Skocz do zawartości
Krewetka:)

Objaśnienie kilku spraw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Musiałem założyć nowy temat ponieważ w poprzednim już nikt nie odzywa sie.

Mam kilka pytań. Posiadam akwarium 35x35x40 

Chciał bym się dowiedzieć na jakiej skale lepiej je uruchomić?

Czy akwarium może być przykryte? 

Jakie jest to światło aktyniczne, bo nie rozumiem za bardzo?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam lekturę działu dla początkujących, a odpowiadając to w kwestii skały ilu akwarystów tyle zdań. Sam startowałem na żywej i nie miałem żadnych problemów, znam również przypadek gdzie przy starcie na żywej skale pojawiły się wszystkie plagi świata łącznie z krewetką modliszkową. Przy suchej nic niedobrego (ani dobrego) z niej nie wylezie ale może dłużej trwać aż akwarium w pełni dojrzeje.

Możesz przykryć akwarium, tylko po co?

Światło aktyniczne to światło o temperaturze barwowej około 20000K-22000K i długości fali około 400- 450nm. Widmo o tej długości min. bardzo poprawia kolorystykę korali i w ogóle jest potrzebne koralom do rozwoju

Edytowane przez Przemek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to forum czytam, czytam i jestem coraz głupszy. Ponieważ każdy inaczej mówi. 

Ja cały czas myślę o żywej skale, ale coraz więcej czytam że lepiej mieszana lub wedle uznania. 

Dziękuję za objaśnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Krewetka:) napisał:

Ja to forum czytam, czytam i jestem coraz głupszy. Ponieważ każdy inaczej mówi. 

Ja cały czas myślę o żywej skale, ale coraz więcej czytam że lepiej mieszana lub wedle uznania. 

Dziękuję za objaśnienie

Ja osobiście wystartowałbym teraz na suchej ale dobrej jakości np. Marco Rocks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Krewetka:) napisał:

Ja to forum czytam, czytam i jestem coraz głupszy. Ponieważ każdy inaczej mówi. 

I tak będzie przez długi czas, aż wypracujesz sobie metody. Musisz też brać pod uwagę, że często jest tak, że nawet jak się społeczność z kimś nie zgadza to nie pisze o tym. Na start warto zacząć od strony reef-hub.pl tym bardziej, że jest tam kilka tematów, które mogą Cię zainteresować na starcie:

http://reefhub.pl/skala-a-dojrzewanie-w-akwarium/

http://reefhub.pl/zywa-skala/

http://reefhub.pl/slownik-akwarystyczny/

http://reefhub.pl/pasazerowie-na-gape-w-akwarium-morskim/

 

 

Co do wyboru skały, to ja też bym na Marco rock wystartował, albo na aquaroche...

 

...ale gdyby to było moje pierwsze akwarium to zdecydowanie znów żywa skała, żeby się nacieszyć odkryciami i zahartować w rozwiązywaniu problemów.

Wszystko zależy czego szukasz w tym hobby ;)


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, FunWorld napisał:

...ale gdyby to było moje pierwsze akwarium to zdecydowanie znów żywa skała, żeby się nacieszyć odkryciami i zahartować w rozwiązywaniu problemów.

Wszystko zależy czego szukasz w tym hobby ;)

No fakt cieszyło.... ale generalnie to raczej nic dobrego z tej żywej skały nie wyłazi

Warto później po dojrzewaniu kupić jakiś kawałek skały z działającego zbiornika. Nie ze sklepu jako "żywą skałę" tylko ze sklepu lub od innego akwarysty skałę np. z koralami. Wtedy dopiero wyłazi z tego kiełży, wężowideł itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Przemek78 napisał:

No fakt cieszyło.... ale generalnie to raczej nic dobrego z tej żywej skały nie wyłazi

Warto później po dojrzewaniu kupić jakiś kawałek skały z działającego zbiornika. Nie ze sklepu jako "żywą skałę" tylko ze sklepu lub od innego akwarysty skałę np. z koralami. Wtedy dopiero wyłazi z tego kiełży, wężowideł itp.

Oj tam, mnie tam majano, palysy, dzikie zoa, asteriny, czy stomatella cieszyły jak dziecko...

U mnie dużo pożądanego "życia" doszło też jak brałem algi do refugium z różnych zbiorników. 

 

Na początku, to ja nawet skałkę z hydroidami bym karmił z pipety, żeby tylko zobaczyć co z tego wyjdzie :)

Aon1rkY0.png

 

 

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam już w domu 6 zbiorników słodkowodnych. Teraz myślę o morskim. 

Dziękuję. 

No to zostaje na żywej, jestem ciekawy co wylezie z niej. 

Ja chce kupić skale od aqua medick

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są trzy możliwości i sześć różnych porad to wybierz taką możliwość która tobie będzie pasowała.
Tu chyba nie ma złych wyborów, a każdy ma swoje zdanie na ten temat.
Ja teraz też na suchej , ale pierwszy zbiornik to coś innego :) dojrzewanie trochę trwa zawsze to ciekawiej jak coś tam wyłazi czas miłej leci.



Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A wszystko rozchodzi się o te niepożądane życie z którym z czasem trzeba walczyć na żywej skale ;) jest to dobra nauka.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po konsultacjach wybrałem suchą skałę w głównym , żywą + siporax w sumpie . Głównym argumentem było to własnie co piszą koledzy powyżej , a mianowicie różnorodność tego co może wyjść ze skały , również tego złego. Jest wiadomo ryzyko że wyjdzie to złe w sumpie i jakoś sie dostanie do głównego ,ale takie ryzyko jestem w stanie zaakceptować. Nie zraża mnie także to że dojrzewanie może trwać dłużej - na prawdę nie śpieszy mi się. 

W poniedziałek dojedzie do mnie sucha skała FIJI - chcesz to wpadnij zobaczyć. 

Edytowane przez Dawid1988 (wyświetl historię edycji)

1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. Z miłą chęcią wpadnę zobaczyć może mnie to przekona do suchej. 

Wiem że może wyjść coś złego, ale tak jak piszecie ta radość z tego że coś żyje. Ja cieszę się jak małe dziecko z lizaka jak moje krewetki mają jajeczka. 

Dla tego nie mogę się przekonać do suchej skały. 

Co innego jak bym miał sump lub panel. To tak jak piszesz bym zrobił w głównym sucha a w sumpie lub panelu żywa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwsze akwarium morskie, to tylko żywa skała. Będziesz się wpatrywał przez pierwsze dni, tygodnie w pozornie puste akwarium bez korali(jak dobrze trafisz to może jakieś korale z tej skały wyrosną) i bez ryb, ale odkryjesz inne życie w tej skale typu  jakiś ślimak, wieloszczet, aiptasia i pewnie wiele innych stworzeń, które będą cię cieszyć. Potem najprawdopodobniej walka z niechcianymi organizmami. Plagi i tak będą, czy to na żywej czy na suchej, tego nie ominiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.