Skocz do zawartości
bodzius91

Kostka 35x35x35 Lubin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Założyłem pierwsze w życiu słone akwarium.

Wybór padł na kostkę OptiWhite 35x35x35 6mm

 

Sprzęt:

Lampa  DIY 24x 1w power led ( 11x royal blue, 6x blue, 6x 12000k)

Filtr FZN 3
- siporax 500g
- chemi pure blue 312g

Grzałka 50w

Temperatura 25*

Woda z filtra RO

Zasolenie 1.024

Sól - Aquaforest sea salt

Żywa skała 3,5kg z aktywnego zbiornika

Żywy piach również z działającego akwarium.

 

Akwarium zalane 04.02.2017, oświetlenie dołączone dzis, czyli po 2 dniach.

Na start dodane bakterie  PRODIBIO BIODIGEST

 

IMG_20170206_152931.jpg

Edytowane przez bodzius91 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwa podobne jak moje:) nie będzie falownika? ja sobie zrobiłem do FZNa skimmer bo syf był na powierzchni koszt ok 10zł , grzałke mam we filtrze, dobre ustawienie skały spowoduje że będziesz miał łatwy dostęp do co kilkudniowego czyszczenia szyb, jestem ciekaw jak będzie funkcjonowało życie przy tym oświetleniu bo ja mam 32w co daje 0,7w/l i dowiedziałem się ze to minimum, co nie potwierdzają do końca inne zbiorniki.

Edytowane przez orthoptera (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Banieczka jak moja , ot w sam raz na szafeczkę :D . I teraz cie czeka ( mam nadzieję ) co najmilsze , wybór korali .
Jeszcze jakieś mieszadło do wody dodaj  , u mnie działa do dziś circiulator 500 .

I rozejrzyj się za dolewką .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście falownik będzie w akwarium, nie wspominałem o nim gdyż czekam aż przyjdzie.
Będzie to:

SICCE Voyager Nano  1000l/h  2,8W 

 

Również obawiam się, że będzie to za mało oświetlenia obserwując posty innych użytkowników. 

Co do lampy, śmiało mogę ją przerobić, zmieniając na diody 3w, zmiana zasilacza jak i również trzeba będzie myśleć o dodatkowym chłodzeniu lampy.
Aktualnie lampa ma 45* temp pracy, podobno to optymalna temperatura pracy diody.

Jak na razie będę zwiększał czas świecenia i. czekał, aż zbiornik zacznie dojrzewać.

Edytowane przez bodzius91 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świeć od razu ile trzeba  .

Mam 20W w power led i musiałem zjechać bo mi SPS bielały centralnie pod lampą  .A zoa na dnie rosną w kierunku od lampy .Grzybieńce uciekają w cień .
Moc mocy nie równe nawet w LED . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 32W w power ledach wydaję mi się że za mocne aczkolwiek człowiek od lamp powiedział że 0.7W/L to min, mi nic nie bieleje nawet bym powiedział pompuje sie jak trzeba, jednak chciałem tą lampę wykorzystać do zbiornika 61l i jestem ciekaw czy da rade w stosunku 0,5W/L czyli podobny jak masz ty, u mnie lampa zrobiona ma spory profil aluminiowy ok20cm szerokości u mnie lampa świeci 11h na aktynice i 9h na dwóch kanałach na początku przy dojrzewaniu czytałem że zwiększa się stopniowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z watami na litr , to jak z furmanką gnoju . wszystko zależy od użytych LED i tego jaki maja kąt świecenia , skutkiem tego ile światła wpada pod powierzchnie wody .I wystarczy podnieść lampę o kilka cm i wszystko się zmienia bardzo radykalnie .Czy da w 60 L  , zależy od wymiarów akwarium .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gadałem z facetem który robi lampy do morszczaków tylko że buduje wykorzystując diody 10w. Jak twierdził powinienem zbudować na 3 diodach royal blue i nic więcej.
Osobiście wolałem wykorzystać diody 1w i lepiej rozproszyć to światło. 

Temat będzie wymagał monitorowania, gdy tylko wsadze korale.

Dziś była pierwsza dolewka ok. 1l RO

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz to nie ma aż takiego znaczenia, ale lepiej robić częściej dolewki odparowanej wody- mniejsze wahania zasolenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skałkę z jednej strony zaczynają porastać takie grube brązowe "włosy" (glon). zdjęcie wieczorem, aktualnie nie mam lustrzanki w domu, a niestety aparat w telefonie nie wyrabia z niebieskim kolorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, SU1 napisał:

Z watami na litr , to jak z furmanką gnoju . wszystko zależy od użytych LED i tego jaki maja kąt świecenia , skutkiem tego ile światła wpada pod powierzchnie wody .I wystarczy podnieść lampę o kilka cm i wszystko się zmienia bardzo radykalnie .Czy da w 60 L  , zależy od wymiarów akwarium .

ale masz za***iste porównania.. furmanka gnoju i led? przecież piszemy o tych samych power ledach o tych samych akwariach 35x35x35, wiec nie wiem w czym problem jakie akwarium bym nie miał wysokość będzie uwaga...35cm:) wiec twoje porównanie spaliło na panewce.... co nie zmienia faktu ze 20w a 32w w takim SAMYM akwarium to jjest gigantyczna różnica, świecenie od początku na max spowoduje tylko szybszy wzrost glonów:)

9 godzin temu, bodzius91 napisał:

gadałem z facetem który robi lampy do morszczaków tylko że buduje wykorzystując diody 10w. Jak twierdził powinienem zbudować na 3 diodach royal blue i nic więcej.
Osobiście wolałem wykorzystać diody 1w i lepiej rozproszyć to światło. 

Temat będzie wymagał monitorowania, gdy tylko wsadze korale.

Dziś była pierwsza dolewka ok. 1l RO

 

 

mam lampę 32W po 1w zeby nie było, lampa ma wymiary 35cm x 20cm wiec jak widac rozproszenie jest spore jak na te wymiary ja nie twierdze ze masz miec mocniejsze diody tylko ogólnie lampe tak mi powiedział ten co mi robił lampe zresztą członek tego forum:) ze na akwa 35x35x35cm 32x1W to minimum dlatego napisałem że jestem ciekaw jak bedzie życie "kwitło" fotka omawianej lampy jak widac jak to nazwałes rozproszenie spore wzdłuż i wszerz:)

P.S u mnie (przed przykryciem akwa) odparowanie 1l to miałem w 1 dzień. a dolewki robie 2 x dziennie

WP_20170203_15_16_08_Pro.jpg

Edytowane przez orthoptera (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, orthoptera napisał:

ale masz za***iste porównania.. furmanka gnoju i led? przecież piszemy o tych samych power ledach o tych samych akwariach 35x35x35, wiec nie wiem w czym problem jakie akwarium bym nie miał wysokość będzie uwaga...35cm:) wiec twoje porównanie spaliło na panewce.... co nie zmienia faktu ze 20w a 32w w takim SAMYM akwarium to jjest gigantyczna różnica, świecenie od początku na max spowoduje tylko szybszy wzrost glonów:)

 

 

Może śmierdzące ale w 100% prawdziwe .Power led drugiej nie równa , mają różne soczewki i w zależności od mocy inną wielkość "chip" .Co bardzo zmienia kąt padania światła a to wiele zmienia .

Co do glonów , bo świecimy .Bzdura , wysyp jakichkolwiek plag to naddatek lub niedobór ,jednym słowem niestabilny system .Omijanie w sposób sztuczny , : ograniczenie świecenia, stosowanie chemii  itp:  i tak odbija się czkawką w przedziale czasu .Najważniejsze jest zrozumienie biologii i nie przeszkadzanie .
Wlec na mój temat , obyło się bez plag dojrzewania itd .
Takie podejście pozwala mi na jednodniowe startowanie zbiorników dla stworzeń z którymi ludzie nie radzą sobie po kilku miesięcznym dojrzewaniu a nawet latach .

PS: Wolność tomu w twoim domku .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedynie sie zgadzam z ostatnim zdaniem:) a jak widac poszedł krokiem jak większość na tym forum ja mimo iż przeniosłem akwarium funkcjonujące tez zaczynałem stopniowo zwiększać intensywność i też ominąłem plagi:) co do oświetlenia i tak nie uwierzę że przez to że masz lepszy kąt padania światła potrzebujesz oświetlenie o 35% mniejsze na 35cm:) zresztą jak pisałem mam diody daleko od siebie rozstawione a kąt padania rózni sie przy power ledach (zakładam że z soczewką) rózni się o max kilka st co przy 35cm nie ma znaczenia no ale to juz temat fizyki nie biologii. Po dwa większe akwa ma mieć tylko 15cm więcej więc kąt padania 7,5cm mniejszy w jedną i w drugą przy tej samej wysokości spowoduje niewielkie zmiany jednak nie będzie to juz 0,7w/l jak obecnie tylko 0,5w/l jak u przedmówcy. czy jak u Ciebie 0,46w/l co w słodkowodnym miałem mocniejsze.

reasumując na logikę kat padania światła miałby jakieś znaczenie przy długim akwarium a nie przy 50cm czy nawet 35cm

 

Edytowane przez orthoptera (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ot tylko moje zdanie i podpowiedzi , troszke poparte ponad 30 latami akwarystyki i ponad półtora tyś wklejonych LED .Co do słodkowodnych mam 18 w 200 L i sporo roslin , w 34L mam po 7 W i co tydzień 2L ubitych roślin na kompost leci .A w 40L morskim jest 20 W .

Ps: Wpadnij , zobacz , wszystko wyjaśnię :D .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis pobawiłem się chwile lustrzanką, chodź co do jakości zdjęć nie jestem do końca zadowolony.

Na drugim zdjęciu jest ten glon, który zaczyna porastać skałę.

 

A powiedz ile płaciłeś za tą lampę?

DSC08988.JPG

DSC09002.JPG

10 minut temu, SU1 napisał:

Ot tylko moje zdanie i podpowiedzi , troszke poparte ponad 30 latami akwarystyki i ponad półtora tyś wklejonych LED .Co do słodkowodnych mam 18 w 200 L i sporo roslin , w 34L mam po 7 W i co tydzień 2L ubitych roślin na kompost leci .A w 40L morskim jest 20 W .

Ps: Wpadnij , zobacz , wszystko wyjaśnię :D .

Ja w poprzednim roślinniaku też majstrowałem ze światłem. Doszedłem do 43w na 112l i co tydzień miałem pełną michę roślin. A wiadomo jak to jest w słodkowodnym im więcej światła-->  co2 --> aktywne podłoże + nawozy do słupa wody. Widziałem takie akwaria z oświetleniem 70w w power ledzie co moim zdaniem mija sie z celem. Fakt faktem jeżeli ktoś chce chodować mega wymagające rośliny, które tyle tego światła potrzebują to owszem, ale trzymając trawniczek z małego henia albo pravuli to wielka strata prądu :) takie moje spostrzeżenia z własnych doświadczeń.

Oświetlenie dobierałem również biorąc pod uwagę ergonomię, koszty wykonania jak i również koszty eksploatacji. Jest ładna niebieska poświata jak w głębi oceanu więc spełniło to moje założenia projektowe.

Kosztorys lampy:
- 11x royal blue 1w - 20zł
- 6x 12000k 1w - 9zł
- 6x blue 1w - 10,50zł
- profil alu 100mm - 7,50zł
- driver 15-24v 300ma - 25zł
- przewód, wtyczka, cyna, klej itp. - 5zł

KOSZT : 77zł

Lampa świeci na 80% (300ma), a diody mają 350ma. Temperatura belki 45*, więc idealnie

Edytowane przez bodzius91 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spox dodam że miałem  też roślinne od małości czyli lekko ponad 30 lat i stwierdzam że morskie nic do tego nie ma...a w Poznaniu jest co morszczaków odwiedzać przy oświetleniu podobnym do mojego:) lub identycznym;)

Napisałem tylko że jestem ciekaw jak będą koralowce rosły bo miękkasy dadzą rade, a niebieską poświatę to ja mam przy aktynice, przy dziennym mam barwy uwidaczniające kolory koralowców Ty na razie uwidaczniasz skałę i piasek a co tego będzie zobaczymy potem i od tego jak i od innych wątków będzie zależało czy zwiększę akwa i czy użyje obecnej lampy, nie wiem czy czytałeś watki z oświetleniem ale w morskiej  jest mocniejsze niż w słodkowodnym, też ide tokiem ergonomi jakbym nie szedł postawił bym 300l czy nawet więcej, ale zawsze mi mówiono jak już robisz morszczaka to nie oszczędzaj na tym na czym najwięcej możesz stracić...nie pisze tego z moje doświadczenia bo go nie mam tylko z tego co przez 2 lata studiowałem tutaj....

ledy mojej lampy

13 x PowerLED 1W super zimna 11 000K- 12 000K
16 x PowerLED 1W niebieska RoyalBLUE 465nm 30mil
2 x PowerLED 1W czerwona DeepRED 660nm 30m
1 x PowerLED 1W UV 388-390nm 45mil

Edytowane przez orthoptera (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bodzius91 Możesz napisać cos więcej o profilu alu, jakie ma wymiary, grubość? Bd kleić lampkę podobnej mocy i nie chce przesadzić z radiatorem :)

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mija 6 dzień mojej solniczki.

Podaję co 2 dzień bakterie prodbio, dziś zapodałem również pożywkę.
Akawrium jak na razie bez żadnych plag,

no3 w granicach 10

ph ok 8 ( test paskowy)

Z dolewki wyszło ok 2,5 litra wody. Myslałem, że dolewkę robić tylko wodą RO, niestety musiałem ją posolić, bo robiąc pomiar salimetrem po dolewce było niższe. 
Teoretycznie przecież skoro woda wyparowała, to stężenie soli powinno wzrosnąć w zbiorniku, a tu jednak wychodzi, że ubyło wraz z wodą, bo po dolewce powinienem mieć ten sam poziom zasolenia co na starcie :)

Lampa led wymaga przerobienia.
Niestety dość cieżko ogląda się akwarium przy tak niebieskim świetle(zdjęcie tego nie odzwierciedla bo strasznie przepala kolory!- w rzeczywistości to nie jest tak niebiesko).

Dodam więcej białego, lub full spectrum( ok. 2-3 waty) żeby dodać różowej barwy. 

 

W niedzielę będę najprawdopodobniej we wrocławiu, myślałem, żeby zakupić już jakieś korale. Czy jest to dobry pomysł, czy jednak za wcześnie?

 

Z pozdrowieniami

 

IMG_20170210_200008.jpg

Edytowane przez bodzius91 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zmieniłem trochę diód 

Łącznie odeszło 5x blue/rb a doszło 3x full spectrum i 2x 6500 i trzeba przyznać, że zrobiło się jaśniej i akwa jest teraz przyjemniejsze dla oka.

IMG_20170211_074023.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od full czerwonych cieni doszło czy taka fota wyszła  ? . 
Spróbuj dołożyć  Cyjan , rozjaśnia wizualnie , 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest lekko różowa poświata, niestety aparat w telefonie nie wyrabia z kontrastem i wszystko jest takie przepalone. 

W rzeczywistości jest przyjemniej i nie męczy oczu ruch tafli wody jak ogladamy akwarium z bliska. 

Zobaczymy jak światło wyjdzie w praktyce jak wsadze troche korali.

Mysle nad xenia i jakies zoa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze za wcześnie na życie zbadaj NH4 i NO2 i będziesz wiedział co tam sie w akwa dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis pierwsza podmiana wody, ok. 8l RO +DI

Puki co żadnej plagi jeszcze nie było, także czekamy.

Zapodaje bakterie + pożywka z prodbio

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzieś czytałem że pierwszą podmianę sie robi jak jak juz jest życie...?! bo w sumie po co teraz podmieniać wodę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.