takiego baniaka spać, siedzieć?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie lepiej kupić "stado" ślimaków Berghia ? a te największe/najgorsze sztuki ubić strzykawką z kwaskiem cytrynowym czy jakimś firmowym specyfikiem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo brzydala?


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile sprzęt możesz odkazić w ten czy inny sposób to nie wiem jak chcesz odkazić skałę, piasek itd. Wszelkie próby zabiją na nich całe życie a jak skała wróci do akwarium to będzie źródłem PO4 i nie wiadomo czego jeszcze w takim stopniu, że sobie z tym nie poradzisz. A nie zdziwiłbym się gdyby z tej "martwej" skały wyrosły znowu aiptasie.

Próbowałeś chociaż jakieś metody naturalne? Berghia, jakiś Chetodon Klaini czy Auriga, Brzydal? Sam miałem las aiptasi i Chetodon Klaini w miesiąc wszystko wykosił a potem krewetki kukhenkhali pilnowały żeby nic nie odrosło... i nie odrastało.

Jeśli już koniecznie chcesz odkażać to skałę i piasek powinieneś wymienić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz typowe akwarium fish only to po co utrudniać sobie życie. Kup chełmona, brzydala lub jakąkolwiek inną rybę która zjada aiptasie i problem powinien się rozwiązać metodą naturalną bez ingerencji w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że w dłuższej perspektywie będe akwa likwidował, a nie upchne komuś skały z zarodnikami(ukrytą aiptaisa), bo do tego dojdzie wrzucając krewetki , ryby. Nie chce też dorzucać kolejnych zwierząt. Już kiedyś robiłem skałe w wybielaczu(2 lata temu) i wg mnie super sprawa, tylko ze teraz nie mam zaplecza do tego (mieszkanie). A wietrzyc sypialnie noca w styczniu to nie jest dobry pomysl. Co do piachu to mam gruby zwir wiec tu moge sie bawic(a moze zostanie puste dno).

Znalazlem dawki 10g/1000l chloraminy? Pytanie czy nie za slabo. To jest zalecenie do wody pitnej.  Gdzie indziej widzialem zeby uzyc 5% roztworu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, Gregorq napisał:

Albo brzydala?

Brzydal jak będzie dokarmiany (a tego nie unikniesz w zbiorniku z innymi rybami) - to szybko przestanie się interesować aiptasią  (z krewetkami bywa rożnie)

Ślimak Berghia to specjalista pokarmowy - nie ma szans żeby nie kosił bo padnie z głodu - a skoro kolega ma "plantację" to ślimaki się prawdopodobnie szybko rozmnożą i odsprzeda nadmiar ... pewno z mniejszym lub większym zyskiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, kemaz200 napisał:

Tyle że w dłuższej perspektywie będe akwa likwidował, a nie upchne komuś skały z zarodnikami(ukrytą aiptaisa), bo do tego dojdzie wrzucając krewetki , ryby. Nie chce też dorzucać kolejnych zwierząt. Już kiedyś robiłem skałe w wybielaczu(2 lata temu) ....

Ale "ciśniesz" na tą chemię... Zrób, jak chcesz, ja byłbym zwolennikiem naturalnych metod i osobiście wolałbym skałę z Aiptasią niż z "wybielacza"... Poza tym, będziesz sprzedawał akwarium... ile tej skały masz, jak będzie bardzo złej jakości to po prostu odpuść sobie jej sprzedaż lub wyczyść przed sprzedażą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.