Skocz do zawartości
Thalion

Plany nowej solniczki...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie :D ostatnio stwierdzilem, ze mam potrzeba zalozenia kolejnego akwa morskiego. No i oczywiscie zglaszam sie do Was szanownych morszczakow o pomoc/rady.

Jako, ze mam juz pewne doswiadczenie, chcialbym zrobic akwa i dla twardzioszkow.

Mam takie plany:

-akwa w wymiarach 80x35x40cm (wys.) czyli jakies 112l brutto, w srodku panel przez polowe tylnej sciany (waskie akwa) a w nim odpieniacz (miniflotor nieszczesny), moze bioballe/ceramika/wata jako wklad. Panel 3 komorowy (w pierwszej odpieniacz w drugiej wklad filtracyjny w 3 pompa )

-oswietlenie:

ponoc w OBI mozna kupic obudowy HQI z wszystkim za pare groszy, nada sie to to? wymienilbym zarnik na jakis porzadny. Co z filtrami? Moglbym uzyc taka lampke?

Kupilbym 70W, czy moze lepiej 150W kupic?

-cyrkulacja hmm... tu nie ma problemu, lezy mi w szafce pelno gratow w sumie 1500l/h bez problemu cyrkulacja bedzie

-ogrzewanie: tu nie mam pytan :D

-do tego 10kg zywej skaly + 5kg martwej (z czasem moge dokupic)

- dozowanie wszelkich makro i mikroelementow reczne

- filtr RO moze byc taki? http://www.korale.pl/product_info.php/cPath/3_23/products_id/373

Na poczatku bez piasku pozniej bym nasypal z 1cm piasku otwornicowego.

Jako obsade to planuje standardowo mala rafke z przewaga miekasow, ale zamierzam dosc sporo twardych tam wstawic jesli da rade. Wiecej jak 3 rybek nie zamierzam tam trzymac (malych)

I co myslicie o tym?

Pozdrawiam i z gory dzieki!

PS. rownoczesnie zamierzam prowadzic w tym temacie dziennik razem z kupa zdjec i opisow jak idzie zakladanie :D

myslac o tej oprawie mam na mysli takie cos:

http://multisort.pl/product/1801.Lampa;halogenowa;150W;230V.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli chodzi o oprawę, to po zakupie bedziesz ją musiał troche przerobić, rozstaw gniazd pod żarnik jest zbyt wąski.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm a ile W? 70W czy 150W? i czy lepiej sie bawic w przerobki czy lepiej kupic gotowa za np. 140zl i miec spokoj?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepeij 150W a jak bedziesz chcial to mam urzywana lampe 150W z 3 miesiecznym zarnikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do takiego akwa dał bym T5 i będziesz spokojnie mógł trzymac twarde, jakie zechcesz


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak tylko, ze z T5 jest sporo klopotu czyt. zrobienie odpowiedniej i co najwazniejsze LADNEJ pokrywy na akwa, no i te refleksy... :D Wole HQI.

Bizonik a ta lampka to po ile? (jesli nie chcesz tak ogolnie to na priv mozesz mi poslac :D )

Pozdrawiam!

PS. do reszty nie ma zastrzezen? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym się czepił szerokości, zwiększyłbym ją kosztem h, które jeśli chcesz zachować litraż i obniżył do 35 cm

Bo jak jeszcze dołożysz panel, to zrobi się ciaśniutko i wszystko będzie na przedniej szybie leżeć


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze te 112l zostaw sobie na sump


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Thalion!

Jakie tam biobale i wate?:D

Jezeli chcesz poza odpieniaczem i pompa jeszcze wzmocnic filtracje to do drugiej komory daj glony albo jeszcze lepiej kilkunasto centymetrowa warstwe zywego piachu. I niech woda z pierwszej komory z odpieniaczem przelewa sie nad tym piachem do 3 komory z pompa zwrotna.:yes I to wszystko.

Sump to sump.:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no w koncu jakas konkretniejsza odpowiedz :D

a tak nawiasem mowiac, jakie oswietlenie dac do akwa kolo 80l? chodzi mi o HQI, wystarczy 70W czy 150?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo tego malego litrazu dalbym 150W ale z troche podwyzszona iloscia K. Taki zarnik od 14000 K (moze nawet troche wiecej). Prawdopodobnie nie potrzebowalbys aktyniki a najwyzej jakies oswietlenie nocne.

Jezeli nie planujesz korali twardych to HQI 70W + aktynika w zupelnosci wystarcza.

W akwariach dlugich i niskich praktyczniejsze jest oswietlenie T5.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

70 W, 20 000 K - fajne nocne oswietlenie.:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prosze jasniej :D zle dobrze? nie znam sie na zarnikach HQI bo nigdy nie uzywalem. No i zamierzam tez jakies twardzioszki trzymac wiec prosze o rade :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Thalion!

Im wieksza ilosc K tym ciemniej bedzie w akwarium. Taki zarnik 20000 K jest w naszych oczach o wiele ciemniejszy niz 10000K. Poza tym korale nie bardzo wiedza co z tak niebieskim swiatlem zrobic. Chybaze te ktore byly b.gleboko pod woda. Ale przewaznie korale potrzebuja 6500K. Ta zolta barwa moze pobudzic do wzrostu glony. Dlatego standartem jest HQI 10000K + swiatlo aktyniczne T5 zeby nie bylo tak zolto. Poniewaz 70W na 128 l wody to za malo a 150W to z zapasem (choc wydaje mi sie, ze masz akwa dlugie i waskie i jednym HQI niedoswietlisz bokow), wiec mozna pokombinowac i albo dac 2HQI x70W i np.14000K albo HQI 150W np.20000W + T5 10-12000K zeby doswietlic boki lub tylko T5 z ktorych co druga bedzie aktyniczna.

Mysmy tu sporo dyskutowali na temat ile tego swiatla powinno byc i oczywiscie -co osoba to wlasne zdanie.:D Ale chyba nadal mozna pozostac w okolicach 1W/litr. W takim oswietleniu mozna tez trzymac twarde korale. Jezeli dasz zarniki 20000K to trzeba kupic 2 x silniejsze lampy lub dodac oswietlenie 10-12000K.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm moje akwa bedzie mialo 60cm dlugosci i 40cm szerokosci + panel filtracyjny. Chcialbym zeby swiatlo bylo takie lekko blekitne. Zarnik 14000 da mi takie swiatlo? I czy korala bedzie pasowac? Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Mam takie plany:

-akwa w wymiarach 80x35x40cm (wys.) czyli jakies 112l brutto"

"60cm dlugosci i 40cm szerokosci + panel filtracyjny"

No to o jakim akwarium mowimy?:)

Ile litrow?

Jakie beda wymiary po odjeciu panela?

Cos mi sie wydaje, ze T5 bylyby odpowiedniejsze (jezeli te 60cm to nie kilka cm za malo dla T5 24W).

Moze sie ktos wypowie, kto oswietla 60cm akwa.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne ze T5 beda lepsiejsze :D 60 cm to nie za malo na 24W, belka T5 24W ma dokladnie 60cm. 3x24W zapewni juz w takim akwarium mozliwosc trzymania twardzioszkow, jesli chcesz blekitne swiatlo to wez 2x15000K i 1x aktyniczna, jesli chesz bardzo niebieskie swiatlo to dodaj jeszcze jedna T5 aktyniczna i wtedy osiagniesz taki efekt: Hausriff.ch <-- i niech ktos jeszcze napisze ze twardziele tylko pod HQI dobrze rosną :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm co do 112l to mniejwiecej wiem, a co wlasnie do tego ok. 80l? T5 odpadaja u mnie z tego wzgledu, ze nie chce bawic sie w pokrywy, wole akwa odkryte. 70W + zarnik 14 000 da rade? Pozdrawiam.

PS. pod swiatlem trzymalbym koralowce bardziej wymagajace a po bokach np. grzybki. Panel w akwa.

PPS. jak kupie lampe na aqva-light to musze dokupywac te hmm szklo pochlaniajace UV?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zmienilem w koncu koncepcje. Planuje kupic spienione PCV i zrobic z niego rame na akwa. W jej poprzeg beda wisialy T5tki na odblysnikach. Bedzie otwarta wiec mam nadzieje, ze nie bedzie problemow z przegrzewaniem sie akwa. A wiec co o tym myslicie? Bedzie to 4*24W T5 2x zwykle + 2x aktycznicze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.