Skocz do zawartości
lukasz_warszawa

Gonipora odchodzi..

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem, chyba niedopatrzenie w sklepie. Ucieka mi tkanka z tego korala. Jakiwes propozycje, sugestie co jest nie tak? Czy polipy nie powinny porastac od samego spodu? 

Zasolenie 1.025 
No3 i po4 0 
Mg 1200
Ca 420
Kh 10

IMG_4848.JPG

IMG_4847.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gonipora to trudny koral i często zanika nawet przy dobrych parametrach wody. Podawaj fitoplankton i plankton lub pokarm dedykowany dla tego korala powinien zaskoczyć.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest jakaś ultra farbowana goniopora?sam się kiedyś na taką naciąlem.Dwa dni było ok.Później umierala kilka dni.


125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozujesz jakies mikro? 

edit: pozwolilem zerknac sobie na Twoj profil i watki... kiedy startowales z akwa???????

Edytowane przez Creol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm moja zielona po wodowaniu miała się ok przez kilka dni. Potem pozamykała się i przeczytałem, że to nie łatwy koral. Szukałem i znalazłem. Dodałem żelazo i jod w kropelkach i bum-koral jak nowy. One nie lubią czystej wody. Możliwe, że to jakieś fito po żelazie się namnożyło i stąd taki efekt.


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Creol napisał:

Dozujesz jakies mikro? 

edit: pozwolilem zerknac sobie na Twoj profil i watki... kiedy startowales z akwa???????

Akwarium ma 10 tyg. Woda i skala z dzialajacego baniaka. Wszystko rosnie fajnie, przyrasta i rozrasta sie jak zle. W sklepie dowiedzialem sie, ze jest tak samo wymagajaca jak euphylia. 

 

4 godziny temu, Shellik napisał:

Hmm moja zielona po wodowaniu miała się ok przez kilka dni. Potem pozamykała się i przeczytałem, że to nie łatwy koral. Szukałem i znalazłem. Dodałem żelazo i jod w kropelkach i bum-koral jak nowy. One nie lubią czystej wody. Możliwe, że to jakieś fito po żelazie się namnożyło i stąd taki efekt.

Czy te zelazo i jod ktore mam w coral colors redsea bedzie ok? Zaczalem dawkowac i zobaczymy co bedzie. Cos radzisz co z tym fantem zrobic? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego coral colors nie znam. Mam żelazo i jod osobno, dlatego wiem co działa a co nie :) lane z głową nie zaszkodzi tylko nie wiadomo jakie to ma stężenie i ile trzeba wlać żeby zadziałało.


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę zbyt świeży zbiornik jak na wymagania goniopory/alveopory. Jest to koral umiarkowanie trudny w hodowli gdyż łatwo łapie wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne, nie lubi zmian w cyrkulacji. Goniopora którą mam od 3 lat jest bardzo wrażliwa na nawet najmniejsze skoki kH. Jeśli kH w 12h zmieni się o więcej niż 0.2 to natychmiast się zamyka.

Jod jest bardzo ważnym elementem dla tych korali (tak jak dla pozostałych) a bardzo często problem tkwi w dozowaniu manganu (Mn) lub używaniu takiej soli lub suplementów które zapewnią właściwy poziom tego pierwiastka (po dodaniu goniopory są nie do poznania oczywiście w pozytywnym znaczeniu).

20161101_000307.jpg

Edytowane przez Marcin-JM (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin - nie ze wszystkim Gonioporami pójdzie tak łatwo dozując nawet ten J , Mn i Fe.

Niektóre są nie do utrzymania na dłuższą metę w akwarium. One są takie delikatne że nawet nie powinno się ich brać gołą ręką. Miałem kilka miesięcy Gonioporkę która zaczęła porastać rurkę pvc na której stała. Oczywiście postanowiłem ją przykleić do żywej skałki. Dwa tygodnie później Goniopora wylądowała już w koszu. Mam też takie które zarastają skałki i takie które przez rok nie wypuściły ani jednego nowego polipa. W skali trudności ocenił bym je na 9/10. Z nimi jest tak jak z chelmonami 1/10 przeżywa i cieszy oko latami reszta żyje kilka miesięcy i nagle bach.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie ze wszystkimi ale to są podstawy. Te parametry to podstawa sukcesu w hodowli tych korali : mangan i jod.

Na gonioporach troszkę się znam, zrobiłem ponad tysiąc szczepek tych korali.

Ta też ma 3 lata i jej przyrost dużo wolniejszy. Obie startowały z 3 polipów.

20160902_165407.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie twierdzę Marcin że się nie znasz ( broń Boże !!!) ja tylko chciałem ostrzec świeżych amatorów akwarystyki morskiej aby nie kierowali się przy zakupach do świeżych zbiorników urokiem tych pięknych korali. Są tak samo piękne jak i trudne w utrzymaniu a dozowanie w/w pierwiastków nie gwarantuje sukcesów w ich utrzymaniu.

Co do pokazanej Gonioporki - rzeczywiście śliczny i zdrowy egzemplarz.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta infekcja na tej gonioporze to brown jelly,mozna wymoczyc w coral rx,produkt dostepny w Polsce,ten kolor gonipory wystepuje w naturze.Zgadzam sie,ze to trudne korale,mi udawalo najdluzej ja utrzymac (stokesi)-3 lata w nano,bez odpieniacza podmianki red sea salt co 5 dni+mikroelementy+substytuty planktonu phyto i zoo,zylaby pewnie do dzisiaj,ale pojechalem do Polski ,kolega karmil ,musial stuknac w akwarium i acana z wyzszej skalki spadla na nia i juz bylo po niej ,jak przyjechalem po 8 dniach.


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł ze wszystkim się zgadzam. Zbiornik musi być dojrzały i stabilny bo należą do grupy trudnych koralowców i faktycznie warto ostrzegać a jeśli już próbować swoich sił w temacie to rozpocząć przygodę od małej szczepki mniej wymagającego (np. djibutensis).

Wracając do tematu głównego to faktycznie tak jak napisał Seweryn pomóc jedynie może kąpiel w dipie dla koralowców. Ja używam Pest Controll z FM z dobrymi efektami, również jest dostępny w PL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, lukasz_warszawa napisał:

Akwarium ma 10 tyg. Woda i skala z dzialajacego baniaka. Wszystko rosnie fajnie, przyrasta i rozrasta sie jak zle. W sklepie dowiedzialem sie, ze jest tak samo wymagajaca jak euphylia. 

Stad tez pytalem jak stary zbiornik. 10 tyg to stanowczo za szybko by wkladac goniopore, nawet jesli woda byla z dzialajacego zbiornika... Zgadzam sie z Marcinem, suplementacja mikro jak najbardziej potrzebna! Takze zauwazylem, ze gonio sa wrazliwe na zmiany parametrow, nawet te najmniejsze. Duzo tez zalezy od oswietlenia oraz cyrkulacji. Tak naprawde to w moim baniaku tylko w jednym miejscu wszystkie dobrze sie czuja, we wszystkich innych zakatkach akwa albo mega grymasily, albo wrecz zanikaly.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj blad, nienznalem sie. Namowili mnie wiec wzialem. Sprobuje wiec teraz ja wymoczyc w dipie. Przestawilem ja w inne miejsce. Zobaczymy jakie beda efekty 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba każdy z nas kupił takie zwierzęta, których nie powinien. Niestety często sprzedawcy wciskają nam świadomie coś, co wygląda efektownie, ale jest nie do utrzymania w młodym zbiorniku. Lepiej jest - jak większość doświadczonych radzi - kupować zaplanowane wcześniej korale, lub przynajmniej zapoznać się z listą zwierząt, które się powinno unikać - szczególnie na początku przygody z akwarystyką.

Lista jest niepełna i mam nadzieję, że będzie jeszcze rosła. Znajdziesz na niej również goniopory.

Pozdro.

 


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.