Skocz do zawartości
greger

Brown Jelly - Niekończąca się historia - Pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze,

 

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Być może jest wśród Was ktoś, kto zmagał się wcześniej z tą bakterią i ostatecznie wygrał tę walkę.

Pod koniec zeszłego roku, przyjąłem do swojego zbiornika LPS'a, który jak się później okazało był już zainfekowany brown jelly, lecz wówczas nie byłem świadomy istnienia tego dziadostwa.

Chciałem pomóc koledze w uratowaniu korala a sam sprowadziłem plagę do siebie, która wyniszczyła 80% moich euphylli które przez kilkanaście miesięcy PIĘKNIE rosły.

Madry Polak po szkodzie....

Dwie z nich miały ponad 15 główek, tym bardziej przykre było oglądanie jak koral za koralem pada w ekspresowym tempie...

Jeżeli chodzi o parametry wody - to od ponad dwóch miesięcy utrzymuję się na stałym poziomie ( więcej szczegółów na końcu posta )

Pod koniec roku szukając informacji o brown jelly na forum znalazłem kilką wątków gdzie polecany był chemiclean jako jedna z metod pozbycia się tego ze zbiornika.

Zastosowałem, z nadzieją poprawy ale niestety to nie pomogło. Kolejne euphyllie infekowały się nawzajem.

Zdecydowałem się usunąć wszelkie zainfekowane główki z akwarium i jak i te które choćby w najmniejszym stopniu się kurczyły co mogło wskazywać, że brown jelly już się zadomowiło.

Wydawało się, że to pomogło.

Byłem szczęśliwy - niestety to szczęście długo nie trwało. Po kolejnych 2 tygodniach DZIADOSTWO powróciło na innej euphylli.

Nie chciałem stosować po raz kolejny chemiclean więc spróbowałem innej porady czyli wymoczenie korala w DIPie - (coral protec ) - metoda równie nieskuteczna - bo jak później przeczytałem w ulotce ten środek jest używany dla pozbycia się innych potencjalnych plag.

Kolejna euphyllia poszła do kosza.

Dwa tygodnie spokoju i znów powrót - tym razem zainfekowana piękna glabrescens, na którą chuchałem dmuchałem aby nic jej nie dopadło.

Prędko zastosowałem się do innej porady - tj kąpieli korala w jodynie, jako środka dezynfekującego. Znalazłem informacje aby kilka kropli dodać do wody RO (1l) i wymoczyć kilkanaście sekund korala w takim roztworze, delikatnie pałeczką do uszu pozbyć się tej galarety i opłukać koral w wodzie morskiej i włożyć do akwa - taki zabieg powtórzyć przez kilka dni.

Od wczoraj euphyllia ta jest "sflaczała" - ma wypuszczone polipy ale w większości jakby bez powietrza - i teraz pytanie czy woda RO mogła ją tak uszkodzić ? Czy to jest reakcja obronna korala na jodyne ? Czy kolejny raz zrobiłem coś nie tak ?

Dziś wydaję mi się, że na kolejnej - to już chyba 8 z kolei euphylli dojrzałem wypuszczoną brązową maź - nie jestem pewien czy faktycznie jest to brown jelly czy też coś innego ale wolę dmuchać na zimne.

Co innego polecacie ? Na brytyjskich forach znalazłem informację, że ludzie stosują:

- Płyn Lugola 10mg - ktoś stosował ? Pozytywne rezultaty ? Jakie proporcje

-Chloramfenikol - pytałem już weterynarza i farmaceuty o ten lek - ale niestety został on wycofany, podobnie zresztą jak i chemiclean z rynku, gdyż zawierał jakiś szkodliwy dla środowiska składnik - więc w naszym kraju obydwa specyfiki już niedostępne...

Pewnie część z Was pomyśli, napiszę że zbyt wiele rzeczy zastosowałem w ostatnim czasie - ale uwierzcie mi, że powiedzenie tonący chwyta się brzytwy jest w moim przypadku prawdziwe.

Zgromadziłem 10 gatunków euphylli a obecnie pozostały mi tylko 3 więc chciałbym choć te uratować...

Będę wdzięczny za wszelkie porady... a teraz w kwestii parametrów wody.

 

PH 8.0

KH 9

PO4 - 0,1

NO2  0

NO 3 - 50

NH4 - 0

CA - 440

MG 1400

Zasolenie 1025

temp 24.5

Sól AF reef salt

Dodatki

AF strong component + pełny balling

 

Odnośnie NO3 - mam świadomość, że poziom jest wysoki, ale to kolejna bolączka z którą się borykam. Ten poziom utrzymuję się od blisko 3 miesięcy.

Na szczęście mimo wysokiego poziomu no3 nie doświadczyłem wysypu glonów, jak dino czy cyjano.

Stosuję od początku stycznia podwójną dawkę Probios Pro F Pro Bios i NP pro według zalecej jednego ze znanych sklepów z morszczyzną ale jak dotąd nie udało mi się zbić tego poziomu

Co robię nie tak ?

Specjalnie podniosłem delikatnie poziom PO4 aby móc obniżyć NO3

Powoli już tracę siły i zapał do tego.

 

Kieruję zatem do Was pytania:

1. Jakiś złoty środek na brown Jelly ?

2. Jeśli nie ma BJ na koralach to możliwe że ta bakteria znajduję się w wodzie - i powinien użyć np. lampu UV do jej zabicia ?

3. Czy powienem użyć teraz węgiel aktywowany ? ( do tej pory nie stosowałem )

4. Proszę o podpowiedź jakie stanowcze kroki powinien zastosować aby w końcu obniżyć NO3  ( karmie dwoma kostkami dziennie, 8 mniejszych ryb w zniorniku plus dwie krewetki czyszczące )

 

Raz jeszcze zwracam się z prosbą o wszelką poradę w problemach które mnie ostatnio nawiedziły i nie mogę się z tym uporać :(

Pozdrawiam

Grzegorz

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już same te parametry mogą zabić euphyllie. One tak mają, że schodzą powoli. Być może one przy infekcji nie mają siły walczyć - stąd niewielka ilość bakterii w wodzie jest w stanie je załatwić.

Ja bym zaczął od poprawienia parametrów i odcinania chorych główek. Miałem kiedyś tę infekcję i to mi pomogło. Do tego kąpałem też w lugolu (jodyna).

Powodzenia w walce z tą nieprzyjemną chorobą.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj coral rx, kapiele w tym dipie powinny pomoc,w akwarium uzywaj wegla aktywowanego dobrej jakosci i skimmer na max,wez rowniez powerheada do reki w akwarium skieruj na euphilie i oczyszczaj je strumieniem wody raz dziennie,oczywiscie w miare delikatnie ,zeby nie pozrywac miekkich tkanek z nich,jesli chodzi o chlorophenicol to jest dostepny jako lek dla ludzi,sam nim kiedys leczylem oko,to dosc mocny antybiotyk ,ktory swietnie sobie radzi z paciorkowcami i czescia gronkowcow.Na no3 polecam dobry mocny odpieniacz,porzadna cyrkulacje,bakterie stability lub microbe lift special blend,i dobrej jakosci skale oraz nie przesadzanie z obsada.

Edytowane przez lolek (wyświetl historię edycji)

350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FunWorld moze miec racje ,co do zaleznosci parametrow, a kwestii szybkosci lapania infekcji przez korale., tez o tym jako pierwszym pomyslalem. Popraw parametry i wycinaj zainfekowane glowki.

Sprobuj coral rx, kapiele w tym dipie powinny pomoc

 mysle, ze to nie ma sensu. Gdy mialem swego czasu problem z euphylliami, to tez probowalem- skutek taki, ze jeszcze szybciej chorowaly. Przede wszystkim parametry. Euphyllie sa tez dosyc wrazliwe na skoki KH, wiec uwaga na jakiekolwiek wahania, zwlaszcza w takim momencie.

Edytowane przez Creol (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za Wasze pomocne komentarze.

Zwiększyłem znacznie moc cyrkulacji na obecnych rw-8 i rw-15 i dołożyłem dodatkowe dwa mniejsze falowniki.

Odpieniacz to aquaspec 200 - więc myślę że na mój litraż powinien być z zupełności wydajny. (foto w załączeniu )

Jak powinienem go ustawić ? Na mokro czy sucho ? Obecnie chodzi na sucho i kubek jest opróżniany co 3-4 dni ( foto w załączeniu )

Węgiel kupiłem Fauna Marine CarbL - zgodnie z instrukcją na mój litraż powinien użyć 400 mln (100ml/litr) - zalałem go gorącą wodę wczoraj i zostawiłem do namoczenia.

Chciałbym go dziś włożyć do filtra przepływowego - jak długo powinien być w akwarium ?

W kwestii bakterii które stosowałem czyli : po 8 kropli bakterii Bio S, plus 8 kropli polimerów Np. pro, i 8 kropli Pro F (pożywka )  - czy powinienem je dalej stosować ? Zwiększyć dawkę jeśli przez 1.5 miesiąca no3 wciąż na tym samym poziomie ? Zmienić bakterie ?

Co myślicie o red Sea np3po4X  ?

W ramach uszczegółowienia pierwszego postu : Akwarium ma 2 lata - przez ostatnio 18 miesięcy parametry wzorcowe, korale pięknie rosly aż tu nagle....wielkie G.

W zbiorniku mam około 40 kg skały - startowałem na suchej a w chwili obecnej myślę, że mogę powiedzieć że jest żywa ( porośnięta wszelkim życiem ) choć alg wapiennych nigdy nie miałem - czy to wina skutecznego jeżowca ???

Pozdrawiam

Grzegorz

odpieniacz1.JPG

odpieniacz.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od podmianek. Na początek 20%, a później co 5-7 dni 10% przez kilka tygodni. Do tego bym zaczął używać VSV - Niezłe parametry jako punkt startowy dla tej metody - ewentualnie NO3PO4X, ale będzie trochę drożej i mniejsza kontrola nad tym co się dzieje. Upewnij się, że rozumiesz metodę VSV zanim zaczniesz używać, bo niektórzy leją na oko i jak im się przypomni. Tu trzeba być konsekwentny i wiedzieć co się robi.

 

Co do mocnego falowania, to nie jestem pewien czy euphylli pomoże, bo one z natury lubią spokojniejsze warunki. Wydmuchiwanie może się okazać rozdmuchiwaniem choroby.

Mi ta choroba się kojarzy z rybią ospą trochę. Niby jest sporo sposobów na leczenie, a tak naprawdę to najważniejsze jest sprawić, aby organizmy były silne i w komfortowych warunkach, co zwiększy ich szanse na przetrwanie. Jak u człowieka - silny organizm ma łatwiej przetrwać zapalenie płuc, niż słaby leczony metodami jak wsadzanie do pieca.

 

Cytuj

Specjalnie podniosłem delikatnie poziom PO4 aby móc obniżyć NO3

W podnoszenie lepiej się nie bawić zanim nie będziesz miał zerowych poziomów na testach. Tym bardziej, że podnosiłeś PO4, które jest dużo "gorsze" dla korali niż NO3.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do podmianek - to masz na myśli 20% dziennie ? (w moim przypadku 60-70 litrów ) - tak przez cały tydzień ?

W instrukcji No3Po4-X jest napisane, że jeśli poziom no3 >10 wtedy dozować 3ml/100 litrów - trzymać się tej dawki, tj 12 ml dziennie ?  Czy ten środek jest bezpieczny dla życia i skuteczny ?

Euphyllie przestawiłem na dno, a mocniejszą cyrkulacje skierowałem na środek i górę akwarium.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianki - zacznij od większej 20%, a później rób co 5-7 dni po 10%. Jak poziomy Ci spadną, to wróć do trochę rzadszych podmian. W ten sposób rozcieńczysz trochę te NO3 i PO4, a do tego będziesz miał pewność, że nie brakuje mikroelementów koralom. Nie wiem jak często wcześniej robiłeś.

 

Co do produktu Red Sea, to jest to bezpieczny produkt dla życia, ale przy wysokich poziomach jakie masz uważaj na przedawkowanie, bo możesz mieć zakwit bakterii, co może w złych warunkach nawet uśmiercić ryby (brak tlenu w wodzie).

 


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Przepraszam, że spytam o to raz jeszcze ale chciałbym mieć pewność - że zrozumiałem to w 100%

1-sza podmianka dziś 20% i kolejne co 5 dni po 10% ?

Wcześniej robiłem nie częściej niż co 2 tygodnie.

Co z węglem ? Mogę go dziś włożyć do zbiornika ?

Pozdrawiam

G.

Edytowane przez greger (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dysponuję cholaranfenikalem w proszku - tak go kiedyś udało mi się kupić w aptece na receptę od znajomego weterynarza - nie pamiętam już tylko jak powinno się go rozrabiać bo kupiłem 2 czy 3 gramy tylko a finalnie nie użyłem - jak dojdziesz jak go rozrobić to mogę podesłać gram bo pamietam, że to jakoś bardzo delikatnie się rozrabia


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam od wczoraj sposobu rozrabiania tego antybiotyku ale nigdzie jak dotąd nie znalazłem rzetelnej odpowiedzi/wskazówki jak z tym środkiem postępować.

Mam ku niemu także spore obawy, po przeczytaniu środków ostrożności jakie należy zachować przy jego rozrabianiu jak i jego szkodliwości na środowisko/ stan zdrowia człowieka.

Cytat z zagranicznego nano-reef:

VERY IMPORTANT THINGS TO NOTE WHEN WORKING WITH CHLORAMPHENICOL:

Please pay very important attention to the following advice.

 

  • Work with Latex Gloves when handling Chloramphenicol. Wear two pairs if necessary, and even use elastic bands around you wrists to ensure that you don't get the Chloramphenical powder, or solution onto your hands. This is a very dangerous substance, and it must be handled with extreme caution.
  • Work in an open ventilated area, and do not inhale the Chloramphenicol powder.
  • That capsule (green and white tab) is made of a hard plastic, and as such, it is a little difficult to extract the antibiotic powder when breaking the capsule. Make sure you hold it firmly in position when cutting the Tab open, otherwise you will have the powder all over the place as I managed to do on my first attempt.
  • After each treatment, pour the Chloramphenicol solution into another old bucket, and add two cups of household bleach to neutralize the antibiotic before throwing the old solution down the drain. It is rather irresponsible to just dump antibiotics down the drain, so this advice is very important.
  • Lock up any spare Chloramphenicol Tabs you may have in a very safe place away from your children. Clearly label the bottle POISON.
  • Wash your hands and arms properly each time after working with the Chloramphenicol solution.
  • When removing the affected coral from your DT for treatment, first carefully syphon off ALL the Brown Jelly that you can see before removing it. Also place the affected coral near the drain/outlet of your DT, and not upstream to prevent pieces of the Brown Jelly from polluting other healthy corals in your DT. This is nasty stuff...

Czyli bardzo niebezpieczna substancja, należy uważać z jej przedawkowaniem, może negatywnie wpłynąć na środowisko - czyt. zbiornik jeśli się do niego dostanie, jest to trucizna, nie można wdychać, tylko w rękawiczkach itp. itd...

Sam opis nie zachęca do podjęcia ryzyka :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, greger napisał:

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Przepraszam, że spytam o to raz jeszcze ale chciałbym mieć pewność - że zrozumiałem to w 100%

1-sza podmianka dziś 20% i kolejne co 5 dni po 10% ?

Wcześniej robiłem nie częściej niż 2 tygodnie.

Pozdrawiam

G.

Ja bym właśnie tak zrobił. To polepszy warunki w akwarium od razu. A później będzie coraz lepiej z każdą podmianką. Zanim zacznie działać NO3PO4X może minąć trochę czasu (tym bardziej, że z tego co piszesz, to bakterie niezbyt chętnie u Ciebie się zagnieżdżają z jakiegoś powodu.)

 Jak nutrienty Ci wrócą do w miarę akceptowalnych poziomów (np NO3 10-25, PO4 - 0.03-0.05), to wtedy można spokojnie wrócić do codwutygodniowych podmian i radzić sobie innymi metodami. 

 

Z antybiotykami na to mam zerowe doświadczenie, chociaż odpowiednia dawka i metoda to pewnie najlepsza opcja na stricte BJD.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, FunWorld napisał:

Ja bym właśnie tak zrobił. To polepszy warunki w akwarium od razu. A później będzie coraz lepiej z każdą podmianką. Zanim zacznie działać NO3PO4X może minąć trochę czasu (tym bardziej, że z tego co piszesz, to bakterie niezbyt chętnie u Ciebie się zagnieżdżają z jakiegoś powodu.)

 Jak nutrienty Ci wrócą do w miarę akceptowalnych poziomów (np NO3 10-25, PO4 - 0.03-0.05), to wtedy można spokojnie wrócić do codwutygodniowych podmian i radzić sobie innymi metodami. 

 

Z antybiotykami na to mam zerowe doświadczenie, chociaż odpowiednia dawka i metoda to pewnie najlepsza opcja na stricte BJD.

 

Dzięki za wskazówki.

Zrobię dziś zatem większą podmianę. Mam nadzieję, że nastaną w końcu "dobre" czasy :)

Włożyć od razu węgiel ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel nie zaszkodzi niemal nigdy (chyba, że stosujesz coś, gdzie producent podaje inaczej) - może też być siedliskiem bakterii.

Co do poziomów NO3 to tu masz to w miarę wyłożone po angielsku: http://saltwateraquariumhobby.com/water-parameters/nitrate-in-the-aquarium/


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiana zrobiona + 400 ml węgla aktywowanego.

Czy stosować dalej podwojoną dawkę bakterii, polimerów i pożywki ?

Wszystkie korale u których zaobserwowałem objawy BJ zostały dziś także wykąpane w płynie lugola i umieściłem je tymczasowo w zbiorniku - kwarantannie 45 litrów,

Będę informował na bieżąco o postępach w leczeniu i zbiciu NO3

Pozdrawiam i raz jeszcze dziękuję wszystkim za dotychczasową pomoc.

Grzegorz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, greger napisał:

Szukam od wczoraj sposobu rozrabiania tego antybiotyku ale nigdzie jak dotąd nie znalazłem rzetelnej odpowiedzi/wskazówki jak z tym środkiem postępować.

Mam ku niemu także spore obawy, po przeczytaniu środków ostrożności jakie należy zachować przy jego rozrabianiu jak i jego szkodliwości na środowisko/ stan zdrowia człowieka.

 

Bartek chyba pisał kiedyś jak to rozrobić ale mogę się mylić - a ze szkodliwością to tak samo jak jest chemicleanem...

 

p.s.

poza tym to jest tak jak s DIP-em - robisz płukanie a nie, że wlewasz do zbiornika

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bartek chyba pisał kiedyś jak to rozrobić ale mogę się mylić - a ze szkodliwością to tak samo jak jest chemicleanem...
 
p.s.
poza tym to jest tak jak s DIP-em - robisz płukanie a nie, że wlewasz do zbiornika


To teraz pytanie jakie proporcje na litr wody?
Znalazłem dziś aptekę, która jest w stanie sprowadzić ów środek ale cena dość wysoka ok 150zł/ opakowanie 10gram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, greger napisał:

 


To teraz pytanie jakie proporcje na litr wody?
Znalazłem dziś aptekę, która jest w stanie sprowadzić ów środek ale cena dość wysoka ok 150zł/ opakowanie 10gram

 

ja zapłaciłem więcej :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja zapłaciłem więcej [emoji4]


Rozumiem;)

Miałem na myśli to, że skoro to był wcześniej antybiotyk który był przepisywany na receptę na wiele dolegliwości jak: choroby skóry uszu oczu czy też duru brzusznego to jego cena powinna być tańsza, ale może jestem w błędzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, greger napisał:

Podmiana zrobiona + 400 ml węgla aktywowanego.

 

Nie pomyślałem wcześniej, bo założyłem to, że o tym wiesz. Węgiel aktywny należy odpowiednio przygotować. W przeciwnym razie odda sporo PO4 do wody. Nawet w instrukcjach większość producentów o tym nie pisze. Najpierw płuczesz gorącą wodą, a później zimną RO. Najlepiej powtórzyć całość 2-3 razy i dopiero wrzucić do wody.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie pomyślałem wcześniej, bo założyłem to, że o tym wiesz. Węgiel aktywny należy odpowiednio przygotować. W przeciwnym razie odda sporo PO4 do wody. Nawet w instrukcjach większość producentów o tym nie pisze. Najpierw płuczesz gorącą wodą, a później zimną RO. Najlepiej powtórzyć całość 2-3 razy i dopiero wrzucić do wody.


Hm, w instrukcji tego producenta było napisane: zalać gorącą wodą w pojemniku i pozostawić na jedną dobę. Później przepłukać i włożyć do akwarium - i tak też zrobiłem. (1 raz)
Musztarda po obiedzie? Czy wyciągnąć filtr ze złożem z wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, greger napisał:

 


Hm, w instrukcji tego producenta było napisane: zalać gorącą wodą w pojemniku i pozostawić na jedną dobę. Później przepłukać i włożyć do akwarium - i tak też zrobiłem. (1 raz)
Musztarda po obiedzie? Czy wyciągnąć filtr ze złożem z wody?

 

Nie. I tak dobrze, że napisali o gorącej wodzie. Po prostu warto zapamiętać na przyszłość i płukać kila razy gorąca/zimna.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, ja tak troche z innej beczki. Czy stosowales bakterie AF i polimery od samego poczatku akwa? Piszesz, ze 18miesiecy wszystko bylo ok, czy krotko przed zachwianiem  wprowadziles cos nowego do akwa. Jakie pojemnosci produktow (bakterii i polimerow) posiadasz, jak przechowujesz i jak czesto je kupujesz?

Jestem bardzo ciekawy jak to u Ciebie wyglada. Dlaczego? Poniewaz u mnie tez ok 16 miesiecy stosowania produktow bylo ok, a pozniej jakby wogole przestalo dzialac. Zwiekszylem takze dozowanie tychze produktow, ale nic to nie dalo. Gdy wrzucam rowe, czy np leje bakterie prodibio to wszystko ladnie spada, ale gdy tylko zaprzestaje, to fosforany szybuja wysoko. Poczatkowa diagnoza brzmiala- przegrzanie bakterii. Dostalem nowe, trzymam je w lodowce, a i tak nie widze ich pracy... Jedynym obecnym podejrzanym to polimery, bo mam wersje pod pompy ponad rok (daty waznosci nie posiadaja, wiec to tylko domiemanie), moze nie sa juz tak wydajne? Ja noga w takich kwestiach, ale czy polimery moga stracic swoje wlasciwosci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Creol napisał:

Grzegorz, ja tak troche z innej beczki. Czy stosowales bakterie AF i polimery od samego poczatku akwa? Piszesz, ze 18miesiecy wszystko bylo ok, czy krotko przed zachwianiem  wprowadziles cos nowego do akwa. Jakie pojemnosci produktow (bakterii i polimerow) posiadasz, jak przechowujesz i jak czesto je kupujesz?

Jestem bardzo ciekawy jak to u Ciebie wyglada. Dlaczego? Poniewaz u mnie tez ok 16 miesiecy stosowania produktow bylo ok, a pozniej jakby wogole przestalo dzialac. Zwiekszylem takze dozowanie tychze produktow, ale nic to nie dalo. Gdy wrzucam rowe, czy np leje bakterie prodibio to wszystko ladnie spada, ale gdy tylko zaprzestaje, to fosforany szybuja wysoko. Poczatkowa diagnoza brzmiala- przegrzanie bakterii. Dostalem nowe, trzymam je w lodowce, a i tak nie widze ich pracy... Jedynym obecnym podejrzanym to polimery, bo mam wersje pod pompy ponad rok (daty waznosci nie posiadaja, wiec to tylko domiemanie), moze nie sa juz tak wydajne? Ja noga w takich kwestiach, ale czy polimery moga stracic swoje wlasciwosci?

Przez pierwszy rok stosowałem co dwa tygodnie bakterie biodigest beż żadnych polimerów czy tez pożywki. Później przeszedłem na produkty AF i nie miałem żadnych problemów przez kilka miesięcy, gdzie nagle dopadły mnie wszelkie plagi i jak pisałem wcześniej od dwóch miesięcy nie mogę sobie poradzić z obniżeniem No3.

Nowe polimery i bakterie kupiłem na początku stycznia. Mimo potrójnej dawki nie ma żadnych efektów. Termin ważności do przyszłego roku.

Czy były źle przechowywane w sklepie ? Mogły się przegrzać na półce ? Czy można w jakiś sposób sprawdzić (w domowych warunkach) czy te bakterie jeszcze żyją w butelce?

---------------------------------------------

Aktualizacja na 16-02-2017

Zgodnie z zaleceniami zrobiłem podmianę 20% wody, włożyłem wypłukany węgiel i stosuję wciąż podwójną dawkę bakterii/pożywki/polimerów.

Odpieniacz ustawiłem bardziej na mokro, aby codziennie opróżniać pojemnik.

Dziś rano woda zrobiła się lekko zamglona/mętna  - mleczna. Czy zaprzestać dozowania bakterii ? Coś się zadziało w zbiorniku ?

Wszelkie parametry wody bez zmian w stosunku do 1-go posta.

Pozdrowienia

Grzegorz

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, ja akurat plag nie mam, ale duzo kosztowalo mnie to, by utrzymac parametry w ryzach, po tym jak przestal dzialac duet (bakterie + polimery). Czytalem wczoraj watek o polimerach, i widze, ze nie jestesmy osamotnieni...

Z vodka uwazaj, bo latwo o zakwit. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.