Skocz do zawartości
FunWorld

Pomarańczowa fungia - schodzi?

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś miesiąc temu kupiłem (jak wtedy mi się wydawało) po okazyjnej cenie fungię na której było widać biały szkielet na kilku promieniach.

Czasami kupowałem zabiedzone korale, żeby je na prostą wyprowadzić.

Myślę, że opiekowałem się nią nieźle, karmiłem i zapewniłem poprawne parametry wody.

Coś jednak musi być nie tak, bo pojawił się drugi pas bez tkanki.

Szukając tematów zauważyłem, że ludzie mają zazwyczaj problem z fungiami w kolorze pomarzńczowym.

Da się to jakoś wyleczyć? Jest szansa na pocięcie jej z sukcesem jeśli problem będzie postępować? 

Wcześniej stała na skałce gdzie prąd wody mógł być dla niej za słaby. Teraz dałem ją na dno, gdzie niestety nie mam piasku.

Fungia nie jest duża, więc zamierzam karmić ją przez uciętą butelkę reef-roids i mrożonkami. Glukozy nie mam, aminokwasów też nie dodaję.

Załączone obecne parametry. Od dłuższego czasu w miarę stabilnie poza Ca (schodzę od 2 tygodni z 480) i KH (schodzę z 10.3)

 

Edit:

Tu zdjęcie:

ZEErC4yJ.png

Miejsce pierwotnej utraty tkanki zarośnięte glonami - po eksperymentach z SBS :/

Można zauważyć, że ta wcześniejsza "rana" się poszerzyła o jeden promień.

Nowy ubytek to ten po lewej na górze.

 

KH8OBkUT[1].png

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, nie radzę Ci wyrzucać tej fungii cokolwiek by się z nią dalej nie działo... Może się zdarzyć, i nie jest to takie znów rzadkie, że fungia podzieli się i będziesz miał 2 lub więcej. Ale szkielet powinien w akwarium pozostać dość długo, powiedziałbym nawet ze bardzo długo. A na chwilę obecną to słaby przepływ, średnie światło i trzeba czekać...

Edytowane przez Gotterdammung (wyświetl historię edycji)

-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, słyszałem o tym, że z zejścia jednego talerza ludzie później mieli małe farmy. Na razie chciałbym się skupić na odratowaniu tej sztuki.

Dodam, że po przywiezieniu dipowałem ją i nie ma żadnych oznak BSJ. Inne Wszystkie inne korale wydają się zadowolone, tylko ta sztuka :unsure:


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam mam fungię w podobnej sytuacji, część, może tak 1/6 straciła tkankę, a reszta korala jest w średniej kondycji, i trwa to już 3 miesiące i ani sytuacja nie drgnie w żadną stronę. Jedyne do możesz to zapewnić jej maksymalnie poprawne warunki i czekać :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz jakieś obserwacja w tematach światło i prąd wody?

Dałem ją teraz do łagodniejszego otoczenia, na dno, gdzie ma mniej światła i prąd jest słabszy.

 


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobna (Cycloseris) i niestety padla mimo moich prob jej ratowania (a moze wlasnie przez to).

Mam Fungie seledynowe - kiedys polowa "miesa" zeszla i zostal bialy szkielet. Ten osobnik nie odrosl ale stal sie skala - matka dla rzeszy mlodych osobnikow. To co moge zalecic to spokoj  i obserwacje - zdychajaca fungia potrafi zanieczyscic mocno wode.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ona jest mała, a NO3 mam zero i spore zapotrzebowanie mam jeszcze. Pewnie to by system przetrawił. Chyba, że chodzi Ci o jakieś toksyny?

 

OK, będę robił swoje, karmił i obserwował.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, FunWorld napisał:

A masz jakieś obserwacja w tematach światło i prąd wody?

Dałem ją teraz do łagodniejszego otoczenia, na dno, gdzie ma mniej światła i prąd jest słabszy.

U mnie fungiom najlepiej zawsze było na dnie, piaszczystym (ale to oczywiście żaden wyznacznik) przy średnim oświetleniu i słabym do średniego prądzie wody. Jeśli leżą niestabilnie mogą się stresować, ale to z kolei można powiedzieć o każdym koralowcu ;) No i warto żeby nie leżał na nich żaden piach, detrytus etc. 


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w takich warunkach leży teraz. Poprzednio, gdzie doszło do tego zejścia tkanki talerz leżał na skale stabilnie opierając się na 3 punktach podparcia. Być może skała jednak była zbyt szorstka i od czasu do czasu prąd wody bujał koralem, co go drażniło. Piasku nie mam wcale, więc nie ma problemu.

Zastanawiam się tylko, czy nie psiknąć tych glonów perhydrolem. One też mogą drażnić.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.